Parça Şifon Kumaş, Şifon Parçası Alan.

Parça Şifon Kumaş. Şifon Parçası.

Şifon , şeffaf bir görünüm veren ağ örgüsü örgü ile hafif, düz dokuma bir kumaştır. Şifon kelimesi, bez anlamına gelen Fransızca kökenlidir. Öncelikle naylon, ipek ve polyester gibi pamuk, ipek veya sentetik elyaftan yapılır. Şifon en çok dokumalarında kullanılır .

Tarihçe

Kumaş Alan 1938’de Naylon icat edilinceye kadar sadece Silk ile yapıldı. 1958’de Polyester kumaşın kullanılmasından sonra, polyester şifon karışımı dayanıklılığı ve ekonomik uygulanabilirliği nedeniyle daha popüler hale geldi.

Yapımı

Parça Şifon Kumaş

Tezgah üzerinde benzer ağırlıklı atkı ve çözgü ipliklerinin imalat için kullanıldığı düz dengeli bir örgüdür. Genellikle Şifon için kullanılan çapraz desen örgüsü, kumaşa kareli, ağ benzeri bir etki verir.

Kumaşın dokunmasında kullanılan iplikler alternatif olarak bükülür ve bu, kumaşın farklı yönlerde hafifçe buruşturulmasına neden olur.

Parça Şifon Kumaş. Şifon Parçası.

Kaygan bir dokuya sahip olması nedeniyle çalışması zor bir kumaştır. Kumaşlar kesilirken veya dikilirken, dokumacılar dikişin mükemmelleşmesi için kaygan olmayan yüzeyi üste yerleştirir. Bu amaçla, kumaşı dikiş veya dikiş işlemi sırasında bir arada tutmaya yardımcı olan, kumaşın her iki tarafındaki tabaka tabakalarını keser. Kağıdın pürüzlü yüzeyi kumaşı yerinde tutar. Dikiş işlemi tamamlandıktan sonra kağıtlar dikkatlice sökülür.

Bir önlem olarak, esnaf bu kumaşla yavaş ve düzenli çalışır. Kumaş dikiş işlemi sırasında gerilirse, bir araya toplanabilir ve tüm dikişi mahvedebilir. Dikiş bitmiş görünümü iyileştirmek için çok temiz ve ince olmalıdır.

Çeşitlilik

Şifon Parçası Alanlar

İpekten yapılmış olup, kumaşın en popüler çeşididir. İpek kumaşın ışıltılı dokusu şifonun daha çekici görünmesini sağlar. Hafif olmasına rağmen, kumaşın kayda değer bir kuvveti vardır. Doğal ipek elyafından üretildiği için sentetik şifondan daha pahalıdır.

Naylon ve polyester gibi sentetik malzemeler bu kumaşı yapmak için en yaygın şekilde kullanılır. Bu malzemeler kolayca farklı renklere boyanabilir. Sentetik şifon da ipek varyantından daha ekonomik ve sağlamdır.

Sare formunda, kumaş genel görünüme pırıltılı ve doku ekler. Bu kumaş aynı zamanda Kurtis, Salwar Kameez , Eşarp, Kemer ve aksan oluşturmak için de kullanılır .

Bu kumaşın kıyafet giydirilmesinde kullanımı bolca görülebilir. Bir giysiye hacim ekler ve genellikle nakışlar ve aplikler için temel kumaş olarak kullanılır. Bu şeffaf kumaş aynı zamanda süslenmiş koltuk örtüleri ve perdeler gibi ev eşyaları üretmek için de kullanılır.

Bakım

Parça Şifon Kumaş. Şifon Parçası.

Şifon kıyafetler tercihen elle yıkanmalı veya kumaşın yıpranmaması için ekstra dikkatle yıkanmalı yavaş makineli olmalıdır.

Bu kıyafetlerin, özellikle ilk birkaç yıkama döngüsünde, renk akabileceği için başka çamaşırlarla yıkanmaması önerilir. Ayrıca, yıkama süresi, bu kumaş suda daha uzun süre tutulursa renk kaymaya başladığından kısa tutulmalıdır.

Yorum Yap

  • error: Content is protected !!