Kumaş Çeşitleri Kumaş Türü Parti Kumaş Alan

Damask Kumaş,Saten kumaş,lamine kumaş,kot kumaş,dokuma kumaş,raşel kumaş,rayon kumaş,kapitone kumaş,poplin kumaş,Oxford Kumaş,Organze kumaş,ipek organze,jakarlı kumaş,şemsiye kumaşı, Georgette Kumaş,müslin kumaş,keçe kumaş, Gazlı bez,gabardin,kadife,kadife kumaş şönil kumaş,şönil,batiska kumaş,batiska,laminasyon kumaş

Tekstil Kumaş Türleri farklı kumaş tipleri ve modelleri

Genel olarak, kumaşların oluşturulması için belirli sayıda iplik kullanılır. Ayrıca, dokuma, örme ve keçe gibi kumaşların üretilmesi için bir takım teknikler kullanılmaktadır. Kumaş tipi liflere, kumaş formasyon tekniklerine, bunları üretmek için kullanılan makinelere ve son işlem tekniklerine göre değişir. Kumaşlar son kullanıma göre farklı şekilde de yapılabilir.

Genel olarak,  kumaşlar % 100 Kaşmir Elyafından yapılmış kumaşlar gibi Kaşmir Kumaş olarak adlandırılır.

Bununla birlikte, belirli kumaşlar% 100 belirli bir lif kullanmasına rağmen veya farklı liflerin bir karışımını kullanmasına rağmen, aksi belirtilmedikçe ve dokuma desenlerine, dokusuna ve Organza kumaşları gibi işlemlere vb. Fakat alternatif liflerle kullanmaya başladıkları halde Organza Kumaş olarak adlandırılmaya devam ettiler.

Batiska Kumaş Pakista Kumaş

Dokuma kumaş. Patiska Kumaş, pamuk, yün, keten, polyester veya bir karışımdan yapılan hafif opak kumaşların en yumuşaklarından biridir. Kumaş, genellikle vaftiz önlükleri, gecelikler ve gelinlikler için alt çizgi için kullanılan yumuşak bir yüz ve hafif bir gevreklik ile yapılır.

Kuş Gözü Örgü Kumaşı kuş bakışı örülmüş

Örme kumaş

Kuş gözü, örgü dikişleri ile birlikte dikişlerinin bir arada bulunduğu çift örgü bir kumaştır. Tüy dikişi, bir kuşun gözüne benzeyen kumaş yüzeyinde ilginç göz kapağı veya delik etkisi kumaş, genellikle çok renkli ipliklerden yapılmış ve şifreleme etkisi yaratır. Kumaş parçası delikli tasarıma sahip olabilir. Özellikle bayan giyiminde popüler bir giyim kumaşı

Şönil Kumaş

Dokuma kumaş

Şönil Kumaş. Şönil genellikle döşeme, perde ve minderler için kullanılan ağır, kaba dokunmuş bir kumaştır.

Kadife Kumaş

Kadife kumaş. Kadife, bir tek çözgü ve iki dolgu ile büyük tekstil liflerinden yapılır. Dokunduktan sonra, kumaşın arkası yapıştırıcı ile kaplanır; Kazık ipliği yüzgeçleri daha sonra merkezlerinde kesilir. Yapıştırıcı, kesim sırasında dolumun malların dışarı çıkmasını önler. Yapıştırıcı yüzden çıkarılır, daha sonra kadife benzeri yivli bir son katın üretilmesi için bir dizi fırçalama, cilalama ve ayrıma maruz bırakılır.

Şifon kumaş

Dokuma kumaş

Şifon, temel olarak, farklı Kum Z-büküm krep ipliklerinin yumuşak bir örtüsüyle, hafif düz dokunmuş şeffaf bir kumaşı ifade eder. Krep ipliklerinde bulunan büküm dokumadan sonra kumaşı her iki yönde hafifçe büzerek, biraz gergin ve hafif pürüzlü bir his verir. Bu kumaşlar ışığa tutulduğunda, sıkı bir şekilde örülmüş ağa çok benzer.

Şifon kumaş, ipek, sentetik, polyester, suni ipek, pamuk vb. Gibi farklı lifler kullanılarak üretilebilir, ancak genellikle naylon veya ipek gibi liflerle ilişkilidir. Şifon parça kumaş istenilen renk tonunun aksine kolayca boyanabilir ve gelinlikler için kullanılır ve ayrıca gece elbiseleri, gelinlik modelleri ve eşarplarda da görülür.

Krep Kumaş

Dokuma Kumaş

İpek krep kumaş,likralı krep,baskılı krep kumaş,krep kumaş çeşitleri,krep kumaş nasıl yıkanır,krep nasıl ütülenir,Takım elbise, ceket, mont,Şal, pareo, yaz etekler, İpek, yün, viskon, Eşarplar, şallar, çeşitli kıyafetler,İpek, suni ipek, yün, yün karışımı, krep georgette,

Krep Kumaş

Krep kumaşlar belirgin örgü etkileri olmaksızın, kırışık veya çakıllı bir yüzeye sahiptir. Çok yüksek bükümlü ipliklerden yapılmış, tek yönde veya çözgü ve atkıdan oluşan, çakıl etkisi veren, düz dokuma bir kumaştır. Hafif ila orta ağırlık aralığında imal edilebilir. Kumaş ipek benzeri bir dokuya sahiptir ve iyi örtülüdür. Elbiseler, bluzlar, astarlar, eşarplar ve ev mobilyası yapmak için kullanılır.

Damask Kumaş

Dokuma kumaş

Damask Kumaş. Damask genellikle döşeme, perde ve minderler için kullanılan ağır, kaba dokuma bir kumaştır. Kumaş genellikle çiçek desenleri veya tersinir rakamlar kullanır.

Kot kumaşı

Denim Kumaş

8 Ons Kot 9 Ons Kot Kumaş 11 Ons Denim Kumaş

8 Ons Kot 9 Ons Kot Kumaş 11 Ons Denim Kumaş

Genellikle kot pantolon yapımında kullanılan denim kumaşlar sağlam bir pamuklu dimidür. Denim kumaşta, atkı, kumaşın arkasında tanımlanabilen ortak diyagonal yiv oluşturan, iki ya da daha fazla iki çözgü elyafının altından geçer.

Çapraz oluk, denim kumaşın varlığını pamuktan ayırır. Kot kumaşı, farklı bir açık pamuklu dokumaya işaret eden kotlar olmak üzere genellikle mavi kot oluşturmak için indigo boya ile renklendirilmiştir. Denim kumaş, tüm dünya ekonomilerinde büyük ölçekte kullanılmaktadır. Canlı dokusu ve aşırı rahatlık sağlama yeteneği onu her yönüyle zorlu moda varlıklarından biri yapar. Keyifli bir alışveriş deneyimi ile, insanlar denim kumaşın yeni yenilikçi tasarımlarını satın almaya doğru ilerliyorlar.

Keçe Kumaş

Özel Kumaş

Keçe kumaş. Yün gibi doğal elyaflar, bir kumaş tabakasının Keçe Kumaşlar olarak adlandırılması için ısı ve basınç ile birlikte sıkıştırılır ve yoğunlaştırılır. Keçe kumaşlar dokunmamış kumaşlardı.

Fiberglas Kumaş

Cam elyaf ile Kumaş

Özel Kumaş

Fiberglas, genellikle son derece ince cam elyaflardan oluşan ve genellikle kumaş, iplik, izolatör ve yapısal nesneler gibi farklı ürünlerin üretiminde kullanılan bir malzemedir.

Flanel Kumaş

Flanel Kumaş

Flanel Kumaş

Flanel, yumuşaklığı ve rahatlığı nedeniyle popüler olan düz veya dimi dokuma kumaşlardır. Yumuşaklık, “çift fırçalama” adı verilen değirmenler tarafından kullanılan bir teknikten gelir. Kumaş yüzeyinden biri veya her ikisi üzerinde yumuşak lifler ile fırçalanmış kumaş olarak sınıflandırılabilir.

Başlangıçta, pazen yünden yapıldı, ama şimdi pamuk, yün veya başka bir sentetik elyaftan yapıldı. Flanel kumaşlar, takım elbise, gömlek, ceket, yatak örtüsü ve pijama için idealdir.

Düz veya Jarse Örme Kumaşı

Örme kumaş

Düz veya Jarse Örme kumaşlar, ön kısımda görünür düz dikey çizgilere ve kumaşın arka tarafındaki baskın yatay kirişlere sahiptir. Düz veya jarse örme dikişi sıklıkla kullanılır, hızlı, ucuzdur ve fantezi desenli kumaşlar üretmek için değiştirilebilir. Düzenli yassı örgülerin önemli bir dezavantajı, eğer bir iplik kopmuşsa “çalıştırmak” eğilimidir. Düz veya jersey dikişi, terry, kadife ve pelüş kumaşlar yapmak için farklı uzunluklarda farklı iplikler veya çift ilmekli ilmekler kullanılarak değiştirilebilir. Bu dikiş naylon çorap, erkek iç giyim ve tişört yapımında da kullanılır.

Polar Örme Kumaş

Örme kumaş

Parça Polar AlanPolar, bir tür atkı ekleme formasıdır. Atkı geçirme kumaşları, her bir kurs için ek bir ipliğin eklendiği atkılı örgü kumaşlardır. Bu ek iplikler örülmez, daha ziyade kumaşın her tabakasında ilmekler tarafından tutulurlar. Yerleştirilen iplik, streç iplik gibi dekoratif veya fonksiyonel olabilir. Denge, kapak ve rahatlık sağlar. Yerleştirme ipliği genellikle temel iplikten daha iridir. Yerleştirme ipliği oluşturan yığınlar kesildiğinde ve uyuklandığında, buna Fleece denir. Bunlar genellikle Pamuk, /Polyester, Yün ve Akrilik‘den yapılır. Son Kullanımlar arasında ceketler, elbiseler, spor kıyafetleri ve kazaklar bulunur.

Fular Kumaş

Dokuma kumaş

Fular Kumaşlar, ipek veya ipek karışımlı kumaşlardan yapılmış özgün yumuşak kaplamalı hafif dimi dokuma düz kumaşlardır. Kumaş genellikle çeşitli renklerde küçük bir baskılı tasarım ile karakterize edilir.

Gabardin Kumaş

Dokuma kumaş

Gabardin,polyester gabardin,polyester alan,şadonlu gabardin,parça polyester gabardin,polyester kumaş,polyester likralı gabardin,ham gabardin,parça gabardin kumaş,gabardin parçası,polyester kumaş alanlar,polyester gabardin alan, pamuk polyester kumaş özellikleri,polyester pamuk karışımı kumaş özellikleri,gabardin kumaş fiyatları,pamuk polyester gabardin,65 pamuk 35 polyester kumaş,gabardin kumaş esner mi,gabardin kumaş kırışır mı,pamuk polyester kumaş fiyatlarıGabardin dimi dokuma kamgarn veya pamuklu kumaştan üretilmiştir. Kumaş, çözgü ipliklerinde daha yüksek bir bükülmenin, ince, belirgin bir dimi çizgisi ile sonuçlanan atkı ipliklerine kıyasla tutulmasıyla üretilir. Kumaş, şeritler, çekler, ekose veya düz renk gibi çeşitli yüzey tasarımlarında mevcuttur. Kumaş dayanıklı olduğu için gabardin, pantolon yapımında, büzüştürmede ve uygun şekilde kullanılır.

Gazlı bez kumaş

Dokuma kumaş

Gazlı bez, iplikler arasında normal kumaştan daha fazla boşluk bırakılmış düz örgü kumaşlardır. Gazlı bez, genellikle pamuktan, rayondan veya yumuşak dokulu eğrilmiş ipliklerden oluşan harmanlardan yapılır.

Dayanıklı uygulamalar için uygun olmasa da, giyim eşyası, perde gibi ev mobilyalarında kullanılır ve bandajlar için tıbbi kullanımda popülerdir.

Georgette Kumaşı

Dokuma kumaş

Georgette sık sık mat ve krepe bir yüzeyle gelen, şeffaf ve güçlü ipek veya ipek benzeri bir giysi kumaşıdır. Basit bir ifadeyle, son derece rahatlık sağlayan şeffaf bir kumaştır. Bu kumaş genellikle ipek veya polyesterden yapılır. Şifon ile karşılaştırıldığında, opak ve biraz ağırdır.

En az pahalı ve çok pratik kumaş söz konusuysa. Zarifliği ve benzersizliği nedeniyle, bir georgette kumaş moda endüstrisinde zorlu bir ürünü kanıtlamaktadır.

Şemsiye kumaş

Dokuma kumaş

Şemsiye kumaş. Pötikareli pamuk veya pamuk karışımlarından yapılan orta ağırlıklı düz dokuma bir kumaştır çizgili” anlamına gelir ve kumaşlar isminden de anlaşılacağı gibi çekler ile yapılır.

İnterlok Dikiş Örme Kumaşı

Örme kumaş

İnterlok dikiş Knitleri, rib dikiş örgülerinin varyasyonlarıdır. Kilitlerin ön ve arka tarafı aynıdır. Bu kumaşlar genellikle daha ince ipliklerle kullanılmadıkça normal kaburga örgü kumaşlarından daha ağır ve kalındır. Dikişlerin birbirine kenetlenmesi, kenarlarda kıvrılmayan veya kıvrılmayan giysi kumaşlarının çalışmasını önler ve üretir.

Örgü Kumaş

Jakarlı-Örme

Örme kumaş

Jakarlı Formalar, Jakarlı mekanizma kullanılarak Dairesel Örgü makinelerinden yapılan tek jarse kumaşlardır. Desenli kumaş yapımında en basit yöntemdir. Aşağıdakilerden herhangi birine sahip olabilecek ilginç desenlerle üretilir:

Dikiş kombinasyonları, veya İplik tiplerinin renk dokuları vb.

Jakarlı kumaşlar, aynı derste farklı ipliklerden yapılmış farklı renkli ilmeklere sahiptir. Şamandıralar tek jersey jakarların doğal bir özelliği. Kazak endüstrisinde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Lamine Kumaş

Özel Kumaş

Bazen giysilerin, çantaların, yatakların tozdan ve diğer dış parçacıklardan korunmaları gerekir. Bu, her türlü giysi, çarşaf, örtü, çanta ve daha birçok alanda laminat haline getirmek için lamine kumaştan geçirilebilir. Lamine kumaş, kaliteyi ve sırları engelleyen her türlü dış parçacığı korur.

Laminasyon, malzemeyi tüm kenarlardaki koruyucu filmle kaplamak suretiyle yapılır. Bu, suyun geçmesine izin vermeyerek malzemeyi tamamen güvenli hale getirir. Bununla birlikte, nemin kumaşların uzun ömürlü olmasına izin verdiği için tamamen hava geçirmez değildir.

Lamine kumaş, dayanıklılığı arttırır ve kaliteyi korur. Son gelişmelerde, lamine kumaş tasarımları ve şekilleri modern araç ve tekniklerin gereksiz yardımı ile dönüştürülmüştür. Ayrıca, insanlar bu yüzden laminat kumaşlarda büyük bir gayret göstermiştir.

Muslin Kumaşı

Dokuma kumaş

Muslin düz örgü hafif bir açık bezdir. Gri veya ağartılmış ve boyalı olarak kullanılabilir. Ev tekstili ve elbise malzemesi olarak kullanılır. İsim, kumaşın ilk yapıldığı Musul kentinden alınmıştır.

Yazlık elbiseler ve faydalı kullanım için kullanılan çok hafif ve açık bir örgü (düz) örgü kumaştır. İlk başta, kumaş her zaman düz değildi, aynı zamanda içine dokunmuş ipek ve altın ipliği de olabilirdi. Daha büyük incelikli ipliklerin iplik bükme yeteneği ipekden daha kolay kullanıldı. Bu muslinde motif, sanki işlenmiş gibi kumaşın içine ve dışına doğru örülür.

Organze kumaş ipek organze

Dokuma kumaş

Organze temel olarak, ince, düz bir dokumaya ve sürekli ipek iplikleri filamentinden yapılmış şeffaf bir kumaşa değinmektedir. Günümüzde pek çok Organzas, naylon ve polyester gibi sentetik filament liflerle dokunmaktadır, ancak şık organların çoğu ipek dokumaktadır. Organze kumaştan yapılan en popüler ürün çantalar. Organze kumaş çantaların çeşitli tasarımları ve şekilleri insanları onlara doğru çekiyor. Sofistike ve benzersizliğe hoş bir dokunuş katmak Organze kumaş milyonlarca seçeneğidir.

Oxford Kumaşı

Dokuma kumaş

Oxford Gömlek Kumaş

Oxford Gömlek Kumaşı

Oxford kumaşlar, kaburga örgüleri, sepet örgüler ve yumuşak ince iplikten yarım sepet örgüler gibi gevşek şekilde yapılandırılmış örgülerle yapılır. Sepet örgüsü gevşek bir şekilde yapılandırılmış bir örgü olduğundan, kumaş gözeneklidir. İnce ve yakından paketlenmiş çözgü ve iri atkı kumaşı parlaklaştırır. En popüler gömlek kumaşlarından biridir.

Poplin Kumaşı

Poplin kumaşları düz olarak yatay olarak yivli kumaşlar dokunmaktadır. Polyester, Pamuk ve onun karışımlarından ve kaburgalardan yapılan poplin kumaşları, kalın atkı iplikleri kullanıldığında ağır ve belirgindir. Poplin kumaşları ceket, yağmurluk, gömlek vb.

Kapitone Kumaş

Dokuma kumaş

Kapitone, her iki tarafı da, frontal ve sırt için kumaş kaplama sanatıdır. Kenarlardan oluşan kumaşların genellikle kapitone kumaş olduğu söylenir. Kapitone kumaşlar genellikle torbalar, giysiler ve minder gibi ürünler için yapılır. Kapitone kumaşlar, pamuk, polyesterler, ipek ve yün dahil olmak üzere birçok malzemeyi harmanlayabilir.

Kapitone kumaşlar, çağlardan beri günlük kullanımda olmuştur. Zamanla, kapitone kumaş, kompozisyonunda ve tasarımlarında da yenilendi ve modernleştirildi. Kapitone kumaş da sayısız renk ve şekillerde mevcuttur. Özellikle, kapitone kumaşın çeşitliliği ceketlerde ve şiltelerde görülebilir.

Raşel Örme Kumaş

Raşel-örme

Raşel örgüler farklı ağırlık ve tiplerde bükülmüş veya filament ipliklerden üretilmektedir. Raşel örgülerinin çoğu, karmaşık tasarımları, tığ işi veya dantel açık alan görünümü ve neredeyse üç boyutlu yüzey efekti tasarımı ile tanımlanabilir.

Saten kumaş

Dokuma kumaş

Saten kumaştan ne yapılır,Saten kumaştan yapılmış nedir,Farklı saten kumaş türleri nelerdir,Saten özellikleri nelerdir,Saten nasıl kesilir,Saten dikişi için kullanılan iğne ve iplik,Saten nasıl dikilir,saten nasıl ütülenir,saten nasıl yıkamalı,Saten kumaştan ne yapılır,Saten kumaştan yapılmış nedir,Farklı saten kumaş türleri nelerdir,Saten özellikleri nelerdir,Saten nasıl kesilir,Saten dikişi için kullanılan iğne ve iplik,Saten nasıl dikilir,saten nasıl ütülenir,saten nasıl yıkamalı,Saten / Saten kumaşın da en zarif kumaş olduğu söylenir. Arkasındaki sebep şaşılacak bakışları ve pürüzsüz yüzeyi. Saten kumaş, bluz, külot, önlük ve diğer birçok giysi gibi çeşitli kıyafetlerde kullanılır. Saten kumaş, çarşaf, perde ve dekoratif amaçlı kullanılır. Saten kumaşın parlaklığı gerçekten malzemeyi yüksek sınıf yapar. Üstüne siyah, kırmızı, yeşil, mor, mavi, vb. Gibi çok çeşitli renk seçeneklerinde saten kumaş verilir.

Saten kumaş genellikle ipek veya rayondan oluşur ve bu yüzden çok pürüzsüzdür. Ayrıca, saten çok hafif ve hassastır ve büyük bir dikkat ve özenle üretilmiştir. Saten kumaşlar, saten kumaşın her bir bükümünün iyi örülmüş olması gerektiği için ince bir imalat ve işleme birimi kurulmasına ihtiyaç duyar.

Tekstil kumaşları listesi | kumaş isimleri | kumaş desenleri | kumaş çeşitleri | kumaş malzemesi | kumaş türü | kumaş desenleri

Yorum Yap

  • error: Content is protected !!