Saten Kumaş Nasıl Ütülenir?

saten kumaş nasıl ütülenir saten kumaşa ütü yapmak saten kumaş ütü nasıl yapılır

Saten Kumaş Nasıl Ütülenir?

Polyesterden yapılmış şık bir kumaş olan saten, sayısız renkte geliyor ve dokunuşa yumuşak geliyor. Bununla birlikte, bu malzeme kolayca kırışır. En sevdiğiniz saten giysilerinizden veya çarşaflarınızdan kırışıklıkları gidermek için bir ütü ve bu adımları kullanın.

Adım 1 – Ütünüzü Hazırlayın

İlk önce ütüyü kısık ateşte ayarlayın. Genellikle, bu ayar 1 ile 4 arasında herhangi bir yerde olacaktır. Çok yüksek sıcaklıklar saten yakar, bu nedenle giysilerinizi mahvetmek istemiyorsanız çok fazla ısı kullanmaktan kaçının.

Adım 2

Ütülemeden önce kumaşı gizli, iç dikişte test edin. Olası kumaş hasarlarını test etmek için giysinin içine gizlenmiş bir dikiş üzerine ılık, kuru bir demir uygulayın.

Aşama 3

Solmayı önlemek ve parlamayı önlemek için giysiyi içeride, parlak tarafı içeride olacak şekilde ters çevirin. Saten giysiyi yastıklı bir ütü masasının üzerine gerdirin.

Pamuk saten,pamuk saten kumaş,spot pamuk saten,parti pamuk saten,stok pamuk saten,pamuk saten kumaşa alan,pamuk saten kumaş alanlar,likralı saten kumaş,kırmızı saten kumaş,parça saten kumaş, saten kumaş satış yerleri,ucuz saten kumaş,saten,likralı pamuk saten kumaş,spot pamuklu kumaş,

4. Adım

Ütünün herhangi bir nakış, payet veya dantele zarar vermesini önlemek için spot kumaş beyaz bir havlu, mendil veya eski bir pamuk bebek bezi yerleştirin ve kumaş üzerinde kalıcı bir yanık izi oluşturmaktan kaçının.

Adım 5

Pres bezi üzerindeki ütüyü birkaç saniye hafifçe bastırın. Kırışıklıkları uzun değil, kumaş parçası alan ileri geri hareketler için serbest bırakmak için kısa, kaldırma ve indirme hareketleri kullanın.

6. Adım

Diğer bölgelere geçmeden önce giysinin en kalın veya düz olmayan kısımlarına basın. Örneğin, bir saten ceketi bastırıyorsanız, kollara, omuzlara ve yakalara basarak başlayın.

Adım 7

Kırışıklıkları önlemek ve ütüyü ayarlamak için giysiyi ütü masasında dört ila beş dakika soğumaya bırakın. Giysileri kırışıksız ve pürüzsüz tutmak için saten kıyafetleri bir askıya asın.

AYRICA BURADAN SATEN KUMAŞ NASIL YIKANIR? OKUYUN.

Kırışıklıkları Giderme

Kıyafet veya yatak takımlarını, donuk tarafı ütü masasında size bakacak şekilde ters çevirin.

Gerekli miktarda damıtılmış suyu bir ölçüm kabına veya buharlı ütünüzde bulunan yerleşik buhar kabına dökün. Parça saten kumaş alanlar. Kesin ölçümler için ürün talimatlarını okuyun .

Buharlı ütüyü en düşük ısı ayarına getirin. Çoğu polyester saten kumaş alanlar düşük ısı gerektirse de, ütüyü önerilen sıcaklık ayarına ayarladığınızdan emin olmak için bakım etiketini okuyun.

Ütüyü kumaştan en az 5 ila 6 inç uzakta tutun ve buhar serbest bırakma düğmesine basın. Buharı kumaşın arka tarafı üzerinde ileri geri hareket ettirirken demir plakanın malzemeye dokunmasına izin vermeyin. Bu, istenmeyen su lekelerinin demirden sıçramasını ve tekstile yerleşmesini önler. Bu, daha eski bir buharlı ütü modelinde musluk suyu kullanıyorsanız özellikle önemlidir.

Ütüyü kumaş alanlar yüzeyinin arka tarafındaki ileri geri hareket ettirin. Ütü plakası doğrudan kumaşın üzerinde olacağından ütünün ütülemeye ayarlandığından ve buhar bırakmadığından emin olun. Kalıcı hasarı önlemek için ütünün buruşuk yüzey üzerinde uzun süre kalmasına izin vermeyin.

saten kumaş nasıl ütülenir saten kumaşa ütü yapmak saten kumaş ütü nasıl yapılır

Kumaşı demirden tekstil yüzeyinden uzaklaştırarak buharlaştırarak ve ardından kırışıklıklar azalana kadar ütüyü kumaş yüzeyinde kaydırarak işlemi değiştirmeye devam edin. Kumaşın derin kırışıklıkları veya kırışıklıkları varsa, kırışıklıklar azalmaya başlamadan önce buharlama ve ütüleme arasında geçiş yapmak için birkaç girişimde bulunabilir.

Kırışıklıklar devam ederse giysiyi bir giyim çubuğunun üzerine asın. Buharlı ütü serbest bırakma düğmesine basmaya devam edin ve buharı ileri geri hareket ettirin. Buharı en derin kırışıklıklar ile alanın üzerine getirin. Kırışıklıklar serbest kaldığında, buharlaşmayı durdurabilir ve malzeme pürüzsüz olana kadar demir plakayı kumaş üzerinde kaydırmak için kumaşı tekrar ütü masasına koyabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın