Viskon Kumaş Tekirdağ Viskon Kumaş Çorlu

Çorlu viskon kumaş satın alan,viskon kumaş Tekirdağ,Çerkezköy viskon kumaş kim alır,Tekirdağ viskon kumaş nereye satılır,viskon kumaş satanlar Tekirdağ,Tekirdağ viskon kumaş satan,çorlu viskon kumaş satan yerler,

Viskon Kumaş Tekirdağ Viskon Kumaş Çorlu

Bu sayfaya geldiyseniz, muhtemelen bu isimlerden birini giysilerinizden birinin etiketinde okuduğunuz için suni ipek veya viskon hakkında bilgi arıyordunuz. Sanırım doğal veya sentetik bir lifse, vücudunuz ve çevreniz için faydalıysa, viskozun ne olduğunu, nasıl elde edildiğini anlamak isteyeceksiniz.

Viskon, suni ipek ve hatta bitkisel ipek, kimyasal işlemlerle işlenerek selülozdan elde edilen yarı sentetik bir suni elyaftır. Kısacası, viskoz her açıdan ekolojik bir doğal lif değildir çünkü bitkisel maddeden türetilir, ancak kimyasal olarak işlenir.

Viskon neden bu kadar yaygın?

Viskon özellikle modada kullanılan bir elyaftır ve genellikle yanlışlıkla geleneksel pamuk ve polyester için doğal ve sürdürülebilir bir alternatif olarak önerilmektedir. Genellikle ipek ile değiştirilir, çünkü buna kıyasla çok daha ucuz ve daha dayanıklıdır.

ZEYTİNBURNUN’DA YERİMİZ

Viskon elbise, etek, gömlek ve tişört üretiminde kullanılır, genellikle sentetik kadife üretiminde kullanılır. Giyim alanında kullanıma ek olarak, viskon halılar, ev tekstili üretiminde ve hatta sosis için selofan ve kılıf üretiminde de kullanılmaktadır.

Viskon nasıl üretilir

Viskoz, hızlı büyüyen ağaçların selülozundan veya odun hamurundan elde edilir. En çok kullanılan kayın, okaliptüs, çam, mısır ve bambu, aynı zamanda soya fasulyesi ve şeker kamışıdır.

Selüloz, daha sonra ipliklere dönüştürülebilen liflere dönüştürülen yapışkan bir hamurlu macun elde etmek için kimyasal bir çözeltiye daldırılır ve çözülür. Viskon reyonu.

viskon kumaş istanbul istanbul viskon kumaş parti viskon kumaş stok viskon kumaş viskon parçası parça viskon kumaşviskon kumaş istanbul istanbul viskon kumaş parti viskon kumaş stok viskon kumaş viskon parçası parça viskon kumaş
viskon kumaş istanbul istanbul viskon kumaş viskon parçası parça viskon kumaş

İplik, ilk kez ufalandığında bir kez kimyasal çözeltilerde çözülmüş olan selülozun işlenmesinden türetilir. Sonuç, ipliğin elde edildiği – adını aldığı viskoz bir maddedir. Aynı süreç, mekaniği biraz kullanarak farklı, selofan sağlar. İyi ısı direncine sahiptir, ancak zayıf kimyasal dirence sahiptir ve güneş ışığına uzun süre maruz kaldığında kaybolur. Bu iplikle üretilen kumaş parlak, ipek benzeri bir görünüme sahiptir ve esas olarak astarlar, kilimler ve iç çamaşırları üretmek için kullanılır. Yıkanmaya karşı dayanıklıdır, çekmez ve ütülenmesine gerek yoktur.

Ama sonra viskoz ekolojik mi değil mi?

Bu sorunun cevabı, lifin üretimi için kullanılan, çok zararlı veya daha saygılı olabilen sürece bağlıdır.

Yetiştirme: Viskonun kendisi bitki kaynaklı bir liftir, bu nedenle toksik değildir. İçinde seri üretim Ancak, selüloz elde edilir yoğun ekimi yoluyla haşarat, ot ilaçlarının ve işçi genellikle yararlanılmasının kullanır. Bu nedenle, sadece organik ve sürdürülebilir tarımdan elde edilen viskoz% 100 doğal kabul edilebilir.

Kimya: viskoz üretimi için geleneksel işlem selülozun sodyum hidroksit (kostik soda) ve karbon disülfid ile muamele edilmesini içerir. Her ikisi de, üretim tesislerini çevreleyen alanda kaçınılmaz olarak havada ve suda dağılan yüksek derecede kirletici maddeler. Sadece alternatif düşük etkili ürünler kullanılarak üretilen viskon eko-sürdürülebilir olarak değerlendirilebilir.

Sadece etiketteki sertifikalı kumaşlar gerçekten bitkisel, ekolojik ve sürdürülebilir lifler olarak kabul edilecektir.

Üretimi sürdürülebilir sertifikalı olan odundan elde edilen selülozdan üretilen eko-sürdürülebilir rayon. Hammadde nakliyesinin etkisini en aza indirmek için mahsullerin hepsi bulunur. İşlemde kullanılan kimyasallar minimuma indirilir ve sonraki işlemlerde yeniden kullanım için geri kazanılır, üretim için enerji ve su kullanımı% 50 azaltılır.

Asetat

Çorlu viskon kumaş satın alan,viskon kumaş Tekirdağ,Çerkezköy viskon kumaş kim alır,Tekirdağ viskon kumaş nereye satılır,viskon kumaş satanlar Tekirdağ,Tekirdağ viskon kumaş satan,çorlu viskon kumaş satan yerler,

Elyaf, asetik asitin bir zamanlar pamuk tohumlarının atıklarından elde edildiği, ancak son zamanlarda daha az değerli odun hamurundan elde edilen selüloz ile reaksiyonundan elde edilir. Triasetat (selüloz asetilasyon işleminden) sigara filtrelerinin ve filmler için kullanılır. Rayon gibi, asetat da yapay bir ipek olarak kabul edilir. Güvenle yıkanabilir; ütülemeyin ve ütülemeye dikkat edin, çok düşük bir sıcaklık kullanın. Bu kumaşla bir şeyler yapmak istiyorsanız, çok nefes alabileceğini unutmayın.

Sentetik elyaflar

Sentetik elyaflar, petrokimya endüstrisinden malzemeler işlenerek elde edilir. Özellikle dayanıklı, elastik, ısıya, neme ve kimyasallara dayanıklıdırlar. Son yıllarda kullanımları hem giyim sektöründe hem de endüstride yayıldı, çünkü önemli avantajları var: kısa sürede büyük miktarlarda üretilebilirler (mevsimsel faktörlerle bağlantılı değildir) ve liflere kıyasla kesin olarak azaltılmış maliyetlerle doğal. Laboratuvarda yaratıldığından beri, sentetik elyaflar pazarın ihtiyaçlarına (endüstriyel, tekstil, uzay) göre değişen özelliklerle dokunabilme avantajına sahiptir.

Tüm Makale Linkler

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın