Zeytinburnu Viskon Kumaş Viskon Kumaş Nedir?

zeytinburnu viskon kumaş alanlar,zeytinburnu viskon kumaş,zeytinburnu viskon kumaş satan,zeytinburnu viskon kumaşçılar,

Viskon kumaş dayanıklı ve yumuşaktır ve dünyanın en sevilen tekstillerinden biridir. Fakat viskoz kumaş tam olarak nedir ve nasıl üretilir ve kullanılır?

Viskon Nedir?

Bir kumaş haline getirildiğinde rayon olarak da bilinen viskon, bir tür yarı sentetik kumaştır. Bu maddenin adı, onu yapmak için kullanılan işlemden gelir; bir aşamada, suni ipek, daha sonra katı bir forma yerleşen viskoz, bal benzeri bir sıvıdır.

Zeytinburnu kumaşçılar. Rayonun ana bileşeni odun hamurudur, ancak bu organik bileşen giyilebilir bir kumaş haline gelmeden önce uzun bir üretim sürecinden geçer. Bu özellikler nedeniyle suni ipekin sentetik veya doğal bir kumaş olup olmadığını belirlemek zordur; kaynak malzemesi organik olsa da, bu organik malzemenin maruz kaldığı süreç o kadar yorucudur ki, sonuç esasen sentetik bir maddedir.

Viskon Kumaş Nasıl Yapılır?

Diğer suni ipek benzeri spot kumaş türleri, başlangıç ​​malzemesi olarak lignin içermeyen selüloz gerektirir, ancak bu tip kumaş odun hamurundan selüloz ile yapılabilir. Rayon üretimi için bu yöntem birçok alternatiften çok daha ucuzdur ve bu işlemle yapılan reyon büyük ölçekte üretilebilir.

1. Selüloz ekstraksiyonu: Rayon üretim süreci odun hamuru selülozunun oluşturulmasıyla başlar. Kaliteli kumaş oluşturmak için kullanılan selüloz en az yüzde 90 saf olmalıdır.

2. Alkali selüloz dönüşümü: Zeytinburnu Viskon Kumaş. Bu selüloz daha sonra kostik soda içinde çözülür ve selülozu alkali selüloza dönüştüren kimyasal bir reaksiyon üretir. Bu işlem selülozdaki safsızlıkları giderir ve üretim sürecinin bir sonraki aşamasına hazırlar.

zeytinburnu viskon kumaş alanlar,zeytinburnu viskon kumaş,zeytinburnu viskon kumaş satan,zeytinburnu viskon kumaşçılar,

3. Presleme: Daha sonra alkali selüloz, iki sıvının arasına bastırılır, bu da fazla sıvıyı giderir. Bu preslenmiş tabakalar daha sonra parçalanır ve “beyaz kırıntı” adı verilen bir maddeye ufalanır.

4. Yaşlanma ve ksantasyon: Beyaz kırıntı daha sonra saf oksijene maruz bırakılarak yaşlandırılır ve daha sonra “sarı kırıntı” adı verilen yeni bir madde yapmak için karbon disülfide maruz bırakılır.

5. Olgunlaşma: Daha sonra sarı kırıntı çözülür ve birkaç saatlik bir süre boyunca “olgunlaşmasına” izin verilir.

6. Filtreleme ve ekstrüzyon: Olgunlaştıktan sonra sarı kırıntı süzülür ve gaz kabarcıkları giderilir. Daha sonra, duş başlığı gibi birçok deliği olan bir cihaz olan bir memeciden ekstrüde edilir.

7. Asit banyosu ve tamamlanması: Son olarak, ortaya çıkan madde bir suni sülfürik asit banyosuna batırılır, bu da suni ipek filamentleri ile sonuçlanır. Ardından filamentler döndürülür, çekilir ve daha sonra istenen şekil ve ebatta kesilebilen bir kumaş üretmek için yıkanır.

Bu Kumaş Nasıl Kullanılır? Zeytinburnu Kumaşçı www.kumas.org

Rayon yaygın olarak pamuğun yerine kullanılır. Bu viskon parçası alanlar pamukla birçok özelliği paylaşır, ancak bazı durumlarda üretimi daha kolay veya daha ucuz olabilir. Çoğu tüketici pamuk ve suni ipek arasındaki farkı dokunarak söyleyemez ve bu kumaş organik malzemelerden yapıldığından bazen polyester gibi tamamen sentetik kumaşlardan daha üstün olarak görülür.

Bu spot kumaş pamuğun kullanıldığı çoğu uygulama için kullanılır. Elbise, gömlek veya pantolon olsun, rayon çok çeşitli kıyafetler yapmak için kullanılır ve bu parça kumaş havlular, bezler veya masa örtüleri gibi ev eşyaları yapmak için de kullanılabilir.

Rayon bazen endüstriyel uygulamalarda da kullanılır. Bazı işletme sahipleri suni ipekin pamuğa karşı ucuz ve dayanıklı bir alternatif olduğunu düşünüyor. Örneğin, suni ipek birçok lastik ve otomotiv kayışında pamuk liflerinin yerini almıştır. Bu uygulamalarda kullanılan rayon tipi, giyim için kullanılan rayon tipinden önemli ölçüde daha güçlü ve esnektir.

Buna ek olarak, suni ipekin orijinal olarak ipeğe alternatif olarak geliştirildiğine dikkat etmek için parça viskon kumaş almak önemlidir. Yıllar geçtikçe tüketiciler, suni ipekin tüm yararlı ipek özelliklerine sahip olmadığını kabul ettiler ve suni ipek üreticileri artık ağırlıklı olarak suni ipek yerine pamuk üretiyorlar. Bununla birlikte, bazı şirketler ipekin yerine rayon üretebilir ve bu hafif ve yumuşak kumaştan yapılan eşarp, şal ve gecelikleri görmek nispeten yaygındır.

Rayon Çevreyi Nasıl Etkiler?

Rayon bitkilerden elde edilen maddelerle yapıldığından, doğal olarak bir kirletici değildir. Selülozun kendisi, ekosistemdeki otomatik süreçlerle doğal olarak geri dönüştürülen doğal bir maddedir. Rayyonun yarı sentetik bir elyaf olarak kabul edilmesi, birçok tüketici ve işletme sahibinin rayonu sürdürülebilirlik ve çevresel etki açısından pamuğa eşit kabul etmesine yol açmıştır.

Bununla birlikte, Rayon sadece selülozdan ibaret değildir. Rayon üretim sürecinde bir takım toksik kimyasallar kullanılır ve üretim süreci tamamlandıktan sonra bu maddeleri uygun bir şekilde atmak zordur. Aslında, suni ipek üretimi sırasında üretilen kirli su, bu tür liflerin gelişmesinden bu yana büyük bir endişe kaynağı olmuştur; bu endişeler 1970’lerin çevresel hareketi boyunca devam etti, ancak reyon üretiminin çoğunluğu 1990’larda ve 2000’lerde yurtdışına taşındıktan sonra azaldı.

zeytinburnu viskon kumaş alanlar,zeytinburnu viskon kumaş,zeytinburnu viskon kumaş satan,zeytinburnu viskon kumaşçılar,

Pamuk üretimi, diğer bir şekilde kirli bir süreçtir; pamuk organik olarak yetiştirilmediği ve üretilmediği sürece, ham pamuğu tekstil elyafına işlemek için bir takım kimyasallar kullanılır. Ancak, bu kimyasallar pamuk üretim sürecinin isteğe bağlı bir parçasıdır; eğer işletmeler sürdürülebilir bir şekilde pamuk üretmek istiyorlarsa, toksik olmayan maddeler yerine kullanılabilirler.

Bununla birlikte ucuz viskon kumaş toksik kimyasalların kullanımı, suni ipek üretim sürecinin ayrılmaz bir parçasıdır. Örneğin, su yollarını kirleten ve hava kalitesini azaltan sodyum hidroksit kullanmadan suni ipek üretmek mümkün değildir. Karbon disülfür, suni ipek üretim sürecinin bir başka ayrılmaz parçasıdır ve bu kimyasal, insanlarda doğum kusurları, kanser, cilt koşulları ve kalp hastalığı gibi olumsuz etkilere bağlanmıştır. Ayrıca, özü çıkarmak bir ağacın yaklaşık yüzde 70’ini boşa harcar ve geri kalan kimyasal olarak kirlenmiş ağaç malzemesi genellikle gelişigüzel dökülür.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın