Kumaş Tanımlama – Yanma Testi

Yanık Test Tablosu

Kumaş Tanımlama – Yanma Testi

Önlemler

Yanma testi sırasında dikkatli olun. Metal bir kova, eski bir ton balığı kutusu veya cam küllük kullanın. Plastik kaplar kullanmayın. Her zaman yakınınızda su bulundurun veya yanık kabınızın dibinde biraz olsun.

 Yöntem

Kumaşınızdan 1 ”uzunluğunda, üçgen şekilli bir pasajı kesin. Parçacığı yemeğin üzerinde bir cımbızla tutun. Bir kibrit veya sigara çakmağıyla, pasaj, alev alması için yeterince uzun süre doğrudan alevin içine koyulmalıdır.

Lifler ayrıca yanarken çıkardığı dumanın kokusu ve yandıktan sonra kalan kül veya erimiş boncukla da tanımlanabilir. Kumaşların bazıları karışımdır ve liflerin karışımı yanma testini lif içeriği için oldukça güvenilmez bir test haline getirebilir. Dahası, bazı kumaşlara yanma şeklini değiştirecek ve yanma testini daha da güvenilmez hale getirecek kimyasal cilalar ve boyutlandırma uygulanmıştır.

Liflerin Yanma Testine Tepkimesi

Pamuk

Bir selüloz lifidir. Yanar ve yandığında parlayabilir. Üzerinde erimiş boncuk kalmaz. Yandıktan sonra parlamaya devam eder. Yanan kağıt gibi bir koku yayar. Duman gri veya beyazdır. Kül ince ve yumuşaktır ve kolayca ufalanabilir.

Jüt

Ayrıca selüloz elyaftır, alevden çekmez. Diğer özellikler kenevir kumaşına benzer.

Keten (Keten)

keten kumaş alınır,keten kumaş kim satın alır,keten kumaş satın alan yerler,kumaş satın alan firma,kumaş kim alır acaba
keten kumaş

Selüloz bir elyaftır, tutuşması daha uzun sürer. Üzerine üflenerek kolayca söndürülür. Diğer özellikler kenevir ve jüt ile benzerdir.

Rayon

İmal edilmiş bir selüloz elyaftır. Alevsiz veya erimeden yanar ve alev alabilir.

Parti Kumaş alan bitimi olmadığı sürece boncuk bırakmaz. Alev çıkarıldıktan sonra pamuktan biraz daha uzun süre parlayabilir. Yanan kağıt gibi kokar ve yumuşak, gri kül bırakır. Duman biraz tehlikelidir.

İpek,

Yavaş yanan ve alevden uzaklaşan bir protein lifidir. Kolayca ezilebilen koyu renkli bir boncuk bırakır. Kendi kendine söner ve koyu, kumlu, ince bir toz olan kül bırakır. Yanmış saç veya yanmış et gibi kokuyor. Çok az duman çıkarır veya hiç duman çıkarmaz ve dumanın tehlikesi yoktur stok kumaş alan.

Yün Kumaş Alanlar

Yavaş yanan bir protein lifidir. Alevden uzağa cızırdayıp kıvrılır ve tekrar tırnağa kıvrılabilir. Kırılgan, koyu renkli ve kolayca ezilebilen boncuklar bırakır. Kendi kendine söner ve ezilmiş boncuktan sert kül bırakır. Güçlü bir yanık saç veya tüy kokusu yayar. Koyu duman ve orta derecede duman çıkarır.

Asetat, Triasetat

Hızlı yanan ve alev çıkarıldıktan sonra bile parlayabilen bir protein lifidir. Boncuk sert, kırılgandır ve ezilemez. Çok sıcak bir boncuk haline gelir ve çok tehlikeli bir şekilde damlar. Kül bırakmaz ve koku acı sirke veya yanan biber gibidir. Siyah duman çıkarır ve duman tehlikelidir.

Naylon, Polimid

Petrolden yapılmıştır. Kumaş yüzeyleri sayesinde hızla yanar ve büzüşerek alev alırlar. Boncuklar sert, grimsi ve kırılmaz. Alevden sonra yavaşça yanarlar ve erirler. Kendiliğinden sönerler ancak tehlikeli şekilde damlarlar. Kokusu kereviz gibidir ve kül bırakmaz ama dumanı çok tehlikelidir.

Polyester

Kömür, hava, su ve petrol ürünlerinden üretilen bir polimerdir. Çabuk yanar ve alevden uzaklaşır, ayrıca alev alabilir. Sert, koyu ve yuvarlak boncuklar bırakır. Alevden sonra yavaşça yanar ve her zaman kendi kendine sönmez. Hafif tatlı bir kimyasal kokuya sahiptir. Kül bırakmaz ancak siyah dumanı ve dumanı tehlikelidir.

Akrilik, Modakrilik, Poliakrilik

Doğalgaz ve petrolden yapılmıştır kibrit ile parlar, alevden büzülür, sıcak sıçrayan alevle hızla yanar ve tehlikeli şekilde damlar. Boncuklar sert, koyu renkli ve düzensiz şekillere sahiptir. Alev çıkarıldıktan sonra erimeye devam ederler ve kendi kendine sönerler. Yandığında, güçlü, keskin, balık kokulu bir koku yayarlar. Kül kalmamasına rağmen, siyah dumanı ve dumanı tehlikelidir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın