Parti Kumaş Alan İşte Bilmeniz Gerekenler.

parti kumaş alanlar işte bilmeniz gerekenler

Parti Kumaş Alan  İşte Bilmeniz Gerekenler.

En son ne zaman durup satın almakla ilgili olduğunuz giysinin kumaş içeriğini düşündünüz?

Belli bir kumaşa sahip olanlar dışında çok az kadın durup satın almak üzere oldukları giysideki kumaşın kalitesi ve özelliklerini düşünür, ancak yine de bir ürünün nasıl örtüleceği, hissedileceği ve giyileceğinin anahtarı kumaştır. zaman.

Bugünün özelliğinde, sizinle birlikte en yaygın moda kumaşlarından ve karışımlarından bazılarını keşfetmek istiyorum – artıları ve eksileri, böylece giysinin size beklediğiniz gibi hizmet edip etmeyeceğini öğrenebilirsiniz.

Karışımlı Kumaşlar nedir?

Basitçe ifade etmek gerekirse, iki veya daha fazla tipte elyafın tek bir kumaşta birleştirilmesi.

Kumaşın hissini, performansını veya dayanıklılığını artırmak için karışımlar oluşturulur. Örneğin, pamuk ve spandeks birleştirildiğinde genellikle hafif, soğuk ve bir dereceye kadar esneyen bir kumaş oluşturur. Her bir lifin yüzdesi önemlidir, çünkü her biri kumaşı yapıp kırabilir. Bir kumaşta çok yüksek bir streç elyaf yüzdesi ve giysi çok az sarkık bir dağınıklığa dönüşebilir ve aşırı derecede daralmış hissedebilirsiniz.  

Harmanlanmış Kumaşların Doğuşu

Suni ve sentetik elyafların gelişinden çok önce, üreticiler yün, pamuk, ipek ve keten gibi doğal elyaflardan yüzlerce farklı türde kumaş üretiyorlardı. Her biri esas olarak lif içeriği, ağırlık, dokuma tarzı veya parlaklığa göre farklılık gösteriyordu.

Doğal kumaşlar dayanıklılık, alerjik olmayan, nefes alabilirlik gibi olumlu özelliklere sahip olma eğilimindedir ve bu nedenle giyilmesi rahat, emici, ateşe dayanıklı ve biyolojik olarak parçalanabilir. Negatif unsurlar arasında pahalı, yüksek bakım, çekme ve hassas olma sayılabilir. 

Suni ve sentetik elyafların olumlu özellikleri arasında su ve leke direnci, gerilme, mukavemet, dayanıklılık, şekli koruma ve nispeten daha ucuzdur. Negatifler arasında şunlar yer alır: giymek için sıcak, suyu emmezler, dikişler doğal kumaşlar kadar sıkı tutmaz, cilt alerjilerine yatkın ve biyolojik olarak parçalanamaz.

Popüler / Yaygın Karışımlı Kumaşlar

Parti kumaş alan Daha popüler harmanlanmış kumaşlar şunları içerir:

 Polyester / Pamuk

 Naylon / Yün

 Polyester / Yün

 Pamuk / Likra

 Yün pamuk

 Keten / Pamuk

 Keten / İpek

 Keten / Rayon

 İpek yünü

 Rayon / Pamuk

Karışımlı kumaşlar yaratmanın birincil amacı, son bir tamamlayıcı karışım oluşturmak için her bir kumaşta bulunan iki niteliği birbiriyle birleştirmektir. Kumaşların birleştirilmesinin birçok nedeni vardır. Görünümü veya hissini iyileştirmek (‘el’ olarak bilinir), kumaşların bakımını veya işlemesini kolaylaştırmak veya üreticiler için daha ekonomik hale getirmek olabilir.

İşte en yaygın liflerin bir karışıma getirdiği şeylerin dökümü:

Spandeks esneklik ve rahatlık sağlar.

Polyester , yıkama ve yıpranma avantajları sağlar, kırışıklık direncini, şeklinin korunmasını

ve dayanıklılığı artırır ve kumaş maliyetini düşürür.

Rayon , nem emiciliğini artırır, daha az statik çeker ve parlaklık katar.

Akrilik yumuşaklığı artırır ve kumaşa yün benzeri özellikler kazandırır.

Asetat , parlaklık ve parlaklık katar, kumaşın maliyetini düşürür ve örtülebilirliği artırır.

Pamuk statiği azaltır, emiciliği, rahatlığı ve boyama kabiliyetini artırır.

Yün , sıcak ve hacim kazandırır, şeklinin korunmasına yardımcı olur, emiciliği ve kırışıklık direncini artırır.

İpek , rahatlık, parlaklık ve prestij katar.

Angora kılı kabarıklık katar.

Yeni Karışım Lifleri

Tencel ve bambu, doğal ve sentetik arasındaki çizgileri bulanıklaştıran iki yeni mikrofiberdir ve her ikisi de organik kaynaklardan türetilse de, bu yeni mikroelyaflar sentetik olarak elde edilmiştir. Tencel, odun ve hamurdan elde edilen selülozdan yapılır. Genellikle tişörtler ve kot pantolonlar gibi gündelik kıyafetlerle kullanılır.

Tencel biyolojik olarak parçalanabilir, emicidir ve düşük ısı tutma özelliğine sahip olduğundan sıcak havalar için idealdir. Aynı zamanda çok nefes alabilir, kırışıksızdır ve bakımı kolay bir kumaştır. Denim Tencel piyasada kolaylıkla bulunabiliyor, çok rahat.

Bambu , Tencel gibi biyolojik olarak parçalanabilir. Bu sürdürülebilir kumaş genellikle dokunulduğunda soğuk, giymek için yumuşak ve 7/24 rahat olarak tanımlanır. Ayrıca nemi vücuttan daha kolay buharlaşabileceği gömleğin dışına çeken nem emmede de mükemmeldir. Birçoğu bambunun pamuğa göre daha sürdürülebilir bir alternatif olduğunu ve pamuktan daha lüks göründüğünü ve hissettiğini düşünüyor. 

Hem Tencel hem de Bamboo, aktif giyim ve gündelik giyim için kullanılmaktadır. Yılın belirli bir mevsimi veya hava türü ile güçlü bir şekilde özdeşleştirilen yün ve pamuk karışımlarının aksine, Tencel ve Bamboo, her iki kumaşın da soğutma ve nem önleyici özelliklere sahip olması nedeniyle, birçok mevsim için giyilebilecek kadar çok yönlüdür.   

Modal , kayın ağacı liflerinden yapılan bir tür suni ipek olan pamuk ve modal karışımıdır. Pamuğa modal eklendiğinde, sonuç, saf pamuktan yapılan kumaştan daha az büzülen, dokunuşu daha yumuşak ve daha emici bir kumaştır. İpeksi hissi nedeniyle, giyim üreticileri genellikle iç çamaşırlarında ve çarşaflar ve havlular gibi ciltle doğrudan temas eden diğer parti kumaş alan modal pamuk kullanırlar. Ancak modal kayın liflerinden yapılsa da, üretiminde pek çok kimyasal kullanıldığı için tamamen doğal bir lif olarak kabul edilmemektedir. Modal pamuklu kumaşlar için giysi bakımı talimatları pamuklu kumaşlar için olanlara benzerdir, ancak pamuğa modal ilavesi, kumaşı aşırı ısı ve klorlu ağartıcıdan kaynaklanan hasara karşı daha duyarlı hale getirir.

Nano Teknoloji

Son bilimsel ve teknolojik gelişmeler, kumaşlar içinde tamamen yeni bir karışım türü ortaya çıkarmıştır. 

Nanoteknoloji, kullanım, ömür, konfor ve hijyeni iyileştirmek için her türden malzemenin mikroskobik düzeyde liflere karıştırılmasına izin verir.  

İşte birkaç örnek:

Mikrop öldüren gümüş

Gümüş nano partiküller, bakteri ve mantarları öldürme ve neden oldukları kötü kokuları önleme konusundaki güçlü yetenekleri nedeniyle giysilere eklenir. Nano gümüş parçacıkları, bakteri hücrelerinin çalışmasını durduran pozitif yüklü iyonlar salgılar. Parçacıkların küçük boyutu, giysinin yumuşak ve giyilebilir kalması anlamına gelir.

Su yalıtımı ve leke direnci için silika

Bir kumaşın dokusuna eklenen veya yüzeyine püskürtülen silika nanopartikülleri, suyu ve leke üreten sıvıları iten bir kaplama oluşturur. Silika kaplamanın açısı ve pürüzlülüğü, sıvıların ıslanmak yerine kumaştan yuvarlanan boncuklar oluşturmasını sağlamak için yeterli yüzey gerilimi yaratır.

Güneş koruyucu titanyum dioksit ve çinko oksit

parti kumaş alanlar işte bilmeniz gerekenler

Tişörtün yüzünden hiç güneş yanığı oldu mu? Titanyum dioksit veya çinko oksit nanopartikülleri, giysilerinizi – ve cildinizi – güneşin zararlarından korumak için tekstil ürünlerine dahil edilmiştir. Her iki parçacık da ultraviyole ışığı güneş ışığında saçar ve bunu daha büyük parçacıklar yerine nano parçacıklar olarak daha etkili bir şekilde yapar.

Antistatik parçacıklar

Bazı kumaşlar  parti kumaş alan– özellikle polyester ve naylon gibi sentetikler – statik yük toplama eğilimindedir. Başınızın üstünü çırpın ve saçınız dik dursun. Ancak çinko oksit, titanyum dioksit ve antimon katkılı kalay oksit gibi elektrik ileten nanoparçacıklar bu yükü dağıtmaya yardımcı olabilir.

Şu anda, nanoteknolojiye sahip giysiler, büyük ölçüde üzerine nano kaplamanın uygulandığı standart kumaşlardan üretiliyor. Ancak gelecekte, nanopartiküller ve nanofilamentlerle örgünün ayrılmaz bir parçası olan nano elyaflardan yapılmış daha fazla kumaş göreceğiz. Örneğin, yeni bir “akıllı” kumaş çağı, vücudunuza ve çevrenizdeki ortama otomatik olarak yanıt verebilir.

Umarım, karışımlı kumaşlara yönelik bu hızlı saha rehberi, benzersiz özelliklerine ve pratik uygulamalarına biraz ışık tutmuştur.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın