Tiftik Kumaş Nedir?

Tiftik kumaş,tiftik kumaş alan,tiftik kilo fiyatı,kiloyla tiftik,tiftik kumaş satanlar,tiftik kumaş alanlar,tiftik kumaş satın alan,tiftik kumaş nereye satarım,tiftik kumaş alan yerler,tiftik alımı yapanlar,

Tiftik  Kumaş Nedir?

Günümüzde herkesçe bilinen tiftik kumaşı, tiftik keçilerinin ince tüylerinden yapılır. Bu çok pahalı bir ipliktir, aynı zamanda yumuşak, ince ve güçlüdür. Angora kazakları inanılmaz derecede sıcak ve rahattır. Bu makale tiftiklerin kökeni, üretimi, özellikleri ve tiftiklerin bakımı ile ilgili tüm materyalleri içermektedir.

Tiftik nedir

Başlangıç ​​olarak tiftik, yalnızca tiftik keçisi yünlerinden yapılan ipliğe atıfta bulunan bir ticari isimdir. Angora tavşanlarının yünlerinden elde edilen ipliklerle karıştırılmaması için kalitesi çok daha kötüdür. Çeviride “tiftik” – en iyisi anlamına gelir.

Günümüzde Ankara keçisi Türkiye, Güney Afrika ve Teksas’ta yetiştirilmektedir. Bu ülkelerde kaliteli tiftik ipliği üretimi kurulmuştur.

Tiftikli kumaş ve ipliği diğerleri arasında kolayca tanıyabilirsiniz. Yumuşak uzun tüylüdür. Tiftik, en kaliteli keçi yününden yapılır ve üretimi iyileştirmek için doğal ipliklere akrilik eklenir. Yüksek kaliteli angora ipliği bileşiminde en az% 80 angora,% 20 akrilik belirtilmelidir.

Tiftik ipliği çeşitleri

Günümüzde üç tür tiftik vardır. İşleme ve özellikleri bakımından birbirlerinden farklıdırlar.

Çocuk Tiftik – ilk saç kesiminden sonra en küçük çocukların yünden yapılır. Bu, en pahalı olduğu kadar en hassas ve hassas iplik türüdür.

Keçi Tiftiği, tüyleri zaten en küçük çocuklarınkinden daha kalın olan iki yaşındaki keçilerin yünlerinden yapılır.

Yetişkin Tiftik, yetişkin keçilerin yünlerinden yapılan bir tiftiktir. İlk iki türe kıyasla, bu daha kaba ve daha kalındır.

Tiftik hakkında iyi olan ne

Tiftik kıyafetleri yumuşaklık açısından rekabetin ötesindedir; bazen vücuda ne kadar hoş geldiği açısından ipek olanlarla karşılaştırılır. Ancak Angora ipliğinin aşağıda yazdığımız birçok (parti kumaş alan,stok kumaş alanlar,iplik alan) mükemmel özelliği vardır.

Yumuşaklık. Tiftik keçilerinin yünü bunun için değerlidir. Sonuçta, diğer cins keçilerin yünlerinden elde edilen iplik dikenli ve pürüzlü hale gelir ve bu da giyildiğinde rahatsızlığa neden olur. Ayrıca yapay ipliklerden farklı olarak angora ipliği örülürken çatırdama yapmaz.

İpeksi parlaklık. Doğal olarak, Angora yününün ipeksi bir parlaklığı vardır ve bu da şeylere özel bir çekicilik katar.

Güç ve esneklik. Yünün telleri çok ince olmasına rağmen oldukça sağlamdır ve sonucu dayanıklı ve esnektir.

Kabarıklık. Tiftik ipliğinin belki de ana ayırt edici özelliği.

Hava geçirgenliği. Her sıcaklıkta kıyafet içinde rahat hissetmek çok önemlidir. Doğal şeyler iyidir çünkü havanın mükemmel bir şekilde geçmesine izin verirler.

Renk haslığı. Angora yününün doğal rengi beyaz, hafif sütlüdür. İplik çeşitli renklerde üretilmektedir. İpin doğal parlaklığı korunur.

Isı direnci. Kışlık kazaklar ve çoraplar için bu belki de çok önemlidir.

Prezentabl görünüm. Tiftik kıyafetleri çok güzel ve bu sadece kazaklar için geçerli değil. Elbiseler, şallar, boğazlı yakalar, şapkalar ve eşarplar – bunların hepsi sadece günlük yaşamda değil, aynı zamanda özel günlerde de giyilebilir.

Olumlu özelliklerine ek olarak, tiftik ayrıca birkaç olumsuz özelliğe sahiptir.

Yüksek maliyet. Bu, özellikle en ince iplikler (parti kumaş alan,stok kumaş alanlar,iplik alan) için geçerlidir. Hem seri üretim hem de manuel çalışma ile elde edilen bitmiş ürünler, malzemenin yüksek maliyeti ve ayrıca özenli çalışmanın kendisi nedeniyle çok pahalıdır.

Karmaşık bakım. İpliğin lifleri çok hassastır ve onlara zarar verirseniz tüm ürünü mahvedersiniz.

Sahte satın alma olasılığı. Angora ipliğinin büyük ölçekli üretimi, sahte satın alma olasılığı eşit derecede yüksektir. Bundan kaçınmak için, önce bitmiş ürünü denerken etiketteki kompozisyonu okuyun, duygularınıza dikkat edin: şey batmaz, çok yumuşaktır, iplikler ince ve kabarıktır.

Güve yiyen doku. Bildiğiniz gibi, güve kürkten ve doğal yünden yapılmış şeyleri sever. Tiftik bir istisna değildir.

Uygulama

Tiftikten çok çeşitli şeyler üretilir. Popülerlikte ilk elbette kazaklar. Çok sıcak, kabarık, inanılmaz derecede rahat ve güzel oldukları ortaya çıktı. Atkılar, şapkalar ve eldivenler de soğuk kışlarda sizi sıcak tutacaktır.

İnce angora ipliklerinden, mont ve ceket dikmek için kumaşlar dokunur. Tüylü böyle bir kumaşın yüzeyi çok yumuşaktır.

Zanaatkar kadınlar, en kaliteli çocuk yününden havadar tunikler, bluzlar ve şallar örüyorlar. İplik tüketiminin çok daha az olduğu ve ısının yoğun örgü ile aynı şekilde tutulduğu açık örgü özellikle popülerdir.

Daha kalın olan Angora ipliği, battaniye, sıcak terlik, eşarp ve yastık üretiminde kullanılır.

Bakım kuralları

Bakımda tiftik şeyler çok tuhaftır. Ürünlerin mükemmel görünümünü uzun süre korumaları için tiftikli eşyaların yıkanması, kurutulması ve saklanması ile ilgili kurallara uymanız gerekir.

Yıkama. Her gün tiftikten çamaşır yıkamak kontrendikedir. Böylece ürün hızla kaybolur ve tüm güzelliğini kaybeder. Hem elde hem de çamaşır makinesinde “yün” modunda yıkayabilirsiniz. Makinede yıkarken, giysiler (parti kumaş alan,stok kumaş alanlar,iplik alan) için özel bir çanta kullanmak daha iyidir. Böylece ürün tambur içinde daha az “uçar” ve gerilmez.

Palto veya ceket gibi ürünler en iyi kuru temizleme veya kuru temizleme yöntemidir. Bir lekenin özel bir ajanla işlem görmesi durumunda ürün, kokulu çarşafların bulunduğu özel bir poşete konularak kurutucuya gönderilir. Ancak burada kumaşa zarar verebilirsiniz, bu yüzden onu profesyonellere emanet etmek daha iyidir.

Tiftik kumaş,tiftik kumaş alan,tiftik kilo fiyatı,kiloyla tiftik,tiftik kumaş satanlar,tiftik kumaş alanlar,tiftik kumaş satın alan,tiftik kumaş nereye satarım,tiftik kumaş alan yerler,tiftik alımı yapanlar,

Yıkama deterjanları. Angora, diğer yünler gibi yumuşak yünlü ürünlerle yıkanmalıdır. Bunlar genellikle sıvı jeller olmakla birlikte tozlar da vardır.

Toz kullanıyorsanız çok fazla eklemeyin. Ve el yıkamak için önce suda çözün ve sonra sadece suya daldırın.

Döndür. Ellerinizle tiftik şeyleri bükmeden çok dikkatli bir şekilde sıkın. Bir daktiloda – minimum hızda.

Kurutma. Kuru tiftik ürünleri yatay olarak düzleştirilmiştir. Fazla nemin hızla dışarı çıkmasını sağlamak için altına kalın bir havlu yerleştirin. Tiftikli çamaşırları kurutma makinesinde veya pil üzerinde kurutmayın.

Depolama. Tiftikten yapılmış kazaklar, boğazlı yakalar ve diğer şeyler, sert kırışıklıklar olmadan düzgün bir şekilde katlanarak saklanabilir. Yünlü bir şey giymeden önce, buhar banyosuna asın, böylece kıvrımlar hızla düzelir ve kabarık lifler buruşuk görünmez.

Güvelerden koruma. Güve, doğal yünlü şeylere çok düşkündür ve angora ipliği bir istisna değildir. Eşyaları sağlam tutmak için onları güveler tarafından yemekten korumalısınız. Bunu yapmak için, satın aldığınız güve tabaklarını kullanabilir ve eşyaların yanına koyabilirsiniz. Naftalin, sedir konsantre küpleri kullanabilirsiniz. Tiftikli eşyaların özel poşet veya çuvallarda saklanması onları ayrıca güvelerden de koruyacaktır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın