İnce Kumaş Nasıl Kesilir?

İnce Kumaş Nasıl Kesilir?

Şeffaf ipek şifon, organze ve diğer “kaygan” kumaşların serilmesi, işaretlenmesi ve kesilmesi.

Hafif ve kaygan yapısı nedeniyle şifon ile çalışmak zor olabilir. Bu yazıda size şifonu nasıl sorunsuz keseceğinizi göstermek istiyorum (peki, neredeyse sorunsuz). Aslında “şeffaf kumaş nasıl kesilir” çünkü şifon kumaşı kesmek (veya ipek kesmek) diğer şeffaf malzemeden farklı değildir. Ayrıca, şeffaf kumaşın nasıl düz kesileceğini göstermede çok faydalı olabilecek “Kumaş nasıl mükemmel düz kesilir” başlıklı makaleme de başvurabilirsiniz.

Ama önce şifon hakkında birkaç söz …

Şifon elbiseli bir kız… Neye benziyor? Narin, kırılgan, havadar, kadınsı. Bir rüya kızı. Bu heyecan verici görüntü, bir kelebek kanadıyla şiirsel karşılaştırmaların abartılamayacağı nadir güzellikte bir kumaştan esinlenmiştir. Tarihsel filmlerin ve masalların kahramanlarının kostümlerinin şifon veya organzadan yapılması boşuna değil. Bu malzemeler pratik olarak ağırlıksızdır ve görünüşe göre, içinde giyinmiş bir kişi dünyanın kibir ve kırılganlığı üzerinde geziniyor.

Şifon,organze,neopran,kumaş parçası,parça kumaş alan,saten,abiye modası,moda abiye,abiyelik kumaşlar,abiye kumaşı,abiye kumaş nereden alınır,abiye nasıl dikilir,model abiye,
Şifon,organze,neopran,kumaş parçası,parça kumaş alan,saten,abiye modası,moda abiye,abiyelik kumaşlar,abiye kumaşı,abiye kumaş nereden alınır,abiye nasıl dikilir,model abiye,

Tasarımcılar ve stilistler, bu kumaşla, tek başına veya diğer malzemelerle birlikte kullanarak gerçekten sihir yaratıyor. Son zamanlarda, şifonu triko ve (sürpriz!) Deri ve kürkle birleştirmek bile moda oldu. Şifon aynı zamanda çok yönlüdür: Saten ile birlikte kıyafetleri zarif kılar ve dışarıda bir akşam geçirmek için idealdir. Günlük kullanım için şifon, yoğun kumaşlarla da birleştirilebilir: kot, pamuk, keten.

Şifon iyi örtülür, gereksizleri gizlemek ve gerçekten güzel olanı vurgulamak için kullanabilirsiniz. Sadece kendinizi dürüst bir şekilde (eleştirel bir gözle) değerlendirmek önemlidir ve sonra şeffaflık iradesini hangi bölgeye vereceğiniz netleşir. Ve şifonu tek başına kullanmanın veya diğer kumaşlarla birleştirmenin tavsiye edilip edilmeyeceğine karar vermek çok önemlidir.

Hafif dökümlü elbiseler, etekler, bluzlar, üstler ve özellikle eşarplar – hepsi şifon için iyi adaylardır. Şifonun bir diğer yaygın kullanımı ise broş, saç tokası, çiçek gibi aksesuarlardadır. Şifon, modaya uygun podyumların sık ziyaretçisidir, birçok tasarımcı koleksiyonunda kullanılmaktadır. Kumaş evrenseldir, ondan gelen giysiler eksiklikleri gizlemeye ve kazanan tarafları vurgulamaya yardımcı olacaktır. Farklı şekil, yaş ve zenginlikteki kadınlar şifonu sever ve seçer.

Kaygan şifon kumaşı kesmek adeta bir kabusa dönüşebilir. Sen işaretçilerine kullanamazsınız onlar bu hassas kumaş delik bırakacak çünkü kesim için kumaş stabilize etmek. Sen kat üzerine kesemez kumaş taşımak ve vardiya ve kolayca tane çizgi kaybedecek çünkü. Ve kumaşı tebeşirle veya kaybolan bir tükenmez kalemle kolayca işaretleyemezsiniz çünkü kumaş aşağıdaki videolarda görebileceğiniz gibi kayacaktır. Ve şifon dikmeye bile başlamadık!

Bence herhangi bir lağımcı, ipek şifondan giysi dikmekle ilgili en sevmediği şey, desenleri kesmektir. Ancak bu ipuçlarını uygularsanız, kalıp kesme aşaması neredeyse ağrısız olabilir.

İlk önce kumaşı masanın üzerine bir kat halinde yerleştirin.

Kenarları masanın kenarına paralel olarak koyun ve kumaşı yerinde tutmak için bir maskeleme bandı kullanın. Bantı çıkardıktan sonra şifon üzerinde herhangi bir iz bırakmayacak ve desen kenarlarını işaretlerken kumaş kaymayacaktır. Masanız yeterince büyükse kumaş parçasının her tarafını maskeleme bandı ile kaplamak daha iyidir. Ya da kumaşınız masadan büyükse bantla 3 hatta 2 tarafı kapatabilirsiniz. Ancak bu durumda diğer tarafların kaymasını önlemek için ağırlıklar kullanın. Ağırlıklar bant kadar etkili değil.

Deseni kumaşın üzerine yerleştirin ancak iğneler kullanmayın, çünkü bunlar kumaşı kalıcı olarak tahrip edebilir. Kumaşı ve deseni bir arada tutmak için ağırlıkları kullanabilirsiniz. Genelde taş figürinler kullanıyorum, çok cilalılar ve kumaşa takılmayacak veya leke bırakmayacaklar. Elbette, konserve ürünlerden ağır aletlere (temiz aletler!) Kumaşa zarar vermeyecek herhangi bir ağır nesne eşit derecede iyidir. Tamamen cilalanmadıkça kumaşımın etrafında ahşap nesneler kullanmaktan hoşlanmam çünkü kenarlardaki herhangi bir kusur kıymıklara neden olabilir ve bu, hassas kumaşlar için hayır-hayırdır.

Bir sonraki adım, kumaşı desenden işaretlemektir. Bunun için çoğunlukla kaybolan bir mürekkepli kalem kullanıyorum, çoğunlukla kumaşın rengine bağlı olarak bazen sabun veya tebeşir kullanıyorum.

Kesmek için her zaman sahip olduğunuz veya elde edebileceğiniz en keskin ve en iyi makası kullanın. Aslında, dikiş konusunda ciddiyseniz, mükemmel bir makasa yatırım yapmak bir zorunluluktur.

Hafif kumaş keskin makas kullanıyorum, ancak sahip olduğunuz iyi makası kullanabilirsiniz. Makas konusu muhtemelen bütün bir makaleyi hak ediyor ancak kullandığınız makas keskin olmalı, elinizde rahat olmalı ve kumaşı kolaylıkla kesmelidir. Bazı kumaşları keserken direnç veya zorluk hissederseniz, bu muhtemelen makasın bileme / değiştirme ihtiyacı duyduğu veya muhtemelen yorgun olduğunuz anlamına gelir.

Ayrıca iyi makasımı kumaş kesmek dışında başka bir amaçla kullanmıyorum, bazıları kağıt kesmenin de bir zararı olmadığını söylüyor ama aynı zamanda kağıt için ucuz bir çift makas bulundurmanın da bir zararı görmüyorum.

Burada “sen yorgunsun” demiştim: Yorulduğumda ya da dikkatim dağıldığında asla kalıpları kesmem ve genellikle kesme aşamasını tek seansta bitirmeye çalışıyorum. Bu aşamadaki bir hata zamanla pahalı olabilir ve sahip olduğunuz kumaş yeterliyse ve bir kesme hatasını düzeltmek için rezerv yoksa, kumaş kaybolabilir veya hatta tamiri imkansız olabilir.

Kesim masası da çok önemlidir, masa rahat çalışmanıza imkan verecek kadar yüksek ve üzerinde bir parça kumaş tutacak kadar büyük olmalıdır. Ama çok büyük değil çünkü bazı köşelere ulaşmak için bazen masanın etrafında dolaşmanız gerekecek.

Kesme aşamasında dartları, çentikleri, doğru ve yanlış tarafı, parçanın üstünü (gerekirse) işaretleyin.

Bu çevrimiçi mağaza www.kumas.org özenle seçilmiş, güzelce sergilenmiş ve uygun şekilde tanımlanmış mükemmel doğal kumaşlarla doludur. Ve fiyatları oldukça uygun. Saf ipek şifon satın almak istiyorsanız, aşağıdaki kumaşlardan hoşlanabilirsiniz. Gerçekten güzel% 100 ipek şifon seçkisine sahipler.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın