Pamuklu Kumaş Çeşitleri. Kumaş Alan. Kim Kumaş Alır?

Pamuklu Kumaş Çeşitleri. Kumaş Alan. Kim Kumaş Alır?

Bu AZ kılavuzu, pamuklu kumaşlara – kıyafet presinden – kumaş özelliklerini, dikiş ve yıkama bakım talimatlarındaki ana kullanımları kapsar.

Pamuklu kumaşlar terzilik için mükemmel bir seçimdir. Yaygın olarak mevcutturlar ve hafif çim ve vualdan ağır kadife ve moleskinlere kadar çok çeşitli dokularda gelirler. Genellikle dikilmesi kolaydır, dayanıklıdır ve yıkanması kolaydır. Kalite ve fiyatta oldukça geniş bir aralık var. Pamuk büzülme eğilimindedir, bu nedenle dikişe başlamadan önce kumaşınızı önceden yıkamanız gerekir.

Pazen pamuk – bazen denilen pazen veya pazen. Bu pamuklu kumaş genellikle orta ağırlıktadır ve bir tarafı yumuşak, sıcak bir his veren fırçalanmış yüzey liflerine sahiptir. Düz, çizgili, kontrol edilebilir veya basılı olabilir ve çoğunlukla gündelik gömlekler, sıcak astarlar ve çocuk kıyafetleri için kullanılır. bazen gecelik yapmak için kullanılan hafif bir pazendir. Bakım: yanlış tarafta 60-95 ° C makine yıkama ve sıcak ütü.

Tuval Kumaş.

Kanvas kumaş,parça kanvas kumaş,kanvas kumaş parçası,ham kanvas,likralı kanvas,ucuz kanvas kumaş,parti kanvas kumaş,stok kanvas kumaş,spot kanvas kumaş,kanvas kumaş alanlar,parti kanvas kumaş alan,tuval kumaş,tuval kumaş parçası alan,ham tuval kumaş,parti tuval kumaş,stok tuval kumaş,kumaş parçası,kanvas kumaş satın alan,kanvas kumaş satın alanlar,

Tuval – bu, son derece güçlü, sağlam ve dayanıklı olan orta ila ağır, düz dokuma pamuklu bir kumaştır. Geleneksel yelken kullanımının yanı sıra, daha hafif versiyonlar önlük, tunik, etek ve çanta yapmak için kullanılabilir. Bakımı: 40 ° C makine yıkama ve sıcak ütü, nemli iken presleme.

Tülbent – düz dokuma, pürüzlü ve buruşuk dokulu yumuşak, gevşek dokunmuş pamuklu kumaş. Esas olarak gündelik bluzlar, gömlekler ve etekler için kullanılır. Bakımı: el yıkama ve ılık ütü.

Pamuklu Kumaş Çeşitleri. Kumaş Alan. Kim Kumaş Alır?

Kadife Kumaş Fitilli Kadife.

Kadife – kordon , bebek kordonu ve iğne ipi olarak da bilinir . Bu dayanıklı, orta ila ağır ağırlıktaki pamuklu kumaş, malzemenin bir tarafına dokulu, yivli bir yüzey veren – bir tür çıkıntılı kadife gibi düzgün bir şekilde fırçalayan uzunlamasına kaburgalara sahiptir. Kaburgalara kordonlar denir ve inç başına kordon sayısı baldır. Kadife kumaş genellikle 4-wale (geniş wale) ile 21-wale (ince iğne ipliği) arasında değişir. Standart balina inç başına yaklaşık 10-12 kablodur. Kadife ve iğne ipi basılabilir veya düz olabilir ve genellikle pantolon, elbise, tunik, etek, gömlek ve çocuk kıyafetleri yapmak için kullanılır. Bakımı: 40 ° C yumuşak yıkama ve yanlış tarafta ılık sıcak ütü.

Pamuklu kadife – sağ tarafta ipeksi bir yığın veya şekerleme ile orta ağırlıkta bir dokuma kumaş. Havlar düzgün bir şekilde fırçalar ve yumuşak, lüks bir his yaratır. Kadife pahalı olma eğilimindedir ve genellikle akşam giymek için kullanılır. Bakımı: kuru temizleme. Ütüyü yanlış tarafta ütüleme bezi ile ısıtın ve sadece havı canlandırmak için buhar kullanın.

Giyimlik fitilli kadife kumaş,fitilli kadife kumaş özellikleri,döşemelik fitilli kadife kumaş,fitilli kadife kumaş metre fiyatı,pamuklu kadife kumaş,çizgili kadife kumaş,kadife kumaş toptan,ucuz kadife kumaş fiyatları,pamuklu kadife kumaş,parlak kadife kumaş,çizgili kadife kumaş,likralı ipek kadife kumaş,elbiselik desenli kadife kumaş,elbiselik desenli kadife kumaş fiyatları,simli kadife kumaş,fitilli kadife kumaş metre fiyatı,

Damask – Bu, kumaşa dokunan desenler (genellikle çiçek) oluşturmak için düz bir arka plana karşı saten bir örgü kullanan çift taraflı, orta ila ağır ağırlıklı bir pamuklu kumaştır. Kumaş saten örgüsünden biraz parlaktır ve genellikle lüks ceketler ve yelekler, masa örtüleri ve ev mobilyaları için kullanılır. Bakımı: el yıkama veya kuru temizleme. Bir ütüleme bezi kullanarak ılık ütü ile ütüleyin.

Denim – bir dimi örgü kullanılarak yoğun bir şekilde dokunan çok güçlü, sağlam, ağır pamuklu kumaş. Renk açısından beyaz atkı iplikleri ve mavi veya siyah çözgü ipliklerine sahip olma eğilimindedir, ancak başka renkler elde edersiniz. Kot pantolon, etek, ceket, gömlek ve iş elbisesi gibi gündelik kıyafetler yapmak için kullanılır. Bakımı: 40 ° C makine yıkama ve sıcak ütü, nemli iken presleme.

Pamuklu Kumaş Çeşitleri. Kumaş Alan. Kim Kumaş Alır?

Şemsiye – hafif, düz dokuma pamuklu kumaş, normalde bir renk ve beyaz. Aşınmaz ve genellikle çocuk kıyafetleri ve masa örtüleri için kullanılır. Saf pamuk veya pamuk-polyester karışımı olabilir. Bakımı: 60 ° C makine yıkama ve sıcak ütü.

Jersey (veya örme) – pamuklu jarse, tişörtler ve üstler, elbiseler ve spor giysiler için yaygın olarak kullanılan esnek kumaştır. Genellikle hafif ila orta ağırlıktadır ve kalitesi oldukça değişkendir. Kaliteli bir jarse ince örgü dikişlere sahiptir, iyi örtü yapar ve kırışıklara dayanıklıdır. Dikiş için dikiş makinenizde bir tükenmez iğne ve streç veya zig-zag dikiş kullanmanız gerekir. Bakımı: 40 ° C makine yıkama ve sıcak ütü.

Keten-pamuk karışımı – genellikle 50-50 pamuk ve keten karışımı olan yumuşak, hafif ila orta ağırlıkta kumaş. Keten hissini korur, ancak biraz daha sağlamdır ve daha az kırışır. Bazen cızırtılı kumaşlar alabileceğinize dikkat edin – çevrimiçi sipariş verirseniz mümkünse bir örnek alın. Genellikle etekler, elbiseler, tunikler, önlükler, gömlekler ve ceketler için kullanılır. Bakımı: nazik 40 ° C makine yıkama. Nemliyken yanlış tarafta sıcak ütü.

Muslin – Bu ağartılmamış düz örgü pamuklu kumaş, oldukça gevşek veya açık bir örgü olduğundan oldukça yumuşak ve hafiftir. Terzilikte tela olarak kullanılmasının yanı sıra, bazen test giysilerini dikmek için kullanılır ve ayrıca jöle ve şarap yapımı için meyve sularını süzmek için kullandığınız şeydir. Bakımı: 40 ° C makine yıkama ve soğuk ütü.

Polikotton – bu bazen 50-50 ve genellikle% 65 pamuk ve% 35 polyesterden oluşan bir polyester ve pamuk karışımıdır. Genellikle çok dayanıklı ve buruşmaya dayanıklı hafif düz örgü kumaştır. Dezavantajı, pamuktan daha az nefes alabilmesidir, bu nedenle cildin yanına giyilirse terlenebilir. Kullanım alanları arasında önlükler, çocuk kıyafetleri ve demir olmayan gömlekler ve etekler yer alır. Bakımı: 40 ° C makine yıkama ve ılık ütü.

Poplin – pamuk çuha olarak da adlandırılır . Dikilmesi kolay, orta ağırlıkta, sıkı dokunmuş, düz örgü pamuklu kumaş. Çok yönlüdür ve genellikle gömlekler, bluzlar ve elbiseler için kullanılır. Saf pamuk veya polyester ile harmanlanabilir. Bakımı: 60 ° C makine yıkama ve ütüleme bezi kullanarak ılık ütü.

Kapitone pamuklular – baskılı veya zanaat pamukları olarak da adlandırılır. Bunlar makul derecede yakından dokunmuş hafif ila orta ağırlıkta düz dokuma pamuklardır – çok çeşitli baskılı kumaşlar mevcuttur. Genellikle üstler, önlükler, tunikler, etekler ve elbiseler için kullanılırlar. Bakımı: 40 ° C makine yıkama ve ılık ütü.

Saten – de denir.

Yumuşak, pürüzsüz bir dokuya ve parlaklığa sahip orta ağırlıklı, saten dokumalı pamuklu kumaş. Temelde elbiseler ve etekler için kullanılır. Bakımı: 30 ° C makinede yıkama ve yanlış tarafta ılık ütü.

Gofre kumaş – bu hafif kumaş, düz kumaş ve büzülmüş kumaşın alternatif şeritleriyle dokunur. Genellikle kontrol edilir veya çizgili olur, ancak düz sürümleri de alırsınız. Bazen masa örtüleri ve gündelik gömlekler, takım elbise, pantolon ve çocuk kıyafetleri için kullanılır. Bakımı: 60 ° C makine yıkama ve genellikle ütü gerekmez.

Gömleklik pamuklar – bunlar dokuma çizgili veya kontrolleri olan hafif, gevrek pamuklu kumaşlardır. Çeşitli dokumalar kullanılır ve gömleklik kumaşlar arasında poplin, dimi, balıksırtı, Oxford ve çuha vardır. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, çoğunlukla gömlekler için kullanılırlar, ancak aynı zamanda gecelikler ve boksör şortları haline getirilirler. Bakımı: 40 ° C makine yıkama ve ılık ütü.

İpek-pamuk karışımı – ipliğin parlaklığı ve örtüsü ile birleştirilmiş pamuklu bir dokumaya sahip yumuşak, hafif bir kumaş. Genellikle bluz ve elbise yapımında kullanılır. Bakımı: nazik 40 ° C makine yıkama, el yıkama veya kuru temiz, yanlış tarafta ılık demir.

Geçiş – genellikle krem ​​zemin üzerine koyu mavi veya kırmızı dokuma çizgili orta ağırlıkta, güçlü, dimi örgü pamuklu bir malzeme. Kene, pamuk veya pamuk-sentetik bir karışım olabilir. Terzilikte o kadar çok kullanılmaz – ana kullanımları yatak örtüleri ve döşemeliktir – ancak önlük ve çantalar için kullanılabilir. Bakımı: 95 ° C makine yıkama ve sıcak ütü, bir pres bezi kullanarak nemliyken yanlış tarafta ütüleme.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*