En Popüler Üst Düzey Giyim Kumaşı

En Popüler Üst Düzey Giyim Kumaşı

Bugün piyasada Pamuk, CVC, Kate gibi popüler giysi kumaşları var … Belki bunların anlamını ve üretim sürecini bilmiyorsunuz? Dikiş takımları için kullanılan kırışıksız kumaşlar nelerdir? Kumaşlar, moda ile ilgileniyorsanız, hemen aşağıdaki makale keşfedin. Kategorilerimizde görebileceğiniz dolap şunları içerir: kumaşların isimleri, özellikleri, üretim süreçleri ve avantajları ve dezavantajları. Çok uzun beklemenize izin vermeyin, hep birlikte öğreniriz.

Yüksek kaliteli kumaşın tanıtımı

Kumaşlar, sentetik veya doğal liflerden oluşan bir malzemedir. Bu şeritlere genellikle iplik iplikleri denir. Doğal lifler, pamuk, keten, kenevir gibi bazı bitkilerden yapılmış veya ipekböceği kozası, hayvan kılından yapılmış liflerdir. İplik yumuşak özelliklere sahiptir, iplik yüksek emiciliğe sahiptir. Doğal lifler insan cildine çok dost, hipoalerjenik, hayvanlara alerjisi olan bazı insanlar hariç ağaçlardan yapılmış kumaşları kullanabilir Doğal liflerin çoğu suda çözünmez, ana özelliği yüzeyi alkalidir ancak asit korozyonuna duyarlıdır. Termitler tarafından korozyon olmaz. Sentetik elyaf, madeni yağ işleme için işlendikten sonra damıtma sonra eğirme ve daha sonra oluşan elyaf türüdür. Bu ipliğin özellikleri zayıf emicidir, ancak kışın sıcak tutun. Dış yüzeyi pürüzsüz ve yumuşaktır. Sentetik elyaflar hakkında daha fazla bilgiyi Sentetik elyaf nedir ? Şimdi Atlan öğrenmek pruva  kumaşlar piyasadaki en popüler bugün gel.

Pamuklu Kumaş

Pamuklu kumaş nedir?

penye ipliği penye iplik alan parti iplik alan spot iplik dip bobin ip alan ployester ip alan pamuk iplik alan dikiş ipliği alan dikiş ipi
penye ipliği penye iplik alan parti iplik alan spot iplik dip bobin ip alan ployester ip alan pamuk iplik alan dikiş ipliği alan dikiş ipi

Pamuktan ve bazı kimyasal koruyuculardan yapılmış doğal liflerden yapılmış bir kumaş. Hafif özelliklere, yüksek mukavemete, iyi ter emiciliğine, yüksek elastikiyete, hızlı kuru temizlemeye sahiptir. Kumaş, üniforma tişörtleri veya işçi kıyafetleri yapmak için çok popüler , ayrıca Vietnam’ın tarım endüstrisinin gelişimini de teşvik ediyor. Pamuk bugün piyasadaki en popüler kumaşlardan biri.

Pamuklu kumaşın kökeni

Yukarıda belirtildiği gibi, pamuklu kumaş esas olarak pamuk bitkilerinden yapılır. Peki pamuk ağacı nereden geliyor? Mevcut tarımsal pamuk familyasının bitkilerinin doğal olarak dağılmasından kaynaklanmaktadır.

Pamuklu kumaş üretim süreci

Beş aşama vardır: Pamuk toplama ve ayırma, ön işleme, eğirme, dokuma ve boyama.

Adım 1: Hasat ve sıralama

Pamuk hasat dönemi her yıl Kasım ve Aralık aylarında gerçekleşir. Genellikle bir pamuk mahsulünün yılda 3 kez hasat edilmesi gerekecektir, çünkü meyve taksitle gelir ve farklı zamanlarda olgunlaşır. Hasattan sonra, pamuk meyveleri lif için ayrılacak ve pamuk lifleri farklı kategorilere ayrılacaktır. Son olarak, kuruması için güneşe götürün.

Adım 2: Ön işleme pamuğu

Kurutulduktan sonra, pamuk lifleri taşınacak ve yırtılmak ve temizlemek için lif işleme alanına getirilecektir. Ön yırtılma işlemi tamamlandıktan sonra buharla pişirin ve azot, pektin veya asit gibi safsızlıkları filtreleyin …

Adım 3: İplik eğirme

Lif piştikten sonra süzülecek, liflerin cüruf oluşturması için daha fazla kimyasal eklemeye devam edeceğiz. Daha sonra bu karışımı iplik makinesine götürün, çekmenin birçok aşaması boyunca pamuk ipliği oluşturacaksınız.

Adım 4: Dokuma işlemi

Pamuk ipliği yaptıktan sonra, atkı ve çözgü ipliklerini pamuklu bir kumaş oluşturmak için örme yöntemini uygulayacağız. (Geçmişte, manuel yöntemler mevcuttu, ancak şimdi pamuklu kumaşları dokuma için birçok dokuma makinesi var)

Adım 5: Boyama kumaşı:

Dokuma kumaş alan bittikten sonra, en iyi geçirgenliği sağlamak için mümkün olduğu kadar beyaz temizlenir. Kumaş kepçeye konur, kumaşın kalitesine bağlı olarak 2 ila 7 gün boyunca renkle ıslatılır, daha sonra kumaşın kirlilikleri renklendirmemesini ve temizlememesini sağlamak için yıkanır ve yıkanır.

Pamuklu kumaş nasıl tanımlanır

Duyu yöntemini kullanarak: Pamuklu bir kumaşsa, diğer harmanlanmış kumaşlar gibi soğuk hissetmeden buruşuk ve dokunmadan sonra katlanması ve kırışması kolay olacaktır.

Termal yöntem uygulayın: Yanarken, kumaş pembe bir ateşe, gri dumana ve bitirdiğinde topaklar olmayacaktır.

Su geçirgenliği ile tanımlayın: Kumaş satın alan çok hızlı ve eşit bir şekilde ıslanır.

Kot kumaş

Kot kumaş tanımı

kot kumaş alınır kot kumaş alan kumaş satın alan kumaş satanlar kot kumaş satanlar
kot kumaş alınır kot kumaş alan kumaş satın alan kumaş satanlar kot kumaş satanlar

İnek kumaşı olarak da bilinen Jean kumaşı neredeyse tamamen mavi renkte Duck pamuğundan yapılır. Kumaşın özellikleri dayanıklı, güçlü, kırışıklık yok. Çoğu Vietnam dahil Asya ülkelerinden üretilmektedir.

Kot Kumaşın Kökeni

İlk olarak ABD Kaliforniya’da ortaya çıktı. Bay Leob Straus, kot pantolon üreten ilk kişiydi. İlk başta Jean, dayanıklı özelliklere sahip ve yırtılması çok zor olan orduda kamp yapmak için kullanılan kumaşlardan üretildi . Daha sonra, kumaş çok sert ve pürüzlü olduğundan, kumaşı daha yumuşak hale getirmek için Denim lifi ile eklenmiştir. Altın madencileri o zamanlar çok popülerdi.

Kot adının yanı sıra, 5 cepli pantolon anlamına gelen 5-Pocket adı da var. Bu tür pantolonlar çantanın tasarımını değiştirerek yaratıldı çünkü ilk başta çantanın Jacob Davis tarafından yırtılması çok kolaydı. Torbaları sabitlemek için iplik saplamaları ekleyerek tasarımı değiştirdi.

1873’e gelindiğinde, kot pantolon Leob Straus ve Jacob Davis’in patentlerini aldıktan kısa bir süre sonra pazarlandı. Yirminci yüzyılın 30’larının başlarında, Hollywood filmleri kovboylarla ilgili çalışmalarda bu tür pantolonları kullanmaya başladı. Piyasaya sürülmesine rağmen, ilk ürünler sadece kademeli bir seviyedeydi, yirminci yüzyılın 80’lerine kadar yüksek sınıf kotlar ortaya çıkmaya başladı.

Kot kumaş

Jean kumaş üretim süreci:

Adım 1: Rulo pamuk

Kot yapmak için iplik oluşturma süreci Pamuklu kumaşın adımlarına benzer. Ancak pamuk iplikleri oluşturulduktan sonra, bu iplikler bükülür ve daha sonra karakteristik mavi renklere boyanır.

Adım 2: Tekstil Kotları kot satın alan

Pamuk iplikleri boyandıktan sonra, ürünün mukavemetini ve sertliğini arttıran ince bir tutkal tabakasına gönderilir. İplik garanti edildikten sonra, dokuma yapılacak, kotlar büyük tabakalara dokunacak, dokumadan sonra, kumaşın pürüzsüz ve pürüzsüz bir yüzey sağlamasına yardımcı olmak için fazla iplik çıkarılacaktır.

Dokuma sonrası diğer liflerin aksine, Jean kumaş daha önce boyandığı için boyanacak, böylece kumaş kesilecek ve kostümlere dikilecektir. Bugün kot pantolon, özellikle gençler için çok kullanılıyor.

Yünlü kumaşlar

Yünlü kumaş kavramı:

kaşmir kumaş,pamuklu kumaş nasıl anlaşılır,kumaş türleri resimli,kabanlık yün kumaş

Yünü en çok kullanılan tür olan koyun, keçi vb. Hayvan kıllarından yapılmış bir kumaş. Yün lifinin ana bileşeni, küfü önlemek için yan ürünlere ek olarak yün lif olarak da bilinen Keratin’dir. Doğal elyaflardan yapılan yünlü kumaşların yanı sıra sentetik elyaf PAC’den de yapılır, ancak bu tip yaygın olarak kullanılmaz.

Yün elyaf toplandıktan ve çıkarıldıktan sonra, bir sonraki safsızlık kumaş örmek için ipliğe eğrilir. Hayvanların kokusundan kaçınmak için, elyaf, konsantre kimyasal çözeltilerde kaynatılarak yün iyice temizlenir.

Yünlü kumaşın avantajları ve dezavantajları

Avantajları:

Kumaş yumuşak malzeme, daha az kırışıklık, kullanımı rahat.

Büyük elastikiyet ve elastikiyete sahiptir.

Nemi emme kabiliyeti yüksektir.

İyi yalıtım, iyi yalıtım.

Yanması zor.

Boyaması kolaydır.

Kolayca hasar gören alkali ortamla tanışın.

Kokusu kolay.

Uzun süre kuru yıkayın.

Şifon kumaş.

Şifon kumaş nedir?

Suni elyaftan yapılmış bir kumaştır, ancak çok samimi ve rahat bir his yaratmak için kullanıldığında yumuşak, hafif gibi doğal kumaşların birçok özelliğine sahiptir. Ayrıca şifon kumaşı olarak da bilinir .

Şifon kumaşın kökeni

“Şifon” kelimesi Fransızca “veli” kelimesinden türetilmiştir. Şifon kullanımının başında esas olarak perdeler yapmak için kullanılırdı, daha sonra festivallerde kadınlar için eşarp dikmek için kullanılır.

Bugün şifon tekstil alanında çok popüler olarak kullanılmaktadır. Şu anda şifon elbiseler ve elbiselerdeki ana malzemedir. Şifon kumaş oluşumu ve gelişimi uzun yıllar sonra, şimdi, düz şifon yanı sıra, aynı zamanda baskılı şifon çiçek, damgalama desenleri veya dantel gibi malzemelerle kombine …

Şifon üretim süreci

Şifon büyük ölçüde sentetik elyaftan yapılmıştır, bu nedenle Atlan sentetik elyaf oluşturma işlemi burada tanıtılmıştır. İnsanlar tekrar bulabilir ve okuyabilir. Şifon kumaştan yapılmış sentetik liflerin genellikle diğer tiplerden daha küçük, daha pürüzsüz ve pürüzsüz olacağını unutmayın. İpliği oluşturduktan sonra, çözgü iplikleri tarafından dokunacaklardır. Kumaşın farklı yönlerde hareket etmesine yardımcı olmak için iplik hafifçe bükülecektir.

Şifon özellikleri

Kumaşlar kullanım sırasında kırışmaz.

Yaz aylarında serin hissetmek için giyin.

Tasarımlar, çeşitli renkler.

Kumaş nispeten incedir.

Kullanırken kumaşın kirlenmesi kolaydır.

Tasarımı Pamuk, Haki, Kate gibi diğer kumaşlardan daha zor …

İpek kumaş

İpek kumaş nedir?

İpek ipliklerden yapılan bir kumaş serisi, giyildiğinde çok rahat ve konforlu hissediyor. İpek kumaş oluşturmak için insanlar ipekböceği yetiştirme ve ipekböceği kozası alma sürecinden geçmek zorundadır. Atlan ipek üretim süreci hakkında daha fazla bilgi edinin.

İpek kumaş kaynağı

MÖ 6000 yıl önce Çin’deki eski medeniyetlerde ipek kumaş ortaya çıkmaya başladı. Şu anda, insanlar ipek almak ve kumaş örmek için ipekböceklerini nasıl yetiştireceklerini biliyorlardı.

Feodal dönem boyunca bu tür bir bez, esas olarak imparatorluk kentindeki Kral veya Kraliyet Ailesi için kullanıldı. Şu anda Vietnam’da geleneksel ipek dokuma mesleği gibi bazı köylerde kalmaktadır. İpeğin ne olduğu hakkında daha fazla bilgi edinin.

İpek kumaş üretim süreci

İpek dokuma için 5 işlemden geçme şunları içerir: (Bu işlem hakkında daha fazla bilgi edinmek için yukarıdaki makaleleri okuyun). Bu makale Atlan kısaca herkese tanıtacaktır.

Adım 1 : İpekböceği yetiştirme: İpekböcekleri esas olarak ilkbahar veya sonbaharda yetiştirilir, 4 molting süresinden sonra kozalar oluşur, yaşam döngüsü 23 ila 25 gün arasında düşer.

Adım 2: İpek kozaları serbest bırakın: İpek kozaları banyodaki tükürük tarafından yaratılacak, ipek ipliğini serbest bırakacak ve daha sonra koza oluşturmak için yuvarlanacaklardır.

Adım 3 : İpek sarma aşaması: İpekböceği aldıktan sonra, eğirme, ipek sarma süresi yaklaşık 1 haftadır.

Adım 4 : İpek dokuma: ipek ipliğin kalitesine bağlı olarak, farklı niteliklerde yumuşak bir ipek kumaş oluşturmak mümkündür. Ana uygulama yöntemi atkı ve çözgü bağlarıdır.

Adım 5 : İpek kumaşın boyanması: Dokumadan sonra, ipek bir boya kovasına batırılır, boyamadan sonra yıkanır.

İpek kumaşın özellikleri

Mekanik özellikler : Ortalama elastikiyet zayıf.

Fiziksel özellikler : Kumaşa parlak ve yumuşak bir dokunuşla öğleden sonra ışık girdiği zaman ipliğin kesiti üçgen veya dairesel olur.

Kimyasal özellikler : Kötü elektriksel ve termal iletkenlik

İpek kumaş sınıflandırması

İpek: Tamamen ipek ipliklerden yapılmıştır.

Saten ipek: Çözgü ipliklerine dayalı olarak Saten kumaş oluşturmak için, atkı ipliklerinin sayısı çözgü ipliklerinden daha fazla olacaktır.

İpek pamuk: Pamuk ipliğinden ve ipekten birleştirilmiş malzeme.

İpek Dimi: Normalden daha yüksek kalınlık vardır, özellikle kumaşın iki yüzeyi farklıdır.

İpek 2 deri: İpek ve Visco’dan yapılmıştır. Işık yandığında, bu kumaş parlak ve göz alıcı bir renk gösterecektir.

Brokar ipek, dokuma işleminde farklı desenlerin yüzeyinde işlemeli bir ipek türüdür.

İpek Şam İpek: Ayrıca Saten kumaşa benzer şekilde dokunur, ancak atkı ve çözgü iplikleri daha üniformdur, dokuma işleminden de desenler oluşturulur.

İpek: Fazla iplikten ve ipekten daha düşük kalitede. Bu tip dışarıda biraz pürüzlü olmasına rağmen, takım elbise yapmaya uygun hafif bir parlaklığa sahiptir.

Tuval Kumaşı

Tuval kumaşı nedir?

Pamuk veya sentetik elyaflar gibi diğer bazı elyaflara ek olarak, öncelikle kenevir elyafından yapılan bir kumaş . Canvas isminin yanı sıra , daha tanıdık bir isim olan Çuval Bezi ile de bilinir.

Kanvas kumaş oluşumu ve gelişimi süreci

Tuval, M.Ö. 3000 civarında ortaya çıkmaya başladı, kumaş ilk kez tamamen kenevir lifinden yapıldı, eski Çin’de çok fazla büyüdü. 8. yüzyılda, İtalya ve İspanya da dahil olmak üzere Avrupa’ya tanıtılmaya başladı.

14. ve 15. yüzyıllar arasında, Katalonya ve Venedik’teki insanlar kumaşı daha dayanıklı ve güzel hale getirmek için kenevir ipliklerine pamuk dokuma yöntemini benimsedi.

Tuval kumaş üretim süreci

Dokuma kumaşının 3 ana aşaması vardır, bunlardan bazıları: İplik – Dokuma – Boyama

Adım 1: Eğirme işlemi:

Yağı preslemek için sapın üzerine bastırarak liflerin çıkarılabilmesini sağladıktan sonra lifleri dışarı çekin ve farklı uzun ve kısa lifler halinde sınıflandırın. Uzun elyaflar taranacak ve daha sonra kısa elyaflara benzer şekilde dokunacak şekilde sarılacaktır.

Adım 2: Dokuma:

Diğer kumaşlara benzer şekilde, çözgü ve atkı ipliklerini birbirine bağlamanın temel kuralına göre dokunurlar. Bu kumaş türü çözgüden daha fazla atkıdır.

Adım 3: Kumaş boyama

Dokuma aşamasından sonra, kumaşın daha hafif ve daha güzel olmasına yardımcı olmak için kumaş mümkün olduğunca parlak ağartılır. En iyi sonuçları elde etmek için boyama süresi 3 ila 7 gün sürer. Son olarak, boyama aşaması kumaşı daha dayanıklı ve güzel hale getirmek için Yıkama kumaşıdır.

Tuvalin temel özellikleri

Su geçirmezlik özelliği iyidir.

En Popüler Üst Düzey Giyim Kumaşı

Düzensiz yağmur ve rüzgarla karşılaştığında kumaşların rengini değiştirmek zordur.

Yüksek seviyeler var.

Kanvas kumaşın sınıflandırılması

Kanvas Pamuk: Pamuk ipliğinden ve kenevir ipliğinden yapılmış bir kumaş.

Kenevir Kanvas:% 100 kenevir ipliğinden üretilmiştir.

Keten Kanvas: Tipler arasında en yüksek dayanıklılığa sahip kumaş. Tuval Pamuk gibi, 2 doğal elyaftan da yapılır: keten ve kenevir.

Sentetik Kanvas: Bu kumaş son derece su geçirmezdir.

Kanvas: Kumaş pürüzsüz, parlak ve kaba olmayan bir yüzeye sahiptir.

Düz Kanvas: Kaba liflerden dokunan kumaş oldukça pürüzlü ve kumaş ağırdır.

Yorum Yap