Kumaş Nasıl Ölçülür ve Kesilir. Parti Kumaş Alanlar.

koltuk kaç metre kumaş gider,4 sandalyeye kaç metre kumaş gider,elbiseye kaç metre kumaş gider,1 top kumaş kaç metre eder,kırlent için kaç metre kumaş,döşemelik kumaş eni kaç cm,çift en kumaş kaç metredir,metrelik kumaş fiyatları,kadife kumaş nasıl kesilir,kumaş enine mi boyuna mı kesilir,kloş etek nasıl kesilir,yarım kloş etek nasıl kesilir,oval kumaş nasıl kesilir,balık etek nasıl kesilir,kumaşın eni boyu nasıl anlaşılır,daire kloş etek nasıl kesilir

Kumaş Nasıl Ölçülür ve Kesilir. Parti Kumaş Alanlar.

Hiç bir dikiş projesinde çalıştınız ve bu işlerin yarısı kadar keşfedilmediniz mi? Desen parçalarınız sıraya girmez, dikiş ödenekleriniz eşit değildir ve hiçbiri istediğiniz gibi gözükmez. Dikiş becerilerinizi suçlamaya başlamadan önce, bir adım geri atın. Hata, dikiş makinenizde oturuma başlamadan önce, önce projenizi ölçüp keserken yapılmış olabilir.

Kesme, muhtemelen dikişin en zor yönlerinden biridir. Aslında, üst düzey giysi üretiminde çalışan çokça saygı gören (ve iyi ücretli) çalışanlardan bazıları kesicilerdir. Ölçüleri desen parçalarına çevirmek ve bir kumaşın en iyi özelliklerinden faydalanmak için, maksimum verim ile yerleştirildiklerinden emin olmak, ister bir önyargı kesilmiş, isterse karmaşık bir baskıyı zahmetsizce eşleştirerek yapıyorlar.

kadife kumaş nasıl kesilir,kumaş enine mi boyuna mı kesilir,kumaş nasıl düzgün kesilir,pratik dikiş modelleri,kadife kumaş nasıl dikilir,çiçekli elbise dikimi,kumaşın eni boyu nasıl anlaşılır,elbise kesimi nasıl yapılır,parça kumaş alan kişi,parça kumaş alan kişiler,kumaş parçası alan kişi,kumaş parçası alan kişiler
kadife kumaş nasıl kesilir,kumaş enine mi boyuna mı kesilir,kumaş nasıl düzgün kesilir,pratik dikiş modelleri,kadife kumaş nasıl dikilir,çiçekli elbise dikimi,kumaşın eni boyu nasıl anlaşılır,elbise kesimi nasıl yapılır,parça kumaş alan kişi,parça kumaş alan kişiler,kumaş parçası alan kişi,kumaş parçası alan kişiler

Tabii ki, Parisli bir moda kumaş evinde yıllarca, ölçme ve kesme becerilerinizi geliştirmek için çıraklık yapmaya ihtiyacınız yoktur. Bir sonraki projenizin kusursuz bir şekilde ortaya çıktığından emin olmak için bu ipuçlarına göz atın.

Ölçmelerinizi bilin

İki kere ölçün, bir kere kesip, eski deyiş gider, ve oğlum, bunu kastediyorlar! Her proje için dikkatli ölçümler almak önemli olsa da, özellikle giysi yapımı için doğru ölçümleri almak çok önemlidir (ve özellikle zor). Bunlar, ne kadar kumaş satın aldığınıza ihtiyacınız olan boyut düzeninden gelen her şeyi etkileyecektir.

İhtiyacınız olan hassas ölçümler, ne tür kıyafetler yaptığınıza bağlı olacaktır. Pantolonun göğüs ölçümüne ihtiyacı yoktur ve gömlek yapmak için bilmenize gerek yoktur, ancak bir projeye başladığınızda (ayakkabıyla birlikte ve ayakkabısız) ve bel gibi her şeyde iyi olan bazı temel özellikler vardır. , kalça ve omuz ölçümleri. Bunlar size tasarım seçimlerinde yardımcı olabilecek bir kişinin genel oranları hakkında bir fikir verir.

Ölçü almak söz konusu olduğunda, bu iki kişilik bir iş, yani kendiniz ölçüyorsanız, bir arkadaşınızın yardımını yapın. Esnek ancak gergin olmayan bir ölçüm bandı gerekir. Henüz yapmadıysan bir terzinin ya da (gerçekten büyük projeler için) bir sarmalın yap. Bunlar, dikiş için özel olarak tasarlandıkları diğer şerit ölçümlerinden daha kolaydır. Bir tutamda, grogren kurdele veya başka bir kordon kullanabilirsiniz. Sadece hiç esnetmediğinden emin olun, aksi takdirde ölçümlerinizin yanlış olması muhtemeldir.  Ölçümlerinizin nereye ve nasıl yapılacağına dair tam bir how-to için bu  eğiticiye göz atın.

Biraz ekstra ekle

Artık kesin ölçümlerinizi aldığınıza göre, biraz fazladan ekleme zamanı. Doğru olduklarından emin olmak için zaman ayırdıktan sonra ölçümlerinizi değiştirmeye çalışmak mantıklı görünebilir, ancak bu durumda çok iyi bir neden vardır. Aslında birkaç tane var:

Kolaylaştırmak: Kolaylık, bir giysi içindeki ekstra boşluğu ifade eder. Ölçümleri tam olarak takip ettiyseniz, giysinin tüm gün giyilmesine izin vermek için cildin sıkı ve neredeyse imkansız olması gerekir. Deseninize iki farklı nedenden dolayı kolayca eklemek istersiniz. İlk olarak, bir giysi içinde rahatça hareket edebilmeniz için yeterli alan eklemek istiyorsunuz. Takma kolaylığı olarak bilinen budur. Buna karşılık, stil kolaylığı, bir giysinin görünümünü değiştirmek için eklenen herhangi bir ekstradır – örneğin, orijinal olarak çağıran desenden daha dolgun bir manşonu beğenirsiniz. İhtiyaç duyduğunuz kolaylık miktarı kullandığınız kumaş türüne ve giysinizin şekline bağlıdır. Gevşek, akıcı bir tasarım, örneğin, herhangi bir ilave kolaylığı gerektirmeyebilir. Deseninize de dikkat edin; Çoğu ticari desen zaten kolay giymek için inşa edilmiş, ancak bazıları tarihsel desenler de dahil olmak üzere,

Dikiş Ödenekleri:  Bir kez daha, ölçümlerinizin bitmiş projenize doğru bir şekilde tercüme edilmesini sağlamak için bu çok önemli bir faktördür. Ticari modellere çok dikkat edin, gerektiğinde uygun dikiş ödeneğini ekleyin ve yaptığınız tüm ayarlamaları işaretleyin. ⅝ ”dikiş ödeneklerini for” için tasarlanan bir desenle kullanmak büyük bir değişiklik gibi görünmeyebilir, ancak eğer uyum uygunsa, rahat bir giysi ile bağlananı arasındaki fark anlamına gelebilir. Kendi desenlerinizi tasarlıyorsanız, her dikişte uygun ödeneği eklediğinizden emin olmanız daha da önemlidir.

Kumaşını anla

koltuk kaç metre kumaş gider,4 sandalyeye kaç metre kumaş gider,elbiseye kaç metre kumaş gider,1 top kumaş kaç metre eder,kırlent için kaç metre kumaş,döşemelik kumaş eni kaç cm,çift en kumaş kaç metredir,metrelik kumaş fiyatları,kadife kumaş nasıl kesilir,kumaş enine mi boyuna mı kesilir,kloş etek nasıl kesilir,yarım kloş etek nasıl kesilir,oval kumaş nasıl kesilir,balık etek nasıl kesilir,kumaşın eni boyu nasıl anlaşılır,daire kloş etek nasıl kesilirÖlçümleriniz ve deseninizle yakından ilişkili bir başka faktör de elbette kumaşınız. Belirli bir proje için malzeme seçerken dikkat edilmesi gereken bazı temel noktalar vardır. Kumaşınızın genişliğini deseninizin gereksinimlerine göre kontrol ettiğinizden emin olun. Bu kumaşın daha uzun kesilip kesilebileceğini sorarken, daha dar veya daha geniş kesilemez (en azından kumaş atölyesi kesme tezgahında değil!). Ayrıca ihtiyaç duyacağınız kumaş miktarını değiştireceğinden, “ kestirmeden ” düzenini kullanıp kullanmayacağınızı da anladığınızdan emin olun.

Çoğu model, aynı zamanda, söz konusu tasarımla iyi çalışan malzeme türleri için önerilerle birlikte gelir. Listelenen kesin türleri kullanmak kesinlikle gerekli olmamasına rağmen, neden önerildiklerini anlamak önemlidir. Üç temel malzeme türü vardır:

Dokunmamış  Bu kategori, bir tekstil oluşturmak için dokuma veya örme elyafı olmadan üretilen tüm malzemeleri vinil, deri ve keçe gibi malzemeler içerir. Bunlar genellikle çok az esnektir, bu yüzden onlardan giysiler yapmayı planlıyorsanız, onları rahat ettirmek için bolca rahatlıkla giydiğinizden emin olun.

Kumaş Alıcısı.

Dokuma Kumaş Çalıştığımız kumaşların çoğu düzenli olarak dokunur, yani desenlerde birbirine kenetlenmiş iplerden yapılır. İplik tipi ve iç içe geçme paterni, bitmiş kumaşın özelliklerini etkiler, bu nedenle, hafif, esnek ipek organze ve sağlam, dimi-dokumalı denim, her ne kadar farklı olsalar da, dokunmuş kumaşlar olarak düşünülür. Dokuma kumaşlar, tipik olarak, örgünün tipine ve yakınlığına bağlı olarak, ” tahıl ile ” bir miktar gerilme gösterirler, fakat bunların birincil esnekliği önyargıdan (45 derecelik bir açıda örgüdeki ipliklerin yönüne kadar) kesilir. Bazı dokuma kumaşlar elastik liflerle yapılır ve ilk bakışta beklenenden daha fazla gerilebilir. Her zaman, kumaşınızın ne kadar ve hangi yönde gerildiğini test edin.

  Örme kumaşlar, birbiri üzerinden ipliklerin çevrilmesiyle yapılır. Bu, rahat polar tişörtüden klas jarse kokteyl elbiselerine kadar her türlü kıyafet için mükemmel olan oldukça esnek ve genellikle oldukça esnek bir malzeme sağlar. Örme kumaşlar, ilmeklerin çalıştığı yöne bağlı olarak kendilerine özgü bir tane de vardır ve bu yüzden çoğu, diğerlerinden daha çok, bazı yönlerde daha fazla gerilecektir. Bir kez daha, bitmiş giysilerinizde ne beklediğinizi bildiğinizden emin olmak için üzerinde çalıştığınız belirli bir kumaşın gerginliğini test ettiğinizden emin olun.

Her bir kumaşın farklı özelliklerini hesaba katacak şekilde deseninizi ayarlamak için zaman ayırmadığınız sürece, bir malzeme türünü başka bir ürünle değiştirmediğinizden emin olun.

Ön yıkayın ve basın

Mükemmel kesim desenlerini sağlamak için son adım, kumaşınızı hazırlamaktır. Çoğu proje için, bu, herhangi bir boyutlandırmayı gidermek için kumaşı önceden yıkamak ve kurutmak ve liflerin son şekli ve boyutuna yerleşmesine yardımcı olmak anlamına gelir. Her zaman kumaşınızın bakım talimatlarına uyun. Bunlar tipik olarak kumaş alan üzerinde listelenir; değilse, materyaliniz için bakım talimatları için interneti kontrol edin. Bu web sitesi bunun için harika bir kaynak. Tüm kumaşların evde yıkanmaması gerektiğini unutmayın. Bazıları yerine kuru temizleme yapılmalıdır, bu nedenle bu bakım talimatlarına dikkat ediniz! Bu da basmak için geçerli. Kesmeden önce bastırmak, keten gibi kumaşlar için mutlak bir zorunluluk olsa da, kesinlikle gerekli olmadıkça kadife gibi bazı kumaşlara baskı yapmamanız gerekir.

Kumaş Özenle Kesiniz.

Ölçümleriniz belirlendi, kumaşınız hazırlandı ve kesmeye hazırsınız. Geniş ve düz bir kesim alanıyla başlayın. Bir kesim masası idealdir, çünkü kumaşınızın düzgün bir şekilde hizalandığından emin olmanıza yardımcı olacak bir ızgara ile işaretlenirler. Kumaşınızı ve desen parçalarınızı desen talimatlarına göre düzenleyin. Mümkün olduğunda, özellikle tek bir tabakayı kesin, özellikle bu özellikle kalın veya çok hassas malzemelerle kaymayı önlemeye yardımcı olur. Zaman ayırın ve çentikler, gren hatları ve ilikler de dahil olmak üzere, kumaşınıza ihtiyaç duyacağınız tüm işaretleri aktardığınızdan emin olun. İşleri hızlandırmak mı gerekiyor? Bir döner kesici ve kesme matı için tercih yapın. Deseni yerinde tutmak için iğneleri kullanmak yerine, desen ağırlıklarını kullanın. Bu düzenleme, kumaş ve deseninizi hızlı bir şekilde hazırlamanıza ve ihtiyacınız olan şeyleri kesmenize olanak tanır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın