Keten Kumaş

Yıkanmış keten kumaş desenli keten kumaş ham keten kumaş elbiselik pamuk keten kumaş elbiselik pantolonluk keten kumaş yumuşak keten kumaş elbiselik keten kumaş satın al keten kumaş nedir

Yıkanmış keten kumaş desenli keten kumaş ham keten kumaş elbiselik pamuk keten kumaş elbiselik pantolonluk keten kumaş yumuşak keten kumaş elbiselik keten kumaş satın al keten kumaş nedir.

Keten Kumaş Nedir?

Keten, ağırlıklı olarak ev eşyaları uygulamaları için kullanılan keten bazlı bir tekstil ürünüdür. Keten pamuğa benzese de, pamuk tohumlarının etrafında büyüyen kozalar yerine keten bitkisinin gövdelerinden elde edilen liflerden yapılır.

Keten giysiler sıcak ve nemli iklimlerde arzu edilir. Nemi önemli bir süre tutma eğiliminde olan pamuğun aksine, keten hızla kurur ve bu da aşırı sıcak koşullarda ısı tutulmasını azaltmaya yardımcı olur.

Bununla birlikte, keten üretimi, pamuk yapımından çok daha fazla zaman ve kaynak yoğundur, bu da pamuk çırçırının icadı ile başlayan bu kumaşın popülaritesinde sürekli bir azalmaya yol açmıştır. Bununla birlikte, ketenlerin benzersiz arzu edilen özellikleri, bu tekstilin küresel üretiminin tamamen durmasını önledi ve Çin gibi bazı ülkeler, makul miktarda büyük miktarlarda keten yapmaya devam ediyor.

Not:

Devam etmeden önce, “keten” ve “keten” ifadeleri arasındaki farkı netleştirmek önemlidir. “Keten”, ev eşyalarında ve bazı giysi türlerinde yaygın olarak kullanılan keten esaslı elyaftan bahsederken, “çarşaflar”, insanların belirli türdeki ev eşyalarına ve kıyafetlerine atıfta bulunmak için kullandığı, ancak keten lifi dışındaki lifler. “Çarşaflar” ifadesi, neredeyse tüm iç çamaşırların, çarşafların ve havluların keten kumaştan yapıldığı bir zamana dayanır, ancak bu günlerde bu anakronistik ifade bazen kafa karıştırıcı olabilir.

Keten Tarihi

Tarih öncesi çağlardan kanıtlar az olsa da, Avrupa’daki Neolitik halklar 36.000 yıl önce keten kumaştan tekstil yapıyorlar gibi görünüyor . Bu nedenle, keten en uzun üretilen tekstillerden biridir ve tarihi, modern arkeolojinin ortaya çıkardığı en eski kanıtlardan bile daha geriye uzanabilir.

Keten kullanımının bir sonraki tarihi kanıtı, yaklaşık 10.000 yıl önce İsviçre’nin göl kenarları üzerine inşa edilmiş eski konutlardan geliyor ve arkeologlara göre, keten ilk olarak eski Mezopotamya’da evcilleştirildi. Mezopotamya’daki giysiler için keten kullanımı esas olarak egemen sınıfa ayrılırken, Eski Mısır’da keten kullanımı çok daha yaygındı.

Mısır iklimi nedeniyle, güneş ışınlarına direnen ve hızlı ter soğutmaya izin veren giysiler tasarlamak gerekiyordu. Keten doğal olarak beyaz olduğu için, bu kumaş bariz bir seçimdi ve nefes alabilirliği ve nem tutma eksikliği hızla Mısır’daki en popüler ve değerli tekstil haline geldi.

Aslında, Eski Mısırlılar ketenleri bazen iyi niyetli bir para birimi olarak kullandılar. Bu kumaş aynı zamanda mumyalar için mezar örtülerini ve sargılarını yapmak için de kullanıldı.

Eski Yunanlılar keten giysiler ve ev eşyaları yapmak için kullandılar ve Fenikeliler daha sonra Batı Avrupa’ya keten üretimi yaptılar. Bununla birlikte, tarihi kayıtlar, Avrupa güçleri adına, MS 12. yüzyıla kadar tarım toplulukları arasında keten üretimini düzenlemek için hiçbir çaba olmadığını göstermektedir.

Daha sonra İrlanda, Avrupa keten üretiminin merkezi oldu ve 18. yüzyılda Belfast kasabası, gelişen hat ticareti nedeniyle “Linenopolis” olarak tanındı. Keten kumaş alanlar sömürge döneminde popüler kaldı, ancak pamuk üretimi daha ucuz ve kolay hale geldikçe, ketenlerin Avrupa tekstil ekonomisinde sahip olduğu merkezi rol giderek azaldı.

Bugün Keten

Bu günlerde, keten öncelikle bir avuç tekstil ürünü üretmek için üretimde kalan bir niş üründür. Zengin geçmişine rağmen, bu kumaşı yapmak için kullanılan zahmetli ve zaman yoğun süreçler nedeniyle keten artık moda değil. İronik olarak, üretim zorlukları aslen binlerce yıl önce keten üretimini caydırıcı hale getirdi; bugün hat üreticilerinin karşılaştığı zorluklar antik çağlardan çok farklı olsa da, bu kumaş titiz ve üretilmesi pahalı.

Keten Kumaş Nasıl Yapılır?

Keten kumaşı için bileşen malzeme keten bitkilerinin saplarında bulunan selüloz elyafıdır. Birçok benzer bitkinin sapları gibi, keten sapları odunsu, sazlık bir iç kısım ve lifli, lifli bir dış kısımdan oluşur.

Keten üretimine hazırlanmak için, bu elyafın üreticileri, keten liflerini keten gövdelerinin odunsu iç kısmından ayırarak başlar. Geleneksel olarak, bu adım ham keten saplarını ıslatarak gerçekleştirilmiştir, ancak bugünlerde üreticiler aynı etkiyi elde etmek için kimyasallar kullanabilirler. Keten lifleri ipliğe eğilmeden önce, bu kimyasallar yıkanır, ancak kimyasal olarak ayrılmış keten lifinde artık toksik maddeler kalabilir.

 Dikim

Yıkanmış keten kumaş desenli keten kumaş ham keten kumaş elbiselik pamuk keten kumaş elbiselik pantolonluk keten kumaş yumuşak keten kumaş elbiselik keten kumaş satın al keten kumaş nedir

Keten bitkileri yaklaşık 100 günlük büyümeden sonra hasat için hazırdır. Keten bitkileri ısıyı tolere etmediği için, mahsul ölümünü önlemek için yılın daha serin kısmına ekilmelidir.

 Büyüme

Bu günlerde, keten tohumu genellikle makinelerle ekilir. Keten bitkileri yabani otların girmesini etkili bir şekilde engellemediğinden, herbisitler ve toprak işleme genellikle keten ürünlerinde verimi düşürmek için kullanılır.

Hasat

Keten sapları sarı olduğunda ve tohumları kahverengi olduğunda, bu bitkiler hasat edilmeye hazırdır. Ketenleri elle hasat etmek mümkün olsa da, makineler genellikle bu işlem için kullanılır.

Fiber Ayırma

Keten sapları hasat edildikten sonra, yaprakları ve tohumları kaldıran bir makine ile işlenirler. Daha sonra, üreticiler keten lifli dış sapını yumuşak, odunsu iç mekanından ayırır. Bu işleme retting denir ve uzmanlıkla yapılmadıkça tekstil üretimi için kullanılan hassas keten lifleri zarar görebilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın