Gabardin – ne tür kumaş ve özellikleri

Gabardin kumaş kışlık mı,likralı gabardin,likralı gabardin kumaş alan,parti gabardin alan,stok gabardin alan,spot gabardin alan,gabardin parçası alanlar,parça gabardin alan,ham gabardin kumaş,han gabardin,
Gabardin Kumaş

Gabardin – ne tür kumaş ve özellikleri

Klasik gabardin, belirli türde bir yünden, yani merinos koyunu yününden yapılan doğal bir kumaştır. Merinos ipliği dünyanın en iyilerinden biri olarak kabul edilir. Sırasıyla normalden daha ince ve yumuşaktır, bu yünün kumaşı cilt için daha kolay ve daha rahattır.

Modern tekstil teknolojisi sayesinde gabardin, saf yün ve yün karışımının yanı sıra pamuk, ipek ve sentetik maddelerden yapılmıştır.

Maddenin dış karakteristik özelliği – 60-70 derecelik bir eğimde diyagonal izler.

Gabardin tarihi

XIX yüzyılda, hava nemli ve sert olduğunda, İngiltere’nin sakinleri genellikle yağmurluklar giyerdi. Yağmurluklar için pelerinler lastikle ıslatılmış ve su geçirmezdi, ancak önemli bir dezavantajı vardı – havanın geçmesine izin verilmedi.

Gabardin

Ancak 1880’de durum değişti. Hampshire’daki küçük bir fabrikanın sahibi olan Thomas Berberry, dünyanın ilk “nefes alabilen” su geçirmez maddesini yarattı. Berber, kumaş alan yüzeyinde görünen suyun, emilmeden ondan aktığı, bu kadar sıkı bir iplik alanlar bağlantısını icat etti.

Matter adını, gezginlerin kötü hava koşullarından sakladığı Shakespeare kasabası kasabasından aldı. Gabardinin icadından 8 yıl sonra, üretim metodu patentli olmuştur.

Üretim süreci ve özellikleri

Gabardin maddeleri, filamentlerin iç içe geçme yöntemiyle ayırt edilir, bileşimleriyle değil. İplikler kesin olarak tanımlanmış bir açıda çapraz olarak geçmelidir. Böylece, kanvasın dokusu, çapraz çizgiler olan bir desen elde eder.

Çözgü için çözgü ek (atkı) daha ince ve iki kat bükülmüş. Ek konular – sıradan tek. Ana ipliklerin yoğunluğundan dolayı, atkı iplikleri pratik olarak gizlenir, bu nedenle kanvas kumaş alan yüzeyinde geniş eğik izler oluşur. İplik alan yerleştirmek için kullanılan bu yöntem, kabartma malzemesini kabartma haline getirir.

XIX – XX yüzyılın başlarında. Gabardin kumaşlarının renkleri, koyun yününün doğal tonlarına karşılık geldi. En yeni boyama metodolojileri, çeşitli renk ve tonların kullanılmasını sağlar. En popüler, iki renkli melanjdı ve ana ve atkı iplikleri farklı renklere sahipti.

Maddenin özellikleri, bileşimindeki liflerin türüne göre belirlenir, ancak değişmeyen genel özellikler vardır. Doğal hammaddelerden elde edilen Gabardin kumaş alanlar  yalnızca mattır ve sentetik elyaf ona parlaklık verir. Sentetik kirlilik yüzdesi ne kadar yüksek olursa, geri akış o kadar parlaktır.

Gabardin Kullanımı

Yün veya yünden yapılan yoğun gabardin, demi sezonu kıyafetler ve dış giyim;

Daha ince malzeme türlerinden pantolon, etek, elbise dikmek;

Melanj gece elbiseleri ve romantik bir tarzda kıyafetler için idealdir, örneğin hava perdeleri;

Gabardine ayrıca askeri üniformalar da dahil olmak üzere çeşitli iş giysilerini dikmek için kullanılır;

Gabardin Kumaş

Perdeler, yatak örtüleri, minderler, döşemeler ve diğer iç parçalar için idealdir;

Reklamcılık alanında bile kullanılıyor. Beyaz gabardinden, reklam afişleri ve afişler oluşturun.

Gabardin Artıları ve eksileri nelerdir?

Güçlü dokuma malzemesinden dolayı birçok avantaja sahiptir:

Dayanıklılık ve aşınma direnci farklıdır. Birkaç yıllık kullanımdan sonra bile, ürün zaten yorgun veya modası geçmiş olduğunda, yine de mükemmel bir görünüm sağlar;

Güzelce sarkıyor, şeklini koruyor, şekle doğru kesim ile uyuyor;

Parça Gabardin Kumaş Alan.

Sera etkisi yaratmaz – yüksek derecede nefes alabilirliğe sahiptir;

Mekanik strese duyarlı değil, neredeyse hiç buruşuk değil;

Nem derecesi ve ışık geçirgenliği çok düşüktür;

Ürünler dokunuşa hoş ve giymek rahat;

Yıkarken deforme olmaz, neredeyse gerilmez.

Şifon,saten,keten,interlok,kanvas,sandy,poplin,kot kumaş,denim,kadife,süprem,penye kumaş.

Özel bakım gerektirmez. Her şey temizliği kolaydır, temizliği ve ütüsü kolaydır.

Polyester Gabardin

Dezavantajı yüksek akışkanlıktır. Kumaşa dikiş iğnesiyle zarar vermek kolaydır, bu nedenle mümkün olduğunca dikkatli bir şekilde dikin.

Kumaşın Evrimi

Gabardin şeklini tutma ve kolayca kırışmama eğiliminde olup, gardırobunu ayakta tutan herkes için çok büyük bir artı olmuştur. Pırıltı gabardini kadınlarda olduğu kadar kadınlarda da moda için ideal yaptı.

Günümüzde gabardinin kalıcı bir başka kullanımı da paltolardır (trençkot düşünün).

Gabardin bakımı nasıl?

Gabardinin içerdiği liflere bağlı olarak, bugün üretilen giysilerin bir kısmı yıkayıcı üzerinde hafif bir döngü ve kurutucu üzerinde düşük bir ısı ayarı kullanılarak temizlenebilir. Bu aynı kıyafetler el yıkama ile iyi çalışır.

Düşük bir ayara ayarlanan ılık demir genellikle hızlı baskı için iyidir, ancak kumaşı kalıcı olarak yaralayacağından çok fazla ısı kullanmamaya özen gösterin.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın