Viskon Stok Kumaş Alan

Viskon esnek mi,viskon kumaş terletirmi,viskon stok kumaş alanlar,

Viskon Stok Kumaş Alan.

Burada bir fikir birliğine varamamış olsak ve bu nedenle kumaşlarla ilgili bu yazı dizisinde kumaşların tüm zamanların en ilgi çekici konularından biri olduğunu söyleyemiyoruz. Değillerse, kumaşlarla ilgili neden bu kadar çok sorunuz var? Yapmazsın. Ve neden kumaşlarla ilgili bu soruları yanıtlamak için planlanmış bir dizi makale yazdık? Yapmayız. Öyleyse tüm zamanların en etkileyici konularından birine atlayalım. Kemerinizi bağlayın, bu heyecan verici bir şey.

Viskon ne yapılır? Nasıl yapıldı?

Temel olarak, kumaşı döndürmek için önemli kimyasal işlemlerden geçmiş odun hamurudur.

Odun hamuru (genellikle kayın, okaliptüs, çam veya bambudan) çözülür ve yapışkan (* göz kırpma *) bir çözelti haline gelir. Bu çözelti, oksijen, hidrojen ve karbon atomlarından oluşan bir molekül olan% 100 selülozdur. Maddenin oluşturulması önemli ölçüde ‘doğal olmayan’ işleme gerektirse de, viskon kumaş sentetik bir kumaş olarak kabul edilmez çünkü selüloz bitkilerin yapı taşıdır. Bitmiş ürünü yapmak için, selüloz çözeltisi bir “memecik” içinden zorlanır. Bunu çocukken sahip olduğunuz oyun hamuru plastik oyuncaklar gibi düşünün. Oyun hamurunu doldurup sertçe sıkıyorsunuz ve küçük deliklerden erişte çıkıyor. Bu durumda, düze, en sevdiğiniz üst kısmın yapıldığı stok viskon malzemeye dokunan veya örülen küçük, uzun lifler oluşturur!

Peki… viskon doğal bir lif mi?

Viskon Stok Kumaş Alan.

Akrilik kumaş yıkma,yün kumaş yıkama,kaşmir nasıl yıkanır,modal kumaş nasıl yıkanır,saten kumaş nasıl yıkanır,viskon kumaş nasıl yıkanır,akrilik kumaş nasıl yıkanır,yün kumaş nasıl yıkanır,

Yarım buçuk olarak düşünmeyi seviyoruz. Elyaf yapma süreci sentetiktir, ancak kumaşın temeli bitki temellidir.

Viskon nefes alabilir mi? Faydaları nelerdir?

Evet! Harika bir yaz kumaşı, çünkü emici ve nefes alabilir. Aynı zamanda ipekten farklı olarak güzel bir dokunuşa sahiptir. Pürüzsüz, rahat ve dayanıklıdır. Yıkamaya atabilir ve kuruması için asabilirsiniz ve ıslandığında yumuşaklığını ve güzel dokusunu kaybetmiş gibi hissetmesine rağmen, her seferinde aynı ipeksi cila ile kurur.

Viskon esnek mi?

Bu sandığınızdan daha zor bir soru! Genel olarak, herhangi bir kumaş örgü veya dokuma malzeme olarak oluşturulabilir. Bu durumda örgü, büyükannenizin ateş yakarken sandalyede oturduğu şeye pek benzemez. % 100 pamuklu bir tişört örmedir. ‘Anne’ tarzı denim kotlarınız, keten denince hemen resmettiğiniz keten türü gibi dokunuyor. Örgü kumaş, örgülü bir görünüm oluşturmak için tekrar tekrar ilmeklenen tek bir ipliktir ve bu, bitmiş malzemenin içinde biraz ‘ver’ olmasına neden olur. Süper esnek olmayabilir ama hepimiz tişörtlerin hareket açısından oldukça uygun olduğunu biliyoruz. Bir dokuma, üst üste kesişen çok sayıda filamentten yapılır, genellikle herhangi bir gerilimi olmayacaktır. Bir şey% 100 viskon ise, vermiş olup olmadığı örgü veya dokuma kumaş olmasına bağlı olacaktır.

Elastan gibi esnek bir şeyle bir viskon karışımı ise elbette esnek olacaktır. Ve kayıt için biraz affetmez.

Viskon vs rayon: fark nedir?

Hiçbir şey, eşanlamlılar.

Viskon Stok Kumaş Alan.

Moleküler olarak aynı şeydir. Odun hamurundan çözülerek kumaşa dönüşen madde aynı zamanda ‘viskon alan’ (biliyorum, kafa karıştırıcı) olarak biliniyor ve bu nedenle bu çözeltiden yapılan her şey (‘viskon parçası alan’) aynı başlık altında kalıyor. Viskonu yün gibi bir kumaş alanlar ailesi olarak düşünün. Yünle, merinos koyunlarından süper ince merinos elde edebilirsiniz. Bu hassas olacak ve cildinize karşı güzel olacak. Shetland koyunlarından Shetland yünü de alabilirsiniz. Bu çok dayanıklı ama biraz cızırtılı olacak.

Viskon da bir kumaş ailesini temsil ediyor. Viskon elbiseniz “% 100 viskon” olarak etiketlenmişse, muhtemelen güzel bir örtüye sahip olacak ve ellerinizde ağırlık hissedeceksiniz. Parti kumaş alan genel olarak, bir kumaş daha hafif ve yüzer ise bunun yerine suni ipek olarak etiketlenir. Teknik olarak olsa da, bunlar aynı şey ve her iki başlıkla da doğru bir şekilde etiketlenebilirler. Hatta “viskon suni ipek” yazan bir etiket bile bulabilirsiniz. Viskon artık oldukça eski bir kumaş; yaklaşık 150 yaşında. O zamanlar viskon ailesinde gelişmeler oldu ve şimdi modal ve liyoselimiz var. Modal daha dayanıklı, daha hafif ve (hatta) daha nefes alabilir olarak kabul edilir. Lyocell, üretiminde daha az sert kimyasallar kullanır ve bu nedenle daha çevre dostudur. Kumaş alan serimizdeki bir sonraki makalede, viskozdan bu daha derinlemesine bakacağız.

Viskon çevre dostudur?

Peki viskon sürdürülebilir mi? Hayır. Pek sayılmaz.

Bir kumaşın çevre dostu olup olmadığını belirlerken dikkate alınması gereken birçok farklı husus vardır. Bu malzemeyi yapmak çevreye bozulmaya neden olur mu? Kaynakları değiştirilebileceklerinden daha hızlı mı kullanıyor? Ömrünün sonunda doğal olarak parçalanacak mı? Ne ile harmanlanır?

Viskon esnek mi,viskon kumaş terletirmi,viskon stok kumaş alanlar,

Teknik olarak, parti viskon kumaşlar ömürlerinin sonunda doğal olarak parçalanabilmeli, ya çoğu zaman olduğu gibi çevre dostu olmayan boyalarla aşılanmışlarsa? Bazen onlarca yıldır büyüyen ve kullanıldıkları kadar çabuk değiştirilemeyen ağaçlardan oluşurlar. Ve sertifika olmadan, viskonunuzun sürdürülebilir şekilde yönetilen bir ormandan gelip gelmediğini bilemezsiniz. Elbette, bambu viskon alabilirsiniz, ancak yine de, bu kimyasallar atıldığında dünyamız üzerinde zorunlu olarak etkisi olacak toksik kimyasalların kullanımından kaçınamazsınız.

Son olarak, bu viskon elbise% 100 viskon mu yoksa polyester veya elastan gibi başka bir elyafla mı harmanlanmış? Her ikisi de saf petrokimyasal maddelerdir ve her aşamada çevremize çok zarar verir.

Dikkatli bir şekilde yönetilmedikçe bunun sürdürülemez bir kumaş alan olduğunu ve şeffaflık olmadan genellikle olmadığını varsayabilirsiniz. Artı tarafta, polyester gibi sentetik kumaşlar kadar kötü olduğunu düşünmüyoruz. Okyanustaki mikroplastiklere ekleme korkusu olmadan yıkamaya atabilirsiniz ve çok zor olduğu için viskonunuza dikkat ederseniz birkaç on yıl sürebilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın