Kumaş Nasıl Yapılır? Parça Kumaş Alanlar

parça kumaş kumaş parçası

Kumaş Nasıl Yapılır?

Benim ilk yolculuğumda bulduğum ilk şey (Evet, elimden geldiğince çok kelimeyi kullanacağım) farklı kumaşların farklı yollarla yapıldığı. Biliyorum ahh, doğru mu? Ama aslında çok büyük bir fark yaratıyor. Temel kaynaklardan bazılarını hızlıca karşılayalım kumaş parçası alanlar:

Pamuk

Kumaş Alanlar pamuk bitkisinden gelir. Bunu zaten biliyor olabilirsiniz. Pamuk toplanır, daha sonra tohumları çıkarmak için toplanır, daha sonra balyalara ayrılır.

İpek Kumaş

parça kumaş kumaş parçası

parça kumaş kumaş parçası

SİLK BİR DÜNDEN GELİYOR! Evet, bunu yazıya iş parçacığının nasıl yapıldığı konusunda ekledik, ama bu daha az bir şey yapmıyor. İpekböceğinin kozaları toplanır parça kumaş alan daha sonra ipek astarı tek bir iplik halinde çıkarılır, bu da kumaşa dokunmadan önce diğer ipliklerle birlikte bükülmesi gerekir. Çılgın.

Yün Kumaş

Teşekkürler koyunlar. Yünlü keçe katmanı kesilir, yıkanır ve kumaştan mamul lifli bir lif matına dönüşür (gerçek kelime. Bana inanmayın mı? Kendiniz için sıkılaşın.)

Bunlar en büyük doğal liflerdir, ancak iyi insanlık için yeterli değildiler. Kendi başımıza bir şeyler yapmamız gerektiğine karar verdik. İşte en popüler insanlar tarafından üretilen lifler (sentetik olarak da adlandırılır):

Rayon Kumaş

Bu 1800’lerde icat edilen nispeten yeni. Onu fakir adamın ipek olarak düşün. Bir makinesinde selüloz zorlayarak yapılır. Selüloz, diyorsun? Bu bir bitki şekeri. Garip kumaş parçası alanlar biliyorum diyor musun? Benim için de yenidi. Bu bir duş başlığı gibidir ve selülozu sıvı bir formdan katı bir tele dönüştürür. Bütün bu kumaş yapım süreci, beklediğimden çok daha ilginçtir parça kumaş alan hatta periler olmasa bile.

Naylon

parça kumaş kumaş parçasıBiliyorsunuz, naylonlarda olduğu gibi. Benim naylon çoraplarımda bir koşum var! ”Bahse girerim bunu bilmiyorsunuz: Naylon kömür ve petrol yan ürünleri, su ve hava ile karıştırılarak rayon  parça kumaş alan  gibi benzer bir işlemden yapılır. Birinin gelmediğini görmedim. Ama tuhaflaşıyor.

Polyester Kumaş

Sentetiklerin en güçlü ve en çok yönlü olanı tarzı… ama alkol türevleri ile yapılır. Ne?! Bizler kesinlikle alkolümüzle yaratıcıyız.

Bu yüzden, kaynak-kaynaşmamın bir özeti. Zaten çok uçup gittim ve henüz üretim sürecine bile girmeyiz. Hadi oraya gidelim! Elyaflarınızın solucanlardan gelip gelmediği veya duş başlıklarından geçtiği farketmez, kumaş durumuna ulaşmadan önce üç temel adımdan geçeceklerdir.

Kumaş Yapımı Süreci

İplik .Her lifin ipliğe dönüşü rüyasıdır, çünkü bu onların büyümesi ve kumaş haline gelme şansları demektir. Ham lif iplik tellerine nasıl dönüşür? Aynı şekilde uyluklarımı değiştirmeye çalışıyorum: titiz bir sınıfı. Elyafı teknik olarak elle döndürülebilir kumaş parçası alanlar ama bunun için zamanın olmadığını kimse bilemez. Çoğu eğirme, benim gibi bir çocukken tekrar izlediyseniz, bir çarkında gerçekleşir. Modern olanlar biraz daha az küçük ve ebedi uyku indüklemeye bakarlar.

Birlikte katılmak. Dişler… birleşin! “Kumaşı oluşturmak için ipliklerin birleştirilmesi”, aslında “dokuma” olarak adlandırılır, ki bu da rahatlıkla söylenebilir. Burada iki iplik seti, çözgü ve atkı, dokuma tezgahı üzerinde dokunmuş ya da ilmik haline getirilmiş … ve bildiğimiz şekilde kumaş ve sevgiyi şekillendirmeye başlıyor. (Bu yazıdaki ve denim hakkında harika bir atkı ve çözgü diyagramına bakınız.)

İşleme. Dokuma ipliklerindeki dokuma iplikler kumaşa çok benzese de, bazı garip renk değişimleri ve kirlilikler, tohum parçacıkları ve diğer çöpleri de vardır. Taze, temiz, gevrek bir beyaz tabaka elde etmek için biraz temizlik gerekir. Çoğu kumaş alan çoğu lifte doğal olarak bulunan yağları ve balmumu çıkarmak için kimyasallarla da işlem görür. Erkek kumaş! Çok şey yaşadınız!

Yorum Yap

  • error: Content is protected !!