Tekstil Tarihi Nedir ? Spot Kumaş Alanlar İstanbul.

Tekstil Tarihi Nedir ? Spot Kumaş Alanlar İstanbul.

Tekstil  dokuma yapmak için dokunmuş veya örülmüş iplikler olarak tanımlanmaktadır. Tekstillerin kullanımı dünyanın sayısız kültürünü birbirine bağlar ve kendilerini giyinme, çevrelerini süsleme ve yaşamlarını sürdürme biçimlerini tanımlar. Tekstiller binlerce yıldır insanın günlük yaşamının ayrılmaz bir parçası olmuştur, ilk kez kullanımı en fazla hissedilen tekstil kullanımı, yaklaşık 100.000 yıl önce eski Taş Çağı’nın sonlarına dayanır. Bununla birlikte, en erken pamuk, ipek ve keten örnekleri Hindistan, Mısır ve Çin’de M.Ö. 5000 yıllarında ortaya çıkmaktadır. Tekstil üretimi eski yöntemleri, yani düz dokuma, saten dokuma ve dimi, yüzyıllar boyunca çok az değişti. Ancak modern üretim hızı ve kapasitesi, üretim oranını 200 yıl önce bile düşünülemez seviyelere yükseltti.

Stok ip,spot ip,parti ip,parti iplik,stok iplik,spot iplik,stok ip alan,spot ip alan,parti ip alan,stok viskon,stok keten,spot şifon,parti keten,parti kot,parti denim,parti süprem,stok süprem,stok ribana,stok interlok,parti interlok,parti jarse,stok kumaş,spot kumaş,parti kumaş
iplik alan parti iplik alan parti kumaş alanlar

Antik dünyadaki tekstil ticareti, ağırlıklı olarak Akdeniz topraklarını Uzak Doğu’yla birbirine bağlayan, aşağı Asya’da dolambaçlı bir yol olan İpek Yolu üzerinde gerçekleşmiştir. M.Ö. 114 yıllarında Çin’deki Han Hanedanlığı döneminde kurulan ve 5000 kilometreye yayılan İpek Yolu, üretilen malların, kültürlerin ve felsefelerin paylaşımının ayrılmaz bir parçasıydı ve dünyanın büyük medeniyetlerinin geliştirilmesine yardımcı oldu.

Parti Kumaş Alanlar.

Ortaçağ boyunca, basit kıyafetler insanların çoğunluğu tarafından tercih edilirken, ipek ve nevresimler gibi daha ince malzemeler telif ve zenginlerin tuzağıydı. Bununla birlikte, 14. yüzyıl boyunca, boyama ve terzilikteki gelişmeler, Batı Avrupa’daki modanın yayılmasını hızlandırdı ve hem varlıklı hem de ortak olanın zihniyetini büyük ölçüde değiştirdi. Kıyafet ve perdeler önümüzdeki birkaç yüzyıl boyunca giderek daha da karmaşık hale geldi, ancak Sanayi Devrimi sırasında buharla çalışan mekanize tesislerin icadına kadar üretim yöntemleri büyük ölçüde değişmedi. Bu noktadan itibaren kaliteli tekstiller kitlelere uygun fiyatlarla sunuluyordu.

iplik alan parti iplik alan parti kumaş alanlar

Tekstiller çeşitli kaynaklardan elde edilebilir: hayvanlar, bitkiler ve mineraller geleneksel malzeme kaynaklarıdır, petrol kaynaklı sentetik elyaflar ise 20. yüzyılın ortalarında piyasaya sürülmüştür. Şu ana kadar, hayvan tekstilleri insan toplumunda en yaygın olanıdır ve genellikle kürklerden ve saçlardan yapılır. İpek, yün ve şalların hepsi hayvansal tekstillerdir. En yaygın pamuk olan bitki tekstilleri ayrıca saman, çim ve bambudan da yapılabilir. Mineral tekstiller arasında cam elyafı, metal elyafı ve asbest bulunur. Sentetik tekstillerin son tanıtımı, hem hazır giyimde çok yönlülük hem de kullanılabilirlik açısından, kumaş üreticileri için mevcut olan seçenekler dizisini büyük ölçüde genişletti.

Polyester, spandeks, naylon ve akrilik , yaygın olarak kullanılan sentetik tekstillerdir. Kullanılabilecek çok sayıda tekstile ek olarak, tekstillerden kumaş oluşturmak için birçok farklı yöntem vardır. Dokuma, dokuma teli, tipik olarak lif teli ipliklerinin asıldığı ve diğer teli birbirine geçirdiği dikdörtgen bir çerçeve kullanılarak gerçekleştirilir. Örme bir iğne kullanımıyla iplik ipliklerinin birbirine geçirilmesini içerir ve dokuma genellikle mekanik hale getirilirken tipik olarak elle yapılır. Bağlama, parça boyunca açık deliklerle daha ince kumaşlar oluşturmak için bir sırt parçası kullanılarak gerçekleştirilir. Bir ipliğin mevcut bir dokuma kumaş parçası alan ile değiştirilmesi, halı ve kadife üretiminde öne çıkan bir yığın olarak bilinen bir tabaka ile sonuçlanır. Son olarak ve bugüne kadarki en eski teknik, karışık, düz bir malzeme oluşturmak için bir elyafın bir matının bir sıvıyla birlikte sıkılmasını içeren keçeleştirmedir.

Tekstiller ayrıca, farklı renkteki lifleri bir araya dokuma, saf beyaz bir görünüm oluşturmak için ağartma, mevcut kumaştan renkli iplik dikme boyamanın kullanımı ve doğrudan bitmiş kumaşa baskı işleminin diğer birçok yolu dahil olmak üzere çeşitli teknikler kullanılarak renklendirilebilir.  Modern boyama yöntemleri, hayal edilebilecek hemen her renk veya desende kumaş üretebilir.

Yorum Yap