Jakarlı Kumaş Nedir? Zeytinburnu Jakar Kumaş

jakar kumaş jakarlı kumaş jakarlı kumaşlar jakarlı kadife jakarlı saten jakarlı gabardin jakarlı saten jakarlı kot kumaş jakarlı poplin

jakar kumaş jakarlı kumaş jakarlı kumaşlar jakarlı kadife jakarlı saten jakarlı gabardin jakarlı saten jakarlı kot kumaş jakarlı poplin jakarlı kumaş bebek jakarlı kumaş fiyatları jakarlı kumaş elbiseler jakar kumaş kullananlar jakar kumaş elbise kullanışlı mı jakarlı pamuk kumaş jakarlı kumaş iyimidir jakarlı kumaş esner mi?

Jakarlı Kumaş Nedir? – Jakar Nedir?

Hiç kumaş için alışveriş yaptıysanız, muhtemelen farkında olmadan bir jakar kumaşı görmüşsünüzdür. Jakarlı kumaşta, desen ve renkler, kumaşın yüzeyi üzerine basılması veya boyanması yerine örgü içine dahil edilir. “Jakar” terimi, özel desenin kendisini değil, desenin nasıl dokunduğunu gösterir. Bu karmaşık kumaşlar bugün yaygın görünse de, durum her zaman böyle değildi. Bu kumaşların arkasındaki geçmişi, nasıl yapıldığını ve bir sonraki dikiş projeniz için neden bunları değerlendirmek istediğinizi keşfedin.

Tezgah ve Ötesi

Jakarlı kumaş alanlar daha iyi anlamak için, önce tüm dokuma kumaşların nasıl oluşturulduğu sürecine dokunalım. Dokuma bir kumaşa yakından bakarsanız, geçmeli iplik veya iplik hatlarını fark edeceksiniz. Kumaştan geçen uzunlamasına iplikler “çözgü” ve kumaşın genişliği boyunca uzanan yanal iplikler layman terimleriyle “atkı” veya “dolgu” olarak adlandırılır. Tezgah, bir parça kumaş oluşturmak için bu iplikleri verimli bir şekilde ören bir cihazdır. Dokuma makineleri, atkı iplikleri içinden dokunurken çözgü ipliklerini yerinde tutar. Kumaş dünyasında, tezgâhtan daha büyük bir etkiye sahip olan birkaç icat vardır ve Jakarlı dokuma tezgahı bir istisna değildir.

Jakarlıların Tarihi

Yüzlerce yıl önce, brocades adı verilen karmaşık desenli kumaşların oluşturulması zordu. Sadece toplumun en zengin üyeleri, genellikle giyim ya da goblen şeklinde bu tür bir şıklığı karşılayabilirdi. Bu kumaşlar statü ve zenginliğin sembolüdür, ancak sadece elle dokunabilir – sıkıcı ve özenli bir süreç. Bu stok kumaşları oluşturmakla görevlendirilenler genellikle geri dönme işine maruz kaldılar.

Jacquard daha verimli, daha az işçilik gerektiren ve kumaşta sanatsal tasarımlar yaratabilecek bir cihaz yaratmak istedi. Sonuç Jakar tezgahı, Jakar Mekanizması, Jakar Bağlantısı veya Jakar sistemi olarak da bilinir. O zamanlar oyuncu piyanolarında kullanılan delikli kartlardan bir örnek alarak, bu geliştirilmiş cihaz uzun bir delikli ahşap kart dizisini okuyabilir ve bunlardan kumaşa önceden tasarlanmış bir desen örebilir. Bu “kod okuma” biçimi daha sonra bilgisayar teknolojisinde uyarlanmış ve kullanılmıştır, ancak desenli kumaşların sonsuza dek yaratılma şeklini değiştirmeden önce değil.

Neden Önemli?

Basitçe ifade etmek gerekirse, jakar Jakarlı dokuma tezgahı kullanılarak oluşturulan özel olarak dokunmuş bir spot kumaştır ve pamuk, polyester, ipek ve akrilik gibi çeşitli malzemeler bunları oluşturmak için dokunabilir. Bu kumaşlardan bazıları brokar gibi yükseltilmiş bir desene sahiptir. Çiçek ve damasktan polka dot ve plaid’e kadar büyük desen çeşitliliğine sahiptirler, sizinle rezonans gösteren bir jakar deseni bulacağınızdan emin olabilirsiniz. Jakar deseni kumaşa dokunduğundan, her iplik çözelti ile boyanabilir ve topikal olarak boyanmış ipliklerden daha solmaya karşı direnç sağlar.

jakar kumaş jakarlı kumaş jakarlı kumaşlar jakarlı kadife jakarlı saten jakarlı gabardin jakarlı saten jakarlı kot kumaş jakarlı poplin

Aksine, parça kumaşın yüzeyine damgalanan veya basılan desenler, uzun süreli kullanımın aşınması ve gerilmesi nedeniyle tamamen solmaya, desen gerilmesine veya sürtünmeye eğilimlidir. Kumaş için alışveriş yaparken, her bir jakar açıkça bu şekilde etiketlenmemesine rağmen, ürün açıklamasında genellikle desenin yazdırıldığına dair bazı göstergeler bulabilirsiniz. Yakından bakarsanız, jakar deseni kumaşın kendisinin bir parçasıdır, bu nedenle günlük aşınma ve yıpranmaya rağmen değişmez – orada kalmak için! Bazı jakarlar, tersine çevrilebilir ve basılı bir desene kıyasla daha fazla çok yönlülük vaat ediyor.

Yorum Yap