Kumaş Parçası Alınır. Jakarlı Kumaş Nedir?

Kumaş Parçası Alınır. Jakarlı Kumaş Nedir?

Kumaş Parçası Alınır. Jakarlı Kumaş Nedir?

Jakarlı dokuma desenli bir kumaştır. Desen işlenmez, doğrudan kumaşa dokunur. Birçok stil ve renkte mevcut olan kullanılan kumaşın kalitesine göre değişen inceliklere sahiptir. Jakarlı başka kumaşlar da üreten özel bir dokuma tezgahında dokunur.

Jakarlı dokuma çeşididir, bu nedenle ‘jakar’ denilen kumaşların listesi çok yönlüdür: buklet, pelerin, brokar, organze, çift yüzlü jakar, çift yüzlü jakarlı pelerin, metalik jakar, yün ve ipek brokar, streç koton  kumaş parçası alınır. www.kumas.org .

Jakarlı kumaş,jakar kumaş alan,jakarlı kumaş satan,parti jakarlı kumaş,spot jakarlı kumaş,stok jakarlı kumaş,ham jakarlı kumaş,jakarlı elbise kumaşı,jakarlı parça kumaş alan,ham jakarlı kumaş,jakarlı gabardin kumaş,jakarlı örme kumal,parti örme kumaş alan
Jakarlı kumaş,jakar kumaş alan,jakarlı kumaş satan,parti jakarlı kumaş,spot jakarlı kumaş,stok jakarlı kumaş,ham jakarlı kumaş,jakarlı elbise kumaşı,jakarlı parça kumaş alan,ham jakarlı kumaş,jakarlı gabardin kumaş,jakarlı örme kumal,parti örme kumaş alan

Dokuma Jakarlı kumaş yana, onu oluşturan dokuma tarzı nedeniyle adlandırılır. Tarz, neredeyse her tezgâhın dokulu bir desen oluşturmak için metodik olarak kendine güvenen çözgü (dikey) iplikleri kaldırmasını sağlayan Jakarlı dokuma olarak bilinir. İki iplik kümesi, dikey ve yatay (atkı), birbirinden dik açılı olarak birbirleriyle geçecek şekilde yerleştirilir; bu, dokuma tezgahında yapılan tipik dokuma işlemidir.

Bu tezgah yalnızca birkaç çözgü ucunu bağımsız olarak kontrol edebiliyordu. Bu nedenle, son kumaşı oluşturmak için tüm delme işlemi birkaç kez tekrar edildi. Daha sonra daha az işlem tekrarı gerektiren daha büyük kapasiteli makineler piyasaya sürüldü.

Jakarlı kumaş, geçmişe dayanıyor . Kumaşın ismini verdiği berabere bir çocuk olarak başladı. Bu çocuklar günde 8 saat çalışarak, bir seferde 30 kilo dokuma sazını kaldırarak geçirdiler. Çok zor bir işti, ama küçük çocuklar her zaman yaptılar çünkü işi bitirmek için tezgahın üzerine tırmanabiliyorlardı. Bir çok çocuk bu pozisyonda ciddi şekilde yaralandı ve Jakarlı gibiydi, daha iyi bir yol olmalı.

Böylece, 1700’lerin sonlarında, makineler geldi ve çeşitli mesleklerdeki insanların yerini almaya başladılar. Doğal olarak, makineler desenli kumaş yaratıyorlardı. Bununla birlikte, brokar gibi kumaşlar hala bir sanatçının dokunuşuna ihtiyaç duyuyordu çünkü çok karmaşıklardı. Bir makinenin, desenin her hattına bağlı olarak örgüsünü değiştirmesi gerekirdi; bu, o noktada tüm “makine parti kumaş alan seviyesinin” ötesindeydi.

Kumaş Parçası Alınır. Jakarlı Kumaş Nedir?
Kumaş Parçası Alınır. Jakarlı Kumaş Nedir?

Fakat daha sonra, 1804’te, kumaşın çözgüsüne örülen karmaşık bir deseni çekebilecek mekanik bir tezgah icat etti. Bir makinenin büyük bir canavarıydı, ama sonunda sanatsal bir iş yapabilirdi, karmaşık bir şekilde örülmüş desenler yaratıyordu ve bu süreçte hiçbir çocuğa zarar vermemişti.

Jakarlı kumaş, ipek, pamuk veya yün gibi çeşitli elyaflardan yapılmış oldukça dokulu bir kumaştır. 1804 yılında bir çeşitli kompozisyonlarda ve ağırlıklarda bulunur. Hafif jakarlı kumaş ilkbahar ve yaz giysilerini tasarlamak için kullanılırken, ağır jakarlı kumaş parçası soğuk mevsimler için kıyafet tasarımı için kullanılır.

Brokar, şam ve goblen içeren bu kumaşta karmaşık desenler oluşturmak için Jakarlı dokuma tezgahı gibi özel bir mekanik dokuma tezgahı gerekir. Jakarlı parça kumaşın çok yönlü desenleri, yüzey üzerine basılmak yerine karmaşık bir şekilde dokunmaktadır.

Jakarlı dokuma tezgahı, özenle desenli kumaşların üretiminde devrim yarattı. Desen diyagramlarını okuyabilen ve deseni dokunurken değiştirebilecek yetenekli ustaların artık brokarları ve diğer desenleri örmesi gerekmiyordu ve Jakarlı dokuma tezgâhı, ilave bir çeteye ihtiyaç duymuyordu. Yeni tezgâhlar vasıfsız bir işçi tarafından işletiliyor ve zengin desenli kumaşların daha hızlı ve daha ucuz üretilmesi sağlanıyordu. Jakarlı dokuma tezgahları, eski dokuma tezgahı tarzının hızlı bir şekilde kullanılmayacağı şekilde kullanımı çok daha kolay ve daha ucuzdu ve Jakar’ın icat ettiği birkaç on yıl içinde, Batı’da brokarlar, şamlar ve zengin desenli sahte-Keşmir ya da zenginlikleri dahil olmak üzere dokuma kumaşların neredeyse tamamı Paisley’nin şalları, Jakarlı dokuma tezgâhlarında dokunuyordu.

Jakarlı dokuma tezgahı, 1843 yılında, bir programa göre kaldırılan 40 çerçeveye kadar bir yöntemle daha basit desenli kumaşlar yapan armürlü dokuma tezgahının icadıyla daha da devrim yarattı . Armürlü dokuma tezgâhı Jakardan bile daha ucuzdu ve daha basit desenli tüm dokumalar için takviye etti. Ancak, armürlü dokuma tezgahı desenleri, 40 ipliğe kadar uzanan tasarımlarla sınırlıdır, oysa Jakarlı dokuma tezgahı üzerinde yapılan tasarımlar neredeyse sınırsızdır. Bugün jakarlı dokumalara Jakarlı bir dokuma tezgahı ile değil, armürlü bir dokuma tezgahına takılan bir Jakarlı başlık ile ulaşılmaktadır.

Neredeyse tüm modern brokarlar bir jakar cihazı ile dokunmaktadır, bu nedenle bir tanesi bütün modern brokarların jakar olduğunu söyleyebilir, ancak jakarların hepsi brokarel değildir, çünkü jakarlı dokuma tezgahları brocatelle, şam ve goblen gibi diğer örgüler oluşturmak için kullanılır.

Bugün jakar adı genellikle makineyle elde edilebilecek tüm dokumalar için geçerlidir, ancak bazen Jakarlı bir dokuma tezgahı kullanılarak dokunan belirli bir kumaş türünü tanımlamak için kullanılır: hafif, yumuşak, kumaş örtüleri (aşağıdaki damask dokumaya bakınız). ipek, suni ipek veya sentetik lifler, bu yüzden jakarın bir kumaş olarak tanımlanması bazen ‘şam görünüşte benzer’ gibi tuhaf şeyler söyler.

Yorum Yap