Krep Kumaş Nedir? Zeytinburnu Krep Kumaş

krep kumaş nedir,zeytinburnu krep kumaş,zeytinburnu krep kumaş alanlar,zeytinburnu krep kumaş satanlar,

Krep, yaygın olarak yazılan krep, geleneksel olarak ipekden yapılmış lüks bir kumaştır, ancak şimdi hemen hemen her elyaftan yapılabilir. Krep türleri ince ve hafif ile kalın ve ağır arasında değişir. Çoğu krep kumaş güzel bir örtüye sahiptir ve gece elbiseleri, takım elbise ve ev dekorasyonu için popülerdir.

Krep Nedir?

Krep veya krep, belirgin bir buruşuk ve engebeli bir görünüme sahip ipek, yün veya sentetik bir kumaştır. Krep, küçük, ince gözleme anlamına gelen Fransızca kelimeden gelir. Genellikle hafif ila orta ağırlıkta bir kumaştır, ancak sonuçta krep herhangi bir ağırlık olabilir. Krep elbiseler, takım elbise, bluz, pantolon ve daha fazlası gibi kıyafetler yapmak için kullanılabilir. Krep, perdeler, pencere tedavileri ve yastıklar gibi ev dekorlarında da popülerdir.

Krep Nasıl Yapılır?

Krep, doğal (ham ipek, pamuk, yün) veya sentetik (polyester, suni ipek) hemen hemen her türlü elyaftan yapılabilir; tüm krep kumaşlar aynı amaç için buruşuk bir görünüme sahiptir ve bu görünümü elde eden birçok farklı üretim yöntemi vardır. Krep, bir dokuma stok kumaş veya örme kumaş olabilir. Krep yapımında kullanılan malzemeler ve dokuyu elde etmek için kullanılan yöntem farklı krep türlerini tanımlar.

krep kumaş satanlar krep kumaş satın alan kişiler parça krep kumaş krep kumaş metre fiyatı

Farklı Krep Çeşitleri Nelerdir?

Parça kumaş yöntemlerine ve kullanılan liflere bağlı olarak değişen sayısız farklı krep türü vardır.

Krep kumaşı genellikle ipekten yapılmış hafif bir kumaştır. İpek krep de parça kumaş diğer kreplere özgü büzülmüş yüzeye sahip değildir; bunun yerine ipek kumaş alanlar hafif çakıl taşı ile pürüzsüz, mat bir yüzeye sahiptir. Bu görünüm, düz bir örgü deseninde atkı iplikleri olarak sıkıca bükülmüş iplikler kullanılarak elde edilir. Polyester krep de ipek kumaşa benzer bir görünüm ve his ile daha uygun fiyatlı bir versiyonudur.

Krep georgette :

Krep georgette kumaşı da yumuşak, pürüzsüz bir görünüme sahiptir ve öncelikle ipek veya ipek gibi sentetik ipek benzeri liflerden yapılır. İpek georgette biraz esnekliğe ve hoş bir örtüye sahiptir. Krep georgette kumaş elbiseler için popüler bir kumaştır.

Yün krep :

Yün krep, pürüzlü, sütlü bir yüzeye sahiptir ve yün kumaştan ve bazen pamuklu veya sentetik kumaşlardan yapılır. Hafif ila orta ağırlıkta bir kreptir, kırışmaya karşı dayanıklıdır ve genellikle takım elbise, pantolon ve elbiseler için kullanılır.

Polyester krep :

 Polyester krep kumaş, sentetik elyaf polyester kullanılarak yapılan herhangi bir krep kumaş türüdür. Poli krep tipik olarak hoş bir örtü olan hafif, ince bir kumaştır. Polyester krep elbiseler, etekler ve bluzlar için kullanılır. Bazen streç krep oluşturmak için elastan içerir.

Krep sırtı saten :

Krep sırtı saten, bir tarafı saten kumaş alınır gibi pürüzsüz ve yumuşak, diğer tarafı da krep hissi ve görünümü ile kırışmış saten kumaştır.

Kanton krep :

Kanton krep aslen Çin’in Kanton eyaletinden, isminin geldiği ipekten yapılmıştır. Görünüşte krep de chine’e çok benzer, ancak dokumadaki dolgu iplikleri daha ağır olduğundan biraz daha ağırdır.

Plise krep :

krep kumaş nedir,zeytinburnu krep kumaş,zeytinburnu krep kumaş alanlar,zeytinburnu krep kumaş satanlar,

 Plise krep, büzülmüş ve buruşuk bir görünüme ulaşmak için kumaşın kimyasal olarak işlenmesi ve katlanmış bir plise oluşturulmasıyla elde edilir. Bir kumaş parçası, deseni oluşturmak için sıcak silindirlerle preslenir veya bir balmumu deseniyle kaplanır ve bir alkalin çözeltisine daldırılır. Balmumu ile ortaya çıkarılan alanlar büzülecek ve balmumu çıkarıldığında kumaş kasıtlı olarak kırışacaktır.

Krep krep bükümlü ipliklerle saten dokuma tekniği kullanılarak dokunan ipek bir kumaştır. İpek donuk sırtlı saten gibi pürüzsüz ve yansıtıcıdır. Krep iplikleri kumaşa imza krep tanımını verir.

Krep Kumaşa Nasıl Bakıyorsunuz?

Krep, birçok farklı elyaftan çeşitli şekillerde yapılabileceğinden, giysilerinizin ve ev eşyalarınızın bakım talimatlarını takip etmek çok önemlidir. Çoğu krepin kuru temizlenmesi gerekir ve bir çamaşır makinesinde yıkandığında önemli ölçüde küçülür. Birkaç durumda, krep elle soğuk suda yıkanabilir ve daha sonra kurumaya bırakılabilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın