Spot Kumaşçı

Spot kumaşçı,spot kumaşçılar,spot kumaş kim alır,spot kumaş firmaları,spot kumaş firması,

Spot Kumaşçı. Kumaş nasıl oluşturulur?

Pek çok insan kumaşın yaşamlarında oynadığı rolü küçümsüyor. Elbette, hepimiz her gün kıyafetler giydik, çoğumuz ikinci bir düşünce yapmadan. Fakat hayatınızdaki kaç önemli anın ve günlük deneyimlerin bir çeşit kumaşla ilişkili olduğunu düşünmeyi hiç bırakmadınız mı? Çocukluk battaniyenizden gelinliklerinize ve en sevdiğiniz giyilen kotlarınızdan, kumaş sadece yaşadığımız değil, aynı zamanda nasıl hissettiğimizde de önemli bir rol oynar. Tanıdık bir giysi parçasının görünümü, dokunuşu ve hatta kokusu ilk aşkı , değerli bir tatil hafızasını veya sadece bir rahatlık hissini akla getirebilir .

Ayrıca kendimizi ifade etmek için kumaş kullanıyoruz. Yüksek moda ve tasarımcı etiketleri dünyasının ötesinde, birçok insan bile kıyafetleri bir araya getirmenin en yaratıcı ifade biçimi olduğunu düşünüyor. Ruh halinizi, tutumunuzu ve kişiliğinizi ifade etmek için farklı kıyafet stilleri, renkler, malzemeler ve dokular kullanıyoruz.

Kumaş ve giyim, dini ve sosyal inançlarda da önemli bir rol oynamaktadır. Kaydedilen en eski tarihten, bir kişinin kıyafetleri bize sosyo-ekonomik durumlarına anında bir bakış verebilir. Günümüzde, bu tasarımcı etiketlerini en önemlisi olarak tuttuğumuz yerde, binlerce yıl önce, yalnızca bir kişinin giysiyi alabilmesi gerçeği bir zenginlik işareti idi. Bugün, birçok dini emir, Budist keşişin parlak sarı kıyafetlerinden  birçok kadın tarafından giyilen ağır siyah geleneksel ilişkilendirilen renkli eğrilmiş giysilere kadar, bazı kumaş ve kıyafet türleriyle kolayca ilişkilidir.

Her şeyden önce, kumaş pratik bir işlev görür. Bizi soğuk ve sıcaktan, yağmurdan ve parlak güneşten korur. Uyurken kendimizi örtmek için battaniyeler kullanıyoruz ve yürürken adımlarımızı yumuşatmak için kilim örüyoruz.

Kumaşın günlük hayatımıza sağladığı tüm katkılarla, birçok insan kumaşın nasıl oluşturulduğunu düşünmeyi bırakmıyor.

İstanbul Kumaş Alanlar
İstanbul Kumaş Alanlar

Doğal ve sentetik elyafları beze dönüştürmek, genel olarak düşünülenden çok daha karmaşıktır. Bu makalede, parti kumaşçı yapımında kullanılan elyafların nasıl aşina olduğumuzu ve aşina olduğumuz kıyafet ve tekstillere nasıl dönüştürüldüğünü öğreneceğiz.

Kumaştan yapılabilecek birçok farklı malzeme ve bunların nasıl yetiştirilip toplandıkları hakkında bilgi edinmek için bir sonraki bölüme bakın.

Kumaş Hammaddeleri

Spot Kumaşçı oluşturan hammaddeler üç farklı kategoriye ayrılabilir: doğal bitki kaynaklarından türetilenler, hayvanlardan gelenler ve insan yapımı olanlar.

Kumaşın nasıl oluşturulduğunu anlamak için önce bu malzemelerin nasıl hasat edildiğini veya oluşturulduğunu ve kumaş üretimine gönderilmeye hazır olmalarına hazır olmadan önce ne yapılması gerektiğini öğrenmeliyiz.

Pamuk – Bu malzeme pamuk bitkisinden gelir ve makine ile toplanır, daha sonra pamuk işleme tesisine gönderilir. Orada, tohumları temizleyen, artıkları veya yabancı maddeleri temizleyen ve malzemeyi balyalara ayıran bir dizi merdane içinden geçirilir.

Keten – Keten bitkisi keten kumaş alan yapımında kullanılır. Bitkiler elle çekilir, tohumların çıkarılması için düzleştirilir ve kumaş üretimine hazırlanırken lifleri ayırmak için taranır.

İpek – Bu malzeme, yumuşatılan ve daha sonra tek bir spot iplik halinde çıkarılan ince bir ipek filament tabakası ile kaplanmış olan ipekböceği kozasının toplanmasıyla elde edilir. Tek ipliklerle çalışmak için çok ince olduğundan, bu iplik üretimin bir sonraki aşamasına taşınmadan önce diğerleriyle birlikte bükülecektir.

Yün – Koyun ceketi keskindir ve elde edilen yün yıkanır ve taraklanır veya spot kumaşçı dönüşmesi kolay olacak şekilde yeniden düzenlenir. Elle veya makine ile yapılabilir ve kare bir elyaf matı üretir.

Spot kumaşçı,spot kumaşçılar,spot kumaş kim alır,spot kumaş firmaları,spot kumaş firması,
Spot kumaşçı,spot kumaşçılar,spot kumaş kim alır,spot kumaş firmaları,spot kumaş firması,

Rayon – 19. yüzyılın sonlarında icat edilen bu malzeme ipeğe popüler bir alternatiftir. Selülozu memecik adı verilen bir makineye zorlayarak yapılır. Bu makine duş başlığına benzer ve sıvıdan katı filamana selülozu oluşturur. Selülozun kendisi bitkilerden elde edilen basit bir şeker polimeridir.

Naylon – Naylon gerçekten ilk insan yapımı elyaf olarak adlandırılabilir. Rayyonun aynı şekilde üretilmesine rağmen, naylon üretimine giren bileşenler bitki kaynaklarından elde edilmez. Naylon kömür ve petrol yan ürünlerinden, su ve havadan üretilir.

Polyester – Bu malzeme dayanıklılık ve çok yönlülük açısından naylon ve suni ipekten bir adımdır. Aynı zamanda kimyasalları bir eğirmeyle zorlayarak yapılırken, polyester kumaş alan için kullanılan kimyasallar alkollerden elde edilir.

Yorum Yap

  • error: Content is protected !!