Streç Kumaş Nasıl Dikilir?

Streç Kumaş Nasıl Dikilir?

Streç kumaş dikmeyi öğrenmek ister misiniz? Kış yaklaşıyor ve rahat streç kumaştan bir şeyler dikmek için daha iyi bir zaman! Popüler örgü kumaş dikiş desenlerimden bazılarını gözden geçirdiyseniz, ancak henüz streç kumaşlarla başa çıkma cesaretini toplamadıysanız, okumaya devam edin.

STREÇ KUMAŞ NASIL DİKİLİR

Pek çok insan başlangıçta streç kumaş dikmeyi öğrenerek gözünü korkutur. Bir zamanlar onlardan biri olduğumu itiraf etmeliyim.

Streç kumaş satın alan dikmek, dikiş becerilerinizi başka bir yöne çevirebilir. Hayal gücünüzü ne kadar uzatabileceğinizi görmek için örgü kumaş dikmeyi öğrenmenin avantajlarından yararlanmanın zamanı geldi.

Asıldığınızda, overlok olmadan örgü dikmek gerçekten hızlı, tatmin edici ve hepsinden önemlisi minimum ütüleme gerektirir! Daha ne isteyebilirsin!

NEDEN STREÇ KUMAŞ KULLANARAK DİKMELİSİNİZ?

Jarse ve örme streç kumaşlar her mevsimi rahatlıkla sarıyor. Tarz, gündelik veya şık giyim arıyorsanız, aramanız sona erdi.

Streç kumaş desenleri her durum için mükemmeldir. Bu kumaşlar her yaştan çocuk desenleri ve kıyafetleri için idealdir. Esneme faktörünün nasıl belirleneceğini bilmek , her terziye mükemmel kıyafeti çıkarması için yönergeler verir.

fitilli kadife alan,kadife kumaş alan,örme kadife kumaş,penye kadife kumaş alımı yapanlar,penye kadife
fitilli kadife alan,kadife kumaş alan,örme kadife kumaş,penye kadife kumaş alımı yapanlar,penye kadife

Güzelce asılabilen, damlayan ve evde veya ‘dışarıda’ giymesi çok rahat olan bir kumaşa sahip olma fikri çok çekicidir.

Örgü kumaşların nasıl dikileceğini bilmek, dikiş becerilerinize sadece ek bir güçtür. Bu çok yönlü kumaşların desen döşeme ve kesiminde ustalaştıktan sonra, onlarla dikiş dikmek için ilham alacaksınız. Sıradan bir makine kullanarak bu uyarlanabilir örgü kumaşları her yaş için moda ürünlerine dönüştürmek çok kolay. Streç kumaşlar özellikle çocuk kıyafetleri için uygundur.

Neden bir sonraki dikiş projeniz için kuralları esnetme ve esneme fırsatını değerlendirip jarse örgü desenleri ve kumaş satın almıyorsunuz? Fikir dikmek için harika kumaşlar, desenler ve eğlenceden oluşan yepyeni bir dünya sadece denemenizi bekliyor.

Esnek kumaş dikmeyi öğrenirken bilmeniz gereken en önemli şey, dikişlerinizin kumaşınızla aynı esneklik özelliklerine sahip olması gerektiğidir.

Aksi takdirde, bitmiş giysinizde dikişler kırılabilir. Bu, çoğu modern dikiş makinesinde bulunan bazı dikişler kullanılarak önlenebilir.

Bir overlokçunuz varsa, o zaman şanslısınız! Sergilenmiş dikişler, onları örgü dikmek için mükemmel yapan bir esnekliğe sahiptir.

Eğrileri, köşeleri dikme ve başlangıç ​​ve bitiş dahil olmak üzere overlok makinesinin nasıl kullanılacağını okuyun.

Normal bir makineyle streç kumaş dikmeyi öğrenmeye başlamadan önce doğru ekipmana ihtiyacınız olacak.

STREÇ KUMAŞ İÇİN EN İYİ İĞNELER

Makinenizde normal bir dikiş iğnesi kullanmanız örgü kumaşlarda dikiş atlamalarına ve deliklere neden olabilir. Bu, bir yuvarlak uçlu veya streç iğneye geçerek kolayca önlenebilir.

Genel olarak, yuvarlak uçlu iğneler sabit örgüler için uygundur ve esnek örgüler ve streç iğneler , yüzme ve dans likrası gibi elastik ve süper streç örgüler için daha iyidir.

STREÇ KUMAŞ İÇİN EN İYİ İPLİK

Güçlendirilmiş bir polyester iplik, kopma olasılığı daha düşük olduğundan, streç kumaşlar için genellikle pamuklu iplikten daha iyi çalışır. Tek parça streç giysi veya mayo desenlerini dikerken , polyesterin ter veya klordan çürüme olasılığı daha düşüktür.

STREÇ KUMAŞ NASIL DİKİLİR – EN İYİ DİKİŞLER

Dikiş makinesi kılavuzunuz, kumaşınız için en iyi dikişe karar vermeye başlamak için muhtemelen harika bir yerdir. Aksi takdirde, bir kitap yığınının altına gömülmüşse veya başka bir şekilde evinizin bir yerinde saklanmışsa, bir parça örgü kumaş alın ve aşağıdaki dikişlerden bazılarını deneyin. Tercihim her zaman 1. seçenek olan dar zikzak dikişidir.

STREÇ KUMAŞTA KULLANILACAK 5 DİKİŞ

Zig-zag dikiş

3 Adım zig-zag

Streç dikiş

Yıldırım dikişi

Düz dikiş

Streç kumaşlar, Streç kumaşlar nasıl dikilir, Streç kumaş dikimi,esnek kumaş nasıl dikilir,esnek kumaş dikimi,

1. Seçenek: Zig Zag

Çok fazla süslü dikişe sahip bir dikiş makineniz yoksa, basit bir zig zag dikiş işinizi görecektir.

Sadece dar genişlikte bir dikişe ayarlayın. 0.5 – 1.0 genişliğinde ve 3.0 uzunlukta bir kumaş parçası deneyin.

Seçenek 2: Üç Adımda Zig-Zag

Kullanabileceğiniz diğer bir dikiş, 3 adımlı bir zig-zag dikiştir. Her zig-zagın 3 küçük dikişi vardır.

Bu dikiş çok fazla esneme sağlar ve gerçekten esnek likra dahil her türlü streç için uygundur. Zig-zagdaki çoklu dikişler nedeniyle, bu dikişle dikiş dikmek daha uzun sürer.

Seçenek 3: Streç Dikiş (üçlü dikiş)

Makinenizde ayrıca, makinenin her döngüde iki dikiş ileri ve bir dikiş geri gittiği bir “streç düz” dikiş olabilir. Bu dikişi kullanarak dikiş dikmek biraz daha uzun sürer, ancak sonuçlar buna değer olabilir.

Seçenek 4: Yıldırım Dikişi

Yıldırım dikişi, dikişlerin hafif açılı olması dışında küçük bir zig-zag’a benzer. Uzaktan bakıldığında dikişler neredeyse düz görünüyor. Makinemde bu dikişin kumaşı biraz gerdiğini görüyorum, bu yüzden önce bir hurda üzerinde bir test yapın.

Seçenek 5: Düz Dikiş

Son çare olarak, makineniz gerçekten basitse, normal düz dikişinizi kullanabilirsiniz.

Dikerken kumaşı yavaşça gerin. Bıraktığınızda kumaş gevşer ve dikişler biraz gergin kalır.

Dikişlerin biraz kıvrımlı göründüğünü fark edebilirsiniz ancak bu, kumaş gerildiğinde kırılmalarını önleyecektir.

STREÇ KUMAŞIN NASIL DİKİLECEĞİNE DAİR DAHA FAZLA İPUCU

1. İPUCU – KUMAŞ SEÇİMİ

Uygun miktarda olan bir örgü kumaş seçin streç faktör sizin maç için dikiş deseni.

Desen% 20,% 50,% 75 esneme faktörünü belirtebilir. Yeni başlayan biriyseniz, sabit bir örgü modeli ve az miktarda esneyen kumaş seçin. Genellikle, kalın örgüler daha ince örgülerden daha kolay dikilir.

Örgü dikmeyi öğrenirken, dikilmesi en kolay kumaşların, kıvrılmadıkları ve makine ayağı altında aşırı esnek olmadıkları için pamuklu sweatshirt kumaşları olduğunu gördüm.

İPUCU # 2 – LİKRA VE SPANDEKS DİKİMİ

Likra ve Tayt dikmek esasen streç kumaş dikmeyi öğrenmekle aynıdır, ancak özellikle ekstra ipuçlarına ve püf noktalarına sahip mayoların dikilmesiyle ilgili ek bir makalem var.

Çoğu dans ve mayo kumaşının esneme faktörü en az% 75 olduğundan, streç iğneler ve bir Teflon ayak , normal örgülerden daha da önemlidir.

İPUCU # 3 – EN İYİ STREÇ KUMAŞ DESENLERİ

Dikiş desenlerinin en iyi esnek kumaş desenlerinden bazılarına sahip olduğunu biliyor muydunuz ? Tüm desenler normal bir dikiş makinesiyle dikilebilir ve yeni başlayanların bile anlayabileceği basit talimatlarla birlikte gelir.

Streç desenler, form esnemesine izin vermek için gövdeden daha küçük ölçülere sahip olabileceğinden dokuma desenlerden farklı şekilde kesilir. Buna negatif kolaylık denir ve güzel bir uyum sağlar. Bir desen satın almadan önce, her zaman streç için uygun olup olmadığını kontrol edin.

İPUCU # 4 – ÖN YIKAMA

Örgüler, dokuma kumaşlardan daha fazla büzülme eğilimindedir, bu nedenle , özellikle% 10’a kadar küçülebilen bir suni ipek örgü kullanıyorsanız, ön yıkama özellikle önemlidir. Bu tam bir boyut farkı!

Streç kumaşınızı kuruturken, gerilmemesi için düz bir şekilde yerleştirin ve kesmeden önce hafifçe bastırın.

İPUCU # 5 – KESME

Kumaşınızdaki delikleri durdurmak için iğne yerine desen ağırlıkları kullanın. Alternatif olarak, özel olarak tasarlanmış örgü kumaş iğneler kullanın. (Oku: iğne türleri ).

Ayrıca, keserken kumaşınızı düz tutun ve gerilmemesine dikkat edin. Örgülerin siz keserken esnemesinin yaygın bir nedeni, masanın kenarına asılı olmalarıdır. Daha büyük bir masa üzerinde veya yerde kesmek (sırtınız kaldırabiliyorsa) bir alternatiftir.

İPUCU # 6 – KIVRIK KUMAŞLAR

Bazı örgüler kenarlarda kıvrılır ve dikilmesini zorlaştırır. Parçaları dikmeden hemen önce bastırırsanız, kolayca bir dikiş dikmek için yeterince uzun süre kıvrılmayı geçici olarak durdurabilirsiniz. Kenarları tutmak için ekstra pimler kullanın.

Bazen bir marul kenarı oluştururken kıvrılma avantajınız için kullanılabilir. Bu etek ucu hafifçe yuvarlanır ve ardından zig-zag çizilir. Bu tür etekleri genellikle üstlerde bulacaksınız.

İPUCU # 7: DİKİŞ MAKİNESİ AYAĞI

Çoğu örgü için normal bir baskı ayağı yeterli olacaktır, ancak kaygan veya yapışkan kumaşlar için bir Teflon dikiş ayağı ayağın kumaş satın alanlar üzerinde kaymasına gerçekten yardımcı olabilir.

Yürüyen bir ayak da kullanabilirsiniz , ancak şahsen, onları çoğu proje için aşırı hantal buluyorum. Yürüyen ayak, kumaşın ayak plakasına yapışmasını engeller.

İPUCU # 8: İTME VEYA ÇEKME

Kumaş parçalarını birlikte dikerken, kumaş alan dikiş makinesinin dişlilerinden nazikçe geçirmeye dikkat edin. Kumaşı itmeyin veya çekmeyin.

Makinenizi yavaş bir hıza ayarlamak, bunu daha kolay hale getirecektir.

Bazı makineler basıncı gevşetmenizi tavsiye edebilir, bu nedenle bunun mümkün olup olmadığını görmek için kılavuzunuza bakın.

İPUCU # 9: DİKİŞLERİN BİTİRİLMESİ

Bil bakalım ne oldu? Streç kumaşta dikişleri bitirmenize gerek yok ! Bu, örme kumaş desenlerinin dikilmesinin yaklaşık yarısı kadar sürmesinin nedenlerinden sadece bir tanesidir. Dokuma kumaştan farklı olarak örgüler kenarlarda yıpranmaz. Dikişleri gerçekten bitirmek istiyorsanız, genişliği 3.0 ve uzunluğu 3.0 olan daha geniş bir zig-zag deneyin.

İPUCU # 10:

Profesyonel görünümlü paçalar için, çift ​​iğnenin nasıl kullanılacağını öğrenmeyi düşünün. Çift iğne, kumaşın sağ tarafında 2 sıra düz dikişe ve arkada küçük bir zig-zag gibi görünen bir streç dikiş oluşturur.

İkiz iğneler, istediğiniz görünümü seçebilmeniz için iğneler arasında farklı boşluklara sahiptir.

Ayrıca, zig-zag dikişle nasıl etek ucu dikileceğini gösterecek olan örgü kenar dikişi hakkındaki makalemi okuyun.

Bandı gergin ve kırışmış görünen paçalar için yardımcı olabilir. Düzenli olarak örgü kenar kıvıracaksanız bir diğer kullanışlı makine de reçme dikiş makinesidir. Bu makine streç kumaş üzerine çift dikişli dikişler üretir.

Bu makinelerdeki farklılıkları görmek için dikiş makinesi, overlok ve reçme dikişi okuyun.

İPUCU # 11: SÜSLÜ TAŞLAR

Süslü bir etek ucu istiyorsanız, o zaman bir marul etek ucu deneyin. Bu kıvrımlı etek ucu, hafifçe gerilirken katlanmış bir kenarın üzerinde zig-zag yapılarak oluşturulur.

İPUCU # 12: BASMAK

Bazen, özellikle boyun bantları gibi alanlarda gergin bir dikiş biraz gergin görünebilir. Buharla hafifçe bastırmak, eşyanızın şekle geri dönmesine yardımcı olabilir.

STREÇ KUMAŞ NASIL DİKİLİR – SONUÇ OLARAK

Bu makaleyi kapsamlı hale getirmeye çalıştım, ancak bunalmış hissediyorsanız, gerçekten başlamanız gereken tek şeyin biraz streç iğneler, güçlü bir iplik ve basit bir zikzak dikiş olduğunu unutmayın.

Kendinize başlamak için biraz güven vermek için pratik yapmak veya eski bir tişörtü kesmek için streç parçalar bulun. Streç kumaş dikmeyi öğrenmenin ne kadar kolay olduğunu anladığınızda , deneyebileceğiniz yepyeni bir dikiş desenleri ve projeler dünyası açacaktır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın