Esnek Kumaş Nasıl Dikilir?

esnek kumaş nasıl dikilir,esnek kumaşlar nasıl dikilir,esnek kuma didimi,.

Esnek Kumaş Nasıl Dikilir?

Umutsuzluğa Düşmeden Esnek Kumaş Dikme

Başarılı bir lağımcı veya acemi olun, streç kumaş dikmeyi bilmek, çok sayıda dikiş projesine yardımcı olacak ve sinirlerinizi koruyacak önemli bir beceridir.

Esnek kumaşla dikiş dikmenin biraz zor olabileceği bir sır değil (bazı insanlar bunu düpedüz korkutucu buluyor!) Streç kumaşlar, insanların gardıroplarının büyük bir çoğunluğunu oluşturuyor. Rahattırlar, takmaları kolaydır ve minimum bakım gerektirirler. Streç kumaş dikmeyi bilmek, dikiş becerilerinizi geliştirmeniz için size güven verecektir ve bize güvenin. Düşündüğün kadar zor değil.

Streç kumaş nedir?

Streç kumaş satın alan herhangi bir tekstil için genel bir terimdir; Normalde beklenenden daha fazla miktarda toparlanma ve esnemeye sahip örme veya dokuma. Bu tekstiller streç dokuma kumaşlar, tek örgüler, bazı çift örgüler ve hatta biye kesimli kumaşlar olabilir.

Streç kumaşların çoğu örgüdür. Jersey kumaşları bu grubun büyük bir yüzdesini oluşturmaktadır. Bu kumaşların en belirgin özelliği 4 yönlü esnemeleridir. Bu, hem çapraz hem de uzunlamasına gerildikleri anlamına gelir. Sadece 2 yönlü esneme özelliğine sahip bazı esnek kumaşlar (genellikle daha ağır olanlar) vardır. Bu nedenle, projeniz için doğru türde esnek kumaş kullandığınızı kontrol ettiğinizden emin olmanız çok önemlidir.

Esnek kumaş ne için kullanılabilir?

İnsanlar doğuştan gelen hareket etme ve bizimle birlikte büyüme yetenekleri sayesinde esnek malzemeler giymeyi severler. Yumuşak ve rahattırlar ve aktif bir yaşam tarzına ayak uydurmak için mükemmeldirler.

Ev tipi dikiş makinemle esnek kumaşlarla nasıl dikileceğini öğrenebilir miyim?

Esnek kumaş alan nasıl dikileceğine ilişkin yaygın bir yanlış anlama, overlok yapmanız gerektiğidir. Overlok makineleri veya overlok makineleri, streç kumaşları tutmada ve cilalı bir yüzey oluşturmada harikadır, ancak bunlar her zaman gerekli midir? Bir overlok, esnek örgülerle dikmeyi daha hızlı hale getirebilse de, dikiş makinenize pahalı bir ektir. Esnek tekstillerle dikiş dikmek için de zorunlu değildir. Standart bir dikiş makinesindeki zikzak dikiş, overlok makinesine alternatif olarak kullanılabilir.

Bazı insanların esnek kumaşları dikerken bulabileceği zorluk, bazı malzemelerin sahip olabileceği gerginlik miktarından kaynaklanır. Seçtiğiniz kumaştaki gerilme yüzdesini ve üzerinde çalıştığınız desene uyduğunu hesaba katmak önemlidir.

Streç kumaş dikmek için en iyi ipuçları

Birkaç basit püf noktasını ve ipucunu takip ederek, streç kumaş kim alır? dikme konusundaki bilginiz fırlayacaktır. Bitmiş dikişlerin düzgün ve düz durmasını sağlamak ve aynı zamanda giysi kullanılırken kırılmamak oyunsonunuzdur.

Kumaş nasıl kullanılır.

Projeniz veya deseniniz için doğru kumaşa sahip olduğunuzdan emin olun.

Esnek kumaşınızı daima önceden yıkayın. Şeklini koruması için en az bir gün düz kurumaya bırakın.

Deseninizi alın ve kumaşın üzerine yerleştirin. Kumaşınızı yerinde tutmak için, iğneleyin ve desenleri makasla kesin VEYA kağıt ağırlıkları ve döner kesici kullanın.

Pimleri dikiş payı içinde tutmaya çalışın. Bu, giyside istenmeyen deliklerin açılmasını önler

Kıvrımı uzaklaştırın. Örme jarseler gibi bazı esnek kumaş türleri kıvrılma eğiliminde olan kenarlara sahiptir. Bu, dikmeyi daha da zorlaştırabilir. Kıvrılmayı tersine çevirmek için nişastalı bir sprey kullanın ve kenarlara bastırın

EN İYİ İPUCU: Kumaşınızı nasıl keseceğinizi bilin : Kumaşınızı keserken germemeyi unutmayın. Bir masaya veya başka bir düz çalışma yüzeyine düz olarak yerleştirmenizi öneririz. Malzemenin kenarlardan sarkmasına izin vermeyin, çünkü bu onu yerinden oynayabilir.

Streç kumaş için hangi iplik ve iğne kullanılmalı

Doğru iğne tipini seçin. Tüm esnek örgü kumaşlar özel bir iğne ile dikilmelidir; ya bir tükenmez kalem ya da bir streç iğne. Bir tükenmez iğne, dikiş sırasında iplikleri uzağa iten yuvarlak bir uçtan oluşur. Keserken ve dikerken örgü kumaşın zarar görmesini engeller. Bu, olağan delme ve onları yırtma ile çelişir.

Sonuçta boyut önemli.Kumaşınız için doğru boyutta iğneyi seçtiğinizden emin olun.

Esnek kumaş için hangi iplik kullanılır: özel iplikler genellikle gerekli değildir ve normal bir polyester iplik, az miktarda esnemeye sahip olduğu için iyi çalışır. Çekildiğinde kopabileceği için pamuk ipliğinden uzak durun.

EN İYİ İPUCU: Esnek kumaşların nasıl dikileceğini anlamanın bir parçası da sabırlı olmaktır. Esnek malzemeleri dikerken zaman ayırmanız çok önemlidir. İğne aşağıdayken ara sıra duraklayın, böylece malzemenin işlenmemiş kenarlarının hizalamasını yeniden ayarlayabilirsiniz. Acele etmeyin!

Esnek Kumaşlar için En İyi Streç Dikişler ve Dikiş Makinesi Ayarları

esnek kumaş nasıl dikilir,esnek kumaşlar nasıl dikilir,esnek kuma didimi,.

Kumaşın gerginliğini tutacak dikişler kullanın. Dikişlerin kumaşla birlikte esnemesi gerekir, böylece büzüşüp kırılmazlar. Düz dikişle dikmeniz gerekiyorsa, malzemeyi gergin tutun ama çekmeyin.

Dikiş makinenizin modeline bağlı olarak çok çeşitli streç dikişler mevcuttur. Streç kumaşların dikilmesinde kullanılacak en iyi dikişler şunlardır:

Dar zikzak: dikiş uzunluğu dikiş genişliğine eşit olan zikzaklı çok dar bir ayar seçin

Üst kenar dikişi: kumaşın kenarını kilitleyerek tek geçişte bir dikişi dikip bitiren özel bir dikiş

Düz streç dikiş: bu dikiş 3 paralel sıra düz dikiş gibi görünür

Çift iğneli dikiş: bu dikiş çift iğne gerektirir. Kumaşın sağ tarafında birbirine paralel 2 sıra dikiş vardır. Kumaşın ters tarafında, bobin ipliği zikzak bir desen izler

Farklı bir baskı ayağı deneyin. Dikiş makineniz için çift besleme ayağı veya yürüyen ayak eki, dikiş sırasında bir malzeme katmanının esnemesini önlemeye yardımcı olmak için harikadır. Hangisinin uyumlu olduğunu görmek için makinenizin kullanım kılavuzuna bakın.

ÖNEMLİ İPUCU: Esnek bir kumaşta ilik dikmeyi planlıyorsanız, en az esneme yönünde dikmenizi öneririz. Bu, 4 yönlü esnek bir kumaşla zor olabilir, ancak birinin biraz daha az pürüzlü olup olmadığını görmek için tüm tarafları test edin. Eriyebilir tela ile önce kumaşın yanlış tarafını sabitleyin. Bu size güzel ve sabit bir ilik sağlamalıdır.

Esnek kumaşların nasıl dikileceğine dair bu önemli ipuçlarının size esnek kumaşları dikerken ihtiyacınız olan güveni vereceğini ve sizi gereksiz sıkıntılardan kurtaracağını umuyoruz. Artık becerilerde ustalaştığınıza göre, neden tüm farklı türde esnek malzemeleri keşfetmiyorsunuz? Keşfetmeye başlamak için aşağıdaki düğmeyi tıklayın.

1 geri izleme / bildirim

  1. Kumaşlar Nasıl Yıkanır? | Kumaş | Parti Kumaş Alan | Stok Kumaş | Parça Kumaş | 0536 336 43 43

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*