Kumaş Hammadeleri Kumaş Üretim Süreci

ham kumaş ham gabardin denim kumaş kumaş ürtim spot kumaş stok kumaş

Kumaş Hammaddeleri

Kumaşı oluşturan hammaddeler üç ayrı kategoriye ayrılabilir: doğal bitki kaynaklarından, hayvanlardan ve insan yapımı olanlardan.

Kumaşın nasıl yaratıldığını anlamak için, önce bu malzemelerin nasıl hasat edildiğini veya yaratıldığını ve kumaş parçası üretimine yolculuklarında gönderilmeye hazır olmadan önce ne yapılması gerektiğini öğrenmeliyiz.

Pamuk – Bu malzeme pamuk fabrikasından gelir ve makine tarafından hasat edilir, daha sonra bir pamuk işleme tesisine gönderilir. Orada, tohumları kaldıran, birikintileri veya kirleri temizleyen ve malzemeyi balyalara ayıran bir dizi silindirden geçirilir.

Keten – Keten bitkisi keten yapımında kullanılır. Bitkiler el ile yerden çekilir, tohumları çıkarmak için düzleştirilmiş ve kumaş üretimi için hazırlık lifleri ayırmak için taranmış.

İpek – Bu malzeme, yumuşatılan ve daha sonra tek bir iplik alan olarak çıkarılan ince bir ipek filament tabakası ile kaplanmış ipekböceği kozasının hasat edilmesiyle yapılır. Bu iplik, tek bir iplik çalışmak için çok ince olduğundan, üretimin bir sonraki aşamasına geçmeden önce diğerleriyle birlikte bükülecektir.

Erkek gömlek için kaç metre kumaş gider,tesettür elbise için kaç metre kumaş gider,abiye elbise için kaç metre kumaş gider,kaç metre kumaş gider hesaplama,kırlent için kaç metre kumaş gerekir,bir erkek pantolon kaç metre kumaştan çıkar,erkek takım elbise kaç metre kumaştan çıkar,pileli etek kaç metre kumaş gider,

Yün – Bir koyun ceketi kesilir ve ortaya çıkan polar yıkanır ve taranır veya kumaşa dönüşmesi daha kolay olacak şekilde yeniden düzenlenir. El veya makine ile yapılabilir ve kare bir lif matı üretir.

Rayon – 19. yüzyılın sonlarında icat edilen bu malzeme ipeğe popüler bir alternatiftir. Selülozun spinneret adı verilen bir makineye zorlanmasıyla yapılır. Bu makine duş başlığına benzer ve sıvıdan katı bir filamana kadar selüloz oluşturur. Selüloz kendisi bitkilerden elde edilen basit bir şeker polimeridir.

Burdan Zeytinburnu Kumaş Alanlar BAKINIZ.

Naylon – Naylon gerçekten ilk insan yapımı lif olarak adlandırılabilir. Rayonla aynı şekilde üretilirken, naylon üretimine giren bileşenler bitki kaynaklarından elde edilmez. Naylon kömür ve petrol yan ürünlerinden, su ve havadan yapılır.

Polyester – Bu malzeme, mukavemet ve çok yönlülük açısından naylon ve suni ipekten bir basamaktır. Ayrıca, kimyasalları bir memecilikten zorlayarak yapılırken, polyester için kullanılan kimyasallar alkollerden elde edilir ve polyester kumaş alanlar.

Kumaş Üretim Süreci

Kumaş üretimi için üç temel adım vardır. Kumaş yaratmanın ilk adımı iplik üretimidir. Burada hasat edilen ve işlenen hammaddeler ham elyaftan iplik ve ipliğe dönüştürülür. Bu liflerin döndürülmesiyle yapılır. Eğirme elle yapılabilir, ancak bu süreç oldukça sıkıcı ve zaman alıcıdır. Günümüzde, eğirmenin büyük çoğunluğu çıkrık ile yapılmaktadır. Lifler tekerlek boyunca çekilir ve dönerken fiberler, bobin adı verilen silindirik bir nesne üzerinde toplanır. Bobin, şimdi uzun bir iplik veya iplik teline bağlanan bükülmüş lifleri tutar. Bir sonraki adımda, bobinler, ipliğin kumaşa yolculuğuna devam edeceği başka bir makineye aktarılacaktır.

Hammaddeler ipliğe dönüştürüldükten sonra, üretim işleminde kumaş oluşturmak için bu tek tek ipliklerin birleştirilmesini içeren ikinci aşamaya hazırdırlar. İpliği bir araya getirme işlemine dokuma denir. Spot kumaş. Dokuma tezgâhı olarak bilinen bir makinede yapılır ve iki iplik seti gerektirir. Çözgü seti adı verilen ilk set, metal bir çerçeve boyunca gergin bir şekilde gerilir. Atkı olarak adlandırılan ikincisi, çubuk başına bir iplik ile metal çubuklara bağlanır. Tezgah atkının kumaşın nasıl dokunması gerektiğini bilmesini sağlayan bir bilgisayar tarafından kontrol edilir.

ham kumaş ham gabardin denim kumaş kumaş ürtim spot kumaş stok kumaş

Stok Kumaş dokunduktan sonra dokuma tezgahından çıkarılır ve son aşamaya hazır hale gelir: işleme. Tezgahtan taze olan kumaşlara grej denir ve alışık olduğunuz net beyaz çarşaflara veya kıyafetlere benzemez. Renksizdir ve safsızlıklar, tohum parçacıkları ve döküntülerle doludur. Yararlı tekstillere dönüştürülmeden önce temizlenmelidir. İlk olarak, baz rengi saflaştırmak için ağartıcı ile muamele edilir. Daha sonra, çoğu elyafta doğal olarak bulunan yağları, balmumunu ve diğer elementleri çıkarmak için çeşitli kimyasallar ve temizleyicilerle işlenir. Parti kumaş. Son olarak, giyim ve tekstil üreticilerine gönderilmeye hazırdır.

Dokuma tezgahına ek olarak, kumaş alanlar örgü ve tığ işi de dahil olmak üzere kumaşı birleştirmek için başka yöntemler vardır. Her ikisi de geleneksel olarak yün malzemelerle ilişkilendirilse de, tığ işi dantel üretiminde de yaygındır. Her ikisi de geleneksel olarak elle yapılır. El dokuma tezgâhları tüm dünyada yaygın olarak kullanılmaktadır ve el dokuması tekstil ürünleri tüketiciler arasında çok popülerdir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*