Konfeksiyon

“Giyim” genel olarak giyim anlamına gelir. Kumaş ticaretinde “giyim”, erkek giyim, kadın giyim, çocuk giyim ve spor kıyafetlerini kapsayan genel bir tanımdır. Ayrıca ticarette, “giyim” genellikle bitmiş giysilerin toptan veya perakende ticaretiyle uğraşan bir şirket anlamına gelirken, “hazır giyim” şirketleri nispeten daha imalat ve imalat taraflarında yer alır.

Konfeksiyon Sektöre Genel Bakış.

Konfeksiyon Endüstrisi, giyim, ayakkabı ve aksesuar tasarlayan ve satan şirketlerden oluşur. Ürün kategorileri, iç çamaşırı gibi temel ürünlerden lüks ürünlere, örneğin kaşmir kazaklar ve timsah derisi çantalar gibi her şeyi içerir. Geleneksel olarak, giyim şirketleri toptancıydı, büyük miktarlarda malları perakendecilere satıyorlardı, daha sonra bu ürünleri işaretleyerek tüketicilere kâr ederek satıyordu. Bununla birlikte, toptancılar ve perakendeciler arasında bir çizgi çekmek daha zor hale geliyor; çoğu giyim şirketinin artık her iki tür operasyonu da var.

Toptan İş

İNCE KUMAŞ NASIL DİKİLİR? BURDAN BAKIN…

Sektöründeki şirketleri Perakende (Özel Hatlar) kategorimizdekilerden ayıran şeydir. Hazır giyim şirketleri, büyük mağazalar, özel mağazalar ve indirimler dahil olmak üzere perakendecilere sattıkları ürünleri tasarlar ve üretir / tedarik eder. Genellikle bir şirket, belirli marka isimleri altında mal üretme lisansına sahiptir ve bu hatları pazarlayacak ve reklamını yapacaktır. Bir lisans birçok ürünü kapsayabilir. Bazı durumlarda, bir giyim şirketi, örneğin pantolon veya pijama gibi diğer ürün serilerini hariç tutarken, bir marka altında yalnızca kravat ve gömlek gibi belirli ürünleri üretme hakkına sahip olabilir. Üretim, genellikle işgücü maliyetlerinin ucuz olduğu gelişmekte olan ülkelere taşeron olarak verilmektedir. Toptan satış pazarı mevsimliktir.

Parça Kumaş. Marka isimleri, özellikle kalite, stil veya değer açısından iyi bir üne sahip tanıdık ürünler, alışveriş yapanlar arasında popülerdir. Geniş bir tanınmış marka yelpazesine sahip bir giyim firmasının benzerlerine göre rekabet avantajı vardır. Ancak bu her zaman böyle değildir. Zor ekonomik zamanlarda tüketiciler, tasarruf etmek için benzer özel etiketli ürünlere yönelebilir. Özel etiketli ürünler, büyük mağazalarda ve indirim zincirlerinde bulunur. Markalı ürünlerden daha ucuz olsalar da, bu tür ürünler genellikle satıcı için daha kârlıdır. Markalı ürünler ve özel etiketli ürünler, iş döngüsü boyunca raf alanı için birbirleriyle rekabet eder.

Toptan satış pazarının mevsimsel yapısı nedeniyle, satışları sıralı çeyrek bazında değil, yıldan yıla karşılaştırmak daha iyidir. Brüt ve işletme marjları, bir şirketin sağlığının en iyi göstergeleridir. Satış hacmi, tedarik zinciri verimliliği, kaynak sağlama maliyetleri ve satış, genel ve idari harcamalar karlılığı belirler.

Perakende İşlemleri

Hazır Giyim Sektöründeki şirketlerin perakende bölümleri kurmasının birçok nedeni vardır. Tek bir markaya ayrılmış mağazalara sahip olmak, bir şirkete bir hattın imajı ve kimliği üzerinde kontrol sağlar. Kumaş Parçası Alanlar. Hazır giyim şirketleri, büyük mağazalarda markalaşma ve mağazacılık üzerinde bir miktar denetimden feragat ederler ve bunların etkileri butik düzeyde daha da azalır. Özel perakende mağazaları, bir şirketin rakip etiketler konusunda endişelenmeden kendi ürünlerini öne çıkarmasına olanak tanır.

Kumaş Alan

Perakende mağazaları genellikle toptancı kardeşlerinden daha kârlıdır. Bir giyim şirketi, kendi malını perakende olarak satarak, aracıları ortadan kaldırabilir ve karını artırabilir. Ancak bu strateji riskli olabilir. Perakende operasyonları olan şirketler, sadece giysi tasarlamak ve üretmek ve toptan siparişleri doldurmak yerine, büyük indirimlerden kaçınırken, iyi potansiyele sahip mağaza yerleri bulma ve envanteri yönetme gibi ek bir yüke sahiptir.

İnternet perakendeciler için bir başka önemli platformdur, özellikle tüketiciler giderek daha fazla Web. www.kumas.org   konusunda bilgili olduğundan ve neredeyse her yerden erişime sahiptir. Alışveriş yapanlar, çevrimiçi olarak aradıklarını hızlı bir şekilde bulmak istiyor ve hızlı işlem ve nakliye talep ediyor. İnternet üzerinden doğrudan satış bir şirket için bir nimet olabilir. Bu satışlar pahalı vitrinler ve ilgili personel gerektirmez ve bu nedenle geleneksel işlerden daha kârlıdır.

Perakende düzeyindeki giyim satışları genellikle sezonluk olma eğilimindedir ve gelirin çoğu tatil ve okula dönüş dönemlerinde ayrılmıştır. Sektör analistleri, eğilimleri belirlemek için yıllık toplam satışları gözden geçirir. Özellikle, pazar gözlemcileri, bir yıl veya daha uzun süredir açık olan lokasyonların yıldan yıla performansını gösteren “karşılaştırılabilir mağaza” satışlarına odaklanır. Metrekare başına satış, bir perakendecinin taban alanını ne kadar verimli kullandığını ölçen bir başka önemli metriktir.

Kumaş Alanlar

Toptancılarda olduğu gibi, perakendecilerin başarısı rapor edilen brüt ve işletme marjlarında görülebilir. Perakende marjları, indirim ve promosyonlar giderleri gibi çeşitli faktörlerden etkilenir. Ürün karışımı, karlılığın belirlenmesinde de rol oynar. Örneğin, yüksek marjları sayesinde aksesuarlara ağırlık verilmesi uygundur, çünkü aksesuarların herkese uyan tek beden doğası, gömme giysilere göre daha düşük maliyetler içerir.

Yatırımla İlgili Hususlar

Hazır Giyim Endüstrisi parçalanmış ve oldukça rekabetçidir. Çok sayıda büyük oyuncu var, ancak belirli demografilere hitap eden sayısız niş mağaza ve özel şirket de var. Ayrıca genel tacirler ve yabancı firmalar sektöre daha fazla rekabet getiriyor. Sonuç olarak, Hazır Giyim Endüstrisindeki şirketlerin hayatta kalabilmek için çevik ve yüksek verimli olmaları gerekir. Doğru ürüne sahip olmak da çok önemlidir; moda trendleri sık sık değişir ve şirketlerin değişen tüketici zevklerine hızla adapte olması gerekir.

Hazır giyim stokları ekonomik açıdan hassastır. Kıyafet temel bir ihtiyaç olsa da, insanlar gardıroplarını ne zaman güncelleyecekleri ve ne kadar harcayacakları konusunda geniş bir takdir yetkisine sahiptir. Zamanlar iyi olduğunda, giyim satışları genellikle canlıdır. Bununla birlikte, ekonomik belirsizlik ve daralma dönemlerinde giyim, insanların harcamalarını kolayca kısaltabilecekleri bir alandır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın