Polyester Nedir? Polyester Kumaş

Polyester kumaş alan,polyester kumaş alanlar,polyester kumaş parçası alan,parça polyester kumaş alan,polyester gabardin,polyester viskon kumaş,polyester kumaş satan,polyester kumaş alan yerler,polyester  kumaş parçası,polyester kadife kumaş,polyester polar,polyester ribana,polyester şifon kumaş,yedieminden kumaş alan

Moda ortamının çevresel etkisinden endişe ediyorsanız, muhtemelen giysilerinizin nelerden oluştuğunu öğrenmek için giysi etiketleri okuyarak vakit geçirebilirsiniz. Etiketlere bakıldığında, bir kumaşın çoğundan daha fazla geldiğini fark etmek için bir büyüteç almaz: polyester. Onun göz önüne alındığında, cildinize karşı tam olarak ne sürdüğünüzü bilmek önemlidir kumaş. Soruyu soruyoruz, polyester ne kadar sürdürülebilir?

Polyester ilk ne zaman sahneye geldi?

Polyester kumaş sonsuza kadar sürmedi. Büyükanne ve büyükbabalarımız yün, keten ve pamuk gibi doğal malzemelerle bezenmişlerdi ve aslında Dünya II. Dünya’nın sonunda tüketilen lifin% 80’ini oluşturuyordu.

1940’larda kimyasal ilerlemeler ile insan yapımı elyaflar piyasaya sürüldü ve böylece pamuktan kademeli bir şekilde kaymaya başladı, daha ucuza ve daha hızlı bir şekilde tekstiller üretmeye başladı. Günümüzde polyester, dünya çapında 22.67 milyar tonu aşan yıllık üretim ile giyim sektörüne hükmediyor.

Peki polyester tam olarak nedir?

Polyester kumaş alan,polyester kumaş alanlar,polyester kumaş parçası alan,parça polyester kumaş alan,polyester gabardin,polyester viskon kumaş,polyester kumaş satan,polyester kumaş alan yerler,polyester  kumaş parçası,polyester kadife kumaş,polyester polar,polyester ribana,polyester şifon kumaş,yedieminden kumaş alan‘Poliester’ terimi, etilen glikol (petrolden türetilmiş) ve tereftalik asidin karıştırılmasıyla üretilen bir polimer kategorisini anlatmaktadır.

Polietilen (yani ambalaj ve su şişeleri) ve polipropilen (yani halatlar, kırtasiye malzemeleri ve Avustralya banknotları) en yaygın kullanılan plastik olarak sıralanır.

Polyester’in Gezegen ve İnsanlar Üzerindeki Etkileri

Poliesterlerin çoğunun biyolojik olarak bozunması mümkün değildir, bu da geçen sezon satın aldığınız polyester kumaş gömleğin şartlara bağlı olarak en az 20 yıl ve en kötü ihtimalle 200 yıl bozulmayacağı anlamına gelir.

Dahası, polyester kısmen petrolden elde ediliyor ve petrol üretim endüstrisi dünyanın en büyük kirleticisi.

Polyester boyalar çevre dostu değildir

Polyester kumaşların leke tutmazlığına nasıl dikkat ettiniz? Bu, polyesterin başarılı bir şekilde renklendirilmesi için özel bir boya gerektirdiği için. Dispers boyalar olarak bilinen bu boyalar suda çözünmezler ve polyester gibi, kolayca ayrışmayan kompleks bir moleküler yapıdan oluşurlar.

Artan boya içeren tekstil fabrikalarından çıkan atık suların işlenmesi zordur ve bu nedenle toksisitesinin bitki ve hayvan yaşamında ciddi sorunlara neden olduğu ortama girer.

Çevre sorunlarına neden olmanın yanı sıra , polyester boyalar da insanlar için zehirlidir. Dünya çapında boya işçileri, genel nüfustan daha yüksek kanser ve akciğer hastalığı insidansı rapor etmektedir.

Polyester üretimi suya susamış

Polyester kumaş alan,polyester kumaş alanlar,polyester kumaş parçası alan,parça polyester kumaş alan,polyester gabardin,polyester viskon kumaş,polyester kumaş satan,polyester kumaş alan yerler,polyester  kumaş parçası,polyester kadife kumaş,polyester polar,polyester ribana,polyester şifon kumaş,yedieminden kumaş alanPolyester  kumaş soğutma için büyük miktarlarda su gerektiren, yoğun enerji gerektiren bir ısıtma işlemiyle oluşturulur. Doğru bir şekilde yönetilmezse, bu durum yeraltı suyu seviyelerinin düşmesine ve özellikle polyesterin sıklıkla üretildiği hassas topluluklarda temiz içme suyuna erişimin azalmasına neden olabilir.

Geri dönüştürülmüş polyesterden ne haber?

Geçtiğimiz yıllarda, geri dönüştürülmüş polyestere sürdürülebilir moda alanı tanıtıldı. Geri dönüşümlü polyester genellikle Patagonya’nın bu ceketinde olduğu gibi geri dönüştürülmüş plastik şişelerden yapılır. Geri dönüştürülmüş polyester satın almak, atıkları en aza indirgemek ve fosil yakıt endüstrisini kesmek anlamına gelir.

Yine de filolara dikkat et. Çalışmalar, bu plastik mikro fiberlerin su yollarının endişe verici bir oranda kirletildiğini göstermiştir. Ve geri dönüştürülmüş polyesterden yapılan bu keçe , orijinal biçiminden daha fazla kirletici olabilir.

Bu mikro fiberler hakkında daha fazlası

Çoklu çalışmalar, sentetik liflerin sularda bulunan mikroplastiklerin iyi bir kısmını oluşturduğunu ve yaygın olarak kirlilik kaynağı olarak rol oynadığını göstermiştir. Aslında, Plastik göre yıkama başına her gram giysi başına 4.500’den fazla lifin salınabileceği önerilmiştir.

Mikrofiberler çok küçüktürler ve kanalizasyon arıtma tesislerinde kolayca hareket edebilirler. Biyolojik olarak bozulmazlar ve atık sularda bulunan zararlı kimyasallardan moleküller ile bağlanmazlar. Onlar daha sonra küçük balıklar ve planktonlar tarafından yeniliyor, toksinleri yoğunlaştırıyorlar ve bize ulaşana kadar besin zincirine çıkıyorlar. İnsan vücudu üzerindeki sonuçlar henüz araştırılmamış ve açıklanmamıştır.

Ne yapabiliriz?

Organik pamuk gibi doğal liflerden yapılmış ve doğal boyalar kullanılarak renklendirilmiş giysiler arayın.

İyi seçin, daha az satın alın. Doğal liflerle yapılan giysiler kendi etik değerlerine sahiptir. Pamuk, pamuklu pamuklar önemli ölçüde daha iyi olsa da, en ağır ve en kirli kumaşlardan biridir. Yün endüstrisi, etik olmayan uygulamaların kullanımı nedeniyle bazen eleştirilmiştir. İyiyi seçerek ve daha az satın alarak, çevreye ve dünyanın en savunmasız insanlarına olan maliyetler yüzünden sürdürülemez liflerin aşırı üretiminden kaçınmaya yardımcı oluyorsunuz.

Op-dükkanlardan satın alın. Daha az yeni şey satın almak için daha iyi bir seçenek, ikinci el mağazalardan daha fazla sevilen kıyafet satın almaktır. Polyester giysiler hem yaygın hem de dayanıklı olduğu için, az sayıda yıpranma ve yıpranma belirtisi gösteren ve zamana karşı dayanıklılık gösteren tasarruf mağazalarında bol miktarda geri dönüştürülmüş ürün bulacaksınız.

Daha az yıkayın ve daha iyi yıkayın. Bu tür özel çamaşır torbaları ve çamaşır topları yıkarken mikro elyafların dökülmesini önlemek için çözümler görülmeye başlıyor.

Gezegeni ve ürünleri yapan insanları koruyan ve onlara saygı duyan politikalarla markaları bilgilendirin ve tercih edin.

Yorum Yap

  • error: Content is protected !!