Ütü Olmadan Ütü Nasıl Yapılır?

Eskiden ütü yerine ne kullanılırdı,Ütü olmadan gömlek nasıl ütülenir,Kırışıklık Açıcı Ütü Spreyi,Çaydanlıkla ütü,Çabuk kırışan kumaşlar için ne yapmalı,Kırışıklık açıcı sprey,Kırışıklık açma yöntemleri,Saç düzleştiricisiyle ütü yapmak,tencere ile ütü nasıl yapılır,ütü olmadan pantolon ütülemek,ütü olmadan elbise ütülemek,ütü olmadan abiye ütülemek,ütü olmadan bluz ütülemek,ütü olmadan tişort ütülemek,ütü olmadan elbise nasıl ütülenir,ütü olmadan ütü nasıl yapılır,

Ütü olmadan ütü nasıl yapılır: Seçenekler nelerdir?

KUMAŞ SATIN ALINIR… Pek çok insan için ütü yapmak evdeki en tatsız işlerden biridir. Ancak bazen kurşunu ısırmaktan kurtulamayız çünkü kim iş randevularına veya özel günlere buruşuk giysilerle gelmek ister ki? İyi bir ütü ve biraz pratikle, angarya genellikle çok hızlı bir şekilde yapılır, ancak ya elinizde demir yoksa veya mevcut olan bozulursa?

Aşağıdaki püf noktaları ile giysilerinizdeki kırışıklıkları hızlı ve stressiz bir şekilde ve aslında ütü veya süslü aksesuarlar olmadan yok edebilirsiniz. Çoğu durumda kıyafetlerinizi tekrar pürüzsüz hale getirmek için ihtiyacınız olan her şeye zaten sahipsiniz.

Ütü olmadan elbise nasıl ütü yapılır?

Gerekliliğin yaratıcı olduğu bilinmektedir ve ütü olmadan ütü yapmak bazen biraz maceracıdır, ancak çoğu durumda denenmiş ve test edilmiş teknikten daha hızlı ve hatta bazen daha kolaydır. Aşağıdaki altı yaratıcı fikirle çamaşırlarınız ütü olmadan bile kırışıksız olacak.

Kadife nasıl ütülenir,kadife elde nasıl yıkanır,kadife makinede nasıl yıkanır,kadife elbise nasıl ütülenir,kadife elbise elde nasıl yıkanır,kadife elbise makinede nasıl yıkanır.

Kırışıklık önleyici spreyi kendin yap

Kumaş alanlar. Tekstil kıvrımlı düzleştiriciler, kırışıklıklar için gerçek bir mucize tedavidir. Eczanelerde satın almak için çok sayıda sözde kırışıklık önleyici sprey vardır. Ancak, sadece birkaç malzemeyle kendi başınıza bir tekstil düzleştirici yapmak daha ucuz ve daha çevre dostudur.

 500 ml su, 1 çay kaşığı saç kremi ve 2 yemek kaşığı beyaz şarap sirkesini karıştırın ve sıvıyı bir sprey şişesine dökün. Artık buruşmuş çamaşırları nemli olana, ancak ıslanmayana kadar karışımla püskürtebilirsiniz. Ardından kıvrımları elinizle pürüzsüz hale getirin ve kıyafetleri kurumaya bırakın. Bu yöntem seyahat ederken de işe yarar, ancak yalnızca aceleniz yoksa, giysilerin kuruması biraz zaman alacaktır.

Duş alırken kırışıklıkların kaybolmasını sağlayın

İşlerin özellikle hızlı gitmesi gerektiğinde, kırışıksız giysiler için tercih edilen yöntem budur. Açmak istediğiniz kıyafetleri banyoda duşun yanına asın, kapı ve pencereyi kapatın ve 10-15 dakikalık sıcak bir duş alın. Giysilerinizin ıslanmamasına dikkat edin. Buhar sayesinde kırışıklar sihir gibi kaybolur.

Saç kurutma makinesi ile kırışıklıkları giderin

Bu teknik özellikle tek tek buruşmuş alanları tekstilden çıkarmak istediğinizde uygundur. Buruşuk giysiyi bir askıya asın ve etkilenen bölgeleri ıslak bir bez veya sprey şişesiyle nemlendirin.  Ardından çamaşırları tekrar kurutmak için saç kurutma makinenizi kullanın. Kumaşlara zarar vermemek için birkaç santim boşluk bıraktığınızdan emin olun. Saç kurutma makinesini içeriden yönlendirin ve aynı anda giysiyi düz bir şekilde çekin.

Ütü olarak bir tencere kullanın

Bu yöntem muhtemelen geleneksel ütülemeye en yakın yöntemdir, çünkü ütü yerine sadece normal bir tencere kullanırsınız. Bunu birkaç santimetre yüksekliğinde sıcak suyla dolduruyorsunuz ve her zamanki gibi kumaş üzerinde kaymasına izin veriyorsunuz. Tabii ki, çamaşırların kirlenmemesi için tencerenin altı temiz, pas ve yağdan arındırılmış olmalıdır.

Kurutma makinesinde buhar üretin

Kumaş satın alanlar. Sıcaklığa duyarlı olmayan giysiler de kurutma makinesi ile birkaç dakika içinde düzleştirilebilir. Duş yönteminde olduğu gibi kurutma makinesinde de buharın azaltıcı etkisini kullanabilirsiniz. Kırışmış çamaşırları temiz nemli bir bez veya bir avuç buzla birlikte kurutucuya koyun ve en yüksek ayarda çalıştırın. Sadece beş dakika sonra kırışıklıklar gider.

Düzleştirici ile ütüleyin

Kumaş satın alan yerler. 1960’larda kadınların saçlarını düzleştirmek için ütü kullandığını biliyor muydunuz? Tersine, modern bir saç düzleştirici de tekstilleri, özellikle de gömlek yakalarını ütülerken çok faydalı olabilir. Ancak bu yönteme özellikle dikkat etmelisiniz. Bir yandan düzleştiricinin çok temiz olması gerekir, çünkü saç bakım ürünlerinden kalan artıklar kumaşlara ciddi zararlar verebilir. Öte yandan, düzleştirme demiriyle bir yerde çok uzun süre kalırsanız veya sıcaklık çok yüksekse, tekstiller hızla zarar görebilir.

Ütü masası olmadan ütüleme

Bazen ütü varken ütü masası olmaması da olabilir. Endişelenmeyin: Aşağıdaki ipuçlarına uyulursa, fazla çaba harcamadan ütü masası olmadan ütü yapmak da mümkündür.

Düz bir yüzeyde ütüleyin

Prensip olarak her türlü düz ve sabit yüzeyde ütü yapmak mümkündür. Ütü masası yerine yemek masası, çalışma masası, duvar kağıdı masası, şifonyer veya geniş bir pencere pervazı kullanılabilir. Acil bir durumda, bu varyant tam olarak sırt dostu olmasa bile yerde ütülenebilir. Çalışma yüzeyi artık yüzeyi ısıdan koruyan uygun bir tabaka ile sağlanmalıdır.

Uygun bir kumaş kullanın

Parti iplik alanlar. Sağlam, katlanmış bir yün battaniye veya birkaç kalın havlu, doğaçlama ütü masası için bir yastık yapmak için çok uygundur. Bununla birlikte, ütünün içeri batmasını önlemek için dolgu çok yumuşak olmamalıdır. Bu yüzeye keten veya pamuktan kuru bir bez, büyük bir bez peçete, yastık kılıfı veya çarşaf serilir. Kumaş, giysilere bulaşmaması için renklendirilmemelidir. Ütünün üzerinde kolayca kayması için yüzeyi düzeltin. Havlu yığınına nüfuz edip çalışma yüzeyine zarar verebileceğinden, tek bir yerde çok uzun süre ütü yapmayın ve buhardan kaçının.

Seyahat ederken ütü yapmak

Kumaş alan. Seyahat ederken, konaklama biriminin nasıl donatıldığını ve ütü için hangi seçeneklerin mevcut olduğunu her zaman önceden bilemezsiniz. Güvende olmak istiyorsanız, seyahatten önce bir masaya koyabileceğiniz ve buharlı ütülemenin de sorun olmadığı ısıya dayanıklı bir ütü altlığı satın alabilirsiniz. Kompakt seyahat ütüleri de mağazalarda mevcuttur. Ancak bavulunuzdaki boşluğu farklı bir şekilde doldurmayı tercih ediyorsanız ütüsüz ütü yapma ipuçlarımızdan yararlanabilirsiniz.

Naylon Mont Nasıl ütülenir,Eşofman nasıl ütülenir,Kürk nasıl ütülenir,Trençkot nasıl ütülenir,Ütüde sentetik nedir,Kaban nasıl ütülenir,Paraşüt kumaş ütülenir mi,Bürümcük kumaş nasıl ütülenir,viskon nasıl ütü yapılır,polyester nasıl ütü yapılır,polyester etek nasıl ütülenir,ipek nasıl ütülenir,ipek kumaş nasıl ütülenir,
Naylon Mont Nasıl ütülenir,Eşofman nasıl ütülenir,Kürk nasıl ütülenir,Trençkot nasıl ütülenir,Ütüde sentetik nedir,Kaban nasıl ütülenir,Paraşüt kumaş ütülenir mi,Bürümcük kumaş nasıl ütülenir,viskon nasıl ütü yapılır,polyester nasıl ütü yapılır,polyester etek nasıl ütülenir,ipek nasıl ütülenir,ipek kumaş nasıl ütülenir,
yöntemBaşınaEksileri
Kırışıklık önleyici spreySeyahat etmek ve kendin yapmak içinUzun kuru mevsim
duşÇok kolay, zaman kazandırırKüflenmeye neden olabilir
Saç kurutma makinesiHedeflenen kırışıklık gidermeUygulama karmaşık değil
tencereDemire benzerUygun ped gerekli
Çamaşır kurutucusuHızlı ve etkiliKurutma makinesi her zaman elinizin altında değil
doğrultma demiriÖzellikle gömlek yakaları için iyiUygulama karmaşık değil

Yorum Yap