Denim Kumaş

Non denim kumaş nedir denim kumaş esnek midir denim kumaş fiyatları denim kumaş üreticileri örme denim kumaş denim kumaşı ilk olarak hangi ülkede üretilmiştir yıkanmış kot kumaşı dokuma kumaş.

Non denim kumaş nedir denim kumaş esnek midir denim kumaş fiyatları denim kumaş üreticileri örme denim kumaş denim kumaşı ilk olarak hangi ülkede üretilmiştir yıkanmış kot kumaşı dokuma kumaş.

Denim Kumaş

Geleneksel olarak, denim kumaş yüzde 100 pamuklu indigo boyalı çözgü ve daha kalın beyaz atkı ipliğinden yapılır. Kumaşlar mermi, meç, hava jetli ve mekik dokuma tezgahlarında dokunur. Başlangıçta denim kumaş iş elbisesi olarak geliştirildi. Şimdi senaryo farklı. Denim kumaş alanlar büyük bir popülerlik kazanmış ve cinsiyet, yaş grupları ve meslek ne olursa olsun herkes tarafından kabul görmüştür. Bu nedenle, denim ürün imalatçılarının farklı tüketicilerin ihtiyaçlarına uygun ürünler geliştirmek ve geliştirmek için büyük bir zorluk var. Bu makalede, denim kumaşlar alanında son gelişmeleri ortaya koymaya çalışılmaktadır.

İnovasyon ve geliştirmenin ana odak alanları, farklı süreçlerin konforu, performansı ve çevre dostu olmasıdır. Konfor ve uyum denim giysilerin çok önemli yönleridir. Bu nedenle, streç denemeleri yapmak için birçok araştırma yapılıyor. elastan elyaflar kumaşa dahil edilir. Atkı ipliğinde Lycra ve Spandex kullanılmaktadır. Ring ve open-end nüveli iplikler ayrıca denimde streç özelliği sağlamak için kullanılır. Denim parçası alanlar üzerinde üretilen elastik kat iplikleri, streç denim kumaşlar yapmak için de kullanılır. Çok bileşenli malzemenin dışında, Bi bileşenli sentetik filament iplikler de streç sağlamak için kullanılır.

Kot kumaş satın alan,kot kumaş satın alanlar,parti kot kumaş satın alan,parti kot kumaş satın alanlar,spot kot kumaş alanlar,stok kot kumaş alanlar,stok kot kumaş alan,denim kumaş satın alanlar,parça kot satın alanlar,kot parçası satın alanlar,kot parçası satın alan,parça kot satın alan,parça kot satın alanlar,

Performansı artırmak için, doğal elyaflarla harmanlanmış sentetik elyaflar kullanılır. Bu tür karışımlardan biri Naylon 6.6 ve pamuğun karışımıdır. Bu kumaş geleneksel görünümü vedaha iyi aşınma direnci açısından performans% 100 pamuklu denimden daha iyidir. Bu nedenle, kumaşın dayanıklılığı yüzde 100 pamuklu denimden daha fazladır. Polyester ve polipropilen elyaflar gibi diğer sentetik elyaflar da kullanılır. Özellikle bayan giyiminde daha yumuşak denim kumaşlar yapmak için Cupro, Modal, Promodal, Tancel ve Rayon karışımı kullanılmaktadır. Denim kumaşlar yapmak için bambu elyafları, kenevir elyafları ve bunların karışımları kullanılmaktadır.

Süslü efekt vermek için farklı süslü iplik alan kullanılmaktadır. Bu tür ipliğin örnekleri, şantuk iplik ve çok sayıda ipliktir. Şantuk, kalınlık, uzunluk ve bükülme açısından değişebilir. Bu tür iplikler, özel ataşman takılarak ring iplik eğirme ve OE iplik makinelerinde üretilebilir. Bu tür ataşmanlardan biri Amsler kontrolüdür. Bu tür kumaşlar, yıkama işleminden sonra çok benzersiz bir etki verir.

İki çözgü yöntemi uygulanır. Bunlar bilyalı çözgü ve direkt çözgüdür. Çözgü ipliklerinin boyanması ya ip boyama yöntemi ya da Slaser boyama yöntemi ile yapılır. Halat boyama, daha yüksek üretim, uzun dönemler, daha iyi kuru ve ıslak haslık ve çoktan renk tutarlılığı gibi birçok açıdan daha iyi kabul edilir. İndigo boyalar genellikle çözgü ipliklerinin boyanmasında kullanılır. Bazı durumlarda, koyu tonları elde etmek için indigo boyamadan önce kükürt siyah ve mavi boya da uygulanabilir. Bazen, iplik indigo boyandıktan sonra kükürt boyaları da uygulanır.

Çevre üzerinde düşük etki yaratan boyama sürecini geliştirmek için birçok araştırma yapılmaktadır. su tüketimini azaltmak için düşük boyama döngüsünde çeşitli indigo tonları elde etmek için bir dizi düşük sülfit boyarmaddesi ve işlemi geliştirmiştir. Indigo  yüzde 40 çözümünü patentledi. Çeşitli mavi tonları sunar ve Sodyum hidrosülfit tüketiminde yüzde 60-70 azalma iddia eder

Parti Denim kumaşlar çoğunlukla yüksek hızlı hava jetli tezgahlarda dokunur. Çeşitli dokuma tezgahı üreticileri hatasız yüksek kaliteli kumaş dokuma için bir takım değişiklikler sunuyor. Titreşimleri, ön sarıcıyı, yardımcı nozulları, esnek nozulları, röle nozullarını ve atkı fren sistemini en aza indirmek için tezgahın çerçeve yapısında değişiklikler yapılır. Geleneksel denim 3/1 sağ dimi kumaştır. Günümüzde 2/1 dimi, kırık dimi, zig-zag dimi, ters dimi, Balıksırtı dimi örgüleri denim kumaşlarda kullanılmaktadır.

Kumaşların haşıl sökülmesi dokuma işleminden sonra yapılır. Bu işlem asit haşıl sökme yöntemi ve oksidatif haşıl sökme yöntemi ile yapılabilir. Ancak bu süreçler bir takım dezavantajlarla ilişkilidir. Bunun üstesinden gelmek için enzimatik haşıl sökme tercih edilir. Haşıl sökme maddesi olarak alfaamilaz kullanılır. Enzimatik süreç kimyasal yöntemlerden daha çevre dostudur.

Spot Denim giysilerin yıkanması en önemli süreçlerden biridir. Bu işlem son giysiye çok değer katıyor. Yıkama işleminde, denim ürünlerine solma etkisi uygulanır. Solmuş efektler vermek için birçok yöntem vardır. Geleneksel yıkama, taş yıkama, sodyum hipoklorit, mıknatıs başına potasyum gibi güçlü ağartma maddeleriyle yıkama gibi yöntemlerden veya kombinasyonlardan herhangi biri kullanılarak yapılır. Bu süreçler çevre dostu değildir. Alternatif yöntemler geliştirilmiştir. Selülaz enzimleri, aşındırılmış etki sağlamak için pomza taşı yerine kullanılır.

Parça Denim alanlar. Dantel bazlı ağartma tekniği geliştirilmiştir. Bu enzim sadece indigo boyalı iplik ucuna saldırır ve beyaz atkı ipliğinin yapısını etkiler. Elastan filamanları içeren kumaşların, streç özelliğini kaybetmeden ağartmak için de kullanılabilir. Soluk etki sağlamak için lazer bazlı teknikler kullanılır. Ayrıca bu teknik, denim kumaşlar üzerinde motifler oluşturmak için de kullanılabilir. Ozon bazlı denim yıkama işlemleri geliştirilmiştir. Bu işlemde, çivit boyalarına saldıran ve soluk bir görünüm oluşturmak için yok eden ağartma maddesi olarak ozon gazı kullanılır.

Non denim kumaş nedir denim kumaş esnek midir denim kumaş fiyatları denim kumaş üreticileri örme denim kumaş denim kumaşı ilk olarak hangi ülkede üretilmiştir yıkanmış kot kumaşı dokuma kumaş.

Stok Denim kumaşların fonksiyonel performansını artırmak için denim kumaşlara antibakteriyel kaplamalar, UV korumalı kaplamalar gibi fonksiyonel kaplamalar uygulanır. Bitmiş kumaşın dayanıklılığını arttırmak için, bitkisel özlerin nano kapsüllenmesi gerçekleştirildi ve sonuçlar, 30 endüstriyel yıkamadan sonra bile mikroplar için iyi direnç gösterdi. Nano kil kullanımının ayrıca denim kumaşlara eski görünüm, yumuşak sap, alev geciktirici ve antibakteriyel özellikler kazandırdığı bildirilmektedir.

Sonuç olarak, denimin her zaman yeşil bir moda olduğu ve cinsiyet, yaş ve mesleğe bakılmaksızın herkes tarafından beğenildiği kabul edilmektedir. Toplum ve çevre üzerindeki etkisini akılda tutarak farklı tüketicilerin gereksinimlerini karşılamak için sürekli olarak birçok yenilik ve araştırma yapılacaktır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*