Maske Kumaşı Maskelik Kumaş

maskelik kumaş maske kumaşları

Maske Kumaşı.

Bugün neopren

O zamandan beri, Neopren ve jenerik polikloropren formları, birçok farklı tüketici ve endüstriyel yaşam nişine girmiştir. Bu çok yönlü, petrokimyasal bazlı malzeme aşağıdaki benzersiz faydalara sahiptir:

1. Sızdırmazlık

Neopren, kullanıcı ve elemanlar arasında sağlam bir bariyer oluşturur. Bu özellik nefes alabilirliği tamamen ortadan kaldırırken, aksi takdirde rahatsız edici veya zararlı olabilecek çevresel koşullardan yalıtım sağlar.

2. Esneklik

Neme karşı mükemmel bir bariyer sağlamasına rağmen, Neopren kumaş da oldukça esnektir. Bu da iyi bir şey – aksi takdirde dalgıçlar ve sörfçüler takımlarına giremezler!

3. Isı tutma

Neopren ve diğer tüm petrokimya bazlı lifler en ufak bir ısı dokunuşuyla erimesine rağmen, bu sentetik kumaş soğuğa karşı mükemmel yalıtım sağlar. Polikloropren sayesinde, sörfçüler aksi halde çok yasak olan iklimlerde 10 asabilirler.

4. Biçimlendirilebilirlik

Çoğu kumaş dokunurken, Neopren oluşur. Bu nedenle, moda tasarımcıları için işten tasarruf sağlayan hemen hemen her şekil ve boyutta yapılabilir.

Kloropren kauçuk tüm dünyada yüzlerce farklı şirket tarafından üretilmektedir. Tüm polikloroprenin moleküler olarak özdeş olması gerekmesine rağmen, imalat işlemlerindeki farklılıklar sonuçta rol oynar. Bu varsayımı destekleyen net bir veri olmasa da, DuPont tarafından yapılan orijinal Neopren’in nakavt kloropren kauçuktan daha kaliteli sonuçlar sunması muhtemeldir. Sonra tekrar şaşırabilirsiniz.

Neopren kumaş nasıl yapılır?

Neopren petrokimyasal bir maddedir, yani bir fabrikada petrolden yapılır. Polikloropren, doğal kloropreni sentetik polikloroprene dönüştüren serbest radikal emülsiyon polimerizasyonu adı verilen bir işlemle yapılır. Bu iki madde moleküler olarak çok benzer, ancak çok farklı özelliklere sahiptirler.

Polikloropren genellikle tekstil fabrikalarına sıvı halde gönderilir. Bir kez ulaştığında, esnekliği artırmak veya diğer özellikleri vurgulamak için katkı maddeleri ile birleştirilir. Daha sonra, bir karıştırıcıya yerleştirilir ve endüstriyel bir fırında pişirilir. Sertleştirilmiş kloropren kauçuğa “somun” denir ve bu somun daha sonra çeşitli genişlikteki parçalara dilimlenebilir.

Dilimlenmiş Neopren paletlere yüklenir ve hazır giyim üreticilerine gönderilir. Varışta, desenler polikloropren “dilimleri” üzerinde izlenir ve tüm wetsuit yüzleri veya diğer giyim eşyaları, aksesuarlar veya endüstriyel ürünler tek bir dilimden kesilir.

Son olarak, kesilmiş dilimler nihai ürünleri yapmak için birlikte dikilir. Su yalıtımı veya yanmaz sprey uygulanabilir ve daha sonra bitmiş ürün paketlenir ve perakendeciye gönderilir.

Neopren kumaş nasıl kullanılır?

maske kumaşı maskelik kumaş

Bu eşsiz kumaş türü çeşitli sektörlerde kullanılmaktadır:

1. Giyim uygulamaları

Giyimde Neopren kullanımı az olsa da, bu maddenin yazlık bayan giysilerinde ve genç kadınlara yönelik diğer kıyafetlerde kullanıldığını görmek nadir değildir.

2. Aksesuar uygulamaları

Neopren yaygın olarak elektronik kasalar için bir malzeme olarak kullanılır. Bu plastik şokları özellikle iyi emmezken, elektronikleri çizilmelere ve küçük damlalara karşı koruyan minimal bir tampon sağlar.

3. Spor uygulamaları

Tüplü takım elbise ve dalış kıyafetleri kloropren kauçuğun yaygın uygulamalarıdır. Bu madde su geçirmez ve yalıtkan olduğundan, dalgıçları tamamen batık koşullarda bile sıcak ve kuru tutar.

4. Askeri uygulamalar

Contalardan wetsuits, askeri ve paramiliter kuruluşlara kadar Neopren için sonsuz kullanım alanları ortaya çıkıyor.

5. Endüstriyel uygulamalar

Neopren, conta veya diğer Neopren ürünleri gerektiren endüstriyel makineler yapmak için yaygın olarak kullanılır.

Bu dilimleme işlemi büyük bir endüstriyel makine tarafından gerçekleştirilir. Neopren malzemenin çeşitli genişlikleri vardır ve polikloropren ne kadar kalın olursa, o kadar yalıtkan ve su geçirmezdir. Neopren için ortalama kalınlık 3-5 milimetredir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın