Adana Kumaşçılar. Kot Kumaş Nedir? Kot Alanlar

Adana kumaş adana parça kumaş adana kot kumaş adana parti kumaş alanlar adana kumaş alan adana kumaşçılar.

Adana kumaş adana parça kumaş adana kot kumaş adana parti kumaş alanlar adana kumaş alan adana kumaşçılar.

Kot kumaş nedir?

Denim, dünyanın en ikonik kumaşlarından biridir. “Denim kot pantolon” ​​kelimelerini söylediğiniz anda etrafınızdaki herkes ne hakkında konuştuğunuzu bilir. Denim, ulusal ve kültürel sınırlar arasında popülerdir ve denim jean, tüm dünyada Amerikan kültürünün bir sembolü haline gelmiştir.

Bununla birlikte, denim tam olarak nedir? Bu parti kumaş nereden geldi ve popülaritesi neden onlarca yıl boyunca durmadan kaldı? Denim kumaş hakkında bilmeniz gereken her şeyi anlattığımız için tüm bu soruları ve daha fazlasını inceleyeceğiz.

Denim kumaşın tarihçesi

“Denim” kelimesi , Fransa’nın bir kasabası olan Nimes’de üretilen belirli bir kumaş türünü ifade eden Fransız serge de Nimes’den geliyor. Zamanla, bu çözgü yüzlü pamuklu örgü stili bölge genelinde popüler oldu ve bu popülerlik komşu İtalya’ya yayıldı.

kot kumaşı fiyatları,ucuz kot kumaşı,kot kumaş fabrikaları,kot kumaşı nerede satılır,satılık kot kumaş,kot kumaş satanlar,kot kumaş çeşitleri,likralı kot kumaş fiyatları, denim kumaş fiyatları,denim kumaş çeşitleri,denim kumaş üreticileri,denim kumaş satın al,denim kumaş lüleburgaz,denim kumaş üretim aşamaları,denim kumaş muratlı,polyester kot,pamuk polyester kot,pamuk polyester denim, polyester kot kumaş, polyester denim kumaş,pamuk polyester denim kumaş,pamuk polyester kot kumaş,kot kumaşı alan,polyester kot alanlar, polyester denim kumaş alan,parti polyester kot,stok polyester kot,spot polyester kot,parti polyester denim,spot polyester denim,stok polyester denim, polyester kot parçası alan, polyester kot parçası alanlar, polyester denim parçası alan
kot kumaşı fiyatları,ucuz kot kumaşı,kot kumaş fabrikaları,kot kumaşı nerede satılır,satılık kot kumaş,kot kumaş satanlar,kot kumaş çeşitleri,likralı kot kumaş fiyatları, denim kumaş fiyatları,denim kumaş çeşitleri,denim kumaş üreticileri,denim kumaş satın al,denim kumaş lüleburgaz,denim kumaş üretim aşamaları,denim kumaş muratlı,polyester kot,pamuk polyester kot,pamuk polyester denim, polyester kot kumaş, polyester denim kumaş,pamuk polyester denim kumaş,pamuk polyester kot kumaş,kot kumaşı alan,polyester kot alanlar, polyester denim kumaş alan,parti polyester kot,stok polyester kot,spot polyester kot,parti polyester denim,spot polyester denim,stok polyester denim, polyester kot parçası alan, polyester kot parçası alanlar, polyester denim parçası alan

Cenova şehri hızla dünyanın en büyük serge de Nimes üreticisi oldu. Cenova’nın Fransızca adı “ Genler ” olduğundan, bu kumaş Amerikan Altına Hücum sırasında yenilenen popülerlik kazandığında “kot pantolon” ​​adı sıkışmıştı.

Altın madencileri, denim dokuma pamuğun dayanıklılığını ve onarılabilirliğini beğendi ve diğer boya renkleri Amerikan Batısında yaygın olarak bulunmasına rağmen, Levi Strauss gibi üreticiler, Genoan kumaş tüccarlarının orijinal olarak ihtiyaç duydukları çivit mavisi boyayı kullanmaya devam ettiler.

Denim kumaş bugün

Denim kumaş, 1850’lerden beri kot pantolonlarda yaygın olarak kullanılmaktadır. Amerikan kültüründe mavi kot pantolon gibi başka bir giyim eşyası kalmadı, bu da dolabınızdaki Levi kot çiftini miras eseri haline getiriyor.

Zamanla, Türkiye tekstil üreticileri kottan başka kıyafetler yapmaya başladılar ve bu günlerde bu dayanıklı ve estetik açıdan çekici kumaşla yapılan ev dekor ürünlerini bile satın alabilirsiniz. Mavi kot üretimi bir zamanlar parça kot kumaş ile sınırlıyken, 20. yüzyılın sonlarındaki üretim çıkışı deniz aşırı kot üretiminin çoğunu gördü.

Denim kumaş şimdi listeye çok fazla varyasyon vardır ve diğer spot kot kumaş ve örgü stilleri ile karışık olmuştur bıktıracak tasarımcıları kot son moda trendlerini geliştirmek için hummalı çalışmış gibi. Aynı şekilde, geleneksel Levi 501’ler dünya çapında inanılmaz derecede popüler olmaya devam ediyor ve her hippi’nin lingo kitabının bir parçası olan “ham denim” etrafında dönen bir niş endüstrisi ortaya çıktı. Denimde küresel ilgi güçlü olmaya devam ediyor ve pamuk büyük bir tekstil ürünü olarak kaldığı sürece bu örgünün hala üretilmesi muhtemel.

Denim kumaş nasıl yapılır?

Bitmiş denim kumaş ürünlerinin üretiminde doruğa ulaşan birkaç aşama vardır:

Pamuk yetiştiriciliği

Denim üretim süreci pamuk bitkisinin yetiştirilmesi ile başlar. Koruyucu bir önlem olarak, bu bitki büyüdükçe küçük siyah tohumlarının etrafında kalın bir lif topu geliştirir ve bu lifler kumaş yapmak için toplanabilir ve tohumlarından ayrılabilir.

İplik işleme

denim kumaş fiyatları,denim kumaş çeşitleri,denim kumaş nedir,denim kumaş satın al,denim kumaş üretim aşamaları,denim kumaş üreticileri,denim kumaş fabrikaları,kot kumaş satanlar,pamuklu kot kumaş,pamuk kot kumaşı,likralı pamuklu kot kumaş,pamuklu parça kot kumaşı,pamuklu kot kumaşı,pamuklu denim kumaş,parti pamuklu kot,stok pamuklu kot kumaş,kot parçası,kumaş parçası

Temizlenmiş pamuk lifleri taranır ve uzun, ince teller halinde yapılır. Daha sonra endüstriyel bir makine kullanılarak ipliğe dönüştürülürler. Bu işlem boyunca, bitmiş denim ürününün özelliklerini değiştiren çeşitli yıkamalar, boyalar veya işlemler uygulanabilir.

Nihai üretim

Pamuk ipliği üretilip boyanınca, ikonik çözgü yüzlü denim stiline dokunur. Bu kumaş genellikle avludan satın alınabilen ve bitmiş tüketici ürünlerine dönüştürülebilen cıvatalarda üretilir.

Denim kumaş nasıl kullanılır?

Bu pamuk ürünü çeşitli sektörlerde kullanılmaktadır:

Kıyafet

Denim kumaşın çoğunluğu giyimde kullanılır. Denim giyim eşyası örnekleri:

Kot

Etekler

Gömlekler

Bluzlar

Ceketler

Yelekler

Aksesuarlar

Denim ayrıca aşağıdaki gibi aksesuarlarda yaygın olarak kullanılır:

Ayakkabı

Kayışlar

Cüzdanlar

Şapkalar

Ev aletleri

Denim, pratik bir kumaşın yanı sıra bir moda ikonu haline geldiğinden, bu tekstil ev eşyaları pazarına aşağıdaki kategorilerde girmiştir:

Perdeler / perdeler

döşeme

Battaniye / yorgan

Yastıklar

Denim kumaş nerede üretilir?

Adana kumaş adana parça kumaş adana kot kumaş adana parti kumaş alanlar adana kumaş alan adana kumaşçılar.

Statista’ya göre Hindistan şu anda dünyanın en büyük pamuk üreticisidir. Bu Asya ulusunu ABD ile üçüncü sırada yakından takip ediyor. Bu istatistikler, küresel üretim düzeninde üzücü bir şey olduğunu gösteriyor; sadece yıllar önce Çin’in otoriter rejimi geniş bir farkla dünyanın en büyük pamuk üreticisiydi, ancak jeopolitik değişti.

Denim kumaşın fiyatı ne kadar?

Kot Kumaş Alanlar Doğal kumaşlar arasında pamuk en ucuz olanlardan biridir ve fiyat polyester ve suni ipek gibi ucuz suni elyaflarla bile karşılaştırılabilir. Pamuk ipliğini, denim kumaşı orta kumaş fiyatlandırmasına koyan denim haline getirmek için fazladan bir maliyeti yoktur.

Bununla birlikte, belirli kot türleri oldukça pahalı olabilir. Örneğin, ham, organik denim, avlu başına düzinelerce dolara mal olabilir ve genel olarak sürdürülebilir ve etik olarak üretilen pamuklu ürünler biraz daha pahalıya mal olur. Bununla birlikte, iyi şirketleri desteklemek artan maliyete değer ve tüketiciler giderek daha uzun vadede daha fazla kar sağlayan güvenli, organik tekstil ürünleri arayışındalar.

Ne tür kot kumaşlar var?

Yıllar boyunca, oldukça az sayıda kot tipi geliştirilmiştir. En popüler seçeneklerden bazıları hakkında bazı bilgiler:

1. Ham kot

Bu tip denim yıkanmamış veya işlem görmemiş. Genellikle altı ay ila bir yıl boyunca, kullanıcının vücudunda oluştuğundan emin olmak için yıkanmadan giyilir. Ham parça kot meraklıları genellikle mikropları ve bakterileri öldürmek için kotlarını gece boyunca dondurucuya koymaya başvururlar.

2. denim

Çoğu kot tipi sanforize edilmiştir, bu da modern denim kumaşla sonuçlanan yıkama işlemidir. Sanforlu kotlar daha yumuşak olsa da, daha az dayanıklıdırlar ve ham kot kotları kadar kişiselleştirilemezler.

3. streç denim

Bu tip denim ile pamuk, spandeks veya benzer bir malzeme ile karıştırılmıştır. Elde edilen kumaş normal denimden daha esnektir, bu nedenle kot  gibi form uydurma uygulamalarında yaygın olarak kullanılır.

4. Ezilmiş kot

Bu kot tipi, kadife benzer bir örgüye sahiptir. Ceketler ve etekler için çekici hale getiren kalıcı kırışık bir görünüme sahiptir.

5. kenar denim

Kenar kotunun sonunda bir saçak vardır ve bu kumaş alanlar genellikle ceket yapmak için kullanılır.

6. asit yıkama denim

Bu kot tipi ikonik benekli bir görünüme sahiptir. Boyada yiyen güçlü bir asitte ham denim yıkanarak yapılır.

7. Poli kot

“Poli kot” terimi, pamuk, polyester ve herhangi bir sayıda diğer suni elyaf karışımı ile yapılan denim ürünlerine atıfta bulunmak için yaygın olarak kullanılmaktadır. Polyester ile birlikte, denim ürünleri yapmak için bazen liyosel ve naylon gibi malzemeler pamuğa eklenir. Bazı saflar, poli kotun “gerçek” denim olmadığını söylerdi.

Denim kumaş çevreyi nasıl etkiler?

Denim üretiminin çevreyi etkileme şeklini çeşitli faktörler etkileyebilir:

Kullanılan malzemeler

Doğal bir elyaf olarak, pamuk kirletici olmayan bir madde olma potansiyeline sahiptir. Bununla birlikte, tüm bitki mahsulleri gibi, toksik böcek ilaçları ve gübreler ile daha yüksek pamuk verimi elde etmek için köşeler genellikle kesilir.

Parti kot kumaş piyasadaki denimlerin çoğu sağlığınıza zarar verebilecek toksinlerle kirlenmiştir. Dahası, pamuk yetiştirme sürecinde kimyasal gübreler ve petrokimyasallar kullanmak ekosistemleri zehirlemekte ve yerel bitki, hayvan ve insan popülasyonlarında sağlık komplikasyonlarına neden olmaktadır.

Ayrıca, bazı “denim” ürünler polyester, naylon veya diğer suni tekstil malzemelerinin yüzdelerini içerir. Doğal kumaşlar dışındaki tüm tekstiller petrokimyasallardan veya benzer yapay maddelerden üretilmiştir ve bu malzemeler çevreye inanılmaz derecede tehlikeli toksinler salmaktadır. Bu toksinler genellikle genotoksik veya hormon yıkıcılarıdır, bu da nükleer radyasyona maruz kaldıktan sonra gözlemlenen mutasyonlara benzer çok nesil genetik hasara neden olur.

Üretim uygulamaları

Denim için hammaddeler fabrikaya ulaştığında, yıkanabilir, işlenebilir veya herhangi bir kimyasal maddeye maruz bırakılabilir. Bu süreçte, insan işçiler havadaki veya transdermal toksinlere maruz kalabilir ve denizaşırı emeğin genel kuralı, insanların kârını artırmak için büyük imalat şirketleri tarafından köle muamelesi görmesidir.

Sürdürülebilirliğe odaklanma

İnsanları her zaman köle benzeri koşullarda tutmaktan kaynaklanan olumsuz çevresel etkilerden kaçınmak için, serbest ticaret ve sürdürülebilirliğe odaklanan üreticileri seçmek gerekir. Dünyada giderek artan sayıda tekstil üreticisi, toplulukları ve doğasıyla uyum içindedir ve bir sonraki projeniz için doğru tekstil üreticisi ile bağlantı kurmak için en iyi yerdir.

Denim kumaş sertifikaları mevcut

Denim ürünler için sertifika sağlayan oldukça az sayıda kuruluş vardır. Ancak bu gruplardan sadece birkaçı evrensel olarak saygı görmektedir:

Yorum Yap