Kumaş Rengi ve Tasarımı

Kumaş

Kumaş Rengi ve Tasarımı.

Elbette, tezgâhtan taze ve işlenmiş kumaş, yaptığınız her şey beyaz olmadığı sürece hala giyim ve tekstil üretimi için hazır değildir! Malzeme renk için işlenmeli ve gönderilmeye hazır olmadan önce boyanmalıdır.

Kumaşın boyanmasında ilk adım Mercerizer adı verilen bir makineden geçirmektir. Mercerizer, orta derecede düşük sıcaklıklarda tutulan kostik soda (lye olarak da adlandırılır) içeren kimyasal bir çözelti içerir. Merserizasyon işlemi, kumaş iplikleri üzerindeki gözeneklerin boyutunu arttırarak boyama işlemi sırasında renk kabul etmelerini kolaylaştırır. Merserizasyon olmadan parlak, cesur kumaşlar mümkün olmazdı.

Daha sonra, kumaş yıkanır ve hala ıslakken metal bir çerçeveye gerilir ve sıkıca çekilir. Bu, örgü desenlerini hizalar ve daha da fazla renk kabul etmek için kumaşı açar.

Tarih boyunca kumaş boyası, hammadde bölümlerimizde tartışılan suni ipek yapımında kullanılan selüloz da dahil olmak üzere çeşitli protein ve bitki kaynaklarından yapılmıştır. Ezilmiş meyveler, kökler ve diğer bitkiler de popülerdi ve binlerce yıldır kumaşı renklendirmek için kullanıldı. 1856’da sıtmaya yönelik bir tedavi arayan bir bilim adamı olan. Perkin, kinin alkolle ekstrakte ederek anilin olarak bilinen ilk sentetik kumaş boyasını üretti. Onun keşfi kumaş boyama sürecinde devrim yaptı ve yeni boya renkleri ve daha etkili boyama teknikleri için yol açmasına yardımcı oldu.

Günümüzde reaktif boyalar en yaygın olanlarıdır. Bu boyalar laboratuarda kimyasal bileşiklerden yapılır. Islak kumaşa uygulandığında, boyalar kumaş lifleri kendileri çok moleküllere tepki, moleküler düzeyde yerinde renk tutacak güçlü bir bağ oluşturur.

Spot Şifon Kumaş Alanlar Spot Şifon Kumaş Alan Spot Şifon Kumaş satın Alanlar Spot Şifon Kumaş satın Alan Spot Şifon Kumaş Alan yerler Spot Şifon Kumaş Alan kişiler Spot Şifon Kumaş Alan firmalar

Kumaş ve Moda İşletmesi

Peki, taze dokunmuş ve boyanmış bu ham kumaş dünyadaki mağaza raflarına nasıl ulaşıyor? Londra, Paris, Milano, New York ve Los Angeles dahil olmak üzere dünyanın en büyük moda başkentlerindeki tasarım evleri tarafından satın alındı. Oradan, yıllık moda şovlarında gösterilecek olan giysilere dönüşüyor. Bu şovlarda sunulan ürünler, üreticilerin her yeni trendi hızlı bir şekilde kopyalamasıyla gelecek yıl için kumaş ve modayı etkileyecek.

Moda tasarımcıları kumaşı iki şekilde kullanabilirler. İlk olarak, ilham almak için mevcut kumaş alan tedarikine bakarlar. Harika bir doku veya görünüm, en yeni moda için tasarımın temeli olabilir. Diğer spektrumda, tasarımcılar sadece kendileri için özel bir malzeme oluşturmak için kumaş üreticileri ile sözleşme yapacaklar. Kumaş üreticisi genellikle tasarımcının özelliklerini karşılamak için çeşitli örnekler üretecektir. Bunlardan tasarımcı, neye doğru çalıştıklarının görünümünü, dokusunu, rengini ve hissini en iyi karşılayan kumaşı seçecektir.

Penye Kumaş.

Kumaş

Bugünlerde kumaş üretiminin büyük bir kısmı Asya’da gerçekleşiyor ve Çin liderlik ediyor.  Kumaş alanlar ve Hindistan da büyük ihracatçılar. Bu ülkeler düşük ücretler ve düşük işyeri güvenliği standartları nedeniyle kumaş ve giyim üretiminde rolünü üstlenmiştir. Dünyadaki hazır giyim işçileri son derece kötü çalışma koşullarına maruz kalmaktadır.

Çünkü yerel olarak üretilen kumaşlara doğru büyüyen bir hareket var. Amerika Birleşik Devletleri’nde, bu düşünce özellikle popülerdir, kumaş ve hazır giyim üreticileri ​​statülerini güçlü bir pazarlama aracı olarak kullanmaktadır. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en büyük kumaş ve hazır giyim üreticisi uzun süredir  bir tutum sergilediğini ve şirketin Web sitesinde ortalama çalışanlarının saat başına 12 dolar kazandığını belirtti. Kumaşları ve kıyafetleri dünya çapında sevk edilir ve Türkiye Asya ve Hindistan kumaş pazarlarına ilk gerçek rakiplerden birini sunar.

Kumaş yaratma, hazır giyim imalatı ve moda endüstrisi hakkında daha fazla bilgi edinmek için aşağıdaki bağlantılardan bazılarına bakın.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın