Parti Kumaş Alanlar Çorlu Tekstil

Çorlu Parti Kumaş Alan
Çorlu Parti Kumaş Alan

Pamuk, gezegendeki en yaygın olarak üretilen naturel elyaftır. Diğer doğal lifler içinde ipekböceği kozalarından meydana getirilen ipek; koyun veya alpakaların kürklerinden yapılmış yün; ve keten bitkilerinin gövdelerinden liflerden yapılmış keten.

Çorlu Parti Kumaş Alanlar
Çorlu Parti Kumaş Alanlar

Pamuk lifleri pamuk bitkilerinden gelir. Spesifik olarak, tohum bitkisinden (pamuk bitkisinin tohumlarının dış tabakasından) büyürler. Pamuk kumaş alanlar çekirdeği çarşaf yada tişört haline getirilmeden önce, önce bitkiden ayrılmalı ve daha sonra tohumlardaki lifler ayrılmalıdır.

Pamuklu kotonlarınıza, pamuklu çoraplarınıza yada pamuklu bir topuza yakından bakarsanız, çok ince, tüylü lifler görürsünüz. Her pamuk lifi tek bir hücredir. Çoğu kumaş alanlar hücre türü çok küçüktür ve onları görmek için güçlü bir mikroskop kullanmanız gerekir. Sadece pamuk lifleri çıplak gözle kolayca görülebilir ve 2 inç (5 santimetre) uzunluğa ulaşır. Aslen parça kumaş alan evcilleştirilmiş pamuktan elde edilmiş lifler, herhangi bir bitkinin en uzun hücreleridir.

Pamuk lifleri, büyük uzunluklarının çoğunu sadece 30 günde başarır. Döllenmiş pamuk çiçeğinde ufak hücreler olarak başlarlar. Bir ay kadar sonrasında olgunlaşan ham kumaş alan tohum kapsüllerini patlama noktasına kadar doldururlar.

Kumaş iplikleri yapmak için, tek ucuz kumaş lifler birbiri üzerine biner ve bükülür. Daha uzun lifler, kısa olanlardan daha değerlidir, çünkü daha az çakışma gerektirirler ve bu yüzden daha ince ipliklere dokunabilirler. Daha ince ve daha ince iplik alan daha yüksek parti iplik numarasına sahip kumaş satın alanlar yapmak için kullanılabilir – kumaşın inç karesi başına daha çok sayıda iplik. Yüksek ilmekli kumaşlar ince çarşaflar olarak kabul edilir, bu yüzden daha azca ince ve havadar olan öteki kumaşlardan daha maliyetlidirler.

Çorlu Parti Kumaş Alan
Çorlu Parti Kumaş Alan

Farklı lif türleri, farklı tipte moleküllerden oluşur. Çoğu hayvansal lifler proteinlerden yapılır. Naylon ve polyester şeklinde sentetik lifler, genellikle ham yağdan üretilen polyester gabardin uzun hidrokarbon zincirlerinden yapılır parti kumaş alanlar. Pamuk, diğer birçok bitki lifleri benzer biçimde, selüloz adında olan bir karbonhidrattan yapılır.

Selüloz, bir tür şeker olan glukozdan oluşan bir polimerdir. Glikoz, parlak yeşil kloroplastlarla doldurulmuş pamuk stok kumaş alanlar bitkisinin yapraklarında yapılır. Kloroplastlar fotosentez işlemini yürütürler: güneş ışığından gelen enerjiyi, havadaki karbondioksite ve sudan glikoza çevirir.

Glikoz, enzimlerin birçok glikoz molekülünü selüloz yapmak için birbirine bağladıkları olgunlaşan pamuk lif hücrelerine gezi eder. Selüloz, tüm nebat hücrelerini parça kot alanlar çevreleyen hücre duvarlarının ana bileşenidir. Pamuk lifleri, çok uzun ve kalın hücre duvarlarının kurumuş kalıntılarıdır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*