Gömlek Nasıl Yıkanır?

Elde gömlek nasıl yıkanır,beyaz gömlekten leke nasıl çıkar,armürlü gömlek kumaşı,

Gömlek Nasıl Yıkanır?

Gömlekler tapılmak için değil giyilmek için yapılmıştır. Bu, kirlendikleri anlamına gelir. Bununla birlikte, uygun bakımla, kaliteli bir gömlek birkaç yıl dayanabilir ve harika görünmeye devam edebilir. Bu yazıda, en popüler üç yıkama yöntemini inceleyeceğiz ve gömleklerinizin yıllarca harika görünmesini nasıl sağlayabileceğinizi ayrıntılarıyla anlatacağız. Ayrıca, özel acil durumlarla nasıl başa çıkılacağını özetleyeceğiz ve diğer bazı temizlik ipuçlarını vereceğiz.

Yöntem 1: Temizleyicilerde “Yıka ve bastır”

Yıka ve bastır, gömlekleri temizleyiciye götürdüğünüzde temizlemenin “normal” yoludur. (Bu konuda kafanızı fazla karıştırmayın. Gömleğinizi “kuru temizlemecilere” götürseniz bile, açık bir şekilde kuru temizleme yapmalarını istemediğiniz sürece büyük olasılıkla yıkama ve baskı yapıyorlar). Bu bizim ilk tercihimiz. Yaklaşık 200 lira / gömlek ile bu temizleme yöntemi nispeten ucuz ve kolaydır ve gömleklerin harika görünmesini sağlar. Çoğu temizleyicide, süreç şunları içerir:

Gömleğinizi su ve deterjan kullanarak normal bir çamaşır makinesinde yıkarlar.

Stok Kumaş Alan. Çamaşır makinesinde sıkma işlemi ile gömlekteki suyun çoğunu çıkarırlar.

Nemli gömleği, gömleğin üzerine kapanan ve tüm nemi giderirken aynı anda giysiyi ütüleyen endüstriyel bir gömlek presine çekiyorlar.

Artıları:  Kullanışlı, (nispeten) ucuz.

Eksileri : Bazı temizleyiciler gömlekleri çok zorlayacaktır. Presin gömleğin ön tarafına çarpması düğmelerin kırılmasına veya parçalanmasına neden olabilir. Gömlek gövdesi veya kol, buharla kurutulduğunda baskı üzerine gerilirse, gömleğin bu kısmının bu alanlarda daha genişlemesine neden olabilir. Son olarak, gömlekleri temizleyicilerden dolabınıza getirme sürecinde çoğu zaman bir şekilde parçalanır ve optimum görünüm için ek ütüleme gerekir.

Yöntem 2: Gömleği evde kendiniz yıkayın

Kuru temizleyicinize güvenmiyorsanız veya gömleklerinizin nasıl yıkanacağı konusunda biraz daha fazla kontrole sahip olmak istiyorsanız, gömleklerinizi evde yıkamak isteyebilirsiniz. Bu seçeneği gerçekten seviyoruz, ancak bunu doğru bir şekilde yapmak için biraz zaman ve sizin tarafınızdan özen gösterilmesi gerekiyor. En iyi sonuçlar için şu adımları izleyin:

Elbise gömleğini hazırlayarak başlayın. Manşet düğmeleri ve tüm yaka düğmeleri dahil olmak üzere tüm düğmelerin düğmelerini açın. Varsa, yaka desteklerini çıkarın ve güvenli bir yere koyun.

Parti Kumaş Alan. Herhangi bir lekeye dikkatlice biraz deterjan sürerek veya daha iyisi leke çıkarıcı kalemle leke temizleyerek ön işlem yapın.

Çamaşır makinenizi kurun: İnce veya hafif bir gömleğin yıpranmasını en aza indirmek için Hassas döngüsünü kullanın. Gömlek daha ağır bir iş kumaşından yapılmışsa veya özellikle kirliyse Normal döngüyü tercih edebilirsiniz. Beyazlar ve açık renkler sıcak su kullanabilir. Solmasını istemediğiniz koyu renkli gömlekler soğuk su ile yıkanmalıdır. Gömleklerinize akabilecek koyu renkli diğer çamaşırları koymamaya dikkat edin.

Parti Kumaş Alan  gibi gömleğin rengine uygun yüksek kaliteli bir deterjan kullanın. Klor bazlı herhangi bir deterjan veya temizleyici kullanmadığınızdan emin olun çünkü bunlar birçok gömlek kumaşında renk kaybına neden olur.

Gömlekleri çamaşır makinesinde yıkayın ve ardından sıkma döngüsünün giysideki suyun çoğunu sıkmasına izin verin.

Gömlekler çamaşır makinesinde sıkıca buruşacak, bu yüzden bu yoğun kırışıklıklar gömleğin içinde kurumadan hemen çıkarmak isteyeceksiniz. Gömlekleri asın veya havada kurumaları için bir yere koyun. Gömlekleri keskin bir askıya veya sıkı mandallarla asarken dikkatli olun, çünkü bu kumaşı bozabilir veya gömleğin üzerinde iz bırakabilir.

Sonra gömlekleri ütülemek isteyeceksiniz. Bu adıma başlamak için gömleklerin tamamen kurumasını beklemenize gerek yoktur, ancak çoğunlukla kuru olmaları gerekir.

Artıları : Lekeleri dikkatli bir şekilde tedavi etmek, düğmeleri korumak ve ütülemek için size en fazla kontrolü verir.

Eksileri : Zaman ve dikkat gerektirir.

Bir gömlek nasıl yıkanır

Yöntem 3: Temizleyicilerde “Kuru temizleme”

Pamuklu gömlekleri kuru temizlemeyi gerçekten önermesek de, bazıları gömleklerini temizleyiciye götürüp kuru temizleme yaptırmayı sever. Bu temizleme yöntemi kesinlikle gömleğe zarar vermeyecek ve çekmeyi en aza indirecek olsa da bazı dezavantajları vardır. Birincisi pahalı olabileceği – genellikle gömlek başına 5 doların üzerinde. Bir diğeri ise ter gibi suda çözünür lekelerin çıkmamasıdır. Kuru temizleme solventleri çok az su içerir veya hiç içermez, bu nedenle ter kaynaklı kirler el değmeden bırakılabilir. Suda çözünen kir ve lekeleri terden çıkarmak için gömlekler suda yıkamak daha iyidir. Bununla birlikte, gömleğinizin üzerinde yağ bazlı bir leke varsa, bir çamaşır makinesinde olduğundan daha kuru bir temizleyicide temizlemede daha iyi şansınız olabilir.

Artıları : Kullanışlı. Gömleklerin aşınmasını minimuma indirir. Yağ bazlı lekeleri çıkarır.

Eksileri : Suda çözünen kir veya lekeleri her zaman çıkarmaz. Pahalı. Gömlekleriniz, kötüye kullanma potansiyeli olan bir gömlek temizleyicisinin insafına kalmış.

Soru: Gömlekleri kurutucuda kurutmak sorun olur mu?

Kurutucudan kaçınmanızı ve gömleğinizi bir askı üzerinde kurumaya bırakmanızı öneririz ancak (evinizin büyüklüğüne bağlı olarak) bu her zaman pratik değildir. Gömleği kurutucuya koymanız gerekiyorsa, yüksek ısıdan veya gömleğin aşırı kurumasından kaçının. Gömleğin neminin çoğunu almak için kurutucuyu kullanın ve ardından gömleğin kalan nemi ve kırışıklıkları aynı anda gidermek için hemen ütüleyin. Gömleklerinizi kurutucuda tamamen kurutursanız, gömleği mükemmel bir şekilde ütülemenin biraz daha zor olduğunu göreceksiniz ve muhtemelen Uygun Kumaş’ın hesaplanan çekme paylarının ötesine geçeceklerdir.

Soru: Beyaz gömlekten leke nasıl çıkarılır?

Gömleğinize biraz şarap veya spagetti sosu dökmeniz talihsiz olayda, hızlı hareketler ortaya çıkan lekeleri en aza indirebilir.

Bir fırça veya tarakla, giysiye daha fazla bulaşmaması için büyük parçaları dikkatlice kaydırın veya kaldırın.

Spot Kumaş Alan. Lekeye hemen su veya leke çıkarıcı çözücü uygulayın. Ne kadar çabuk olursa o kadar iyi.

Hafif bir dokunuşla lekeye sürün. Basınç, lekeyi giysinin liflerine daha derinlemesine zorlayabilir.

Durulayın ve tekrarlayın.

Soru: Gömleğe basıldığında nişasta kullanmalı mıyım?

Elde gömlek nasıl yıkanır,beyaz gömlekten leke nasıl çıkar,armürlü gömlek kumaşı,

Pek çok insan gömleklerinin kolalı olmasını sevse de, bizim önerimiz nişastadan tamamen kaçınmaktır. Nişasta bir çuha veya oxford gömleğin daha gevrek görünmesine yardımcı olabilirken, aynı zamanda gömleklerin erken yıpranmasına da neden olabilir. Nişasta malzemesi gömlek liflerine gömüldüğünde, zamanla lifleri parçalayan bir milyon küçük bıçak gibi davranır.

Elbise gömlek ömrünü en üst düzeye çıkarmak için üç ipucu

Kirli beyaz gömlekleri yıkamadan çok uzun süre sepet içinde bırakmayın. Bu, herhangi bir ter ve yağın gömleğin kumaşına yerleşmesi için daha fazla zamana sahip olacağından, yaka bandının erken sararmasına neden olabilir.

Yıkamadan ve ütülemeden önce daima yaka desteklerini yakadan çıkarın. Bunu yapmazsanız, elbise gömlek yakasının garip bir şekilde kıvrılmasına neden olacaklar.

Lekeleri bulmak ve çıkarmak için temizleyicinize güvenmeyin. Kayışınızda veya kolunuzda bir nokta olduğunu biliyorsanız, lekeyi temizlemeyi bilmeleri için işaret edin.

Yorum Yap