Kumaş Alan Nedir?

kumaş alan nedir kumaş alanlar nedir parti kumaş alan nedir stok kumaş alan nedir

Kumaş Alan Nedir?

Tam bu soru ileri gelen tekstil üretim,konfeksiyon,fason üretim Türkiye genelinde özelikle 1980 yıllarında çok güzel çağın en iyi dönemlerinde ve iyi dönemini yaşıyordu ve halen yaşamaya devam ediyor.

Bizde tekstil için ne nasıl yaparız? Düşündük hesap ettik ileri gelen tekstil mühendisleri ile istişare ettim sonunda çok sağlıklı karar verdiğine sonsuz inancım var ve tekstil firmalarının üretim yapması için öncelikle kumaş çalışması yapmak zorunda yapılan geniş araştırma geliştirme sonuncunda imalatını yapacağı kumaşın hesabı ortaya çıkıyor.

Bugün imalatını yapılacak ürün kaç metre kumaş’tan çıkar kaç metre kumaş gider hesabı ortaya çıktığında kumaş satın almak için sipariş vermek için Türkiye’nin en iyi kumaş satıcıları için görüşmeler yapılır kaç metre kumaş gider gerektiğinin birkaç örneği vermek gerekirse aşağıda bakınır.

parça tül kumaş,parça şifon kumaş,parça kaşe kumaş,parça kaşmir kumaş,parça viskon kumaş,parça gömleklik kumaş,kumaş parçası,parça kumaş,parça kumaş satanlar,kumaş parçası satanlar,parça kumaş satışı,parça kumaş satan yerler,jarse parçası satanlar,parça penye kumaş,penye parçası,polar parçası,parça polar kumaş,kadife parçası satanlar,parça kadife kumaş,pullu kumaş,

Gerekli kumaş miktarını doğru bir şekilde hesaplamak için öncelikle dikmeyi planladığınız malzemenin genişliğini bilmeniz gerekir. En yaygın genişlik 145-150 cm’dir, ancak doğal ipek veya şifon, bazı basma ve pazen türleri ile doğal dantel 80 ila 120 cm arasında çok daha dar olabilir, örneğin 150 cm’den fazla genişliğe sahip kumaşlar da vardır, örneğin dikiş için tasarlanmıştır. Ayrıca 220 cm genişliğinde pamuklu veya kalın patiska yatak çarşafları da üretilmektedir.

Her giysi türü için kumaş hesaplanırken beden belirleyici olacaktır. Şimdi ana giysi türlerine daha yakından bakalım ve bunları dikmek için gereken kumaş miktarını nasıl hesaplayacağımızı öğrenelim. Lütfen her giysi türü için kumaş hesaplanırken bedenin belirleyici olacağını unutmayın.

Etek İçin Ne Kadar Kumaş Gerekir?

Düz bir etek dikerken, kalça çevresi boyutu ana olanı olacaktır. Ek olarak, istediğiniz uzunluğu seçmeniz gerekir.

Kalçaların çevresi kumaş genişliğinden 7-10 cm daha az ise etek uzunluğu artı paylar için yaklaşık 6 cm ve kemer için 10 cm (isteğe bağlı) kadar bir kumaş parçasına ihtiyacınız olacaktır.

Kalça çevresi daha büyükse iki kat uzunlukta bir kesim artı ödenekler için 12 cm ve kemer için 10 cm (isteğe bağlı) almanız gerekecektir.

72 cm uzunluğa kadar olan bir güneş eteği 150 cm kumaş gerektirecek olup, uzunluğu ikiye katlanan malzemenin genişliğinden daha büyük olacaksa yan dikişlerin yapılması gerekecektir. Bu durumda, çok daha fazla kumaş gerekli olacaktır: 4 etek uzunluğu artı bel boyunca 4 yarıçap artı 10 cm.

Yarım güneş etek dikmek için bir parça çift etek uzunluğu artı bel hattı boyunca 2 yarıçap artı 10 cm gerekir.

merter kumaşçılar çarşısı,merter kumaşçılar çarşısı nerede,merter kumaş toptancıları,merter kumaş firmaları,merter kumaş pazarı,merter kumaş fiyatları,merter perakende kumaş,zeytinburnu kumaşçılar,krep şifon,şifon krep,krep şifon kumaş,

Eteği dairesel bir şekilde dikmeyi planlıyorsanız kalça çevresini 3 ile çarpın ve ardından bu sayıyı kumaşın genişliğiyle karşılaştırın. Kumaşın genişliği daha büyükse, iki kat uzunlukta bir kesim artı bir pay yeterlidir ve daha azsa, üç uzunluk artı ödenek almanız gerekir.

Pantolon İçin Ne Kadar Kumaş Gerekir?

100 cm’ye kadar kalça çevresi ve 140 cm’den fazla kumaş genişliği ile bir pantolon artı 20 cm’ye eşit bir kumaş parçası almanız yeterli olacaktır. Modelde manşet varsa uzunluğunu da ekleyin.

100 cm’den fazla kalça çevresi ile, belirli bir modelin genişliğine bağlı olarak 1,5-2 uzunlukta pantolon almanız gerekir. Daha doğru bir hesaplama için, bir model oluşturmak ve genişlettikten sonra gerekli genişliği ölçmek gerekir.

Elbise, ceket veya bluz kumaşını hesaplamak için, göğüs ve kalça ölçüsünü almanız gerekir. Göğüs kalçadan daha büyükse, doku tüketimini hesaplamak için göğüs ölçüsünü kullanın.

Elbiseler

Elbiselik kumaş pazarları,İstanbul elbiselik kumaş pazarı,İzmir elbiselik kumaş pazarı,Ankara elbiselik kumaş pazarı,zeytinburnu elbiselik kumaş pazarı,

Kalça çevresi (veya göğüs) kumaşın genişliğinden 7-10 cm daha az ise, düz bir elbise için elbisenin uzunluğu artı kol uzunluğu artı 15 cm harçlar için ve yaka veya diğer detaylar için etek artı kumaşa eşit bir kumaş parçası gerekir.

Kalça (veya göğüs) çevresi daha büyükse, formüle iki elbise uzunluğu ekleyerek miktarı yeniden hesaplayın.

Elbisenin beli kesik ise 8-10 cm daha ekleyin.

Bluzlar ve ceketler

Kalça çevresi (veya göğüs) kumaş genişliğinden 7-10 cm daha az ise, manşon uzunluğu ve payları (yaklaşık 15 cm) ürünün uzunluğuna ve model tarafından sağlanmışsa yaka ve cepler için kumaş ekleyin.

Kalça çevresi (veya göğüs) daha büyükse, iki ürün uzunluğunu formüle ekleyerek miktarı yeniden hesaplayın.

Genel İlkeler

Yama cepleri, çentikli yakalar, manşetler veya kanatlar gibi detaylar kumaş tüketimini yaklaşık 30-40 cm arttırır.

Kumaştan bir kafese dikecekseniz, birleştirilmesi gereken bir desenle veya havın yönünü dikkate alarak aynı 30-40 eklenmesi gerekir.

Bebek kıyafeti dikiyorsanız, elbisenin boyuna 5-10 cm ekleyin, böylece çocuk büyüdükçe kıyafeti uzatabilirsiniz.

Malzeme miktarını olabildiğince doğru bir şekilde hesaplamak için, dikişlerdeki artışı ve paylaşılan ipliğin gerekli yönünü hesaba katarak kumaşın desenini ve 1: 5 ölçeğini kesip düzeni açabilirsiniz.

kumaş alan nedir kumaş alanlar nedir parti kumaş alan nedir stok kumaş alan nedir

Ayrıca, kumaşın genişliğini daha önce ana hatlarıyla belirledikten sonra, bitmiş deseni masaya veya zemine de yerleştirebilirsiniz. Bu durumda, kayış veya kenarlık dahil tüm detaylar için bir desen yapmak gerekir.

Sonuç Olarak.

Yapılan Kumaş hesaplaması imalat yapılacak ürün sayısının fazlası sipariş verilir yani 100000 adet gömlek için 200000 metre kumaş gerekli ama çalışma yapılırken istemeden yapılan hatalar sonrası kumaş gerektiği için imalat sırasında mutlaka ve mutlaka kumaş fazla sipariş vermek zorundalar.

Sipariş verildiğinde kumaşlar kesim için gelir imalat başlanır eğer kusursuz bir çalışma yapılırsa başta fazla sipariş verdiği kumaşlar artar,fazla gelir buna imalat fazlası kumaş kalan kumaşlar denir işte ben bu kalan kumaşları alıyorum sizinde elinizde bu tür kumaş varsa arayın alayım hepiniz iyi çalışmalar dilerim www.kumas.org

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın