Polyester Kumaş Nasıl Dikilir?

polyester kumaş nasıl dikilir,polyester elbese nasıl dikilir,polyester kumaş dikimi,

Polyester Kumaş Nasıl Dikilir?

Polyesterin El veya Dikiş Makinesi ile Dikilmesi (Yardımcı Kılavuz)

Polyester ile ilk kez çalışıyorsanız, şüphesiz nasıl kullanılacağına dair bazı sorularınız olacaktır. Dikiş makinesinde ne kadar gerginliğe ihtiyacınız var, hangi boyutta iğne kullanmalısınız ve hatta (ve bu büyük olanı) hiç dikebilir misiniz?

Polyester Dikebilir misiniz?

Kısa süre sonra diğer sorulara geleceğiz, ancak sonuncuya yanıt olarak bu bir evet …

Polyester, en yaygın kullanılan sentetiklerden biridir. Plastik bir bileşik olduğu için, yüksek ısılarda eriyebilir ve kaynaşabilir, bu da onu keçe gibi dokumasız kumaşların yanı sıra hem dokuma hem de örme polyester kumaşlar üretmek için başvurulan malzeme haline getirir.

Polyesterin gelebileceği çok sayıda farklı doku ve ağırlık göz önüne alındığında, bunun için en iyi dikiş tekniğini bilmek zor olabilir: bir polyester kumaş türü için en iyi olanın diğerinde etkisiz olabilir.

Bununla birlikte, her alanda işe yarayan bazı teknikler ve hususlar vardır. Kullandığınız polyester kumaşın türü ne olursa olsun, başarıyı garanti edecek bazı yararlı küçük ipuçları için okumaya devam edin.

Polyester Dikiş Uçları

Parti kumaş alımı yapan,spot kumaş alımı yapan,spot kumaş alımı yapanlar,stok kumaş alımı yapanlar,parti kumaş alımı yapanlar,

Bir iğneye iplik geçirmeyi düşünmeden önce, polyester ürünü soğuk suyla yıkayın ve düşük ateşte kurutun. Bu, fazla renklendiricinin veya kaplamanın dikişe müdahale etmemesini sağlayacaktır.

Yeni bir iğne kullanın.

Polyester, kolayca takılıp yırtılabilen küçük liflerden yapılmıştır: eskimiş veya kullanılmış iğneleri yenisiyle değiştirerek herhangi bir hasara neden olmayın. Polyester kumaşlar ayrıca daha küçük iğnelere daha iyi yanıt verme eğilimindedir – daha büyük bir iğneye gidin ve dikişi zayıflatma ve kumaşta büyük, göze hoş görünmeyen deliklere neden olma riskiyle karşı karşıya kalırsınız.

Polyester iplik kullanın.

Bir iplik seçerken, diktiğiniz kumaşın esnekliğine mümkün olduğunca yakın bir şekilde uyan bir iplik kullanmak en iyisidir. O halde polyester için polyester iplikten daha iyi hangi iplik kullanılabilir?

El dikişi için polyester iplik kullanmak yeterince sorunsuz olsa da, makine dikişi için kullanırken dikkat edilmesi gereken birkaç küçük ayrıntı vardır. Masurayı yavaşça sarın ve dikişi yavaş ve eşit bir hızda tutun. İpliği çok hızlı beslemek, ipliği germek için yeterli sürtünme ve ısı oluşturabilir. Soğudukça iplik büzülür ve dikişleri toplar.

Dikişten önce katlama hatları ütüleyin.

Desen parçalarını kesmeye başlamadan önce kumaşı sentetik bir ayar kullanarak ütüleyin. Ütüleme ile herhangi bir kırışıklık giderilemezse, daha fazla ilerlemeden önce rahatsız edici bölümü kaldırın.

Saten polyestere dikkatli davranın.

Saten polyester kaygan olabilir. Dikişe başlamadan önce, kesilen kumaş parçalarını kağıt mendil veya bilgisayar kağıdına sabitleyerek hayatı kolaylaştırın. Bunun oluşturduğu sağlam destek, kumaşın iğnenin altında kaymasını durduracaktır.

Polyester için Dikiş Makinesi Ayarları

Polyester ile dikişte yeniyseniz (veya genel olarak dikişte yeniyseniz), her zamanki dikiş stilinizi özel ihtiyaçları karşılayacak şekilde uyarlamanız gerekeceğini unutmayın. Önerilen dikiş makinesi ayarı söz konusu olduğunda, en iyi sonuçlar için 0,5 milimetre (0,020 inç) ila 1,5 milimetre (0,059 inç) dikiş uzunluğunu yapıştırın.

Ayrıca ayak basıncını da ayarlamanız gerekecek. Aşırı basınç, makinenin kumaşı dikerken çekmesine neden olarak buruşmaya neden olur. Düşük basınçta tutarak dikişlerinizin ekmesini sağlayın.

Polyester Dikmek İçin Ne Gerginlik

Polyester dikmek için hangi gerginliğin kullanılacağı sorusu cevaplanması zor olabilir, çünkü çok fazla değişken söz konusudur. Neyse ki, bunun hakkında çok fazla düşünmenize gerek yok – makinenizi polyester için ayarlayın ve daha fazla ayarlamaya gerek kalmadan çoğu poli kumaş türü ile başa çıkacaktır.

Genel bir kural olarak, üst gerilim genellikle 4 civarında olacaktır. Makineyi doğru ayarlayıp ayarlamadığınızdan emin değilseniz, başlamadan önce bazı parçalar üzerinde birkaç dikiş deneyin.

Polyester Dikmek İçin Hangi Boyutta İğne?

Polyester dikiyorsanız, en uygun iğneyi seçmeye dikkat edin. Makine dikişi için önerilen iğneler kumaş yapısına ve ağırlığına bağlı olarak 70 / 10-80 / 12 tükenmez, keskin ve esnektir. El ile dikiş yapıyorsanız, 5-10 numara iğne kullanmanız tavsiye edilir.

100 Polyester Kumaş Dikimi

% 100 polyesterden yapılan kumaşların bir dizi belirgin avantajı vardır: leke tutmaz olmasının yanı sıra, kalıcı pileler ve desenlerle kolayca geliştirilebilirler. Ne yazık ki, en az nefes alabilen kumaşlardan biri olma eğilimindedirler (bu yüzden genellikle bir poli-pamuk karışımı yapmak için pamukla birleştirilirler).

% 100 polyester ile çalışıyorsanız, unutulmaması gereken en önemli şey, kaliteli bir polyester iplik kullanmaktır – pamuklu bir iplik, kumaşın esnemesine ve dayanıklılığına uymayacaktır ve muhtemelen sorun yaşarsınız.

Polyester ve Spandex Dikişi

Spandeks ve polyesterin esnek yapısı, dikmeyi zorlaştırabilir. Görevi daha hafif hale getirmek için, aşağıdaki kılavuz biraz ilham vermelidir.

Aşama 1

Hazırlık anahtardır. Spandeks, ilk yıkadığınızda küçülme eğilimindedir – parçaları kesmeye başlamadan önce soğuk bir yıkamada yıkayarak 2 beden çok küçük bir giysi ile sonuçlanma riskinden kaçının.

Adım 2

Kumaş satın alan yıkandıktan ve kurutulduktan sonra parçaları kesmek için keskin makas veya döner kesici kullanın. Döner kesici kullanıyorsanız, başlamadan önce kumaşı bir kesme altlığı üzerine yerleştirin.

Aşama 3

Kumaşı dikiş payı boyunca sabitlemek için tükenmez iğneler (yuvarlak uçları kumaşın kesilmesini önleyecektir) kullanın.

4. adım

Elinizi kullanarak spandeksi çekerek hangi yöne gerildiğini bulun (2 yönlü streç kumaş yatay olarak gerilirken, 4 yönlü streç kumaş hem yatay hem de dikey olarak esner). Kumaşı, uzunluğu yerine vücudun etrafında gerilecek şekilde konumlandırdığınızdan emin olun.

Adım 5

Dikiş makinenizi, normal bir iğneye göre malzemenin liflerine zarar verme olasılığı daha düşük olan bir tükenmez iğne ile ayarlayın.

6. Adım

Baskı ayağına çok fazla baskı yapılması büzülmeye neden olabileceğinden, dikişe başlamadan önce gerekli ayarlamaları yapın.

7. Adım

Makinenize kumaşınıza uygun renkte çok amaçlı polyester iplik geçirin.

8. Adım

Makineyi dar bir zikzak dikişe ayarlayın ve dikiş uzunluğunu 0,5 milimetre olarak ayarlayın.

İpucu: Dikerken malzemeyi çekme dürtüsüne direnin. Bu strateji birçok malzeme üzerinde işe yarasa da, spandeks üzerinde denerseniz buruşmaya neden olma olasılığı yüksektir. Aynı nedenden dolayı, kumaşın çalışma yüzeyinizin kenarına doğru sarkmasına izin vermeyin.

Pamuk ve Polyester’i Birlikte Dikebilir misiniz?

Genel olarak, farklı bir iplik türü gerektirdiğinden doğal kumaşların sentetik ipliklerle (veya tersi) dikilmesi önerilmez. Mümkün olan yerlerde pamuk, pamuk ipliği ile, polyester gibi suni ve sentetik elyaflar ise polyester iplikle dikilmelidir. Benzer şekilde eşleştirmenin nedeni basittir: polyester iplik pamuktan daha güçlüdür ve zamanla pamuğun lifini zayıflatabilir. Benzer şekilde, pamuk ipliği bir polyester kumaşın zorluğunun üstesinden gelmek için yeterince güçlü olmayacaktır.

Bir poli-pamuk karışımı kullanıyorsanız, pamuklu olanın üzerine polyester bir iplik kullanmanız tavsiye edilmesine rağmen, dikiş nispeten kolay olmalıdır.

Polyester Elde Dikebilir misiniz?

Bir makineyle polyester dikmek, polyesterle çalışmanın en kolay yöntemi olsa da, bir tane yoksa, hepsi kaybolmaz – elle dikiş daha zor olsa da, yine de mümkündür.

Polyester Elle Nasıl Dikilir

Polyesteri elle dikmek ustalaşmak zor olsa da, ticaretin sizi görmesi gereken bazı püf noktaları var.

Kumaş üzerindeki herhangi bir renk veya kaplamayı çıkarmak için kullanmadan önce yıkayın.

Polisler (özellikle ipeksi olanlar) kaygan. Dikişe başlamadan önce onlara nişasta püskürterek onları daha kolay yönetebilirsiniz (yine de ürün birikimini gidermek için giymeden önce giysiyi tekrar yıkamayı unutmayın).

5-10 bedenlerde tükenmez iğne ve kaliteli bir polyester iplik kullanın.

Küçük, çok dar bir zikzak kullanarak dikin – zikzağı o kadar dar yapmaya çalışın ki neredeyse düz bir çizgi olsun.

Büzmeden Polyester Dikme

Saten polyesterle dikiş yapıyorsanız, kendinizi buruşmaktan alıkoymakta zorluk çekebilirsiniz. En deneyimli kanalizasyon bile aynı sorunu yaşayabilir, ancak neyse ki, korkunç kırışıklığı azaltmak için yapabileceğiniz birkaç şey var.

Çeşitli iğne boyutları, dikişler, gerginlikler vb. Denemek için bol miktarda hurda verecek kadar kumaş satın alın. Kumaşı gerçekten dikmeye geldiğinizde, hangi dikiş tekniğinin en iyi sonucu vereceğini bilmek için deneylerinizden kemerinizin altında yeterli deneyime sahip olmalısınız.

Herhangi bir eski iğneyi kullanmaya kalkmayın. Polyester, olabildiğince ince bir iğneyle en iyi sonucu verir – 8 numara iğne kullanınız.

Dikişi dikmek için küçük, dar zikzak dikişler kullanın.

Parçaları uzunlamasına değil çapraz damarlı üzerine yerleştirin.

Dikiş makinesi üzerindeki basıncı azaltın. Çok fazla baskı, siz dikerken kumaşı çekecek ve büzülmeye neden olacaktır. En iyi başarı şansı için dikişe başlamadan önce basıncı azaltın.

Polyester için En İyi Dikiş

Polyesterin neşesi, biraz esnemesidir – bu, büyük bir öğle yemeğinden sonra onu çok rahat hale getirebilir ancak alışmış olabileceğinizden biraz farklı bir kenar kıvırma yaklaşımı benimsemeniz gerektiği anlamına gelir. Her şeyden önce, kenar kıvırırken daima bir zig-zag ipliği kullanmanız önerilir. Garantili başarı için bunu adım adım işlemle birlikte kullanın.

Aşama 1

Bir zikzak veya overlok dikişi kullanarak, gerilmesini veya yıpranmasını önlemek için kumaşın işlenmemiş kenarını dikin.

Adım 2

Kenar kıvırmaya başlamadan önce kumaşın uygun uzunluğa gerilmesi için 24 saat dikey olarak asın.

Aşama 3

Etek ucunu bir kumaş kalemle işaretleyin – mümkünse giysiyi giyerken birinden bunu sizin için yapmasını isteyin.

4. adım

Kumaşı düşük bir ayarda ütüleyin ve kenarı tükenmez pimlerle yerine sabitleyin.

Adım 5

polyester kumaş nasıl dikilir,polyester elbese nasıl dikilir,polyester kumaş dikimi,

Dikiş makinesine bir çift iğne yerleştirin ve iğnelerden iplik geçirin. Masurayı polyester iplikle sarın ve masurayı yerleştirin. Dikiş ayarını uzunluk başına 3-3,5 dikiş olarak ayarlayın.

6. Adım

Kıvrılmış kenardan yaklaşık 0,5 inç uzakta yavaş ve dikkatlice dikişe başlayın. Dikerken kumaşı germemeye dikkat edin. Bitirmek için pimleri çıkarın.

Dikişten Önce Polyester Yıkamanız Gerekir mi?

Polyester dikmek için en kolay kumaş olmasa da, başlamadan önce malzemeyi uygun şekilde hazırlamak pek çok zorluğu ortadan kaldırabilir. Hazırlığın en önemli parçalarından biri, kumaşı önceden soğuk suda yıkamaktır. Bu, dikişe başlamadan önce kaplamaların ve renklerin çıkarılmasını sağlayacaktır.

Umarım, bir sonraki çoklu projenizi bir esinti haline getirmek için yeterince ipucu ve püf noktası almışsınızdır. Herhangi bir tavsiyenin zanaatkar arkadaşlarınıza yardımcı olabileceğini düşünüyorsanız, lütfen gönderiyi paylaşmaktan çekinmeyin.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*