Pamuklu Kumaş Nasıl Dikilir?

Kumaş alanlar. Pamuklu Kumaş Dikme: {10 En önemli ipucu}

Pamuk harika bir kumaştır. Hazır giyim endüstrisinde, giysilerin% 50’den fazlası pamuk elyafından yapılmıştır. Bir lağımcı için pamuklu kumaştan çok uzaklaşamazsınız. Bluzlar, elbiseler, etekler, ceketler, pantolonlar, şallar – bir giysiye isim verirsiniz ve onu pamuktan yapabilirsiniz. Ve muhtemelen onunla dikmek için gereken her şeyi biliyorsunuzdur. Öyleyse, pamuklu kumaşla dikiş üzerine bu yazının gereksiz olduğu düşünülebilir. Şaşırmış olabilirsin (ya da olmayabilir)

  1. En İyi Pamuklu Kumaş Satın Alın.

En iyi kumaşa sahipseniz, dikiş işiniz zaten kolaydır. Sadece “pamuk” diye sorarsanız, bir kumaş galerisinden makaraya gelirsiniz – farklı isimler kafanıza şık bir uyum sağlamak için yeterlidir. Bugün giysi ve diğer şeyler yapmak için 90’dan fazla pamuklu kumaş alan türü bulunmaktadır.

pamuklu kumaş nasıl dikilir, pamuklu elbese nasıl dikilir,pamuklu kumaş didimi,

Pamuk dokunabilir veya örülebilir. Pamuklu kumaşlarda yaygın olarak kullanılan iki örgü türü düz dokuma ve dimi dokumadır.

Pamuk alırken dikkat edilmesi gereken en önemli husus, iplik numarası ve kumaş ağırlığıdır.

Genellikle, yüksek bir iplik numarası işaretlendiğinde, kumaşın yüksek kalitede olduğunu gösterir. Yoğun dokunmuş ve yumuşak olacaktır.

TOPTAN KUMAŞ SATIN ALANLAR

Ancak çok yüksek iplik sayısı olarak işaretlenmiş pamuk var, ancak dokunulduğunda çok pürüzlü olduğu kanıtlandı. Bu yüzden çok yüksek iplik sayısı etiketi bir tutam tuzla birlikte alınmalıdır. Sahip olduğunuz kumaşın dokusunu kontrol edin. Düzgün ipliklerle bile yakından dokunuyor mu? Amacınız gevşek dokunmuş bir pamuk gerektirmedikçe, sıkı dokunmuş bir pamuklu kumaş daha iyidir ve dokunması yumuşaktır.

TOPLU PENYE ALANLAR

Evde Tül Perde Nasıl Dikilir,Kolay perde dikimi,Mutfak perdesi dikimi,Evde Tül dikimi,Evde fon perde dikimi,Grek Tül nasıl Dikilir,Elde perde dikimi,Rustik perde dikimi,

Nişasta olup olmadığını kontrol edin – tırnaklarınızı pamuğun üzerinde gezdirin veya kumaşın gevşek bir dokumaya sahip olup olmadığını ancak sert görünüp görünmediğine bakın. Toz halinde bir kalıntı varsa, bu, ona sahip olduğu görünümü (gevrek) vermek için boyutlandırma eklendiği anlamına gelir ve bu, kumaşınızı gevşek ve cansız bırakarak ilk yıkamada yıkanacaktır. Çoğu ucuz pamuğa haşıl eklendi.

Parlak renklerde baskılı pamuk için bir sorun renk akmasıdır. Baskının üzerine beyaz nemli bir bez sürün ve rengin çıkıp çıkmadığına bakın. Dikkatli olunması gereken başka bir şey de hap olacak mı? Pamuk, polyester liflerle karıştırıldığında tüylenecektir. % 100 pamuk genellikle tüy bırakmaz, bu nedenle kumaşta erken tüylenme belirtileri olduğunu düşünüyorsanız çalıştırın. Daha sonra daha da kötüleşecek.

Hafiften orta ağırlığa kadar farklı pamuk ağırlıkları vardır ve her ağırlık farklı şeyleri dikmek için uygundur. Uygun pamuğu satın almak, projedeki amacınıza, ihtiyacınız olan örtüye vb. Bağlıdır.

Hafif bir pamuklu kumaş istiyorsanız : Muslin, pamuklu vual,pamuklu batiste seçeneklerinizdir.

Orta ağırlıkta pamuklu kumaş istiyorsanız : Pamuklu gazlı bez, pamuklu poplin, pamuklu damask, saten, pamuklu pazen, gabardin, şemsiye, pamuklu jarse tercihlerinizdir.

PARTİ KUMAŞ ALANLAR

Ağır bir pamuklu kumaş istiyorsanızPamuklu kanvas, kadife, kadife, kot, havlu kumaş tercihlerinizdir.

Bazen görünümü ve özel dokusu için pamuklu bir kumaş tercih edebilirsiniz. Bazıları nervürlü, bazıları kazıklı yapıya sahip, bazıları üzerine dokunmuş noktalarla geliyor, bazıları büzülmüş yüzeye sahip. Dokulu kumaşlar hakkındaki bu gönderiye göz atın – pamuğunuzu orada bulabilirsiniz.

Pamuklu kumaşlarda kimyasal maruziyet konusunda endişeleriniz varsa (en kanserojen kimyasallardan bazıları pamuklu tekstil üretiminde kullanılmaktadır) saf olduğu onaylanmış Organik pamuk satın alın. Çevre dostu organik kumaşlar için diğer seçenekler hakkında daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz.

Orta ağırlıkta baskılı kumaşlar biraz gevrektir ve vücut üzerinde bol dökümlü değildir – bu nedenle, dökümlü bir kumaş istiyorsanız, bu sizin için uygun değildir. Ancak onu yeterince dökümlü hale getirmenin bir püf noktası ipeksi bir astar kullanmaktır.

2. Pamuklu kumaşın ön işlemden geçirilmesi

Pamuklu kumaş genellikle çok fazla nişasta / haşıllama ile tamamlanır. Onunla dikiş dikmeye başlamadan önce mutlaka ön yıkamalısınız – aksi takdirde dikip yıkadıktan sonra giysi küçülür. Daha sonra yıkamayı planladığınız için ön yıkama yapın.

Kumaşı kesmek için işaretlemeden önce kumaşa bastırarak tüm kırışıklıkları giderin.

3. İğneleri seçin

Orta ağırlıktaki pamuklu kumaşlar için 80/12 boyutlarındaki evrensel iğneler kullanılabilir ve 70/10, ince pamuklu kumaşları dikmek için en iyisidir. Daha ağır pamuklu kumaşlar için 90/14 veya 100/16 iğne kullanın. Çok ağır pamuklu kumaşlar için 120/20 iğne kullanılır. Pamuklu örgüler için daha iyi kontrol ve düzgün dikiş için yuvarlak uçlu bir iğne kullanın.

4. Pamuk dikmek için en iyi iplik

Hepsini kullanabilirsiniz – pamuk, pamuk / polyester, polyester ve hatta ipek iplik – tümü pamuklu kumaş dikmek için kullanılabilir.

Mikro kumaş özellikleri Mikro kumaş esnek mı Mikro kumaş Yorumları Mikro kumaş sağlıklımı Mikro kumaş yazlık mı Mikro kumaş su geçirir mı Mikro kumaş likralımı Mikro Kumaş fiyatları.

Daha spesifik ve anlayışlı olmak için – Esnemeyen pamuk için% 100 pamuk ipliği genellikle yeterlidir. Pamuklu kumaş likralıysa veya pamuklu örgü ise polyester iplik veya pamuk / polyester iplik kullanın. Pamuklu çim gibi ince pamuklu kumaşlar için tamamen pamuk ipliği kullanın.

5. Pamuk kesimi

Sahip olduğunuz pamuğun dokusu doğru değilse, vücuda düzgün şekilde yerleşmez, baskılar ve desenler düzgün hizalanmaz. Kumaşı satın alırken bunun kontrol edilmesi gerekir. Kumaşın tanesini nasıl bulacağınız hakkında daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz. 

6. Pamuklu giysilerin dikiş yerleri ve kenarları

Normal düz dikişlerle pamuk dikebilirsiniz – dikiş uzunluğunu 2,0 veya 2,5 olarak ayarlayın. 2,5 orta ağırlıkta kumaşlar için iyidir, ancak daha ince pamuk için 1,5 veya 2 gibi daha kısa bir dikiş kullanın. Eğimli pamuk kesimi için (gerilir), gerilmesi için kısa bir zig-zag dikiş kullanın .

Pamuklu kumaş genellikle yıpranır, bu nedenle giysinin içinde düzgün bir bitiş için kesilmiş kumaş alan  kenarlarının bitirilmesi kesinlikle gereklidir.

En kolay yol elbette serpme makası kullanmaktır. Pembeleşen makasla kestiğinizde elde ettiğiniz zikzak kenarlar, çoğu pamuk için yeterli kenarları tamamlayacaktır. Dikiş kenarları ayrıca bir overlok makinesi ile mükemmel şekilde tamamlanabilir. Önyargılı bağlama ile tamamlanan kenarlar da güzeldir ve profesyoneller tarafından düzenli olarak kullanılır. Şeffaf / neredeyse şeffaf pamuklu kumaşlar için, dikiş kenarlarının düzgün bir şekilde kapatılması için içeride bir fransız dikiş kullanın. Fransız dikişi üzerinde çalışmakla ilgili bu gönderiye göz atın

Elde dikilmiş etek ucu, ince pamuklu kumaşlar için en iyisidir. Rulo etek ucu da işe yarıyor. Normal ağırlıkta pamuk için, çift katlı üst dikişli bir etek ucu kullanılır. Pamuk gevrektir ve düzgün görünür, ancak dikilir

Pamuk dikiminde baskı çok önemli bir unsurdur. Keskin yapısı nedeniyle, dikerken bastığınızda dikmek için rüya gibi bir kumaşınız var.

7. Arayüz ve astar

Pamuklu kumaşın bile özellikle yakalar, cepler, bel bantları, yüzler ve hatta paçalar için ara yüze ihtiyacı vardır (öyle düşünmüyor olabilirsiniz). Eriyebilir ara yüzeyler (dokuma ara yüzeyler pamuklu dokuma kumaşlar için kullanılabilir ve pamuklu örmeler için örgü ara yüzeyler kullanılabilir).

Dikişli ara yüzeyler ince pamuklu kumaşlar için kullanılabilir; Eriyebilir istiyorsanız çok ince ara yüz kullanın. Eğik kesimde patiska, organze veya muslin gibi kumaşlar, ince pamuk için dikişli arayüz olarak kullanılır.

Orta ağırlıkta pamuk için, eriyebilir yerine uygun ağırlıkta bir dikme arabirimi kullanılabilir. Pamuklu veya patiska bu şekilde kullanılabilir.

Pamuklu kumaşınızda likra elyaf varsa, ısıyla sertleştirilmesi gerekmeyen tela kullanmanız gerekecektir.

8. Pamuklu kumaşın ütülenmesi

Pamuklu giysilerde herkesin görebileceği bir dezavantaj, özellikle ince ve orta ağırlıklı pamukta çok kırışmasıdır. Ütülenmesi biraz zor olan keten kumaşın aksine, pamuklu kumaşı yeterince hızlı bir şekilde buharla sıkıştırabilirsiniz.

Pamuk elastik / likralı liflere sahip olmadığı sürece çok fazla ısı alabilir. Pamuklu kumaşınızda giysi etiketine göre likra lifleri varsa ( elastan / spandeks, likra için diğer isimlerdir ) veya sahip olduğunuz kumaşta streç varsa (örgü olmadan) yüksek ısıdan kaçının.

FARKLI KUMAŞ ÇEŞİTLERİ NASIL TEMİZLENİR? BURADAN OKUYUNUZ.

9. Pamuklu kumaş üzerine nakış

Pamuk, işlendiğinde güzel görünür. Ancak, özellikle kumaş ince veya üzerine likra eklenmişse, nakış yapmadan önce tüm haşılları ön yıkayarak çıkarmanız ve uygun dengeleyici kullanmanız gerekecektir. Giysilerde, nakışın yerleştirildiği normal yerler paçalar, cepler, yakalar ve manşet bölgeleridir. Giysilere nakış işlemeyle ilgili gönderiye göz atın

10. Pamuklu kumaşın saklanması ve bakımı

Pamuklu kumaşlar genellikle az bakım gerektirir. Nakış ve diğer süslemeler gibi bir dikiş / tasarım düşüncesi aksini gerektirmedikçe, çamaşır makinesi / kurutucuda çok fazla uğraşmadan yıkanabilir ve kurutulabilir.

Pamuklu kumaşa likra eklenirse kurutucuda ısıdan kaçınmanız gerekecektir. Bu kumaşların ütülenmesi ayrıca daha fazla özen ve daha soğuk ütü ayarları gerektirir

Pamuğun renk tutması genellikle iyidir, ancak bazı renkli pamuklu kumaşlar akar ve bazıları hızla solar. Renk tutması için, tuzla karıştırılmış suda ön yıkama vb. Gibi birçok numara birçok kişi tarafından kefildir. Pamuklu kumaşınızın çok sayıda parlak renkli deseni varsa, alacağınız risklerden biri, bitişik alanların baskılardan gelen renklerle renklendirilmesidir.

Pamuklu giysileri uzun süre güneş ışığında kurutmaktan kaçının – bu renk solmasını önleyecektir. Unutmayın ki pamuğun özellikle kolalıysa tamamen kuruması gerekir – küflü pamuğun kokusu korkunç derecede kokar. Yaşam kalitenizi önemsiyorsanız bundan kaçının.

Yorum Yap

  • error: Content is protected !!