Şifon Kumaşlar

Şifon Kumaşlar Şifon Kumaş Parçası Parça Kumaşlar.Şifon Kumaşlar Şifon Kumaş Parçası Parça Kumaşlar.

Şifon Kumaşlar.

Şifon, hafif parlaklığı olan hafif, düz dokuma kumaş üreten bir dokuma işlemidir. Şifon örgüsü, kumaşı dokunuş için biraz zorlaştıran küçük boksörler ile sonuçlanır. Bu disketler, sırasıyla saat yönünün tersine ve saat yönünde bükülmüş s-büküm ve z-büküm krep ipliklerinin kullanılmasıyla yaratılır. Krep iplikleri de standart ipliklerden daha sıkı bükülür. İplikler daha sonra düz bir dokumaya dokunur, bu da tek bir atkı ipliğinin tek bir çözgü ipliğinin altında ve üstünde değiştiği anlamına gelir. İnce kumaş, sentetik, doğal, ipek , naylon, ipek veya polyester gibi çeşitli tekstil türlerinden dokunabilir .

Şifonun Tarihi Nedir?

Şifon, Fransızca kelime olan bez veya bez parçası anlamına gelir. İlk şifon sadece ipekten yapılmıştır. Şifon öncelikle ipek bir kumaş olduğundan, çok pahalıydı ve moda ve tasarımda kullanımı yüksek statüye işaret ediyordu. 1938’de naylon şifon icat edildi ve 1958’de polyester şifon ortaya çıktı. Bu sentetik şifon’ların yaratılmasıyla, kumaş daha erişilebilir hale geldi ve bu nedenle ortak kullanım için daha popüler hale geldi.

Şifonun Özellikleri Nelerdir?

Şifon, neredeyse kağıt mendil gibi, dik, yüzer ve ışıltılı doğasıyla bilinen gazlı bez veya gazlı bez benzeri bir kumaştır.

Şifon kumaş, şeffaf, şeffaf bir görünüme sahiptir ve büyüteç altında tutulduğunda ince bir ağ veya ağ gibi görünür.

Şifon,organze,neopran,kumaş parçası,parça kumaş alan,saten,abiye modası,moda abiye,abiyelik kumaşlar,abiye kumaşı,abiye kumaş nereden alınır,abiye nasıl dikilir,model abiye,
Şifon,organze,neopran,kumaş parçası,parça kumaş alan,saten,abiye modası,moda abiye,abiyelik kumaşlar,abiye kumaşı,abiye kumaş nereden alınır,abiye nasıl dikilir,model abiye,

Kaba hissediyorum. Değişken s-büküm ve z-bükümlü iplikler nedeniyle şifonda hafif büzüşmeler vardır.

Germek. Şifon farklı yönlerde dokunmanın bir sonucu olarak hafif bir spandeks benzeri bir his verir. İpek şifon polyestere göre biraz daha esnektir, çünkü ipek doğal olarak daha esnek olabilir.

Güçlü. Hem ipek hem de sentetik şifon kumaş, ipliklerin kıvrılmasından ve kumaşın sıkı dokunmasından dolayı son derece güçlüdür.

Pırıltılı. Şifon pırıltılı bir yüzeye sahiptir. Pamuk şifon daha mat iken ipek şifon en ışıltılıdır.

Şifon Kullanımının Artıları ve Eksileri Nelerdir?

Şifon, moda ve tasarım için birçok olumlu özelliğe sahip güzel, dekoratif bir kumaştır.

İyi perdeler. Şifon, gece elbiseleri için popüler kılan güzel bir örtüye sahiptir. Ayrıca kumaşa hoş bir karakter kazandıran kendi yapısını da tutar.

Boyayı iyi tutar. İpek şifon renkleri güzel, özellikle de ipek şifonu gösterir, çünkü ipek lifleri çok fazla boya emer.

Ancak şifonun bazı dezavantajları da vardır. İşte bazı dikiş ipuçlarını ve şifon hakkında dikkat edilmesi gerekenler.

Çalışması zor. Şifon’un kaygan dokusu ile çalışmayı zorlaştırıyor. Şifon dikerken, lağımlar ve zanaatkarlar kumaşla birlikte durmadan ve yavaşça çalışır. Bir dikiş makinesi kullanırken keskin bir makine iğnesi kullandığınızdan emin olun. Kumaş kolayca yıpranıp çekebildiğinden, keskin bir iğne dikiş işleminde bundan kaçınılmasına yardımcı olacaktır parça kumaş alanlar.

Kolayca kırılır. Şifonun iplikleri sıkı kıvrımlar nedeniyle çok güçlü olsa da kolayca takılıp yıpranabilir.

Zamanla şeklini kaybeder. İpek şifon şeklini kaybeder ve zamanla sarkabilir ve kullanabilir. Naylon ve polyester şifon şekli ipek şifondan biraz daha iyi korur.

Şifon Ne İçin Kullanılır?

Akşam önlük. Güzel örtü ve ışıltılı görünümüyle şifon, gece elbiseleri, gelinlikler ve yüksek moda elbiseler için popüler bir seçimdir. Materyal, boyut oluşturmak ve giysiye hacim kazandırmak için başka bir kumaş üzerine bir kaplama olarak şifon parçası kullanılır.

Eşarplar ve kuşaklar. Şifon genellikle daha sıcak aylar için hafif bir fular veya aksesuarlar, elbiseler ve ceketler ile giymek için güzel bir kuşak gibi aksesuarlarda dekoratif bir kumaş olarak kullanılır.

Bluzlar. Şifon, akışkan ve hafiftir ve yaz bluzları ve gömlekleri için popülerdir.

İç. Şifonun şeffaf yapısı iç çamaşırlarında ve iç çamaşırlarında kullanılmasını popüler kılar.

Ev dekorasyonu. Sırf perdeleri ve dekoratif döşemeler genellikle şifondan yapılır. Kumaşın ışıltılı görünümü, güzel bir dekoratif seçimdir ve şeffaf yapısı, ışığın pencerelerden geçmesini sağlar.

Şifon İçin Nasıl Bakımı Nasıl Yapılır?

Şifon Kumaşlar Şifon Kumaş Parçası Parça Kumaşlar.Şifon Kumaşlar Şifon Kumaş Parçası Parça Kumaşlar.
Şifon Kumaşlar Şifon Kumaş Parçası Parça Kumaşlar.

Şifonun bakımı, kumaşı oluşturan elyafın tipine bağlıdır. Sentetik veya doğal elyaftan yapılmış olsun, şifonuzun nasıl yıkanacağına dair genel bir kılavuz.

İpek şifonun kuru olarak temizlenmesi gerekir.

Polyester şifon ve naylon şifon çamaşır makinesinde nazikçe elde yıkanabilir veya yıkanabilir.

Hafif, yumuşak bir deterjan kullanın.

Soğuk suyla yıkayın ve 30 dakika bekletin. Artık suda kalmayın, çünkü boya solmaya başlar.

Çarpıtma. Şifon kolayca şeklini kaybedebilir.

Düz koymak. Çizgide kumaş üzerinde işaretler oluşturabildiklerinden klip kullanmayın.

Güneşe atmayın. Kumaş solabilir, bu nedenle doğrudan güneş ışığından kaçının şifon kumaş  firması www.kumas.org

Yorum Yap

  • error: Content is protected !!