Kumaşlar

Kumaşlar

Kumaş nedir?

Kumaş kelimesinin anlamını, spesifik terimiyle açıklamaya başlıyoruz

Kumaşlar bu işlem dokuma olarak adlandırılan bir düz iplikler birbirine dik birbirine geçmesi ile yapılan ince ve esnek bir yüzeye sahip ürünler imal edilir. Esas olarak iki elemandan oluşurlar: çözgü veya zincir veya tezgah üzerinde uzanan ipliklerin toplamı ve atkı, bir taraftan diğer tarafa uzanan tek iplik. Kumaşlar yeni bir keşfi temsil etmiyor, hatta Neolitik dönemde ortaya çıktılar ve hatta onları inşa etmek için kullanılan malzemeler, örgüler, renkler ve ekipmanlarla insan uygarlığının kültürel ve teknik evrimini temsil ettiler.

Hayvansal ve bitkisel kumaşlar

Neolitik dönemde kullanılan kumaşlar keten ve diğer bitkisel liflerdir, bu nedenle kullanım olarak bir tür ilk önceliğe sahiptirler. Daha sonra ıslahın başlamasıyla birlikte, yün ve ipek gibi hayvan türlerinden türetilen lifler kullanılmaya başlandı. Sektör daha sonra, piyasayı tamamen işgal eden geniş bir yapay elyaf tipolojisini kolay ve ekonomik bir şekilde üretebilmek, doğal elyaf bazlı kumaş kullanımını azaltmıştır.

Yün

Çizgili kumaşlar,şifon kumaşlar,kot kumaşlar,keten kumaşlar,penye kumaşlar,polyester kumaşlar,yün kumaşlar,pamuk kumaşlar,akrilik kumaşlar,armürlü kumaşlar,şantuklu kumaşlar,

Hayvan lifleri arasında belirtildiği gibi, hayvanların kürkünden üretilen ve saf veya farklı kökenli bir yün karışımı ile birleştirilebilen yün buluyoruz . Piyasada yünlü kumaşlar buluyoruz: koyun (saf yün, kuzu yünü ve merinos), alpaka,deve, kaşmir ve tiftik (keçi türü), angora (özellikle tavşan cinsi). Örneğin, mağazamızda bu belirli yün kumaşları bulabilirsiniz. Düz kumaşlar , Fantezi Yün , palto , pazen , Tazmanya yünü ve soğuk yün , yünlü kumaşlar , ince çizgili yün , balıksırtı ve tüvit , haşlanmış yün.

İpek

İpek, ipliksi bir koza üreten bir böcek olan ipekböceğinden üretilir. Mükemmel ipek elde etmek için solucan dut ağaçlarında yetişmelidir, aslında Hint ipek daha pürüzlüdür, çünkü solucan büyür ve başka bir bitki üzerinde beslenir. Hala hayatta olduğunda, filamandan en iyi şekilde yararlanmak için kaynatılır.

Kumaşlar ve vetegal elyaflar

Saplarda veya bazı bitkilerin tohumlarında bulunan liflerden elde edilir: keten (Linum usitatissimum bitkinin sapının lifi), pamuk ) , kenevir, jüt , rafya, rami, kapok, kenaf, bambu, kahverengi şeker, sisal vb. Örneğin mağazamızda bu belirli dokuları bulabilirsiniz.

Georgette / Şifon

Dokumaya hafif pürüzlü bir el ile bez örgüsü, bez örgüsü ile çok ince ve hafif bir kumaştır. İlginçtir ki, bu kumaş terzi Georgette türemiştir. Genellikle georgette için kullanılan malzeme ipeğe dayanır, ancak yün veya diğer sentetik elyaflarda da mevcuttur. Ana kullanımı kadın kıyafetleri, gelinlik ve bluzlar içindir. Örneğin, mağazamızda Georgette / Şifon kumaşları bulabilirsiniz.

Polar kumaşlar

Polar kumaş yakın tarihli bir sentetiktir. 1979 yılında polyesterden yapılmış sentetik bir elyafın geliştirilmesinden doğdu. Poliestere ek olarak, poliamid, akrilik ve elastan gibi başka lifler eklenebilir. Polar satın alan gerçekten bir kumaş değildir, belirli bir örgü ile elde edilir, bu da onu çok hacimli yapar.

Organza

Bunlar sentetik elyaftan düz dokuma kumaşlardır. Hafif, şeffaf ve oldukça güçlü, büyük hacimli gömlek, ve elbise yapmak için idealdir. Sertlik özelliklerinden biridir ve şu anda stilistler tarafından akşam ve gelinlik oluşturmak için yeniden başlatıldı. Mobilyalarda moda perdeler için de kullanılır.

Kadife ve şönil

Şönil, biri ince ve sağlam, diğeri daha kalın ve yumuşak olmak üzere farklı malzemelerden oluşan iki iplikten oluşan bir ipliktir. İç içe geçmiş iki ince iplik çekirdeğini oluşturur ve aynı yükseklikte, “havlı” olarak adlandırılan bir dizi tiftik, çekirdek ipliklerin buna dik bükülmesiyle engellenir. Tellerin her iki tarafından çıkıntı yapan kürk vücudu kadife gibi görünen ve hissedilen belirli.

Keçe kumaş, keçe ve jüt

Lenci kumaşı, genellikle taranmış koyun yünü veya tiftik keçi kıllarının liflerinin keçelenmesiyle elde edilen dokunmamış bir kumaştır (bu nedenle atkı ve çözgü olmadan). Sıcak, hafif ve ince olması ile karakterizedir. Bir kumaş satın alan olmadığından, kesildiğinde yıpranma eğilimi göstermez, geri alınmaz ve bu nedenle bitirme kenarları veya dikişleri gerektirmez. “Lenci” kumaş hobi hobi süslemeleri, kuklalar, elbiseler oluşturmak için pazarlanan bir üründür.

Tüm Makale Linkler

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın