Kıyafet Yaparken Kumaş Neden Önemlidir?

kıyafet kumaş seçimi,giysilik kumaşlar,giysilik kumaş seçimi

Kıyafet Yaparken Kumaş Neden Önemlidir?

Bir giysinin en önemli bileşeni kumaştır. Giysinin dikişlerinin ne kadar iyi işlendiği önemli değil – eğer giysi yanlış kumaştan yapılmışsa, tasarıma adalet vermeyecek ve bir felaket gibi görünecektir.

Şunu hayal edin: Harika bir fikriniz var, eskizini yapıyorsunuz ve onu bir dikiş desenine dönüştürüyorsunuz. Bir sonraki adım bunu yapmaktır, ancak bunu yapmak için kumaşa ihtiyacınız var. Kumaş satın alan alışverişini kolaylaştırmak için ipuçlarımızı okuyun:

Kıyafetinize Doğru Kumaşı Seçmek

Kumaş alışverişine gitmekten heyecan duyun! Kendinizi zihinsel olarak hazırlayın ve tasarımınızın bir resmini zihninizde (veya elinizde), istediğiniz renklerin farkında ve son giysinin nasıl görünmesini istediğinize dair gerçekten özel bir fikirle mağazaya girin.

Hangi kumaştan ne DİKİLİR,Ribana kumaştan NE DİKİLİR,Poplin kumaştan elbise olur mu,Penye kumaştan neler Dikilir,

Sergilenen çok sayıda kumaş alan çeşidi karşısında bunalmak kolay olabilir, ancak kumaş keşif gezinize bu faktörleri göz önünde bulundurarak başlarsanız, kumaşınızı seçmek için harcadığınız zamanı basitleştirecektir:

1. Kumaş Ağırlığını Düşünün

Bir kumaşın ağırlığı GSM (metre kare başına gram) cinsinden ölçülür ve bir kumaşın ne kadar ağır veya hafif olduğunu tanımlar. Merak etmeyin, mağazada kumaşın ağırlığını ölçmek zorunda değilsiniz. Kumaş ağırlığını ölçmek, malzemenin kalınlığını ölçmenin ve hafif, orta ağırlıkta veya ağır kumaş arasında ayrım yapmanın bir yoludur.

İşte kategorilerine göre tanımlanan bazı kumaşlar (bu kategoriler kumaşın nasıl işlendiğine bağlı olarak değişebilir; boyama ve baskı kumaş ağırlığını etkileyebilir).

2. Kumaş Örtüyü inceleyin

Örtü, kumaşın nasıl akacağını belirler. Diğer bir deyişle, sert kumaşlar daha az örtüye sahiptir ve akışkan kumaşlar daha fazla örtüye sahiptir. Kolay! Ancak bu terime dikkat edin. Örtü , genellikle ağırlık ile karıştırılır, ancak giysilerin görünümünü etkileyen iki farklı faktördür.

Daha fazla örtüye sahip bir kumaş, eteğin vücudunuza yakın bir şekilde katlanmasını sağlayacak yumuşak örtülü bir kumaşın aksine, vücudunuzdan uzaklaşmasını sağlar. Örneğin dökümlü bir etek istiyorsanız, ince ve bol dökümlü bir kumaş seçmelisiniz, ancak daha yapısal bir etek istiyorsanız sert ve kalın bir kumaş seçin. 

3. Kumaş Esnemesini Test Edin

Hangi kumaştan ne DİKİLİR,Ribana kumaştan NE DİKİLİR,Poplin kumaştan elbise olur mu,Penye kumaştan neler Dikilir,

Streç, kumaşınızın ne kadar esnediğidir. Kumaşların farklı elastiklikleri vardır (tekstil liflerinin gerildiklerinde “geri dönme” yeteneği). Streç bir kumaş seçerken, deseninize uygun olduğundan emin olmalısınız çünkü nihai ürünün vücuda uyumunu değiştirebilir.

Bir kumaşın esnemesini ölçmek için, bir cetvelin üzerine 5 inçlik kumaş gerin, bir ucunu sıfır işaretinde tutun ve diğerini direnç hissedene kadar gerin ve ardından bu sayıyı kumaşın orijinal uzunluğuna bölün. Örneğin: Kumaşınız 7,5 ″ kadar esniyorsa, orijinal uzunluğu 2,5 geçecek şekilde gerilmiştir. Bu% 50 esneme.

Hesaplama: 2,5 (uzattığı miktar) / 5 (orijinal uzunluk) = .5 x 100 =% 50.

Kumaş satarken ve alırken tek adres www.kumas.org Takip ediniz…

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*