Giysileriniz Nelerden Yapılmış?

Hangi kumaştan ne DİKİLİR,Ribana kumaştan NE DİKİLİR,Poplin kumaştan elbise olur mu,Penye kumaştan neler Dikilir,

Giysileriniz Nelerden Yapılmış?

Giysiler üç elyaf türünden yapılır – sentetik elyaflar, yeniden yapılandırılmış selüloz elyaflar ve doğal elyaflar – veya bunların karışımları.

Sentetik lifler – polyester, akrilik ve naylon – petrolden elde edilir ve bir tür plastiktir. Sentetik elyaf üretmek ucuz olsa da yıkandığında mikroplastik döker, nefes almayın ve araştırmalar doğal elyaflardan daha fazla bakteri ve koku barındırdıklarını gösteriyor. Sentetikler ayrıca statik elektriği de toplar ve rahatsız edici ve utanç verici şekillerde vücudunuza yapışabilir.

Yeniden yapılandırılmış selüloz lifleri – viskoz, suni ipek, bambu, liyosel ve tencel gibi – yapay iken bitkiler ve ahşaptan elde edilir ve bu nedenle sentetikten daha doğaldır. Tasarım avantajları var, giymeleri rahat ve bakımı kolay ama üretimlerinde kullanılan kimyasallarla ilgili endişeler var.

Kumaşçılar Balıkesir,parça kumaş Balıkesir,Balıkesir kumaş kim alır,Balıkesir kumaş satın alan,Balıkesir kumaş nereye satarım,kumaş alan Balıkesir,

Doğal lifler – pamuk, yün ve keten – üretmek daha pahalı ve su yoğun olma eğilimindedir, bu nedenle yıpranana kadar onlara değer vermeliyiz. Pamuk, baskın doğal elyaftır. Mümkün olduğunca sürdürülebilir ve organik pamuk arayın. Keten, en yeşil liflerden biridir, ancak kırıştığı için (yıkayın, sallayın, kurumaya bırakın ve ütülemeden giyin) çoğu zaman gözden düşmektedir. Kenevir daha az bulunur, ancak keten kadar eşit derecede yeşildir (daha fazla değilse). Yün, alpaka, kaşmir ve ipek gibi hayvansal lifler pahalıdır ve biraz daha fazla bakıma ihtiyaç duyar, ancak uzun süre dayanır ve yıkamalar arasında iyi aşınır.

Fiber sorunları

Eskiden, giysiler nispeten azdı ve doğal liflerden yapılıyordu. Yaklaşık 1930’larda, petrolden elde edilen polyester ve akrilik gibi sentetiklerin gelişi, büyüyen küresel nüfus için daha ucuz alternatifler sağladı. 2000 yılına gelindiğinde, sentetik lifler pazar ihtiyacının yarısını karşıladı ve şimdi sentetik, yeni giyim ve tekstil ürünlerinin üçte ikisini temsil ediyor – doğal lifleri çok geride bırakıyor (yukarıdaki grafiğe bakın) .

Sentetik lifler plastiktir

Sentetik liflerle ilgili büyük bir sorun, plastik olmalarıdır. Esasen plastik olan sentetik giysiler, çevrede asla parçalanamaz veya anaerobik depolama sahasına gömülmez.

Hangi kumaştan ne DİKİLİR,Ribana kumaştan NE DİKİLİR,Poplin kumaştan elbise olur mu,Penye kumaştan neler Dikilir,

Ekolojist kıyı şeridi kirliliğine bakan küresel araştırmanın bir parçası olarak, sentetik giysilerin sonunda okyanuslara akarak besin zincirini ve gezegeni kirleten mikroplastik parçacıklar (<1 mm) tuttuğunu buldu.

Ev tipi çamaşır makinelerinden atık su numunesi alan deneyler, tek bir giysinin yıkama başına> 1900 elyaf üretebileceğini göstermiştir. Bu, deniz ortamında bulunan mikroplastik liflerin büyük bir kısmının, giysilerin yıkanmasının bir sonucu olarak kanalizasyondan türetilebileceğini göstermektedir. İnsan nüfusu arttıkça ve insanlar daha fazla sentetik kumaş kullandıkça, habitatların ve hayvanların mikroplastik nedeniyle kirlenmesi muhtemelen artacaktır.

Doğal lifler toprağı, suyu ve enerjiyi kullanır

Dünyanın artan nüfusu ve kentsel yayılma nedeniyle tarım arazisi ve suyu için artan rekabet var. Doğal liflerin üretim aşamasında (toprak, su, besin, enerji ve kimyasalların kullanılması) çevresel bir maliyeti olsa da, lifler biyolojik olarak parçalanabilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın