Farklı Kumaş Çeşitleri ve Nasıl Temizlenir?

Yün kumaş nasıl temizlenir,keten kumaş nasıl temizlenir,polyester kumaş nasıl temizlenir,sentetik kumaş nasıl temizlenir,pamuk kumaş nasıl temizlenir,reyon kumaş nasıl temizlenir,
Kumaş Viskon Kumaş Şifon Kumaş Saten Kumaş Gabardin Kumaş Penye Kumaş

Farklı Kumaş Çeşitleri ve Nasıl Temizlenir?

Her gün farklı kumaş türleri giyiyoruz, ancak ne olduklarını, hatta onlara nasıl bakacaklarını bilmememiz mümkün. İyi kumaşlar düzgün bir şekilde temizlenmezse veya korunmazsa hiçbir işe yaramaz ve yanlış bakım para israfı olabilir. 

Sonuçta giyim bir yatırım olarak görülmeli ve ele alınmalıdır. Gardırobunuzdaki farklı kıyafetler için uygun bakım, onların en iyi şekilde görünmelerine yardımcı olur ve kullanımlarını uzatır. İşte farklı kumaş türleri ve bunlarla nasıl ilgilenileceği:

Pamuk

Çoğu pamuklu kumaş “ön büzülme” dir, bu da onları son derece dayanıklı kılar. Pamuklu giysiler herhangi bir deterjanla makinede yıkanabilir. Herhangi bir kumaşta olduğu gibi, beyazlatıcı için çamaşır suyu ayırın. Renkli giysiler için çamaşır suyu gerekiyorsa, mümkün olduğunca renk güvenli çamaşır suyu kullanın kumaş parçası alan.

Şifon Kumaş Nasıl Ütülenir? BURADAN BAKINIZ.

(Denim, ceket ve kotlarda bulduğunuz kumaş da bu kategoriye girer – pamuk bir dimi kullanarak denim haline getirilir.)

Pamuk saten,pamuk saten kumaş,spot pamuk saten,parti pamuk saten,stok pamuk saten,pamuk saten kumaşa alan,pamuk saten kumaş alanlar,likralı saten kumaş,kırmızı saten kumaş,parça saten kumaş, saten kumaş satış yerleri,ucuz saten kumaş,saten,likralı pamuk saten kumaş,spot pamuklu kumaş,

Çok amaçlı deterjanla soğuk veya ılık suda makinede yıkayın ve sararmayı önlemek için gölgede kurutun. Beyaz pamuk için, çamaşır suyu ile sıcak su ayarında yıkayın.

Sentetik (Polyester, Naylon, Tayt, vb.)

Sentetik kumaşlar, daha hassas kumaşlardan farklı olarak büzülme riskine sahip değildir ve su bazlı lekelere karşı dayanıklıdır. Bununla birlikte, sürtünme onları statik elektriğe elverişli hale getirir.

20 “acaba lifi” olarak kabul Polyester, inci yüzyılın bir renk çeşitli gelir dayanıklı, kolay yıkama giysiler yapar. Çoğu polyester kumaş ılık suda makinede yıkanabilir, ancak liflerin erimesini önlemek için düşük ısıda ütülediğinizden emin olun. 

Günümüzde yaygın olarak kullanılan bir başka sentetik, esnekliği ve sürtünmeye bağlı aşınma ve yıpranmaya karşı direnci nedeniyle birçok spor giyiminde kullanılan elastik bir elyaf olan spandeks. Spandex kumaşları yıkarken ağartıcı ve sıcak sudan kaçının parça kumaş alanlar.

Reyon

Rayon odun hamurundan yapılmış bir tekstil ürünüdür ve yarı sentetik bir kumaş haline getiren kimyasallarla işlemden geçirilir.

Serin ve konforlu olmasına rağmen, suni ipek yıkanırken kanamasını ve / veya küçülmesinin yanı sıra gevrekliğini kaybetme dezavantajına sahiptir.

Kuru temizleme bir seçenek değilse, hafif deterjanlı soğuk suda el yıkamayı düşünün. Hafifçe nemliyken havayla kurutun ve ütüleyin.

Keten

Bu, bu sefer ketenden yapılan doğal bir kumaş örneğidir. Keten, sıcak havalarda sizi serin tutan şaşırtıcı derecede hafif ve havadar bir kumaştır ve pamuk gibi makinede yıkanabilir.

Ketenleri klorsuz çamaşır suyu ile ılık suda temizleyin ve kurumaya bırakın. Kurutucu üzerinde orta sıcaklık ayarının kullanılması da bu kumaşı kurutmak için iyi bir seçenektir.

Kaşmir

Kaşmir, bu kumaş alanlar keçi kıllarından dokunmuş doğal bir elyaftan yapıldığı için en rahat kazak ve eşarplardan bazılarını yapar.

Mümkün olduğunca kuru temizleme kaşmir. Bu bir seçenek değilse, bebek şampuanı ile el yıkamayı düşünün. Ütü veya makinede kurutma kaşmir’i bozabilir ve sıkma örgüyü gevşetebilir.

Asla kaşmir eşarp veya kazak asmayın. Bunun yerine, şekillerini koruduklarından emin olmak için onları katlayın.

İpek

İpek zariftir, ancak kullanımı oldukça hassastır ve temizlenmesi zordur. Bu doğal elyaf, dünyanın en eski tekstil ve giyim malzemelerinden biridir ve elyaf kendi içinde yıkanabilir.

Bununla birlikte, ipek, yıkandığında sıkılabilen veya büzüşebilecek birçok kumaş örgüsü nedeniyle temizlenmesi zordur. İpek yıkarken, giysi etiketlerine uyduğunuzdan emin olun. Mümkün olduğunca kuru temizleyin. Elde yıkama mevcut bir seçenekse, özellikle hassas kumaşlar için formüle edilmiş ürünleri kullanın.

İpek giysileri kurutmak için, nemi dışarı atmak ve kurutmak için asmak için bir havluya sarın. Ilık bir ütüyle bastırın.

Yün kumaş nasıl temizlenir,keten kumaş nasıl temizlenir,polyester kumaş nasıl temizlenir,sentetik kumaş nasıl temizlenir,pamuk kumaş nasıl temizlenir,reyon kumaş nasıl temizlenir,
Kumaş Viskon Kumaş Şifon Kumaş Saten Kumaş Gabardin Kumaş Penye Kumaş

Yün

Doğal yün, büyük bir doğal yalıtkan olan ve birçok farklı renge boyaması gerçeketen kolay olan hayvan kürkünden dokunmuştur.

Yünlü kumaşlar, engebeli tüvitler ve yünlü meydan arasında bir çapraz olabilir ve bazen her iki örgü de belirli giysilere dahil edilir. Yün örgülerin kuru olarak temizlenmesi gerekir, ancak etikete bağlı olarak soğuk suda elle yıkanabilir.

Çizgili yünden yapılmış giysiler, ayda bir kez kuru temizlendiğinde en iyi görünür. Yüzey toprağını nemli bir bezden çıkardığınızdan ve yastıklı bir askıdan asarak yenilediğinizden emin olun.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın