Kumaş Hammaddeleri Nedir? Kumaş Çeşitleri

Kumaş Hammaddeleri Nedir? Kumaş Çeşitleri Kumaş Renkleri.

Kumaş oluşturan hammaddeler üç ayrı kategoriye ayrılabilir: doğal bitki kaynaklarından türetilenler, hayvanlardan ve insan yapımı olanlar.

Kumaşın nasıl oluşturulduğunu anlamak için önce bu malzemelerin nasıl hasat edildiğini veya oluşturulduğunu ve kumaş üretimine gönderilmeye hazır olmalarına hazır olmadan önce ne yapılması gerektiğini öğrenmeliyiz.

Kumaş Alanlar. Pamuk – Bu malzeme pamuk şifon kumaş bitkisinden gelir ve makine ile toplanır, daha sonra pamuk işleme tesisine gönderilir. Orada, tohumları söken, artıkları veya yabancı maddeleri temizleyen ve malzemeyi balyalara ayıran bir dizi silindir boyunca geçirilir.

Keten Viskon Şifon Gabardin Denim Kot İnterlok Ribana Çelik İnterlok Polar Saten Kadife

Keten – Keten bitkisi keten yapımında kullanılır. Bitkiler elle çekilir, tohumların çıkarılması için düzleştirilir ve kumaş üretimine hazırlanırken lifleri ayırmak için taranır.

İpek – Bu malzeme, yumuşatılan ve daha sonra tek bir parti iplik halinde çıkarılan ince bir ipek filament tabakası ile kaplanan ipekböceği kozasının toplanmasıyla elde edilir. Tek ipliklerle çalışmak için çok ince olduğundan, bu iplik üretimin bir sonraki aşamasına taşınmadan önce diğerleriyle birlikte bükülecektir.

Yün – Koyun ceketi keskindir ve elde edilen yün kumaş alan yıkanır ve taraklanır veya kumaşa dönüşmesi kolay olacak şekilde yeniden düzenlenir. Elle veya makine ile yapılabilir ve kare bir elyaf matı üretir.

Rayon

19. yüzyılın sonlarında icat edilen bu malzeme ipeğe popüler bir alternatiftir. Selülozu memecik adı verilen bir makineye zorlayarak yapılır viskon. Bu makine duş başlığına benzer ve sıvıdan katı filamana selülozu oluşturur interlok. Selülozun kendisi bitkilerden elde edilen basit bir şeker polimeridir.

Naylon – Naylon gerçekten ilk insan yapımı elyaf olarak adlandırılabilir. Rayyonun aynı şekilde üretilmesine rağmen, naylon üretimine giren maddeler bitki kaynaklarından elde edilmez. Naylon kömür ve petrol yan ürünlerinden parça kumaşçılar su ve havadan üretilir.

Polyester – Bu malzeme dayanıklılık ve çok yönlülük açısından naylon ve suni ipekten bir adımdır. Aynı zamanda kimyasalları bir eğirerek zorlamak suretiyle yapılırken, polyester kumaş alan için kullanılan kimyasallar alkollerden elde edilir.

Kumaş Rengi ve Tasarımı.

Rayon,keten,viskon,şifon,sandy, ipliğin hammaddesi nedir,tikentin kumaş nedir,kumaş çeşitleri,kumaş bilgileri

Tabii ki, tezgâhtan yeni çıkmış ve işlenmiş stok kumaş, yaptığınız her şey beyaz olmadığı sürece, yine de hazır giyim ve tekstil üretimi için hazır değil! Malzeme nakliye için hazır hale getirilmeden önce renk için işlenmeli ve boyanmalıdır gabardin.

Kumaşın boyanmasında ilk adım, onu Merserize adlı bir makineden geçirmektir. Merserize orta derecede düşük sıcaklıklarda tutulan kostik soda (lye olarak da adlandırılır) içeren kimyasal bir solüsyon içerir. Merserize işlemi, kadife kumaş ipliklerinde gözeneklerin boyutunu arttırmakta ve boyama işlemi sırasında renk kabul etmelerini kolaylaştırmaktadır.

RENGİ KORU

Basit, reaktif olmayan boyalarla boyanmış giysiler fazla mesai solma eğilimindedir. Bu sadece boyadan elde edilen bitlerin parti kumaş malzemeden uzaklamasının bir sonucudur. Giysilerinizdeki boyayı korumanın bir yolu sandy kumaş renk güvenli çamaşır suyu kullanmaktan geçer. Bu madde aslında hiçbir ağartıcı içermese de, renk kaldırmadan lekeleri parçalamaya yardımcı olan hidrojen peroksit içerir. Renk güvenli ağartıcının asıl yararı içerdiği kimyasal katkı maddeleridir. Bu katkı maddeleri, tekstiliniz için açık bir koruma görevi görür, aynı zamanda renkli tutarak, ışığı yansıtarak optik bir parlaklık sağlar ve renklerin daha parlak görünmesini sağlar parça kumaş alan.

Yorum Yap

  • error: Content is protected !!