Viskon Kumaş Nasıl Dikilir?

Viskon kumaş nasıl dikilir?
Viskon kumaş nasıl dikilir?

Viskon kumaş nasıl dikilir?

Viskon kaygan bir müşteri olmakla ünlüdür – ancak bu, bundan kaçınmanız gerektiği anlamına gelmez! Viskon, aynı harika örtü ve lüks parlaklığa sahip pahalı ipeksi kumaşlara harika bir alternatiftir bu nedenle bir sonraki markanız için parti kumaş seçerken kesinlikle göz ardı etmemelisiniz! Bu kılavuz, viskon dikişini kolaylaştırmak için tasarlanmıştır, böylece bütçeniz kısıtlıysa ve bunun yerine viskonla dikiyorsanız pahalı kumaşlara savurganlık yapmanıza gerek kalmaz.

Viskon nasıl yapılır?

Viskon aslında ne insan yapımı ne de doğal bir kumaş olarak sınıflandırılır, bu nedenle aslında temel bir odun hamurundan yapılmış olması şaşırtıcı olabilir! Odun hamuru genellikle odun yongası olarak çam, ladin veya baldıran ağaçlarından hasat edilir. Gözlüklerimizi ve laboratuvar önlüklerimizi giyip Viskon kumaş alan elyaf yapma sürecini keşfedelim …

İlk olarak, odun yongaları, kağıt tabakalarına benzeyen saflaştırılmış selüloz tabakaları yapmak için işlenir ve daha sonra sodyum hidroksit veya “kostik soda” ile ıslatılır. Bu, tabakaları kabarık beyaz selüloz parçalarına ayırır ve bunlar daha sonra birkaç gün yaşlandırılır.

Şifon nasıl dikilir,ince kumaş dikmenin basit yolları,şifon hangi iğne ile dikilir,

Başka bir kimyasal, sıvı karbon disülfür daha sonra kabarık kırıntılara eklenir ve bu kırıntıları kimyasal olarak selüloz dönüştürür. Bu, görünüşlerini de beyaz parçalardan açık turuncuya değiştirir. Bunlar daha sonra bir kostik soda çözeltisi içinde çözülür, bu da viskon / suni ipek adını veren kalın viskoz çözeltisi ile sonuçlanır. Bu çözüm aslında bala çok benziyor ve hissettiriyor – tadı onun gibi olacağından şüphemize rağmen! Bu çözelti daha sonra yeniden yaşlandırılır, filtrelenir ve herhangi bir elyaf filamentinin zayıflamasına ve kırılmasına neden olabilecek her türlü bit ve hava kabarcıklarını gidermek için vakumla işleme tabi tutulur.

Süzüldükten sonra, çözelti bir düze (örümceğin bir ağı döndürmesi gibi bir elyafı döndüren bir cihaz) içinden ve saf selüloz filamentleri üreten bir sülfürik asit banyosuna zorlanır. Elde edilen elyafın ne kadar büyük olmasını istediğinize bağlı olarak, farklı boyutlarda deliklere sahip memecikler kullanılabilir. Filamentler artık parça viskon kumaş / suni ipek kumaş üretimi için hazır bir ipliğe dönüştürülebilir.

Viskon nasıl dikilir?

İhtiyacın olacak:

Viskon Kumaş

İplik – bu kumaş ne doğal ne de insan yapımı olarak tanımlandığından Polyester karışımını tercih edin

Terzilik Makası

Keskin Düz Pimler

Keskin El Dikiş İğneleri

Keskin Makine İğnesi veya Keskin Tükenmez Makine İğnesi

Viskon Kesimi:

pamuklu kumaş nasıl dikilir, pamuklu elbese nasıl dikilir,pamuklu kumaş didimi,

Viskon keserken keskin bir kesici alet kullandığınızdan emin olun. Viskon son derece kaygan olduğundan, keskin bir döner kesici ve altlık kullanmanızı öneririz. Döner kesiciniz yoksa keskin terzilik makası kullanabilirsiniz, ancak Viskon kumaş alan düz bir yüzeye düzgün bir şekilde yerleştirdiğinizden emin olun. Viskon hareket etmeye çok yatkın olduğundan, çok sayıda iğne ve desen ağırlığı veya her ikisinin bir kombinasyonunu kullanmak isteyeceksiniz. Her iki yöntemi de kullanmak, doğru bir kesim elde etmenizi sağlayacaktır.

Dikişli Viskon:

Doğru büyüklükte iğneyi kullanırsanız, spot viskon dikmek aslında nispeten basittir, ancak her şeyi doğru bir şekilde sabitlediğinizden ve kestiğinizden emin olun. Bir makinede dikiş yapmak için ideal olarak bir Keskin Nişancı Makinesi iğnesi (yaklaşık 70/10 boyutunda) veya ince Ekstra Keskin Tükenmez Makine iğnesi (75/11 boyutunda) kullanın. Bu iğneler hem ince hem de keskindir ve kumaşa takılmayacaktır. Elinizde başkası yoksa, keskin, yeni bir Evrensel iğne de kullanabilirsiniz.

Elle dikerken veya teyel yaparken, normal keskin iğneler kullanın. İğneniz viskoza kolayca girmiyorsa, iğneyi yeni, keskin bir iğne ile değiştirin.

İplik seçimi ya% 100 polyester iplik ya da polyester karışımlı iplik olmalıdır. Bunun nedeni, viskonun ne doğal ne de insan yapımı bir elyaf olmasıdır, bu nedenle kumaş bileşimi ve hissine en iyi şekilde uyması için, harmanlanmış bir bileşim ipliği seçin. Bu, kumaş ve ipliğin benzer özellikleri paylaşmasını sağlayarak giysinin sonradan bakımını kolaylaştırır.

Parti Viskon dikmek için özel bir dikiş makinesi ayağına ihtiyacınız yoktur ancak bu kaygan kumaşın iki katını aynı anda makineden beslemek zor olabilir. Ekstra yardım istiyorsanız, katmanları eşit şekilde bir arada tutmak için yürüyen bir ayak ve çok sayıda iğne kullanmayı deneyin (üstlerini dikmeyin!).

Viskonunuzu dikmek için normal bir dikiş uzunluğu kullanın, ancak her zaman olduğu gibi, kendi kumaşınız için çeşitli dikişler denediğinizden emin olun, çünkü bu değişebilir!

Viskon Bitirme:

Kesilen Viskon kenarları ve herhangi bir dikiş, bitmemiş bırakılırsa, yıkama ve aşınma ile çözülmeye ve aşınmaya devam edecektir. Dikişlerinizi bitirmenin en iyi yolu, onları overloklamaktır, ancak kendi overlok makineniz veya overlok makineniz yoksa, yıpranma miktarını azaltmak için makinenizde basit bir zig-zag dikiş kullanabilirsiniz.

Kumaşınızı kenar kıvırmak için, en az hacimli olduğu için basit bir tek kat, kör etek ucu kullanın. Bu tip etek ucu aynı zamanda Viskonunuzun en iyi özelliklerinden biri olduğu ve bunu kaybetmek istemediğiniz için Viskonunuzun serbest hareket etmesine ve akmasına izin verecektir.

Ekstra ipuçları:

Viskon kumaş nasıl dikilir?
Viskon kumaş nasıl dikilir?

Kumaşınızı  önceden yıkayın –  Viskon, yıkamadan sonra çekmesi ile ünlüdür, bu nedenle giysinizi dikmeden önce Viskonunuzu önceden yıkadığınızdan, kurutduğunuzdan ve bastırdığınızdan emin olun. Bu, inşaat sonrası büzülmeyi ve yanlış şekillendirmeyi önleyecektir.

⇒  Hafif arayüz kullanın –  Projenize arayüz oluşturuyorsanız (Viskon oldukça dökümlü olduğundan arayüz yapmanız gerekebilir!) İnce, hafif bir seçenek kullandığınızdan emin olun. İdeal olarak, desen parçalarınızı kesmeden önce ara yüzünüzü ütüleyin, çünkü bu daha doğru bir kesime izin verir ve aslında bunu yapmayı kolaylaştırır.

⇒  Pim ve ağırlık kullanın –  Dikişleri keserken ve eşleştirirken bir pim ve ağırlık kombinasyonu kullanmak, en doğru kesim ve dikişi sağlar. Her ikisini de kullanmak, işlemin biraz daha uzun süreceği anlamına gelir, ancak gerçekten profesyonel bir sonuç elde edersiniz.

⇒  İşlenmemiş kenarları bitirin –  Viskon çok yıpranır, bu nedenle tüm kenarları ve dikişleri uygun şekilde bitirdiğinizden emin olun, aksi takdirde giysinizin dağılma riskini alırsınız!

Artık beklemeyin – bu pratik ve güzel kumaşı dikişinizde kullanmamak için hiçbir bahaneniz yok!

2 geri izleme / bildirim

  1. Adana Kilo İle Kumaş | Kumaş | Parti Kumaş Alan | Stok Kumaş | Parça Kumaş | 0536 336 43 43
  2. elde viskon kumaş nasıl yıkanır, elde viskon nasıl yıkanır, viskon kumaş nasıl yıkanır, viskon kumaş yıkama | Kumaş | Parti Kumaş Alan | Stok Kumaş | Parça Kumaş | 0536 336 43 43

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*