Şifon Kumaş Nedir? Zeytinburnu Şifon Kumaş

zeytinburnu şifon kumaş satanlar,zeytinburnu kumaş,şifon kumaş nedir,

Şifon Nedir?

Şifon moda dünyasında zarafet ile eş anlamlıdır. Bu şeffaf kumaş, genellikle iyi giydiği için bir sınıf dokunuşu eklemek için gece kıyafetleri veya iç çamaşırı gibi lüks kıyafetlerde kullanılır. Şifon hafif bir dokuya ve yarı örgü bir dokumaya sahiptir, bu da kumaşa şık bir şeffaf görünüm kazandırır ve aynı zamanda dokunuşa biraz pürüzlü hale getirir.

Şifon ne yapılır?

Şifon, naylon veya polyester gibi sentetik liflerden yapılabilir ve genellikle düşük maliyeti ve dayanıklılığı ile leke direnci nedeniyle polyester kullanılarak oluşturulur. Şifon, pamuk veya ipek gibi doğal elyaflar kullanılarak da yapılabilir; ipek şifon, ışıltı ve pürüzsüz dokusu ve çok hafif olmasına rağmen gücü nedeniyle premium bir seçenek parça kumaş alanlar olarak kabul edilir. Pamuk ve naylon ile birlikte, ipek şifon hemen hemen her renkte boyanabilir. Bununla birlikte, sentetik malzemeler genellikle polyester kumaş alanlar dışında boyayı daha kolay alma eğilimindedir. Polyester, ilk ısıtma aşamalarında yüksek ısı ve boya kullanılarak üretilir, yani

Şifon Kumaş Parça Kumaş Alanlar Kumaş Parçası Alan Viskon kumaş Krep Kumaş

Benzer bir kumaş olan georgette (veya krep) de ipek dokuma ile kullanılır. Bununla birlikte, daha kalın ve daha opak bir kumaştır, ancak yine de şifon gibi perdeler. Pamuk gibi doğal lifler kumaşa daha mat bir sonuç verir ve şifonu önemli ölçüde daha az yüzdürür.

Şifon nasıl yapılır?

Parti Şifon, alternatif bir yöntem kullanılarak iplik alanlar dokunarak oluşturulur. Yüksek bükümlü iplikler kullanılır, yani iplikler alternatif olarak bükülür, bu da kumaşın yumuşak bir şekilde büzüşmesine ve farklı yönlerde hafif bir buruşma etkisi yaratmasına neden olur. Bu aynı zamanda kumaşın hafif pürüzlü hissine ve gerilmesine neden olur. Şifonu ışığa kadar tuttuğunuzda, çapraz-çapraz desenli bir örgüden kaynaklanan şeffaf bir örgü etkisi görebilirsiniz.

Şifonun, kumaşın kaygan doğası nedeniyle çalışılması çok zordur. Dikişlerin doğru olduğundan emin olmak için dikilirken veya kesilirken kaymaz bir yüzeye veya kumaşı yerinde tutmak için kağıt arasına yerleştirilmelidir. Birçok terzi şifon ile çok yavaş çalışır, çünkü üretim sırasında gerilirse birlikte demet haline getirilebilir ve dikişi bozabilir. Çarpıcı bir son giysi oluşturmak için dikiş çok şık ve temiz olmalıdır.

Şifon ne için kullanılır?

Şifon genellikle bir elbiseye, özellikle gece kıyafetlerine bir zarafet özü eklemek için kullanılır. Önlükler ve gelinlikler, elbiseye yüzer görünüm ve lüks unsuru vermek için genellikle şifon bir kaplamaya sahiptir.

Hafif ve havadar şifon kumaş alan nedeniyle, dekoratif eşarplar veya bluzlar için de kullanılır. Şifon, benzer nedenlerle gömlek, eşarp ve iç çamaşırlarda da kullanılır.

Şifon Kökenleri

‘Spot Şifon’, kumaş alanlar veya bez anlamına gelen Fransızca ‘chiffe’ kelimesinden gelir. İpek şifon, 1700’lerden beri Avrupa genelinde mevcuttur ve genellikle zenginlik ve sosyal konumu simgelemek için kullanılmıştır. Naylon 1938’de icat edildi, bu sentetik lifler kullanılarak yapılan şifonun icat edilmesine yol açtı. 1958 yılında, polyester şifon tanıtımı sonrasında, sentetik şifon dayanıklılığı ve özellikle düşük fiyatı nedeniyle çok popüler oldu.

İpek şifon dünya çapında yerini aldı, Washington’daki Tekstil Müzesi, Suudi Arabistan’dan geleneksel şifon kaftanlar sergileyerek kumaşın uluslararası çekiciliğini gösteriyor.

Polyester Şifon vs İpek Şifon

Polyester şifon ve ipek şifon kumaşın çok popüler varyantlarıdır. Maliyet bir sorun olmadığında, tasarımcılar genellikle lüks kalitesi nedeniyle ipek şifonu tercih etme eğilimindedir. Bununla birlikte, polyester şifon, boyaması daha zor olmasına rağmen, esnekliği ve çok daha düşük maliyeti nedeniyle daha yaygın olarak kullanılmaktadır.

Polyester

Artıları

Çalışmak için daha ucuz

İpeğe göre çok yönlü

Farklı ağırlıklarda mevcuttur

Farklı desenlerde mevcuttur

İpekten daha sağlam

Eksileri

zeytinburnu şifon kumaş satanlar,zeytinburnu kumaş,şifon kumaş nedir,

Boyamak zor olabilir

Daha kolay yırtılabilir

Nefes alabilir değil

İpek

Artıları

Lüks his

Parıltılı görünüm

Cilt üzerinde rahat

Yumuşak örtü

Bazı streç

Doğal kumaş

Eksileri

Çok yönlü değil

Yönetilmesi zor olabilir

Şifon kumaş baskı

Şifonun tarihini ve yapımını keşfettiniz, neden kendi tasarımınızı yapmaya çalışmıyorsunuz? Süper kolay ve sadece birkaç basit adımda yapılabilir. Tasarımınızı ve konumunuzu tam olarak istediğiniz gibi yükleyin ve yazdırmak için bize gönderin.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın