Kalın Kumaş Çeşitleri

Kalın Kumaş Türleri Hangileridir?

En iyi kalın kumaş

Kalın bir kumaş istediğimde, evimin yakınındaki döşeme mağazasına gidiyorum – isteyerek kullandığım birçok süper kalın kumaş stokluyorlar, hiçbirinin adını bilmeden, ancak amacıma hizmet ettikleri gerçeğini tüm ayrıntıları görmezden gelmeme neden oluyor. Kalın ve oldukça ağır olmaları dışında kafiye ya da sebep yok.

Kumaşlar hakkında yazmak, o kumaş dokuması ve onu böyle yapan yapısı hakkında herhangi bir arayüze veya soruya ihtiyaç duymadan, o kumaşın nasıl kalın ve sert durabildiği ve neden böyle göründüğü gibi şeyler üzerine düşünmemi sağladı.

Bunlar, özellikle kalın ve ağır bir kumaş istediğinizde, dikkat etmeniz ve showroomunuzun satış temsilcisine sormanız gereken en iyi 10 kumaş.

1 Tuval

‘Kalın’ kanvas deyince aklıma ilk gelen kumaş adıdır. Sepet örgüsü veya dimi örgüye sahip olabilir ve hafif nervürlü bir yüzeye sahiptir ve birçok ağırlıkta mevcuttur.

Kanvas, döşemelik, çanta yapımı, tente yapımı gibi birçok uygulamaya uygun bir sertlik / sertlikle sıkıca dokunmuştur. Kanvas kumaş ile pantolon da yapabilirsiniz.

2 Kot

Denim, çok güçlü bir dimi dokuma kumaştır ve sağlam, dayanıklı, uzun ömürlü giysiler yapmak için kullanılır. Bunun en ünlü örneği kot pantolon. Ayrıca ceket, çanta ve döşeme yapımında da kullanılır. Denim kumaşa eklenen yüzeyler daha fazla sertlik katabilir parça kot kumaş satın alanlar.

Denim, yüzde 100 pamuk liflerinden yapılabilir veya spandeks liflerle harmanlanabilir. Bazen Denim tamamen kenevirden veya hatta keten liflerinden yapılabilir.

Burada 12 farklı denim kumaş türü hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

3 Kanvas Kumaş

Bu kumaş aslında çok ağır, belki de çok benzediği kanvas kumaş kadar. Aynı zamanda kaba olduğundan giysi yapımında kullanılmaz. Kanvas kumaşı çanta yapmak için kullanılır.

4 Kadife

Kadife, uzunluğu boyunca ince çıkıntılara sahip çapraz damarlı dokuya sahip kalın bir kumaştır. Sırtlara eşlik eden kanallara ‘galler’ denir.

Micro wale fitilli kadife, geniş wale fitilli kadife gibi üzerlerinde galerilere göre kategorize edilmiş farklı kadife kumaş çeşitleri bulunmaktadır. Kadife kumaş, pantolon, ceket, çanta, yastık ve diğer döşemelerin yapımında favoridir. Özellikle çocuk kıyafeti yapımında kullanılır. Spandeks bazen esneme için eklenir.

5 Osmanlı kumaşı

Bu, kadife benzeri nervürlü dokuya sahip ağır bir kumaştır. Genellikle döşemelik ve dış giyim yapımında kullanılır.

6 Yünlü Tüvit kumaş

Wool Tweed, genellikle ceket ve palto ve ayrıca çanta yapımında kullanılan çok kalın bir kumaştır. Hafif kaba bir dokuya sahiptir. Yün tüvit, kaba evde dokunmuş yünden yapılır.

7 Şönil kumaşı

Şönil kumaşın karakteristik özelliği, kadifeye benzeyen yüzeyinde bulunan elyaf tutamlarıdır. Ortaya çıkan kumaş satın alan çok kalın, sıcak ve ağırdır. Kullanılan lifler sentetik, ipek, pamuk veya yün olabilir.

8 Süet ve Süet kumaş

Süet , tüylü bir yüzeye sahip kalın tüylü deridir ve Sueded kumaş , gerçek süete benzemek için insan yapımıdır. Kalın inek ve geyik derilerinden yapılan süet, özellikle kuzu keçisi veya dana süetinden daha kalındır. Pantolon, yelek gibi giysiler ile kemer ve şapka gibi aksesuarlar yapmak için kullanılırlar.

9 Polyester polar

Bu, tüylü bir yüzeye sahip kalın bir kumaştır. Yüzeyinin yumuşak tüyü onu sıcak ve yalıtkan hale getirir. Kışlık ceket, giysi yapımında kullanılır.

Polar olarak adlandırılan birçok ağırlık vardır, bu tartı ihtiyacınıza göre yapağı satın almak için kullanılır. 300 veya üzeri yün ağırlığı size süper kalın yapağı verir.

10 Kaplamalı kumaş

Kaplanmış kumaş, arkaya kaynaşmış ikinci bir kumaş alanlar tabakasına sahip olan yoğun şekilde dokunmuş kumaşı ifade eder – su geçirmez kaplamalı plastik bir PVC arkalığa sahiptir – bu kumaş kaplama, yoğun, aşınmaya dayanıklı ve / veya suya dayanıklı / su geçirmez hale getirmek için yapılır. . Bundan dolayı ağır kumaşlardır. Yağmurluklar, kapüşonlular ve diğer dış giyim eşyalarını yapmak için kullanılırlar.

İşte su geçirmez / suya dayanıklı diğer kumaşların bir listesi

Kalın ağır kumaşlar için dikiş ipuçları

Bazı kumaşlar, kendilerine eklenen nişasta nedeniyle kalın ve sert görünebilir ancak bu sertlik yanıltıcıdır. Birkaç kez yıkadıktan sonra yıkanacaktır. Kumaşları daima önceden yıkayın.

Dikmeniz gereken ağır bir kumaşınız olduğunda ve ev dikiş makinenizin kumaş iğnenin altındayken ilerlemeyi reddettiğini fark ettiğinizde, bu tür ağır dikişlerden kurtulmak için bazı ekstra numaralara ihtiyacınız olduğunu fark edersiniz. Bir yürüme ayak bu durumlarda bir kurtarıcı. Bu kalın kumaştan ikiden fazla kat dikmeniz gerektiğinde, gerçekten birine ihtiyacınız var.

Bir başka ipucu da bu kalın kumaşları çok sayıda küçük parça olmayan desenler dikmek için kullanmak ve bunlarla ince köşeler / tüpler dikmemek gerçekten yardımcı oluyor. Bu şekilde bazı hayal kırıklıklarından kaçınabilirsiniz.

Dikişleri dikerken, hacimli dikiş olaylarını önlemek için dikiş paylarını her yerde tesviye etmek / kesmek / kırpmak isteyebilirsiniz. Kumaşın davranmasını sağlamak için dikişleri (çapraz dikişler varken) lastik bir çekiçle dövmeniz bile gerekebilir.

Bu kalın ağır kumaşları dikmek için kalın / kot iğne kullanın ve kumaş katmanlarını bir arada tutmak için pimler yerine klipsler kullanın. Bunun gibi daha fazla ipucu için kalın kumaşların ve birçok katmanın dikilmesi hakkındaki bu gönderiye göz atın.

Yorum Yap