Kanvas Kumaş

Pantolonluk kanvas kumaş kalın kanvas kumaş çantalık kanvas kumaş kanvas kumaş kırışır mı mumlu kanvas kumaş kanvas kumaş trençkot nasıldır kanvas kumaş su geçirir mi siyah kanvas kumaş.

Pantolonluk kanvas kumaş kalın kanvas kumaş çantalık kanvas kumaş kanvas kumaş kırışır mı mumlu kanvas kumaş kanvas kumaş trençkot nasıldır kanvas kumaş su geçirir mi siyah kanvas kumaş.

Kanvas  Kumaş Nedir?

Tuval malzemesi ve kanvas kumaşı aynı şeydir. Bu iki terim temel olarak eşanlamlıdır. Ama ikisi arasında bir fark olduğunu düşünen insanlar var. Bu durumda Türkiyede terimi yani kanvas anlamına gelir. Zamanla, kanvas bezi veya tuvali kelimeleri popüler hale geldi.

Buna dayanarak, tuval malzemesi ‘ve kumaşı’ terimleri arasında bir fark olmadığını fark etmelisiniz. Bazı insanlar keten terimini de kullanırlar, ancak bu bir nedenden dolayı yakalanmadı.

Her neyse, parça kumaş oldukça uzun zamandır var. Ancak bezini kanvasla karşılaştırmaya çalışmak aslında bir tür kumaşı kendisiyle karşılaştırmaktır.

Tuvali denim gibi diğer ağır kumaş biçimlerinden ayıran şey, dimi örgü yerine düz örgülere sahip olmasıdır. Öyleyse kanvasının diğer kanvas türlerinden daha sıkı dokumaya sahip olduğu iddiası gerçekten bir sorun değildir. Günün sonunda, kanvas veya  kumaşı hala kanvas malzemedir.

Tuval ve ördeğin bir ve aynı şey olduğunu keşfettiğimize göre, bu kumaşa ve onun tanımlayıcı özelliklerinden bazılarına daha yakından bakmanın zamanı geldi. Bu malzemenin çok sayıda kullanımı vardır ve zamanla bazı değişiklikler yaşamıştır. Örneğin, önce doğal pamuktan yapılmıştı, bu artık geçerli değil. İşte kumaşı hakkında bilmeniz gerekenler.

Tuval Malzemesi / Kanvas Kumaşının Özellikleri

Kumaş Türü

Başlangıçta, tuval malzemesi tamamen pamuktan yapılmıştır. Ama artık durum böyle değil. Bugün bazı kanvas formları, örneğin naylon ve polyester gibi sentetik elyaflar gibi diğer elyaf karışımları kullanılarak yapılır. Bununla birlikte, bu insan yapımı malzemeleri dahil etseler bile, hala doğal pamuk kullanılarak yapılırlar. Ama yine de, bu tür kumaş hem pamuk hem de diğer malzemelerle yapılabileceğinden, bugün pamuk kanvasına ek olarak polyester kanvas gibi kanvas kumaşlarımız var.

Tuval Malzeme Stilleri

Kanvas tuvali birçok stile sahiptir. Geçmişte, ordu, yelken ve hatta kuşak tuvali duyabiliyordu. Ancak günümüzde başka kategoriler de mevcuttur. Bu tuval tarzlarına ek olarak, astar, çanta, endüstriyel kapak yapmak için kullanılan tek doldurulmuş pamuklu kumaşımız da var.

Bugün çok fazla tuval stilinin nedeni, insanların bu kumaş malzeme için popüler yeni kullanımlar bulmaya devam etmeleridir. Örneğin, kumaş ayakkabıcılık endüstrisinde tuval ayak eşyası yapmak için kullanılır ve kapitone endüstrisinde de popülerdir. Sonuç olarak, konuştuğumuzda bir düzineden fazla kanvas stili var ve bu, bu kumaş malzemenin ne kadar popüler olduğunu gösteriyor.

Kullanım

Pamuk tuvali, birçok endüstride birçok kullanıma sahiptir. Kumaş Parçası rneğin, çantalar, konveyör bantlar, çadırlar, kanepeler, su hortumları, ordu kıyafetleri, botlar, yatak örtüleri, mobilya döşemeleri, ciltçilik, katlar, kanvas ayakkabılar, cüzdanlar, filtre bezleri, brandalar vb. Ve bildiğiniz gibi, bugün dünyadaki birçok sanatsal şaheser tuval üzerine boyanmıştır. Şu anda tuval kullanımları listesi devam ediyor.

Ağırlık

Bazı tuval türleri hafiftir, diğerleri ise daha ağırdır. Genel olarak kanvas kumaş alanlar sayısal bir sisteme göre ağırlık açısından kategorize edilir. 1. sınıf en ağır tuval türüdür, 12. sınıf ise en hafif tuvaldir. Hafif kanvasın bir örneği, çantalar,hatta astarlar gibi şeyler yapmak için kullanılan tek doldurulmuş pamuklu stok kumaş. Pazarlamada 6 oz, 8 oz, 10 oz, 12 oz, 14 oz, 16 oz 18 oz , Farklı çantalar için 20 oz 22 oz ve 24 oz tuval.

Öte yandan, bantlama türü olarak tanımlanan tuval genellikle oldukça ağırdır ve konveyör bantlarının yapımında kullanılır. Bu tür tuvaller çok güçlü ve kalındır ve malzemenin çok fazla aşınmaya ve yıpranmaya dayanması beklenen durumlarda idealdir. Genel olarak, hafif kanvas ve ağır kanvas vardır ve en uygun seçim bu malzemenin kullanım amacına bağlıdır.

Açıkçası, çok fazla yıpranmaya ve yıpranmaya dayanabilecek bir şeye ihtiyacınız varsa, ağır kanvas daha iyi bir seçimdir. Ancak kat yapımı gibi daha genel kullanımlar için hafif tuval varyantları işi yapabilir.

Yazdırma

Tuval malzemesine birçok sanat eseri ve tasarım konabilir. Bu sanat eserlerini tuval malzemesine yazdırmak için bir dizi yöntem kullanılabilir. Dijital malzeme seçeneklerden biridir ve çok daha yenidir. İşlem, kumaş yüzeyine basılmadan önce resim oluşturmak için kullanılan bir bilgisayarı içerir.

Ekran baskısı çok daha eskidir ve biraz daha kalın baskılarla sonuçlanır ve sonuçlar koyu kumaşlarda bile genellikle daha parlak olur. Nakış, tasarımları ve sanat eserlerini tuval malzemelerine koymak için kullanılan bir başka popüler tekniktir. Makineler tuval üzerinde nakış desenleri oluşturmak için kullanılabilir, ancak bir iğne veya dikiş makinesi kullanılarak elle de oluşturulabilir.

Renk

Neyse ki, tuval kumaşları gittikçe renkler konusunda çok az sınırlama var. Pamuk beyazdır ve bu, boya ile bu malzemenin sizin için en uygun olduğunu düşündüğünüz rengi kabul edebileceği anlamına gelir. Başlangıçta, tuval krem ​​rengi veya bir süre görünümüne sahip olma eğilimindedir. Ama istediğiniz renk veya desene sahip olmak için boyayabilirsiniz.

 İşlem Sonrası

Tuval malzemesini dokuduktan sonra, ek niteliklere ulaşmak için daha fazla işleme tabi tutulabilir. Mumlu kanvas, su ve toz gibi elementlere karşı daha iyi koruma sağlar ve daha iyi görünür. Bu nedenle, ağda, daha rafine ve premium bir görünümden faydalanabilecek tuval türleri için harika bir işleme tekniğidir.

Pantolonluk kanvas kumaş kalın kanvas kumaş çantalık kanvas kumaş kanvas kumaş kırışır mı mumlu kanvas kumaş kanvas kumaş trençkot nasıldır kanvas kumaş su geçirir mi siyah kanvas kumaş.

Balmumu ayrıca kanvas kumaş alan malzemenin dayanıklılığına katkıda bulunur. Ağda, su geçirmez tuvallere yardımcı olur, ancak bu etkiyi elde etmenin başka yolları da vardır. Örneğin, su geçirmez tuval için şap tozu ve deterjan yöntemi kullanılabilir. Terebentin, tuvali işlemek ve su geçirmez hale getirmek için de kullanılabilir ve soya fasulyesi yağı ve hatta su geçirmez spreyler de kullanılabilir.

Sonuç

Genel olarak kanvas, geniş bir kullanım yelpazesine sahip son derece dayanıklı bir düz dokuma kumaştır. Bu nedenle, çadır ve konveyör bantları ve ordu kıyafetleri yapmak gibi güçlü bir malzemenin gerekli olduğu durumlarda tercih edilen seçenektir. Yukarıda  tuvali hakkında bilmeniz gereken bazı şeyler var.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın