Dikiş ipliği nedir? Parti Kumaş Kim Alıyor.

Dikiş ipliği nedir? Parti Kumaş Kim Alıyor.

İplik performansındaki en küçük başarısızlık malzeme, ekipman, giysi mühendisliği ve işçilik yatırımlarında kayıplara neden olur. Bu nedenle, ipliğinizi iyice bilmek önemlidir. İplik bilgisinin arttırılması, iplik parametrelerinin analiz edilmesi, doğru seçim prosedürü ve iplik kullanımı, iyi dikiş performansı ve istenen dikiş kalitesinin elde edilmesinde önemli rol oynar.

Bu Bülten Gönderi, iş parçacığı tipleri, özellikleri, iş parçacığı yapımı ve iş parçacığı performansını etkileyen faktörler hakkında bir giriş sunar.

Dikiş ipliği nedir?

Dikiş iplikleri, bir dikiş makinesinden hızlı bir şekilde geçmek için tasarlanmış ve tasarlanmış özel ipliklerdir. Ürünün kullanım ömrü boyunca kırılmadan veya bozulmadan etkili dikişler oluştururlar. Bir ipliğin temel işlevi dikiş ve dikişlerde estetik ve performans sağlamaktır.

Bir dikiş ipliğinin fonksiyonlarını etkileyen faktörler nelerdir?

Estetiği Etkileyen Faktörler

Üst dikiş veya nakış gibi dekoratif amaçlar için bir iplik seçerken renk, parlaklık ve inceliği / kalınlığı dikkate alınmalıdır.

Diğer hususlar şunlardır: gabardin

1. Ton ve gölge eşleştirme

2. Renk haslığı

3. Dikiş seçimi

4. Dikiş oluşumunun düzgünlüğü

Performansı etkileyen faktörler

Giysilerde kullanılan iplik, dikiş, giysi bitiminde, gerilme ve aşınma sırasında toparlanma sırasında oluşan aşınma ve iğne ısısına dayanacak kadar dayanıklı olmalıdır.

Giysilerdeki iplik performansı,

1. Dikiş gücü

2. Aşınma direnci

3. Esneklik penye parçası alan

4. Kimyasal direnç

5. Yanıcılık

6. Renk haslığı

Konu sınıflandırması:

İplik farklı şekillerde sınıflandırılabilir. Bazı yaygın sınıflandırmalar aşağıdakilere dayanır:

“Dikim yeteneği” nedir?

İpliğin ‘dikiş yeteneği’ bir dikiş ipliğinin performansını tanımlamak için kullanılan bir terimdir. İyi dikme kabiliyetine sahip bir ipliğin, iyi bir yüzey kalitesi ile çapı tekdüzedir. İpin boylamasına tek tipliği, dikiş oluşturma mekanizmalarından geçerken kumaş alan üniform mukavemete ve düşük sürtünmeye katkıda bulunur. Ayrıca iplik kopmalarını ve yeniden işleme makinelerinden, dikişlerin onarımından ve düşük kaliteli ürünler üretmekten kaynaklanan ilgili maliyetleri en aza indirir.

Dikim yeteneği parametreleri:

İpliğin üstün dikiş kabiliyetini tanımlayan parametreler şunlardır:

1. Yüksek hızlı dikişlerde kırılma olmaz

2. Tutarlı dikiş oluşumu

3. Atlanmış dikiş yok

4. Dikiş sırasında gerginlik değişikliklerini önlemek için eşitlik

5. Yüksek seviyede aşınma direnci parça kumaş alanlar

6. Makine kılavuzlarından kolayca geçmek için yeterli yüzey düzgünlüğü.

İpek ipliği kumaş parçası alan

İpek solucanlar , ipekten yapılan koza üretir. Dişi ipek kurtları, kurtlar olgunlaşana ve kozaları döndürmeye başlayana kadar dut yaprağıyla beslenir. Solucan, ipek ipliğini ağzının altındaki özel bezlerden kumaş alanlar salgılar. Kozayı kendi etrafında tamamlar; iki ila üç haftalık bir süre içinde, bir güve sonra bir pupa olur. Kozalar, pupalar hala içindeyken toplanabilir, böylece net ipeği üretilebilir; Kozalar, güveler yumurtadan çıktıktan sonra da toplanır ve bunlardan ipeği olarak adlandırılır parti kumaş alanlar.

Pamuk iplik

Pamuk tarladaki pamuk bitkilerinden toplanır ve büyük balyalar halinde sıkıştırılır. Balyalar genellikle kir, kırık pamuklu koza parçaları, tohumlar ve diğer safsızlıklar içerir, bu nedenle temizlik değirmende ilk adımdır. Balya kırılır, lifler tarak benzeri bir cihazla açılır, birlikte karıştırılır ve temizlenir. Temizlenmiş pamuk lifleri tur olarak adlandırılır. Turlar parti iplik alanlar elyafları ayıran bir tarama makinesine beslenir. Daha fazla temizleme, tarama ve tasnif etme işlemi elyafları ipliğe dönüştürmek için hazırlar.

Pamuk ipliği; temizlenmiş, taranmış, taranmış, bükülmüş ve eğrilmiş büyük pamuk balyalarından üretilir.  Polyester iplik, çatlama işleminden geçmiş olan petrolden elde edilir.  Çatlama işlemi sırasında, ham yağ, polyester  kumaş alan dahil olmak üzere, benzinden plastiğe kadar bir dizi üründe işlenecek birkaç bileşene ayrılır.  Kırma sırasında bir hidrokarbon bileşiği olan kesilen üretilir.  Kesilen’in bir dizi kimyasal reaksiyonla modifiye edilmesi için nitrik asit ve glikol eklenir.  Sıvı, bir otoklavda ısıtılır ve yoğunlaştırılır ve moleküller, polyester adı verilen uzun moleküller oluşturmak üzere hizalanır.  Oluşan kütle ekstrüzyona tabi tutulur, su ile soğutulur ve cips halinde kesilir.  Bu talaşlar rafineriden iplik imalatçısına eğirme için gönderilir.

Pamuk ipliği; temizlenmiş, taranmış, taranmış, bükülmüş ve eğrilmiş büyük pamuk balyalarından üretilir. Polyester iplik, çatlama işleminden geçmiş olan petrolden elde edilir. Çatlama işlemi sırasında, ham yağ, polyester gabardin dahil olmak üzere, benzinden plastiğe kadar bir dizi üründe işlenecek birkaç bileşene ayrılır. Kırma sırasında bir hidrokarbon bileşiği olan kesilen üretilir. Nitrik asitve bir dizi kimyasal reaksiyonla kesilende değişiklik yapmak için glikol eklenir. Sıvı, bir otoklavda ısıtılır ve yoğunlaştırılır ve moleküller, polyester  şifon adı verilen uzun moleküller oluşturmak üzere hizalanır. Oluşan kütle ekstrüzyona tabi tutulur, su ile soğutulur ve cips halinde kesilir. Bu talaşlar rafineriden iplik imalatçısına eğirme için gönderilir.

Polyester iplik

Polyester bir petrol ürünüdür. Çatlama işlemi sırasında, ham yağ, poliester dahil olmak üzere, benzinden plastiğe kadar bir dizi üründe işlenecek birkaç bileşene ayrılır. Kırma sırasında bir hidrokarbon bileşiği olan kesilen üretilir. Kesilen’in bir dizi kimyasal reaksiyonla modifiye edilmesi için nitrik asit ve glikol eklenir. Sıvı viskon bir otoklavda ısıtılır ve yoğunlaştırılır ve moleküller, polyester adı verilen uzun moleküller oluşturmak üzere hizalanır. Oluşan kütle ekstrüzyona tabi tutulur, su ile soğutulur ve cips halinde kesilir. Bu talaşlar rafineriden iplik imalatçısına eğirme için gönderilir.

Dizayn

Dikiş ipliği tasarlayan mühendislere dikiş mühendisleri denir. Dikiş, dikiş makinesinin çalışması ve giyim imalatının pratik yönleri konusunda deneyimlidirler. Yeni bir dikiş ipliği tasarlandığında, belirli bir pazarın ihtiyaçları dikkatlice analiz edilir ve gerçek kullanım koşulları altında bir prototip iplik üretilir ve test edilir. Yeni ve sürekli değişen pazarların taleplerini karşılamak için en iyi iplik ürünlerine ihtiyaç vardır penye kumaş alanlar.

Yorum Yap

  • error: Content is protected !!