Kalın Kumaş Nasıl Dikilir?

KALIN KUMAŞ DİKİMİ

Kalın kumaş dikmeye başlamadan önce, makine aksesuarlarınızı kontrol etmeniz ve dikiş makinesi gerginliğini ayarlamanız gerekir. Kumaşınızı biraz yumuşatmak için önceden yıkayın ve başlamadan önce dikişlerinizi daima bir hurda üzerinde deneyin. Bazı testleri yapmak için fazladan biraz zaman geçirmek sizi daha sonra baş ağrısından kurtarabilir.

İşte kalın kumaş dikmek için 12 önemli ipucu.

1: KALIN KUMAŞ AYAKLAR

Kalın kumaşları dikmek için ihtiyaç duyabileceğiniz özel ayakları kontrol edin.

Üst ve alt kumaşların birlikte hareket etmesine izin veren bir yürüme ayağı çok yardımcı olur.

Makaralı ayaklar, besleme dişlilerinin kumaşı ayağın altında hareket ettirmesine yardımcı olur.

Teflon ayaklar her tür kumaşın makinede kaymasına yardımcı olmak için yapışmaz kaplamalı alt tarafa sahiptir.

Çok Amaçlı ayaklar düz veya orta ağırlıkta kumaşlar için kullanılabilir.

2: KALIN KUMAŞ İĞNELERİ

kaşmir kumaş,pamuklu kumaş nasıl anlaşılır,kumaş türleri resimli,kabanlık yün kumaş

İğnenin kalın kumaş dikmeye uygun olup olmadığını kontrol edin.

Dikiş makinesi iğneleri farklı boyutlarda sınıflandırılır ve iğne boyutu ne kadar büyükse gövde o kadar kalın olur. Bu, kalın kumaş dikerken en büyük iğneleri aramak istediğiniz anlamına gelir.

Denim veya evrensel tiplerde 100/16 veya 110/18 arayın.

Polar veya sweatshirt gibi kalın örgü kumaşları dikiyorsanız kalın bir streç iğneye ihtiyacınız olacaktır. Streç iğneler de farklı boyutlarda gelir. 90/14 veya 100/16 deneyin.

90/14, 100/16 veya 110/18 boyutundaki evrensel kot iğnesi, birçok kalın kumaş için iyi bir boyuttur.

3: KALIN KUMAŞIN KESİLMESİ

Kumaşı kolaylıkla kesmek için gerçekten keskin bir makasınız veya döner kesiciniz ve paspasınız olduğunu kontrol edin.

Kör makas, kalın kumaşları kesmeyi gerçekten zorlaştırır ve elinize zarar verir.

Döner kesiciler kalın kumaşlarda düz kesimler için harikadır, ancak bir kez daha yeni bir keskin bıçağa ve masanız için koruyucu bir kesme altlığına sahip olduğunuzdan emin olun. Kesme cetvelleri kaymaz tipte olmalıdır, çünkü kalın kumaşı kesmek için daha sert bastırmanız gerekeceğinden kayma olasılığı daha yüksektir.

Şimdi tüm hazırlıkların yapıldığını kontrol ettiniz, dikiş ipliği tiplerinizi kontrol etme zamanı.

Kalın kumaş dikmek için ağır iş ipliği kullanın. Güçlendirilmiş polyester ipler ve döşeme iplikleri en sevdiğim seçimlerdir.

Alternatif olarak, ikinci iplik olarak bir bobin ipliği olan bobin sarıcıyı kullanarak çift iplikle dikebilir ve iki parça pamuğu iğnenin içinden birlikte çekebilirsiniz.

KALIN KUMAŞ DİKMEK İÇİN İPUÇLARI

5: KALIN KUMAŞ İÇİN DİKİŞLER

Makinenizin düz dikiş ayarını deneyin ve dikiş boyutunu biraz 3,5 veya 4,5’e uzatın. Makinenizin normalden biraz daha kalın bir şeyi yönetebildiğinden emin olmak için dikiş makinesi kılavuzlarınızı kontrol edin.

El dikişi ile kalın kumaş dikiyorsanız  geri dikiş, kalın kumaşta dikişleri tutacak iyi ve güçlü bir dikiştir . İnce bir kumaştan biraz daha uzun dikişler atmanız gerekebilir. 1/4 inç (6 mm) uzunluğundaki dikişleri deneyin ve tercihinize göre ayarlayın.

6: BASKI AYAĞINI YÜKSELTİN

Daha kalın kumaşı yerleştirmek için baskı ayağı çubuğunuzu daha yükseğe kaldırıp kaldıramayacağınıza bakın. Ayağı daha yükseğe kaldırmak için bir yay mekanizmasına sahiptir. Dikmeye hazır ayağın altındaki kumaşı nazikçe gevşetin.

7: TAKOZLAR

Makineniz hala daha kalın kumaşları dikmekte zorlanıyorsa, baskı ayağını kaldırmak ve dikişi başlatmak için bir kama kullanmayı düşünün. Bu sadece dikişinizin başında kumaşa biraz kalkma sağlar.

Bir kumaş parçası alanlar sararak ve dikilecek kumaşın arkasındaki baskı ayağının altına yerleştirerek kendi takozunuzu yapabilirsiniz. Bir karton parçası da işe yarıyor

Takozlar tuhafiye mağazalarından da satın alınabilir ve normalde kauçuk veya plastikten yapılır.

8: EL ÇEVİRME

Volanı nazikçe kendinize doğru çekebileceğinizi ve makine kumaşın kalınlığında gergin görünüyorsa kumaşı rahatlatabileceğinizi unutmayın. Kumaş orada daha da kalın olacağından bunu genellikle dikişler için yapıyorum. Birkaç el dönüşü harikalar yaratabilir ve iğnelerin kırılmasını önleyebilir.

Her zaman tekerleği kendinizden uzağa değil kendinize doğru çekin.

BURADAN İNCE KUMAŞ NASIL DİKİLİR? OKUYUN.

9: DOĞRU DİKİŞİ SEÇİN

Kalın kumaş alan normal bir düz dikiş yerine toplu olmayan dikişlere ihtiyaç duyar, yarı düz kesik dikişe veya düz kesik dikişe bakın.

Veya yumuşak bir oyuncak veya minder yapıyorsanız, dikişleri derecelendirerek parçanın bir kısmını kesin.

KALIN KUMAŞ DİKİMİNİN BİTİRİLMESİ

10: YIĞINLARI AZALTIN

Giysinin düzgün görünmesini ve güzelce asılmasını istediğiniz için hacmi azaltmak çok önemlidir.

Tesviye dikişler dikiş payı toplu azalır gibi büyük bir fark olabilir. Derecelendirme, birkaç katmana sahip olduğunuzda bazılarının kesileceği anlamına gelir.

Önyargılı bir dikiş gibi farklı dikiş yüzeylerine bakın ve önce hurdalar üzerindeki yöntemleri deneyin. Eğik dikişler, iç kısmın sadece dayanıklı olmasını değil, aynı zamanda güzel görünmesini istediğiniz ceketlerde de işe yarar.

Büyük bir dikiş payına ve üst üste binen dikişlerin olmadığı düz bir dikişe sahip olduğunuz yerlerde işe yarayabilir.

Dartlar kesilebilir ve bastırılabilir ve yumuşak, ceketlerdeki ince astarlar da hacmin azaltılmasına yardımcı olabilir.

11: TAŞLAR

Kalın kumaş satın alan dikerken, kenar kıvrımı önemli bir son rötuştur. Ağır ve kalın olmayacak paçaların türüne bakın ve giyildiğinde etekinizin güzelce oturmasını engelleyin.

Dar kenarların bastırılması ve dikilmesi zor olduğundan geniş kenarlar en iyisidir. Eğik ciltli veya zikzak temizlemeli geniş bir etek ucu deneyin ve üst kısmı yakalama dikişi veya makine ile elle yakalayın.

12: BASMAK

Basmak düzgün herşeyi tutmak ve önemlidir. Her zaman bir baskı bezi ve buharlı ütü ile sıkıca bastırın. Kalın kumaşlar genellikle ince kumaşlara göre daha fazla presleme süresine ihtiyaç duyar ve dikişleri açmak için daha fazla özen gösterilir.

Su spreyi veya ticari ütü spreyi de yardımcı olabilir, ancak önce bir hurdayı kontrol edin. Pahalı bir yünlü kumaşa nasıl davrandığınıza dikkat etmek istersiniz.

KALIN KUMAŞ DİKİMİ | SONUÇ OLARAK

Doğru dikiş aletleriyle kalın kumaşların dikilmesi kolaydır ve dikiş seçiminde ve bitirme tekniklerinde biraz özen gösterilir.

Yorum Yap