Overlok Tamiri

Overlok makinesi tamiri nasıl yapılır,Overlok Makinesi lüper ayarı nasıl yapılır,Overlok Makinası neden ip koparır,Overlok Makinesi İğne NASIL TAKILIR,Overlok İğnesi NASIL değiştirilir,

Herhangi bir overlok, bir dikiş makinesinden çok daha karmaşıktır. Özellikle mekanizmaların onarımı yapılabildiğinden, overlok birimlerinin birçok parametresini ayarlayabilen özel bilgi, beceri ve deneyime sahip sadece bir ustadır. Örneğin, overlok döngüleyicilerin etkileşimi gibi kendi ellerinizle ayarlamalar yapmak neredeyse imkansızdır. Bununla birlikte, düğümlerini tamir etmek veya ayarlamak her zaman gerekli değildir, bazen iplik gerginliğini doğru şekilde ayarlamak yeterlidir ve overlok, kumaşı yine yüksek kalitede sürfile eder.

Eski model 51 sınıfı endüstriyel overlok hariç hemen hemen tüm overloklar, iplik gerginliğine karşı çok hassastır ve diğer iplik kalınlığına ve kalitesine geçerken gergilerin ayarlanması gerekir. Bu, zayıf overlok performansının en yaygın nedenidir. Ama başka sebepler de var, onlara bakalım.

Modern dört iplikli overlok makinesi

İlk önce, overlok dikişinin nasıl oluştuğunu anlayalım.

Overlokcu, bir dikiş oluşturmak için iki ilmek yapıcı ve bir iğne (üç iplikli dikiş) kullanır. Modern örgü overlok modellerinde, iki iğne takılır, bu nedenle overlokcu daha iyi bir dört iplikli overlok dikişi gerçekleştirir.

Bir dikişte iplik gerginliğini ayarlarken, hangisinin iğneye / iğnelere, hangisinin ilmek yapıcılara ait olduğunu anlamak önemlidir kumaş alanlar.

Bu şema açıkça göstermektedir ki iğne ipliği (I) süreksiz değildir, ancak ilmek yapıcı ipliğin (P) kesilen kenarını sürfile eder. Yeşil iplik (alt) sol ilmek yapıcıya, bej iplik (üst) ise sağ ilmek yapıcıya aittir.

Hangi ilmek yapıcının masura ipliğini ayarladığını ve hangisinin üst iplik olduğunu anladığınızdan emin olun. Ve hangi gerginin her birini ayarladığını unutmayın. Daha sonra sadece çizgiye bakarak hangi ipliği sıkmanız ve hangisini gevşetmeniz gerektiğini hemen anlayacaksınız.

Çoğu zaman, kötü bir çizgi göründüğünde, arka arkaya tüm tutamaçların rastgele dönüşü başlar ve gergi ayarını tamamen düşürür. Sonuç olarak, overlok ipliği atlamaya ve bazen kopmaya başlar.

Yine de, overlok dikişinin nasıl oluştuğunu inceledikten sonra, dikiş makinesinin overlok dikişi dikebileceği yanılsamasından kurtulacaksınız. Dikiş makinesi tamamen farklı bir dikiş prensibine sahip olduğu için sadece overlok dikişini taklit edebilir.

Bazı talimatlar, ilmek yapıcıların ayarlanmasını sağlar ve bu boşlukların arızalanması durumunda veya ilmek yapıcıları değiştirirken iğnelerle ilgili ayarları için parametreler verir. Kural olarak, bu parametreler gösterge niteliğindedir, tabiri caizse, idealdir. Overlokları onaran bir ustanın, onları deneysel olarak istenen değere getirmesi gerekir, bu nedenle bu tür bir onarım bir profesyonel için önerilir parti kumaş alan.

Overlok onarımı bölümündeki tüm önerilerimiz genelleştirilmiş, evrenseldir ve her türlü overlok modeline uyacaktır, ancak kurulum, yağlama, iğne tipini seçme ve daha fazlası hakkında bilgi bulabileceğiniz modelinizin talimatlarını dikkatlice okumayı unutmayın.

Kör bir iğne kötü dikişe neden olabilir

Boşluklarınız veya çarpmalarınız varsa, iğne büyük olasılıkla donuk veya bükülmüştür. Kör bir iğne birçok soruna neden olabilir. Overlok iğnesi çok önemli bir detaydır, birçok parametre durumuna bağlıdır, özellikle iğnenin ilmek yapıcıyla olan boşluğu, aralıksız overlok dikişi için ana parametredir.

Künt bir iğne, başparmağınızı iğnenin ucu boyunca her taraftan geçirerek tanımlanabilir. Çivi kesinlikle uçta bükülmüş bir yer bulacaktır. İğne noktasını incelemek için bir büyüteç kullanabilirsiniz stok kumaş alan.

İğne bükülmüşse düzeltmeye çalışmayın, overlok ayarı çok hassastır ve bu tür iğnelere izin verilmez.

İğnenin eğilip bükülmediği düz bir yüzeye konularak belirlenebilir. İğneyi yukarıdan ve yandan inceleyin: 1 – paralel lümen; 2 – düz yüzey (cam vb.)

Overlok dikiş iğnelerinin boyutları ve çeşitleri.

Overlokta hangi tip iğnenin takılı olduğuna özellikle dikkat edin. Üreticinin talimatlarının gerekliliklerine uymak zorunludur – fabrika tarafından önerilen iğne türlerini ve markalarını kullanın.

İğnelerin yuvarlak veya kesilmiş bir şişeyle olabileceği gerçeğine ek olarak, şişenin uzunluğu ve kalınlığı, iğnenin uzunluğu ve diğer parametreler bakımından hala farklılık gösterebilirler.

Overlokcu yuvarlak ampullü iğneler kullanıyorsa (overlok sınıfı 51), iğneyi değiştirirken ampulle aynı kalınlıkta ve uzunlukta iğneyi değiştirmeniz gerekir.

Kullanılan iğnelerin boyutları ve türleri talimatlarda belirtilmiştir, bazen markaları menteşeli kapağın iç yüzeyinde bulunan bir etikette belirtilmiştir. Değilse, iğne türünü küçük bir kağıt parçasına yazın ve gövdeye şeffaf bantla yapıştırın.

Herhangi bir ev tipi overlok işleminde, iğne kendisine doğru uzun bir olukla veya şişenin kesilmiş bir kısmı kendisinden uzakta olacak şekilde yerleştirilir.

İğneyi sonuna kadar takmak zorunludur ve iki iğneniz varsa, genellikle (biri diğerinden daha yüksek).

Overlok için kullanılacak en iyi iş parçacıkları nelerdir?

Overlok dikiş iplikleri , overlok işleminde hayati bir rol oynar. Farklı kalitede veya kalınlıkta iplikler kullanırsanız, bu hemen gerginliği etkileyecek ve bu nedenle dikiş deseni değişecektir. Overlokcu, iplik gerginliğine karşı çok hassastır ve bunlardan birinde meydana gelen en ufak bir değişiklik, diğerlerini etkileyebilir.

Pamuk veya kalın iplikler kullanmamaya çalışın. İplik ne kadar ince ve elastik olursa, dikiş kumaşından, iğnelerden, ilmek yapıcılardan o kadar kolay geçecek ve dikiş o kadar iyi olacaktır.

Konik bobinler (35) üzerindeki iplikler, yüksek kaliteli overlok işlemi için en uygun olarak kabul edilir. İnce, güçlü ve esnektirler ve konik bobinden kolayca çıkarılabilirler kumaş alan.

Sürfile için iplik gerginliği nasıl ayarlanır

Sadece rengi değiştirerek aynı marka iplikler kullanmak idealdir. Ancak pratikte bu nadiren olur, bu nedenle dişleri farklı tip veya kalınlıkta değiştirirken sıkma dereceleri değişebilir. Dikişin çok çirkin çıkması ve “doğru” olmaması durumunda, tüm gergileri gevşetmenizi ve en düşük hızda her ipliğin gerginliğini kademeli olarak artırmanızı, hangi ipliği ve ne kadar sıkmanız gerektiğini periyodik olarak kontrol etmenizi öneririz.

“Zor” durumlarda, overlok dikişini ayarlarken, her birinin gerginliğini net bir şekilde görmek için farklı renklerde iplikler kullanmak ve ayarladıktan sonra bunları değiştirmek daha iyidir.

Başlıca overlok hatalarının listesi

Kumaş hareket etmiyor – baskı ayağı basıncı çok zayıf.

Kumaş alan çok ince ise ayağın baskısı azaltılmalıdır, aksi takdirde kumaş toplanır. Kalın kumaşlar dikilirken ayak basıncı artırılmalıdır. Genel olarak, açıkça gerekli olmadıkça baskı ayağı değiştirilmemelidir.

İplik kopması – iplikler doğru takılmamış.

İplikleri, özellikle ilmek yapıcılardan geçenleri dikkatlice geçirin. Bazı overlok modellerinde, ilmek yapıcılara diş açmak oldukça karmaşık bir işlemdir ve özel olarak eğimli cımbızlar olmadan bunu yapamazsınız. İpliği, şemada belirtilen ekinin tüm noktalarına yerleştirdiğinizden emin olun. Bir sabitlemeyi atlamak yeterlidir ve dikiş düzensiz olacaktır.

İplik karışmış. Makarayı kontrol edin, belki iplik makaradan çıkmış ve gövde kısmına takılmış. İplik kılavuzlarını ve tüm iplik yolunu kontrol edin.

Çok fazla iplik gerginliği, iplik kopmasının nedenlerinden biridir. İplik kopması, farklı tipte iğneler kullanıldığında atlamalar meydana gelir (yukarıya bakın).

Atlanan dikişler : iğne bükülmüş veya mat; iğne yanlış takılmış; üretici tarafından kullanılması tavsiye edilmeyen bir iğne kullanılır; iş parçacığı yanlış şekilde takılmış veya iş parçacığı eklerinden biri eksik; baskı ayağının basıncı çok zayıf.

Dikişler eşit değil – iplik tansiyonu yanlış.

Kumaş buruşuk – kumaşa çok fazla baskı; iplik doğru şekilde takılmamış veya dolaşmış; iplik tansiyonu çok sıkı. İnce ve hafif kumaşları dikerken, overlok dikişindeki iplik gerginliğini gevşetin.

Overlok makinesi tamiri nasıl yapılır,Overlok Makinesi lüper ayarı nasıl yapılır,Overlok Makinası neden ip koparır,Overlok Makinesi İğne NASIL TAKILIR,Overlok İğnesi NASIL değiştirilir,

Overlokun uzun süreli çalışmasından sonra, ilmek yapıcı bölmesi ve diğer erişilebilir alanlar kesiklerden, yapağıdan ve diğer kirlerden (yağ lekeleri) temizlenmelidir. Temizleme tercihen sert bir kıl fırçası (tutkal için) ile yapılır.

Bu arada, iğne bölgesindeki fazla yağ, işlenmekte olan kumaşı bozabilir. Kumaşla temas eden parçaları yağlamaya dikkat edin.

Overloklar en az altı ayda bir ve yoğun kullanımla ayda bir yağlanmalıdır. Gres tenekesi yerine tıbbi bir şırınga kullanmak daha uygundur. Uzun bir iğne her zaman ulaşılması zor yerlere girebilir ve daha az yağ tüketilir.

Talimatlar bir yağlama şeması sağlar, ancak basit bir kuralı takip edebilirsiniz – talimatlarda fabrika tarafından belirtilmemiş olsalar bile, metal parçaların sürtünmesinin olduğu erişilebilir yerleri yağlayın.

Tüm overlok ünitelerini “iyice” yağlamak için bazen kasanın koruyucu kapaklarını çıkarmak gerekir, ancak çıkarılması zorsa, yağlama için fabrika etiketleriyle yapabilirsiniz.

Overlok daha yüksek hızlarda çalıştığından ve bazı ünitelerde yağlama eksikliği aşırı ısınmaya ve hatta sıkışmaya yol açtığından, overlok yağlamaya bir dikiş makinesinden daha fazla dikkat gösterilmelidir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın