Faklı Kumaş Türleri

Kumaş Gbardin Kumaş Kanvas kumaş saten kumaş krep kumaş viskon kumaş şifon kumaş

Farklı Kumaş Türleri

Hiç son kullanım, tarih, ağırlık, doku ve el, malzeme, süreçler gibi farklı kumaş türlerinin fiziksel özelliklerini merak ettiniz mi ve belirli ürün hakkında daha fazla bilgi edinmek istediniz mi? Burada ve aşağıda, tümü size kolaylık ve arama yeteneği için alfabetik olarak yazılmış birçok farklı kumaş türü hakkında son derece ayrıntılı bilgiler bulabilirsiniz. Lütfen bunun farklı kumaş türlerinin iyi geliştirilmiş bir özeti olduğunu, ancak bugün bilinen ve kullanılan her kumaşı içermediğini unutmayın.

Buna ek olarak,birçok farklı kumaş türünün üreticisi, ithalatçısı, sonlandırıcısı ve distribütörüyken ve toptan bir çevrimiçi kumaş mağazası olarak, bu kumaş türlerinin çoğunu sunuyoruz, ancak hepsini değil. Belirli bir proje için özel bir kumaşa ihtiyacınız varsa ve bunlardan birine ihtiyacınız varsa, lütfen özel kumaş malzeme taleplerinizle bize e-posta gönderin ve sizin için bu malzemeyi tedarik etmekten (ve hatta stoklamaktan) memnuniyet duyarız. .

Kumaş, dokuma, yayma, örme, tığ işi veya hatta yapıştırma yoluyla oluşturulan bir malzemedir. Kumaş, işlenen kumaşın bir parçasıdır. Kumaş hayvanlardan (yün ve ipek), bitkilerden (keten, jüt, kenevir ve pamuk), sentetikten (akrilik, naylon, poliüretan ve polyester) ve hatta mineralden (cam elyafı, bazalt lifi, metal folyo, karbon fiber ve asbest). Aşağıda, farklı kumaş türlerini ve bunların tarihsel olarak nasıl kullanıldığını ve yaratıldığını öğrenmek için kesin bir kılavuz bulunmaktadır.

Antik Saten Kumaş

Micro saten kumaş nedir,krep saten kumaş özellikleri,ipek saten kumaş terletir mi,saten polyester midir,dupont saten kumaş özellikleri,saten kumaş üretimi,saten düşes kumaş,

Tersinir bir saten dokuma kumaş, şantuk dolgulu iplikler kullanılarak antika saten oluşturulur. Genellikle bir elyaf karışımı ile yapılan antik saten, perdeye özgü kumaşlar için sağ taraf olarak teknik sırt ile birlikte kullanılır.

Sepet Dokuma Kumaş

Sepet işine benzeyen bir kumaş oluşturan bir dokuma tekniği. Dikey çözgü ve yatay atkı liflerinin dokunmuş lifleri ile üretilmiştir.

Batik Kumaş

Bazı alanların balmumu veya nişasta veya yapıştırıcılardan yapılmış macunlarla kaplandığı bir kumaş boyama yöntemi. Bunlar kumaşa uygulanır ve boyaların uygulandıkları yerde kumaşa nüfuz etmesini ve uygulanan bu desen alanlarına nüfuz etmesini önleyen tasarımlar üretir. Çoğu zaman, bu işlem tekrarlanır ve çok renkli boyalarla.

Batiste Kumaş

Yarı şeffaf ve hafif düz dokuma kumaş. Batiste genellikle pamuk veya pamuk karışımlarından yapılır. Bu kumaşı ağırlıklı olarak iç çamaşırı ve bebek kıyafetlerinde, aynı zamanda hatıra dikişinde bulacaksınız.

Haşlanmış Yün Kumaş

Bu Keçeli örme yün, büyük esneklik ve sıcaklık sunar, bu nedenle ceketler, doldurulmuş hayvanlar ve yelekler için en uygunudur. Bu bitmiş kumaşı oluşturmak için örgü yünü, tamleme adı verilen bir işlemde sıcak suda işlenir (kaynatılır) ve bu dolgunluk, kumaşı küçültür ve daha sonra yıpranmaya ve daha sonra büzülmeye karşı dirençli yoğun bir keçeli malzeme oluşturur.

Karartma Kumaş

Işık kesintisi sağlayan ve perdelik kumaş için yaygın olarak kullanılan bir kumaş türü. Kumaşa bir köpük uygulandığından, yalıtım ve ses yalıtımı / gürültü sönümlemesi için de kullanılabilirler. Kumaşı  bir tür karartma kumaşıdır, ancak Komando karartma kumaşı kadar opak değildir.

Buklet Kumaş

Küçük ilmekli veya bukleli örgü veya dokuma kumaş. Genellikle kazak ve yeleklerde kullanılır. Buklet ipliği, küçük halkalardan daha büyük buklelere kadar değişebilen benzer büyüklükte bir ilmek uzunluğundan oluşturulur.

Çuha Kumaş (Poplin)

Çuha Gömlek Kumaş
Çuha Gömlek Kumaş

Çuha, tarihsel olarak yünden hazırlanmış yoğun, düz örgü sıkı dokunmuş düz örgü kumaştır. Bugün genellikle% 100 pamuktan yapılır ve yorganlar ve gömlek yapımında kullanılır. Başlangıçtaki genişliğinden, iplikleri birbirine çok yakın çeken ve bilinen yoğunluğunu yaratan% 75 kadar lapa ile büzülür. Yoğunluk, hava koşullarına dayanıklı ve sert aşınmasını sağlar. Çuha “poplin” olarak da adlandırılabilir.

Brokar Kumaş

En sık döşeme ve perdelik kumaşlar için değil, aynı zamanda akşam giymek için de kullanılan ağır jakar tipi bir kumaş. Brocade, ayrıntılı bir şekilde yükseltilmiş veya işlemeli bir desene ve genellikle çiçek tasarımına sahiptir. “Brokoli” gibi brokar da “kabartmalı kumaş” anlamına gelir. Brocade kesinlikle farklı bir kumaş türüdür!

Buckram Kumaş

Lifler arasındaki boşlukları doldurmak için bir maddeye batırılmış olması nedeniyle çok sert bir pamuklu kumaş. Sert pamuk nişasta ve reçine ile kaplanır. Buckram kumaşı genellikle şapkalarda, çantalarda ve kemerlerde kullanılır.

Çuval Bezi Kumaş

Çuval bezi ucuz, pürüzlü, düz dokuma bir kumaştır. Jüt bitkisinin derisinden veya sissal liflerden dokunur. Gevşek bir şekilde inşa edildiğinde, perdeler ve dekoratif öğeler için uygundur. Genellikle çuval ve çantalar için kullanılır.

Tuval Kumaş

Pamuktan yapılmış, aynı zamanda kenevir, keten, akrilik ve sentetik liflerden de yakın dokuma, dayanıklı bir kumaş yapılabilir. Tuval hayati bir malzeme olmuştur ve zaman içinde giyim, örtü, yelken, çanta ve sanatçı ortamı dahil olmak üzere birçok son kullanım ve uygulama için kullanılmaktadır.

Chambray Kumaş

En yaygın olarak pamuktan yapılmış, ancak ipek veya sentetik elyaftan yapılabilen düz dokuma bir kumaş. Normalde mavi çözgü (dikey iplik) ve beyaz atkı iplikleri ile bilinir.

Şönil Kumaş

Damask Kumaş,Saten kumaş,lamine kumaş,kot kumaş,dokuma kumaş,raşel kumaş,rayon kumaş,kapitone kumaş,poplin kumaş,Oxford Kumaş,Organze kumaş,ipek organze,jakarlı kumaş,şemsiye kumaşı, Georgette Kumaş,müslin kumaş,keçe kumaş, Gazlı bez,gabardin,kadife,kadife kumaş şönil kumaş,şönil,batiska kumaş,batiska,laminasyon kumaş

Şönil kumaş, bulanık şönil ipliklerden üretilir. Şönil, bu tırtıl kelimesine “tırtıl” adını vermiştir. Pamuk şönil ve kadife şönil gibi farklı kumaşlar Şönil olarak sınıflandırılabilir. Bir leno dokuma kumaş şeritler halinde kesilir ve daha sonra bir şönil ipliği yapmak için ısıtma silindirleri ile işlenir ve bu da bulanıklığı verir.

Chantilly dantel Kumaş

Bu dantel, web benzeri bir desende iplik veya iplikten yapılmış ve net bir arka plana sahip hassas bir kumaştır. Desen, ayrıntılı çiçek desenleri oluşturmak için şerit ve iplikle nakış yapılarak oluşturulur. Desen, çok yoğun bazı tasarım alanlarına sahiptir. Son model genellikle daha ağır kordlar veya iplikler ile belirtilir.

Charmeuse Kumaş

Charmeuse, çok hafif ve şeffaf olan farklı bir saten kumaş türüdür. Güzel ve akıcı örtüsü ve parlak parlaklığı, iç çamaşırı ve bebek battaniyeleri için idealdir.

Peynir Bezi Kumaşı

Peynir bezi çok düşük iplik sayısına sahiptir ve bu da onu çok hafif yapar. Çok yumuşak ve düz bir örgü kumaş türünde olabilir. Çoğu zaman doğal renklidir, ancak ağartılmasından ve hatta boyanmasından parlak beyaz olabilir. Muslin tülbent kumaş olarak kullanılabilir.

Şifon Kumaş

Şifon Fransa’dan şeffaf ve yarı saydam bir kumaştır. Oldukça bükülmüş lifler içeren hafif, son derece şeffaf ve havadar bir kumaştır. Çoğu zaman, bu kumaş tipinden elbiseler ve gevşek üstler yapılır.

Basma Kumaş

Düz bir dokuma kumaş olan basma, parlak bir görünüm elde etmek için sırlıdır. Makinenin yıkanması camı yıkayacaktır, bu nedenle profesyonel kuru temizleme önerilir. Çoğu zaman, basma astar ve perdeler oluşturmak için kullanılır.

Kadife Kumaş

Adından da anlaşılacağı gibi, “kadife” nin belirgin bir kordonu veya wale modeli vardır. Genellikle kesik havlı dokuma yapısı kullanılarak pamuk veya pamuk karışımından yapılır. Galler sayısı bir inçteki kablo sayısına eşittir. Çoğu zaman, pantolonlar, ceketler ve etekler yumuşak ama sıcak dokusu nedeniyle kadife kumaştan yapılır.

Krep Kumaş

Hafif dokulu çakıllı yüzeyi ile karakterize edilen krep, tüm ağırlık ve liflerin çoğunda gelir. Elbiseler veya bluzlar, daha hafif bir krep kullanırken etekler, orta veya ağır krep kumaş malzemeden üretildiğinde uygun olarak kullanılır.

Krep de Chine Kumaş

Krep de Chine, polyester liflerden veya ipekten yapılabilir ve çok ince bir parlaklığa sahiptir. Genellikle çok hafif bir kumaştır ve çok düzgün olduğu bilinmektedir.

 Krep geri Saten Kumaş

Adından da anlaşılacağı gibi, bu kumaş malzeme krep çakıllı dokuya sahip mat bir kenara ve çok parlak bir saten tarafa sahiptir. Genellikle giysiler için kullanılır – özellikle özel günler.

Şam Kumaşı

Parlak jakar tipi kumaş (geri dönüşümlü ve düz desenlere sahiptir). Ancak jakarlardan benzersiz bir şekilde farklı olan Damask kumaşı tek tip bir renktedir. Şam kumaşı genellikle perdeler / yatak / masa örtüleri ve perdelerde bulunur.

Denye Kumaşı

Denye, kumaş örgüsünün yoğunluğunun bir ölçüsüdür. Denye, fiberin çap kalınlığını ifade eder. Denye, birçok farklı özelliğe dayanan bir birimdir. Bu ölçü birimi elyaf kalınlığını tanımlar. Sayı ne kadar düşük olursa, kumaş o kadar şeffaf / hafif olur. Genellikle naylon kumaşlarda bulunur. Pek çok denye stili, doğal meslektaşlarının engellerini aşan inanılmaz özelliklere sahiptir. Tutkunuz ne olursa olsun, bir sonraki projeniz için vizyonunuzu destekleyecek inkarcı bir kumaş var. Denye 1000D, 210D, 400D, 420D, 600D ve diğer çap kalınlıklarında üretilebilir. Denye, paket bezi için idealdir.

Kot kumaşı

Çözgü ve atkıda farklı renkli ipliklerden yapılmış bir dimi örgü pamuklu kumaş. Dimi yapı nedeniyle, kumaş yüzeyinde bir renk baskındır. Denim büyük olasılıkla her bir atkı ipliği için 3 çözgü ipliği anlamına gelen 3/1 dimi örgü kullanılarak yapılır. En önemlisi, kot pantolon ve ceketler denimden yapılır, ancak boğa denim çoğunlukla döşemelik kumaş olarak kullanılır.

Armürlü Kumaş

Hafifçe yükseltilmiş bir doku için kumaş yapısına dokunan, genellikle geometrik olan küçük figürlerle karakterize dekoratif bir örgü.

Noktalı İsviçre Kumaş

Kumaşın yüzeyine basılmış veya kumaşa dokunmuş küçük noktalı, flok benzeri desenli hafif, şeffaf pamuk veya pamuk karışımı kumaş. Bu kumaşın son kullanımları arasında bluzlar, elbiseler, bebek giysileri ve perdeler bulunur.

Çift Örgü Kumaş

Çift örgü kumaş, iki tam iğne setine sahip çift örgü makinesi gerektirir. Bu, bu inşaat için bir zorunluluktur. İçinde ayrılamayan iki ilmek tabakasının oluşturulduğu atkı (yatay) örgü kumaş.

Dupioni Kumaş

Dupion olarak da adlandırılan bu farklı kumaş türleri keskindir. Düz ön pantolonlar, ceketler ve gömme bluzlar ve elbiseler gibi özel ince silüetler için mükemmeldir. Gelin ve diğer resmi kıyafetler için ve hatta bir perde ve örtü olarak döşemeye bile uygundur. Dupion sıkıca dokunmuştur ve parlak bir yüzey parlaklığına sahiptir.

Kuşgözü Kumaş

Kumaşın rampasını önlemek için dikiş veya nakış uygulanabilecek desenli kesikli kumaş.

Faille Kumaş

Pamuk, ipek veya üretilmiş elyaftan yapılmış parlak, yumuşak, ince oluklu, ipek benzeri dokuma kumaş.

Taklit kürk

Suni kürk sentetik malzemeden üretilmiştir.

Keçe Kumaş

Yün, saç veya kürkten yapılmış ve bazen belirli imal edilmiş elyaflarla kombinasyon halinde, elyafların kompakt bir malzeme oluşturmak için ısı, nem ve basınç kullanan bir işlemde birbirine kilitlendiği dokuma olmayan bir kumaş. Çoğu zanaat projesi için idealdir.

Pazen Kumaş

Genellikle yumuşaklık için bir veya her iki tarafa fırçalanmış% 100 pamuklu bir kumaş. Genellikle gömlek ve pijama için kullanılır.

Polar Kumaş

Oldukça yüce ve tahıl boyunca uzanan fırçalanmış polyester kumaş. Polar, kazaklar, eldivenler, sweat shirtler, ceketler, battaniyeler, şapkalar ve sıcak, yün benzeri bir malzemenin gerekli olduğu diğer uygulamalarda kullanılan bulanık ve yumuşak bir kumaştır. Bununla birlikte, yünden daha yumuşaktır, ancak ağırlığı daha hafif ve daha sıcaktır. Kadife veya kadife (aynı zamanda iki taraflı havlı malzeme olan) gibi, Polar kumaş iki taraflı havlı bir malzemedir, bu da kumaşın hem ön hem de arka yüzeyinin kesik elyaf tabakası filizlediği anlamına gelir. Yelekler, ceketler ve üstler için uygundur.

Flok Kumaş

Akın kumaş, bir kumaşın yüzeyine eklenen kadife bir tasarım kullanmak anlamına gelir. Akın, temel kumaşa güzel bir doku ve ilgi ekler ve çoğunlukla ev dekoru kumaşlarında ve bazen de giysilerinde bulunur.

Fransız Terry Örme Kumaş

Pürüzsüz bir yüze ve geri eğimli yumuşak örgü kumaş. Fransız havlu örme kumaş genellikle salon giyim, üstler ve bebek eşyalarında kullanılır.

Gabardin Kumaş

En yaygın gabardin formu yün gabardindir ve takım elbise için kullanılır. Gabardin kırışıklara dayanıklı, kamgarn dimi bir dokumadır. Kamgarn, taranmış uzun elyaflı yünlerden bükülmüş ince bir pürüzsüz iplik anlamına gelir ve şekerleme (bulanıklık yok).

Gazlı Bez Kumaş

Genellikle pamuk veya ipek gibi şeffaf, açık dokuma bir kumaş. Bluzlar, elbiseler ve perdeler için uygundur.

Georgette Kumaş

Georgette, son derece uygun elbiseler ve bluzlar olan yarı şeffaf bir kumaştır. Onu oluşturmak için kullanılan yüksek derecede bükülmüş iplikler nedeniyle çakıllı dokusu ile bilinen güzel bir asılı kumaştır.

Pötikareli Kumaş

Elbiseler, perdeler ve gömleklerde kullanımı ile bilinen bu orta ağırlıkta düz dokuma bir kumaştır. Boyalı iplikler nedeniyle ekose veya kontrol desenli bir görünüme sahiptir.

Grogren Kumaş

Çözgüden daha ağır atkıdan dikkate değer yivli bir görünüm, bu sıkıca dokunmuş, sıkı, çözgü yüzlü bir kumaştır. Yuvarlak ve ağır bir dolguya sahiptir ve kaburgalar, yüksek çözgü sayımı ve kaba dolgu iplikleri ile oluşturulur. İpek kullanıldığında bazen “ipek tiftik” olarak adlandırılır.

İnterlok Örgü Kumaş

İnterlok örgü, yanlış tarafı olmayan, her iki tarafta v. Stockinette dikişi olan streç bir kumaştır. Genellikle forma göre daha az esneme vardır ve tişörtler, elbiseler ve etekler için mükemmeldir.

Jakarlı Kumaş

Jakar, arka tarafta ters çevrilmiş desenler oluşturmak için iplikleri kontrol etmek için özel bir dokuma tezgahı kullanan dokuma bir kumaştır. Genellikle daha hafif ipek benzeri kumaşlardan daha ağır döşemelik goblen kumaşlara kadar ev dekor kumaşlarında bulunur. Brokar ve şam, jakarlı dokuma kumaşların bu tür iki türüdür.

Jarse Örme Kumaş

Örtü, esneme ve kullanım, jarse örme kumaş üretiminde kullanılan liflere ve likra, spandeks veya elastanın eklenip eklenmediğine bağlıdır. Genellikle İnterlok örgüden daha ince veya daha hafif, jarse örme değişen derecelerde gerginliğe sahiptir.

Kumaş Gbardin Kumaş Kanvas kumaş saten kumaş krep kumaş viskon kumaş şifon kumaş

Örme Kumaş

Hepsi aynı yönde çalışan tek bir iplik setinden yapılmış kumaşlar. Bazı örgülerin iplikleri kumaşın uzunluğu boyunca uzanırken, bazılarının iplikleri kumaşın genişliği boyunca uzanır. Örme kumaşlar, iplikleri birbirine dolaştırmak suretiyle bir arada tutulur. Örme, ortaya çıkan kumaşta sırtlar oluşturur. Galler kumaşta uzunlamasına uzanan sırtlardır; kurslar çaprazlama yapılır.

Dantel kumaş

Karmaşık desenler veya şekiller oluşturmak için birbirleri etrafında bükülmüş ipliklere sahip bir ajur kumaş. Dantel, dokuma, örgü, tığ işi ve düğüm gibi çeşitli imalat yöntemleriyle yapılmış el veya makine olabilir. Dantel, işte açık deliklere sahip ince bir kumaş oluşturmak için bir destek ve dokuma, örgü, tığ işi veya yayılmış çekme halkası kullanarak iplikleri bağımsız olarak birbirine kenetleyerek yapılır. Genellikle gümüş veya altın metal iplikler kullanan dokuma kumaş, dantel tarih boyunca saygın bir kumaş türü olmuştur.

Laminat Kumaş

Bu kumaş, pamuklu bir kumaşa ince bir polimer film yapıştırılarak oluşturulur. Lamine kumaş yağmur aşınma, astarlar ve masa örtüleri oluşturmak için mükemmeldir.

Suni Deri Kumaş

Simüle veya suni deri olup, döşeme ve ayakkabılarda gerçek ve hakiki deri yerine geçecek şekilde tasarlanmıştır. Sığır derisinden daha uygun maliyetli bir alternatif. Suni deri poliüretandan yapılır, ancak mantar meşesinin kabuğundan doğal liflerden yapılabilir.

Keten Kumaş

Ketenden yapılmış olan bu kumaş, net bir el ile en rustik bir dokumaya sahip olabilir. Nefes alma yeteneği nedeniyle İlkbahar ve Yaz için mükemmeldir. Ağırlığa bağlı olarak, yadigar dikişinden ve bluzlardan pantolon ve ceketlere kadar her şey için uygundur.

Madras Kumaş

Genel bir desende farklı kareler içeren hafif, genellikle pamuklu gömlek. Bu tür kumaşlar genellikle Hindistan’dan ithal edilmektedir. Son kullanımlar erkek ve kadın gömlekleri ve elbiseleridir.

Matelassé Kumaş

Kabarık veya kapitone bir yüzey oluşturmak için çift kumaştan yapılmış orta ila ağır lüks kumaş. Yaygın son kullanımlar döşemelik, perdelik kumaşlar ve gece kıyafetleridir.

Melton Kumaş

Esas olarak katlar için kullanılan ağır, yoğun, sıkıştırılmış ve sıkı dokunmuş yün veya yün karışımlı bir kumaş.

Örgü Kumaş

Net benzeri açık görünümü ve iplikler arasındaki boşluklarla karakterize edilen bir kumaş türü.

Minky Kumaş

Minky kumaş, vizonun yumuşak hissini, dokusunu ve bulanıklığını taklit etmek için üretilmiştir. Minky kumaş polyester bir kumaştır ve çeşitli baskı ve renklerde mevcuttur. Ultra yumuşak bebek aksesuarları ve güzel lüks battaniyeler oluşturmak için kullanılır.

Keşiş Kumaş

Monk’in kumaşı, ağır pamuklu kumaştan yapılmış 4 x 4 sepet örgüsüdür (düz örgü). Kayma örtüleri ve perdeler için sıklıkla kullanılan bir malzemedir, ancak zayıf boyutsal stabiliteye ve takılma eğilimine sahiptir.

Muslin Kumaş

Ucuz, orta ağırlıkta, düz dokuma, düşük sayımlı (inç kare başına 160’tan az iplik) pamuklu kumaş. Bitmemiş formunda, moda tasarımında ön uyum için deneme kıyafetleri yapmak için yaygın olarak kullanılır.

Naylon Kumaş

Naylon, geliştirilen ilk tamamen sentetik elyaftır. Mükemmel esnekliği ve yüksek mukavemeti ile bilinen bu kumaş, üstün esneklik ve aşınma direncine sahiptir.

Muşamba Kumaş

Basılı, ağartılmış veya boyanmış ve özel keten tohumu yağı ve pigment preparasyonu verilen tabakalar veya baskı bezi. Masa kaplamaları, su geçirmez dış giyim için kullanılır; şimdi büyük ölçüde plastik kaplı ve vinil malzemelerle değiştirildi.

Organze Kumaş

Normalde polyester veya pamuktan yapılmış organdy, sertleştirilmiş, şeffaf, hafif düz bir dokuma kumaştır.

organza

İpek, suni ipek, naylon veya polyesterden yapılmış, orta ila yüksek iplik numarasına sahip, gevrek, şeffaf, hafif düz dokuma kumaş. Özel günler için kullanılan giysiler ve hafif kumaşlar için kullanılır.

Osnaburg Kumaş

İpek, polyester, suni ipek veya naylondan yapılmış, bu şeffaf, net. çok hafif ve orta ila yüksek iplik sayısına sahip düz dokuma kumaş.

Osmanlı Kumaşı

Geniş, düz çapraz kaburgalara sahip ağır, düz dokuma kumaş. Bazen alternatif dar ve geniş kaburgalarla gelir. Sadece dar kaburgalardan yapıldığında, taban denir. Çözgü sentetik veya ipek elyaf olabilir ve dolgu sentetik, ipek, pamuk veya yün elyaf olabilir. En önemlisi, takım elbise, elbise mantoları ve süslemelerin üretiminde kullanılır.

Dış Mekan Kumaş

Dış mekan kumaşları, güneş ve yağmur gibi doğanın unsurlarına maruz kalan alanlar için yastıkları, yastıkları kurtarmak, tenteler oluşturmak ve daha fazlası için kullanılır. Polyester veya akrilik elyaflarla oluşturulan dış mekan kumaşları dayanıklı, toprak ve leke tutmaz, nemli bir bezle silinerek temizlenebilir. Tuval ve ordu ördek kumaşı da ideal bir dış mekan kumaşıdır ve genellikle çadır, tipis ve yurts yapmak için kullanılır.

Oxford Kumaş

İnce, yumuşak, hafif dokunmuş bir pamuk veya düz dokuma yapısının 2 x 1 sepet örgüsü varyasyonunda üretilen liflerle harmanlanmıştır. Kumaş, öncelikle düğmeler gibi gömleklerin oluşturulmasında kullanılır.

Paket Kumaş

Sağlam ve bükülebilir bir kumaş, genellikle naylon. Çanta ve çadır gibi yardımcı ürünler için mükemmeldir.

Panné Kadife Kumaş

Yığının bir yönde düzleştirildiği parlak, hafif bir kadife kumaş. Çeşitli bir parlaklık ve şekerleme vardır ve genellikle esnektir. Üstler ve elbiseler için uygundur.

Pincord Kumaş

Çok ince yükseltilmiş şeritlerle kadife ve dokuya benzer bir kumaş. Pincord kumaşı ev dekoru ve hazır giyim projelerinde en yaygın olanıdır.

Şeftali Kumaşı

Bir tarafta şeftali derisine benzer, iyi miktarda örtü ile fırçalanmış bir dokuya sahip yumuşak bir kumaş. Peachskin genellikle astarlı bluzlar, etekler ve elbiseler oluşturmak için kullanılır.

Kumaş

İpek veya imal edilmiş bir elyaftan yapılmış ağır bir dimi örgü örülebilir saten kumaş. Bu saten diğer satenlerden daha mat bir parlaklığa sahiptir ve aynı zamanda Mat Saten ve Düşes Saten adıyla da anılmaktadır.

Pike Kumaş

Neredeyse bir çeke benzeyen çakıllı bir dokuya sahip orta ağırlıkta bir kumaş. Örgü veya dokuma olabilir.

Plissé Kumaş

Plissé görünüşte gofre kumaşına benzer ve pamuk, asetat veya suni ipekten yapılmış hafif, düz bir örgü, kumaştır. Genellikle dikey çözgü yönünde olan büzüşük çizgili etkisi ile karakterizedir. İlginçtir ki, “buruşma” etkisi kostik soda çözeltisinin uygulanmasıyla yaratılır ve sonuçta, soda uygulandığı belirli alan (lar) da kumaş daralması olur. Nihai kullanımlar arasında gömlekler, elbiseler, yatak örtüleri ve hatta yatak örtüleri bulunur.

Pointelle Kumaş

Bir açıklık deseniyle yapılmış çok kadınsı, narin görünümlü, kaburga örme kumaş.

Poplin Kumaş

Düz örgünün kaburga varyasyonu kullanılarak yapılan bir kumaş. Yapı, bir yönde hafif bir sırt etkisine sahip olması, genellikle dolgu ile karakterize edilir. Poplin en çok hem elbise hem de gündelik kıyafetler için kumaş olarak kullanılır.

Çift Taraflı Kapitone Pamuklu Kumaş

İçinde bir kat ya da elyaf dolgusu tabakasının iki kumaş tabakası arasına yerleştirildiği ve daha sonra, mallar üzerinde düzenli, tutarlı, baştan sona bir desenle dikilerek ya da mühürlenerek yerinde tutulan bir kumaş yapısı.

Kaburga Örme Kumaş

Bu örgü, tahıl boyunca muazzam bir gerginliğe sahiptir ve 1 x 1 kaburga bir kaburga yukarı ve bir aşağıya sahiptir. Daha sonra, 2 x 1 kaburga yukarı ve bir aşağı iki kaburgaya sahiptir.

Rip-Stop Naylon Kumaş

Hafif, rüzgara dayanıklı ve suya dayanıklı kumaş. Dış giyim ve ekipmanların yanı sıra dış mekan bayrakları için uygundur.

Yelken bezi kumaş

Genellikle yelken ve giyecek için kullanılan pamuk, keten, polyester, jüt, naylon vb. Gibi ağır, düz dokuma kanvas kumaşlar.

Saten Kumaş

Saten, saten dokuma yapısı kullanılarak yapılan bir kumaştır, ancak filaman ile yapılmak yerine eğrilmiş iplikler ile üretilmiştir. Bu iplikler düşük bir parlaklığa sahiptir – pamuk veya diğer kesikli uzunluktaki lifler gibi. Saten, uzun iplik yüzgeçleri nedeniyle pürüzsüz, yumuşak bir ele ve yumuşak bir parlaklığa sahiptir. Saten kumaşlar genellikle aşınmaya yatkın olduklarından ve mobilyalarda kullanılmaması gerektiğinden perdelerde ve döşemelerde kullanılır.

Saten Kumaş

Hafif, parlak ve ipeksi saten çoğunlukla akşam önlüklerinde ve iç çamaşırlarında kullanılır, ancak daha kalın yün saten palto, pantolon ve dış giyim için kullanılır. Hammaddeye bağlı olarak, saten çok kaygan olduğu ve orijinal şeklini kaybedeceği için kesilmesi ve dikilmesi oldukça zor bir kumaş olabilir. İpek ve suni ipek satenler en iyi dikiş sonuçlarına sahiptir.

Gofre Kumaş

Seersucker, kelimenin tam anlamıyla süt ve şeker anlamına gelen Farsça “sırf” ve “shakar” kelimelerinden türetilen bir İngilizce kelimedir – büyük olasılıkla pürüzsüz ve pürüzlü çizgilerden süt ve şekerin pürüzsüz ve şişmesine kadar. İnce, büzülmüş, tamamen pamuklu bir kumaştır ve en yaygın olarak damalı veya şeritlidir ve daha sıcak hava giysileri yapmak için kullanılır. Gofre kumaş, bazı iplikler bir araya gelecek şekilde dokunur. Bu, kumaşa yerlerde buruşuk bir görünüm verir, aynı zamanda giyildiğinde kumaşın ciltten uzak tutulmasına izin verir. Bu, ısı dağılımına ve hava sirkülasyonuna yardımcı olur ve bu nedenle ideal bir sıcak hava malzemesidir. Bu kumaş geleneksel olarak pamuktur, ancak polyester olabilir. Gofre kumaş takım elbise klasik Yaz düğün kıyafetleri. Farklı kumaş türlerinin belirli özellikleri vardır ve Seersucker kesinlikle bir istisna değildir!

Suni Süet Kumaş

Ayakkabı, ceket, cüzdan ve mobilya için yaygın olarak kullanılan napped yüzeyli deri. Suni derinin kabarık / bulanık yüzeyi (kestirme) bilinen yığınıdır (bir amaç için orada bulunan kabarık lifler).

Tafta Kumaş

Gevrek bir el ve çok pürüzsüz olan tafta, ipek veya suni ipekten yapılmış düz dokuma bir kumaştır. Çok güzel, yüksek kaliteli bir kumaştır ve genellikle havai fişeklere ve gelinliklere benzer resmi kıyafetler için kullanılır. Ayrıca korse üretiminde baş malzeme olarak kullanılmıştır.

Goblen Kumaş

Tarihi veya güncel bir resimsel görüntüyü tasvir eden ayrıntılı bir tasarıma sahip, ağır, genellikle el dokuması, nervürlü kumaş. Atkı-yüzlü kumaş tasarımı, sadece arkadan görülebilen eğrilmiş çözgü iplikleri üzerinde ileri ve geri çalışan renkli dolgu iplikleri kullanılarak yapılır. Son kullanımlar duvar askıları ve döşemeleri içerir.

Terry Kumaş

Terrycloth, büyük miktarda suyu emebilen ilmekli bir kumaştır. Dokuma veya örme, bu kırpılmamış ilmekli kazık esas olarak pamuktan oluşur, ancak bazen polyester içerebilir. Ne kadar sıvı (su) emilebileceğini belirleyen ilmeklerin uzunluğudur, daha uzun ilmekler daha fazla yüzey alanı emer. Havlular, bornozlar ve yeniden kullanılabilir bebek bezleri, havlu kumaş ile üretilen üç ana son üründür.

Tül Kumaş

Sentetik, insan yapımı ve hafif, son derece ince bir ağ, dokunmadan ağdan daha yumuşaktır. En çok peçe ve kostümlerde kullanılır.

Tüvit Kumaş

Renkli şantuklu iplikler içeren orta ila ağır ağırlık, kabarık, yünlü, dimi dokuma kumaş. Yaygın son kullanımlar palto ve takım elbise içerir.

Dimi Kumaş

Yüzünde belirgin bir diyagonal balina (kordon) gösteren bir kumaş (ör. Denim, trikotin ve gabardin).

Kadife Kumaş

Genellikle örme sırt ile kadife kadife benzer, ancak biraz gerilir. Üstler ve pantolon ve ceket gibi spor giysiler için uygundur.

Kadife Kumaş

Daha uzun bir kazıkla, kadife en lüks kumaştır. Üstler, etekler ve daha dolgun pantolonlar ve ev dekorasyonu döşemeleri için uygundur.

Kadife Kumaş alanlar

Kısa, yoğun tüylü bir pamuk veya pamuk karışımı kumaş. Kadife parlaklığı ve örtüsü yok. Pantolon, ceket ve eteklerin yanı sıra perdeler ve ev dekorasyonu için mükemmeldir.

Vual Kumaş

Gevrek, hafif, düz örgü pamuk benzeri bir kumaş, görünüşte organze ve organzaya benzer. Perdeler, bluzlar ve elbiseler için uygundur.

Waffle Kumaş

Waffle kumaşı, petek örgüye sahip pamuklu bir kumaştır. Armürlü bir tezgah üzerinde yapılır (dikey çözgü ipliklerini kontrol eden ve oluk tezgahına bir alternatif olan bir tür zemin tezgahı).

Yün Krep Kumaş

Alternatif yönlerde sıkıca bükülmüş çözgü iplikleri kullanılarak az çok kırışık görünümlü hafif kamgarn kumaş. Terim genellikle, krep yüzeyi çok az olan veya hiç olmayan kadın kıyafetleri için hafif kamgarn kumaşlara uygulanır.

Dokuma Kumaş

İki takım iplikten oluşan farklı kumaş türleri dokuma kumaştır. Bir iplik seti, çözgü, kumaşın uzunluğu boyunca uzanır. Diğer iplik seti, dolgu veya atkı, çözgüye diktir. Dokuma kumaşlar, çözgü ve dolgu ipliklerinin üst üste ve altından dokunarak bir arada tutulur.

İplik

Bireysel elyaflar kümesi birlikte büküldüğünde oluşan sürekli bir tekstil elyaf ipliği. Bu uzun iplikler, örgü veya dokuma ile kumaş oluşturmak için kullanılır.

İplik-Boyalı

Bireysel elyaflar kümesi birlikte büküldüğünde oluşan sürekli bir tekstil elyaf ipliği. Bu uzun iplikler, örgü veya dokuma ile kumaş oluşturmak için kullanılır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın